TEMAT: Zaślubiny Polski z morzem. GRUPA: uczniowie z upoś

Transkrypt

TEMAT: Zaślubiny Polski z morzem. GRUPA: uczniowie z upoś
SCENARIUSZ Z ZAJĘĆ „Funkcjonowanie osobiste i społeczne”
TEMAT: Zaślubiny Polski z morzem.
GRUPA: uczniowie z upośledzeniem umiarkowanym
CZAS TRWANIA: 1 godzina lekcyjna
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala lekcyjna
METODY PRACY: pogadanka, poglądowa, praktycznego działania,
FORMY: indywidualna, zbiorowa
POMOCE: - karta pracy: „Zaślubiny Polski z morzem w krótkim zarysie”
- MAPKA nr 1 Trzeci rozbiór Polski 1795 r.
- MAPKA nr 2 Granice II Rzeczpospolitej – uzyskanie dostępu do morza
- MAPKA nr 3 Mapa rozbiorów Polski
- karta pracy: uzupełnij tekst
- Wklej właściwy napis pod odpowiadającym mu obrazem
długopis, kredki, klej,
CELE:
zapoznanie z ważnymi wydarzeniami związanymi z najbliższym regionem
rozbudzanie uczuć patriotycznych u dzieci
ćwiczenie koordynacji wzrokowo- słuchowej
kształcenie procesów myślowych: spostrzegania, kojarzenia, pamięci
rozwijanie umiejętności orientacji kartograficznej i posługiwania się mapą
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Wprowadzenie.
1. Powitanie uczniów. Zapoznaje uczniów z tematyką zajęć.
Zajęcia właściwe.
1. Zapoznanie uczniów w krótkim zarysie z historią Zaślubin Polski z morzem Rozmowa na
temat
usłyszanej treści.
- kiedy miały miejsce Zaślubiny
- który z Kaszubów był gorącym orędownikiem powrotu Pomorza do Polski
- kto dokonał aktu Zaślubin
- jak wyglądała ceremonia zaślubinowa
- gdzie odbyły się Zaślubiny
Wklejenie do zeszytu tekstu „Zaślubiny Polski z morzem w krótkim zarysie”
2. Praca z mapą – wskazanie na mapce nr 1 kształtu dawnych ziem polskich. Wytłumaczenie
przez
nauczyciela zarysy tych granic. . Zaznaczenie przez uczniów na mapce 2:
a) terenu II Rzeczpospolitej Polskiej (po odzyskaniu niepodległości.) – na zielono
b) przybliżonego terenu Pomorza Gdańskiego – terenu na, którym mieszkamy dowolnym
kolorem
3. Uzupełnianie tekstu wyrazami podanymi w ramce i w oparciu o mapkę nr 3. Wspólne
sprawdzenie i
głośne odczytanie przez uczniów treści.
4. Wycięcie ilustracji z karty pracy, wklejenie do zeszytu. Dobór właściwego napisu do
odpowiadającego
mu obrazu.
5. Kolorowanie ilustracji przedstawiającej wartę honorową przy słupku zaślubinowym w
basenie portowym w Pucku.
Zakończenie zajęć.
1. Podsumowanie pracy uczniów na zajęciach. Uprzątnięcie stanowiska pracy.
Opracowała Małgorzata Sławińska