Scenariusz lekcji o zegarach - Zespół Szkół nr 21 Bydgoszcz

Transkrypt

Scenariusz lekcji o zegarach - Zespół Szkół nr 21 Bydgoszcz
Scenariusz lekcji o zegarach
Temat zajęć:
Odczytywanie wskazań zegara w systemie 24-godzinnym.
Zaznaczanie godzin na zegarze. Kwadrans. Pół godziny. Obliczenia czasowe.
23.05.2016
Prowadzący zajęcia: Sylwia Brzyska
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
Uczniowie potrafią zaznaczać i odczytywać pełne godziny na zegarze w systemie 12-godzinnym. Posługują się
pojęciami: godzina, pół godziny, kwadrans, minuta. Wykonują proste obliczenia zegarowe. Znają znaki rzymskie
od I-XII (teraz występują na zegarach). Znają rodzaje zegarów.
Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych
Treści nauczania - wymagania szczegółowe:
Edukacja matematyczna. Uczeń:
15) odczytuje wskazania zegarów w systemach: 12- i 24-godzinnym, wyświetlających cyfry i ze wskazówkami;
posługuje się pojęciami: godzina, pół godziny, kwadrans, minuta; wykonuje proste obliczenia zegarowe;
Cele lekcji:
Uczeń:
 odczytuje i zaznacza godziny na zegarach w systemie 12- i 24-godzinnym,
 posługuje się pojęciami: godzina, pół godziny, kwadrans, minuta,
 wykonuje obliczenia zegarowe,
 potrafi współpracować w parach.
Cele w języku ucznia:
Uczniu, po lekcji:
 odczytasz i zaznaczysz godziny na zegarze w systemie 12- i 24-godzinnym,
 będziesz posługiwać się pojęciami: pół godziny, wpół do..., kwadrans,
 obliczysz, ile czasu upłynęło.
NaCoBeZU (kryteria oceniania):
- Odczytuję godziny na zegarze.
- Zaznaczam godziny na zegarze.
- Znam pojęcie /słowo/ kwadrans.
- Wiem, co to wpół do drugiej...
- Obliczam, ile czasu upłynęło.
Pytania kluczowe:
 Czy można zatrzymać czas?
Zagospodarowanie przestrzeni edukacyjnej
Sala lekcyjna - stoliki zestawione dla 4-osobowych zespołów.
Przebieg zajęć:
1. Zainteresowanie zajęciami – „początek lekcji” wg J. Pyżalskiego
O czym będzie ta lekcja?
 zdjęcie zegara (wyświetlone na tablicy)
 efekty dźwiękowe – odgłosy różnych zegarów
 modele zegarów na ławkach dla każdego ucznia i duże demonstracyjne
 zegary w klasie, w otoczeniu
2. Pytanie kluczowe
Dziś będziemy szukać odpowiedzi na pytanie:
 Czy można zatrzymać czas?
3. NaCoBeZU
Nauczyciel przypina kolejno do tablicy kryteria oceniania, wybrani uczniowie kolejno je odczytują.
4. Cel: poznać system 24-godzinny
Nauczyciel zapisuje na tablicy.
5. Praca z zegarami zad. 1.
- przypomnienie, że wskazówka minutowa jest długa i chuda
Ustawianie zegarów (modeli):
- pełna godzina 1.00
- kwadrans po pierwszej (czyli ile?)
- wpół do drugiej, czyli 1.30, czyli dwa kwadranse po pierwszej
- pięć minut po drugiej
- za 10 minut trzecia
Sprawdzanie na ekranie interaktywnym scholaris.
Wybrani uczniowie zaznaczają ułożenie wskazówek, ale manipulują tylko minutową (godzinowa podąża za nią,
tak jak na modelach zegarów klasowych).
6. Wprowadzenie systemy 24-godzinnego (wykorzystanie „żywych liczb”)
Zmiana przestrzeni edukacyjnej – korytarz, wykorzystanie naklejonego stworka z 12-ma odnóżami.
