Plan scenariusza zajęć Różnorodność środowiska przyrodniczego

Transkrypt

Plan scenariusza zajęć Różnorodność środowiska przyrodniczego
„Akademia EduGIS”
Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) oraz geoinformacyjne (GIS)
w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych w gimnazjum
i liceum oraz w edukacji środowiskowej.
Plan scenariusza zajęć
Różnorodność środowiska przyrodniczego
Tatrzańskiego Parku Narodowego
opracowała: Ewa Bryndza
Projekt realizuje:
Partnerzy projektu:
Informacje ogólne
Temat
Różnorodność środowiska przyrodniczego Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Adresat zajęć
IV etap edukacji, poziom rozszerzony
Miejsce i czas
Pracownia informatyczna z dostępem do Internetu
realizacji zajęć
2 jednostki lekcyjne
Cel (ogólny)
Poznanie turystycznych walorów przyrodniczych Tatrzańskiego Parku Narodowego
główny zajęć
wzdłuż wyznaczonej trasy przejścia z Tatr Zachodnich do Wschodnich.
1. Uczeń zna dzieje geologiczne Tatr.
Cele operacyjne Wiadomości
2. Uczeń zna cechy rzeźby wysokogórskiej.
(szczegółowe):
3. Uczeń zna cechy rzeźby krasowej.
4. Uczeń wie co składa się na atrakcyjność turystyczną
obszaru.
5. Uczeń zna zależności między budowa geologiczną a
krajobrazem.
6. Uczeń zna osobliwości przyrody ożywionej i nieożywionej
Tatrzańskiego Parku Narodowego.
7. Uczeń zna piętra klimatyczno-roślinne w Tatrach.
Umiejętności
1. Uczeń oblicza zmiany temperatury wraz z wysokości.
2. Uczeń porównuje mapę topograficzną z ortofotomapą.
3. Uczeń czyta i interpretuje mapę topograficzną.
4. Uczeń ocenia przydatność narzędzi GIS w projektowaniu
trasy turystycznej .
5. Uczeń ocenia przydatność narzędzi GIS w rozpoznawaniu
zagrożenia bezpieczeństwa w wysokich górach dla
turystów.
6. Uczeń poznaje proces generalizacji kartograficznej.
7. Uczeń przestawia dominanty środowiska przyrodniczego
Tatr Wschodnich i Zachodnich.
Umiejętności
1. Uczeń wykonuje pomiary odległości i powierzchni
GIS
za pomocą narzędzi GIS
2. Uczeń korzysta z aplikacji Google Earth
- odczytuje wysokość bezwzględną punktu
- korzysta z funkcji PANORAMA 360o
3. Uczeń posługuje się geoportalem Tatrzańskiego Parku
Narodowego:
- dodaje do widoku warstwy tematyczne
- nawiguje po mapie
- wytycza trasę wędrówki
- dobiera skalę mapy w zależności od treści
- wykonuje pomiary
- lokalizuje obiekty geograficzne
- odczytuje położenie geograficzne
Postawy
Uczeń dostrzega potrzebę ochrony przyrody Tatrzańskiego Parku
Narodowego.
Uczeń zna zasady zachowania i poruszania się w parku
narodowym.
Metody/techniki Metody poszukujące
Praca z materiałami źródłowymi: pozyskiwanie i selekcjonowanie danych z
pracy
Internetu
Formy pracy
Środki
dydaktyczne
Przebieg lekcji
Faza wstępna
Faza realizacyjna
Weryfikacja hipotezy badawczej i formułowanie wniosków.
Metody podające-wykład
Dyskusja
Grupowa
Geoportal Tatrzańskiego Parku Narodowego http://www.geoportaltatry.pl/portal/
aplikacja Google Earth
Karta pracy
Wprowadzenie
do tematu
Postawienie
problemu
badawczego
Pozyskiwanie
danych
Przetwarzanie
i analiza
danych
Prezentacja
danych
Rozwiązanie
problemu
badawczego
Nauczyciel prowadzi krótki wykład na temat dziejów
geologicznych, podziału i krajobrazu Tatr . Przypomina o
występowaniu pięter klimatyczno-roślinnych w wysokich
górach i osobliwościach Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Oceń, czy różnorodność środowiska przyrodniczego
Tatr jest atrakcją turystyczną ?
Nauczyciel podaje adresy stron internetowych,
dzieli klasę na grupy , rozdaje karty pracy( każda grupa
rozwiązuje te same zadania).
Nauczyciel prezentuje narzędzia geoportalu Tatrzańskiego
Parku Narodowego i sposób pozyskiwania informacji.
Przetwarzanie danych zawartych w karcie pracy.
Praca domowa
Uczniowie wypełniają karty pracy w trakcie analizy
materiałów źródłowych.
Uczniowie dostrzegają dominanty krajobrazu Tatr Wschodnich
i Zachodnich. Analiza danych jest potwierdzeniem
