Scenariusz 4

Transkrypt

Scenariusz 4
Temat: Grammar revision 5.
Data: 15. 03. 2007
Klasa: Ve (I)
Cele lekcji:
- Uczeń potrafi zastosować czas Present Simple
- Uczeń zna słownictwo związane z wyposaŜeniem domu
- Uczeń umie określić jaka jest pogoda
- Uczeń zna pory roku i miesiące
- Uczeń umie określić połoŜenie przedmiotów
- Uczeń potrafi się przedstawić i podać najwaŜniejsze dane personalne
Metody: TPR, interakcja słowna /wywiad symulowany/
Przebieg lekcji:
Część wstępna:
- sprawdzenie obecności
- Przedstawianie się. Uczniowie przedstawiają się podając swoje imię, nazwisko, adres i numer telefonu.
Część główna:
- przypomnienie czasu Present Simple- w której osobie dodajemy ‘s’ do czasowników. Nauczyciel podaje zdania
prawidłowe na przemian ze zdaniami błędnymi. Uczniowie muszą wstać kiedy usłyszą zdanie z błędem.
Uczniowie wykonują ćwiczenie polegające na znalezieniu błędu w zdaniu i poprawieniu go. (podr. ćw 3/ 62)
- Uczniowie wykonują ćwiczenie polegające na wstawieniu czasownika we właściwej formie. ( podr. ćw. 1/ 62)
- Przypomnienie słownictwa związanego z wyposaŜeniem domu. Uczniowie opowiadają co mają u siebie
w domu.
- Przypomnienie przyimków miejsca. Nauczyciel umieszcza długopis bądź inny przedmiot w odpowiednim miejscu, a
uczniowie podają właściwy przyimek. Następnie, to nauczyciel prosi uczniów aby umiejscowili gdzieś swój długopis lub
ołówek.
- Uczniowie wykonują ćwiczenie polegające na odpowiedzeniu na pytania o róŜne przedmioty rozmieszczone na obrazku.
( ćw. 2/ 50)
- Przypomnienie pogody, pór roku i miesięcy.
- Nauczyciel pokazuje przedmioty związane z konkretnymi porami roku (okulary przeciwsłoneczne, liść jesienny,
szalik i kwiat), a uczniowie podają nazwy pór roku.
- Następnie kaŜdy z nich musi kolejno podać miesiąc. Nauczyciel pyta które miesiące wchodzą w skład danej pory
roku.
- Z pomocą rekwizytów nauczyciel demonstruje jaka jest pogoda, uczniowie muszą podać jej nazwę. Np.
nauczyciel zakłada okulary przeciwsłoneczne, a uczniowie odpowiadają ‘It’s sunny and hot’.
- KaŜda pora roku dostaje swój kolor np. zima- niebieski, lato- Ŝółty itd. Uczniowie muszą zakreślić na odpowiedni
kolor miesiące.
- Przypomnienie zasad tworzenia zdań negujących i pytających w czasie Present Simple.
Uczniowie układają pytania do 4 podanych zdań.
Następnie zamieniają zdania twierdzące na negujące (podr. ćw. 6/ 63)
Część końcowa:
- Ćwiczenie mające na celu rozluźnienie uczniów.
Nauczyciel na tablicy pisze kilka rymujących się ze sobą słów.
Uczniowie wypisują z dwóch ramek słowa rymujące się. (ćw. 3/ 48)
- Wypisanie materiału na pracę klasową.