UU. „zakładają” liczby od 1 do 24 (taka właśnie jest liczba dzieci w kl. 2e)
N-l: Złap za rękę liczbę o 12 większą lub o 12 mniejszą.
N-l: Trzymając się za ręce, niech mniejsza liczba stanie na stworku, a większa za nią. Co się stało?
UU. z mniejszą liczbą kucają, za nią stoi większa liczba. Wszyscy patrzą na układ liczb, jaki jest na tarczy zegara.
Zapamiętujemy.
7. Powrót do klasy.
UU. siadają przy stolikach ze swoją parą (1-13, 2-14, itd.).
8. Zaznaczanie godzin na zegarach (modelach) – zad. 2
N-l podaje godziny w systemie 24-godzinnym:
13.00 – 1.00 po południu
14.00 – 2.00 po południu
…
18.00 – 6 wieczorem
19.00 – 7 wieczorem
20.00 – 8 wieczorem
…
23.00 – 11 w nocy
północ
UU. sprawdzają swoje wybory. Ta para uczniów, do których pasuje godzina, bo mają takie liczby, wstaje
i pokazuje się wszystkim, trzymając się za ręce. Krótkie omawianie w parach – tutoring koleżeński..
9. Karta pracy jako zad. 3
 Zapisywanie wskazań zegarów w systemie 12- i 24-godzinnym (pełne godziny)
 Dorysowywanie wskazówek na tarczach zegarów, godziny zapisane w systemie 24-godzinnym.
Sprawdzenie poprawności z ekranem interaktywnym scholaris.
 Indywidualne rozwiązanie zadanie tekstowego związanego z upływem czasu.
Porozmawiajcie o tym w parach, a następnie w zespołach 4-osobowych przy stoliku / dyskusja.
 Wybrani uczniowie przedstawiają wnioski.
10. Praca w parach – zad. 4
 Jedno dziecko ustawia dowolną godzinę na swoim zegarze (zaczyna osoba, która ma mniejszą liczbę
w parze).
 Kolega lub koleżanka musi ustawić godzinę wg polecenia, np.
- kwadrans później
- kwadrans wcześniej
- pół godziny później / wcześniej
- 5 minut później / wcześniej
- 20 minut później / wcześniej
11. Niedokończone zdanie.
UU kończą zdanie: „Na tej lekcji …”
Zapisują na karteczkach samoprzylepnych i przyklejają do arkusza „Lekcja o zegarach”.
12. Czteroelementowa informacja zwrotna
1. Wyszczególnienie i docenienie dobrych elementów pracy ucznia.
2. Odnotowanie tego, co wymaga poprawienia lub dodatkowej pracy ze strony ucznia.
3. Wskazówki - w jaki sposób uczeń powinien poprawić pracę.
4. Wskazówki - w jakim kierunku uczeń powinien pracować dalej.
13. Rozdanie sprawności „Zarządzam czasem”.
Co to znaczy, porozmawiamy na kolejnej lekcji.
14. Praca domowa.
Tarcza zegara w systemie 24-godzinnym – wytnij, podklej na karton, zamontuj wskazówki; przynieś jutro.
Zabawy interaktywne z zegarami – n-l poda adresy stron rodzicom przez e-dziennik.
Dla chętnych dodatkowe karty pracy.
Pomoce dydaktyczne: modele zegarów dla każdego ucznia i demonstracyjne, zegary w otoczeniu, zdjęcia
zegarów, efekty dźwiękowe - odgłosy zegarów, ekran interaktywny z zegarem – scholaris. Karty pracy, „żywe
liczby” od 1-24, naklejony na podłodze (na korytarzu) stworek z 12-ma odnóżami (udający zegar); dodatkowe
karty pracy, papierowa tarcza zegara w systemie 24-godzinnym do wykonania w domu, sprawność dla każdego
u
c
z
n
i
a
„
Z
a
r
z
ą
d
z
a
m
c
z
a
s
e
m

Podobne dokumenty