Scenariusz zajęć dydaktycznych dla grupy III , 5

Transkrypt

Scenariusz zajęć dydaktycznych dla grupy III , 5
Małgorzata Klukowska
Siedlce, dn. 08.11.2016r.
Scenariusz zajęć dydaktycznych dla grupy III , 5-latki
Temat: Wykonanie kokardy narodowej.
Cel poznawczy:
- Zapoznanie z pojęciem „kokarda narodowa” oraz z wyglądem.
Cel kształcący:
- Doskonalenie techniki wycinania podczas wykonywania kokardy narodowej.
Cel wychowawczy:
- Wdrażanie do poszanowania symboli narodowych oraz rozbudzanie miłości i przywiązania
do kraju ojczystego.
Metody:
Czynna: zadania do wykonania
Słowna: objaśnienia, pogadanka,
Oglądowa: pokaz, obserwacja
Formy: zbiorowa, indywidualna
Pomoce: mapa Polski konturowa, napisy (Polska, flaga, godło), flaga, godło, koło czerwone,
koło białe, pasek biały i czerwony dla każdego dziecka, emblematy: liście żółte, żołędzie
i kasztany.
Treści programowe:
Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i
dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych: aktywnie uczestniczy
w zabawach wymagających prostych form współdziałania, np. ustawianie się w pociąg, s. 53
Obszar 3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci: wypowiada się na forum grupy, np. na temat
ilustracji, obejrzanej scenki, wysłuchanego opowiadania, s. 55
Obszar 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci: aktywnie
uczestniczy w zabawach ruchowych i ćwiczeniach, w szczególności: kształtujących postawę,
orientacyjno-porządkowych, s. 57
Obszar 9. Wychowanie przez sztukę: różne formy plastyczne: aktywnie uczestniczy w
przygotowaniach do uroczystości związanych z obrzędami ludowymi, tradycjami
świątecznymi, obchodami różnorodnych świąt, s. 62
Obszar 15. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne: rozpoznaje godło państwowe
w sali przedszkolnej, opowiada, co ono przedstawia, opisuje flagę Polski dekorującą
przedszkole i inne domy, nazywa nasz kraj – Polska – kraina, w której mieszkamy, s.70
PRZEBIEG:
1. „Witam wszystkich którzy…” :
- mają dobry humor
- lubią spacerować
- lubią taniec
- nie lubią nudy
- lubią się wesoło bawić
2. N-ciel zadaje zagadkę słuchową, głoskując słowo: Polska i przyczepia napis POLSKA –
czytanie globalne
3. Słuchanie wiersza „Co to jest Polska?”
Polska to miasto i wieś,
to łąka, pole i las,
to rzeka, jezioro, góra i morze,
to dom, w którym mieszka każdy z nas.
To mama i tata. To my – Tolek i Agatka.
Polska to nasza Ojczyzna.
Rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela:
- Co to jest Polska? (Polska to takie terytorium, które ma granicę i swój język).
- Co to znaczy, że jesteśmy Polakami?
- W jakim języku mówimy?
4. Symbole narodowe:
Oglądanie i opis godła i flagi Polski
- Podział słów: godło, flaga na sylaby
- Czytanie całościowe wyrazów: godło, flaga, umieszczenie napisów przy odpowiednich
ilustracjach.
5. Praca plastyczna „kokarda narodowa”
Wyjaśnienie pojęcia – kokarda narodowa.
Kokarda narodowa – odznaka w barwach biało-czerwonych będąca patriotycznym,
narodowym symbolem Polaków. Składająca się z dwóch kolorowych wstążeczek (kartek).
Barwy kokardy odwzorowują godło Polski: białego orła na czerwonym polu.
Kokardę narodową wpinamy po lewej stronie – na piersi podczas uroczystości
państwowych.
Przeliczenie: z ilu części składa się kotylion? (2 koła, 2 paski).
Pokaz wykonania kokardy narodowej: wyciąć koła po linii, przykleić biały pasek po lewej
stronie czerwonego koła, a czerwony pasek po prawej i na koniec przykleić białe koło.
6. Zabawa ruchowa z el. orientacyjno- porządkowa „Jesienny pociąg” , gdy muzyka gra
dzieci w pociągu jadą w podróż, gdy jest pauza w muzyce – pociąg zatrzymuje się.

Podobne dokumenty