atrakcyjności turystycznej obszaru.
Poznają osobliwości Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Uczniowie prezentują walory turystyczne i określają cechy środowiska
przyrodniczego decydujące o krajobrazie wysokogórskim Tatr Wschodnich i
cechy rzeźby krasowej Tatr Zachodnich.
Uczniowie potrafią zaprojektować trasę wycieczki wysokogórskiej, wiedzą jakie
są zagrożenia dla turystów w Tatrach.
Wyznacz dowolna trasę przejścia w Tatrach oraz uzasadnij swój wybór.
Ewaluacja
ankieta
Faza
podsumowująca
Grupa …..
KARTA PRACY
Wyznacz trasę wędrówki od wylotu doliny Kościeliskiej przez szczyt Małołączniak i przełęcz Liliowe na
szczyt Świnicy.
Trasę możesz wyświetlić na dowolnym podkładzie satelitarnym (zdjęcie czarno-białe; kolorowe; w
podczerwieni). Uzasadnij swój wybór.
Ustal odpowiednią skalę map. Cała trasa jest widoczna w skali 1:77 000. Niektóre treści są do
odczytania dopiero w skalach większych od 1:30 000.
ZADANIE 1
Odczytaj współrzędne geograficzne punktu początkowego i końcowego trasy.
Współrzędne geograficzne
Wylot doliny Kościeliskiej
( punkt Informacji
Turystycznej)
Szczyt Świnica
Długość geograficzna
Szerokość geograficzna
ZADANIE 2
Korzystając z aplikacji GoogleEarth odczytaj wysokość bezwzględną punktu Informacji Turystycznej u
wylotu doliny Kościeliskiej……………………………
Odczytaj wysokość bezwzględną Świnicy……………………………………….
Oblicz jaką pokonasz różnicę wysokości między punktami trasy?………………..
Wynik……………
ZADANIE 3
Wykonaj pomiar długości wytyczonej trasy za pomocą miarki na geoportalu Tatry
Wynik…………………………
Porównaj swój pomiar z podanym przez administratora……………………………
……………………………………………………………………………………….
Ile czasu potrzeba na przejście trasy? ……………………………………………….
ZADANIE 4
Oblicz jaka będzie temperatura na szczycie Świnicy , jeżeli u wylotu doliny Kościeliskiej
wystąpiła temperatura + 160 C? ( przyjmij spadek o 0,60 C na każde 100 m wysokości).
Obliczenia:
Wynik:……………
ZADANIE 5
Analizując poszczególne warstwy i zdjęcia satelitarne odpowiedz na pytania.
Warstwa
( proponowana skala)
Pytanie
Ochrona przyrodyParki narodowe
1:73 000
Czy wyznaczona trasa
marszu przebiega na terenie
obszaru ochrony ścisłej
parku narodowego?
Czy podczas wędrówki na
tej trasie można spotkać
kozicę górską?
Czy na tej trasie w półroczu
zimowym występują
zagrożenia lawinowe?
Czy jest niebezpieczna
trasa dla
niedoświadczonego
turysty?
Na którym odcinku trasy
występują najstarsze skały
krystaliczne ?
Gdzie w podłożu występują
wzdłuż trasy rędziny
inicjalne?
Podaj nazwę skały
macierzystej, na której
wykształciła się ta gleba?
Czy na trasie będzie można
zobaczyć chronioną
kosodrzewinę? Gdzie ją
spotkasz ?
Przyroda ożywionazwierzęta
BezpieczeństwoLawiny, wypadki
Przyroda nieożywionaGeologia
1: 30 000
Przyroda nieożywionaGleby
1:40 000
TopografiaRoślinność
1:5 000
Porównać ze zdjęciem
satelitarnym
TopografiaRzeki,stawy
1:5 000
TopografiaOrografia
TopografiaMapa spadków
1:1 000
Turystyka-jaskinie
Udostępnione turystom
Topografia-orografia,
jaskinie
Mapa satelitarnaRzeźba terenu, formy
Jakie potoki i stawy
będziesz mijać na trasie?
Wymień szczyty i
przełęcze, które występują
na trasie?
Na którym odcinku trasy
będziesz pokonywać
największe nachylenia
stoków?
Podaj nazwy jaskiń
udostępnionych turystom,
położonych w pobliżu
szlaku?
W której części Tatr
występuje więcej jaskiń?
Podaj przyczyny.
Podaj formy terenu
występujące na naszej
trasie.
Odpowiedź
ZADANIE 6
Posługując się aplikacją Google Earth zapoznaj się z krajobrazem Tatr Wschodnich i Zachodnich za
pomocą PANORAMY 3600 w wybranych miejscach trasy.
Wymień 4 cechy rzeźby wysokogórskiej.
……………………………………………. ….
……………………………………………………..
…………………………………………………
……………………………………………………
ZADANIE 7
Oceń i uzasadnij atrakcyjność turystyczną środowiska przyrodniczego Tatr.
Ocena………………………………..
Uzasadnienie…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………

Podobne dokumenty