KONSPEKT DO LEKCJI W KLASIE I

Transkrypt

KONSPEKT DO LEKCJI W KLASIE I
1
Bożena Kaczmarska
[email protected]
nauczyciel Przysposobienia Obronnego
Liceum Ogólnokształcące Nr IV
im. C. K. Norwida
w Ostrowcu Św.
KONSPEKT DO LEKCJI W KLASIE I
Temat: Urazy kostno – stawowe
Zagadnienia:
1. Przyczyny urazów kostno – stawowych
2. Podział i charakterystyka złamań
3. Skręcenia i zwichnięcia
4. Pierwsza pomoc w urazach kostno – stawowych
Cele ogólne:
• Zapoznać uczniów z najczęstszymi przyczynami skręceń, zwichnięć i złamań.
• Zapoznać uczniów z urazami kości i stawów oraz zasadami udzielania I pomocy.
• Uwrażliwiać na cierpienie ludzi.
• Kształtować umiejętność pracy w zespole.
Cele operacyjne:
Uczniowie:
• potrafią opisać przyczyny urazów kości i stawów;
• zdefiniują podstawowe pojęcia (złamanie, zwichnięcie, skręcenie);
• potrafią wymienić podstawowe rodzaje złamań oraz wykazać różnice między
skręceniem a zwichnięciem;
• potrafią na planszy wskazać i nazwać podstawowe kości kończyn dolnych i górnych
oraz łączące je stawy;
• potrafią wykonać unieruchomienie kości kończyn przy pomocy podręcznych środków.
Metody: Analiza przypadku, pogadanka ilustrowana, ćwiczenia praktyczne.
Czas: 45 min.
2
Środki
dydaktyczne
–
plansze przedstawiające kościec ludzki oraz budowę
stawu, zdjęcia rentgenowskie, film dydaktyczny „Pierwsza pomoc w nagłych
przypadkach” – fragment dotyczący urazów kości kończyn, materiały i środki
opatrunkowe, szyny Kramera, deseczki, książka „Medycyna w plecaku”
Przebieg zajęć
Zagadnienia Czas
1
2
Czynności
nauczyciela
3
Czynności
uczniów
4
Część wstępna
5’
Podaje temat i cel zajęć
Uświadamia ważność
omawianych zagadnień
Zapoznają się z tematem
i celem zajęć
Zapisują temat i zagadnienia
w zeszycie
Część główna
10’
Odwołuje się do przeżyć
uczniów, którzy mieli urazy
kostne lub stawowe
Zachęca do podzielenia się
uwagami na ten temat
Zwraca uwagę na
okoliczności w jakich doszło
do urazu oraz na
towarzyszące mu objawy
Poleca uczniowi wymienić
główne kości oraz stawy je
łączące i wskazać na planszy
Podaje definicje i podział
złamań
Definiuje pojęcie skręcenia
i zwichnięcia posługując się
planszą
Zachęca uczniów do
wychwycenia różnic między
tymi urazami
Wypowiadają się na temat
doznanych urazów własnych
lub kogoś znajomego
Przyczyny
i charakterystyka
złamań,
zwichnięć
i skręceń
Zasady
udzielania
I pomocy przy
urazach kości
i stawów
Podręczne
materiały i środki
stosowane do
unieruchomień
10’
Podaje zasady
unieruchomiania złamanych
kości
Omawia sposób I pomocy
przy urazach stawowych
Uświadamia uczniom cel
udzielania I pomocy
w urazach kostno stawowych
Zapowiada projekcję filmu
„Pierwsza pomoc w nagłych
Środki
dydaktyczne
5
plansze
z kośćcem oraz
budową stawu
Uczeń wymienia
podstawowe kości i stawy
oraz pokazuje je na planszy
Porównują zwichnięcie ze
skręceniem, wskazują na
różnice między tymi urazami
oraz objawy im
towarzyszące
Wymieniają stawy narażone
na te urazy
plansze,
fragment filmu
dydaktycznego
na temat urazów
kości i stawów,
środki do
unieruchamiania,
3
wypadkach, ukierunkowuje
uczniów na co mają zwrócić
uwagę w czasie projekcji
(ok. 4 min.)
1) na czym polega pomoc
doraźna?
2) czego nie można robić
udzielając I pomocy?
3) jakich materiałów należy
używać do usztywnień
doraźnych
Informuje uczniów, że po
obejrzeniu filmu będą
wykonywać ćwiczenia
praktyczne
Organizuje omówienie treści
filmu
Prezentuje środki podręczne
służące do unieruchamiania
15’
Część końcowa
5’
szyny Kramera,
chusty trójkątne,
bandaże
Odpowiadają na postawione
pytania na podstawie
obejrzanego filmu
Oglądają środki służące do
unieruchamiania złamań
Dzieli klasę na grupy, każda
grupa dostaje zdjęcie rtg
z urazem kości lub stawów
Poleca rozpoznać uraz
i udzielić I pomocy przy
użyciu dostępnych
materiałów znajdujących się
w klasie
Obserwuje pracę
w poszczególnych grupach
i udziela wskazówek
Po zakończeniu ćwiczeń
w grupach organizuje
omówienie poszczególnych
przypadków urazowych
Uczniowie w grupach po
rozpoznaniu urazu udzielają
pierwszej pomocy osobie
wybranej na pozoranta
Sprawdza przyswojenie
przez uczniów wiadomości
i umiejętności
Wyróżnia i ocenia najlepiej
ćwiczących
Informuje uczniów, że
następna lekcja poświęcona
będzie udzielaniu I pomocy
przy urazach głowy,
kręgosłupa, żeber i miednicy
Uczniowie odpowiadają na
pytania
plansze,
podręczne środki
do
unieruchamiania
Wybrani uczniowie z grupy
omawiają uraz
przedstawiony na zdjęciu
i przed klasą demonstrują
sposób unieruchomienia
Wykonują usztywnienia
wskazanych kości
środki do
unieruchamiania
4

Podobne dokumenty