Co to są odnawialne źródła energii?

Transkrypt

Co to są odnawialne źródła energii?
Autor: Katarzyna Zęgota-Lechowska, nauczycielka w gimnazjum w Gdańsku
Scenariusz zajęć przygotowany w ramach I etapu konkursu internetowego organizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska
Prowadzący: ......................................
data: .......................
Klasa: II gimnazjum
Co to są odnawialne źródła energii?
Cel ogólny:
Poznanie pojęcia odnawialne źródła energii z uwzględnieniem możliwości ich pozyskiwania.
Cele szczegółowe:
Uczeń po zajęciach potrafi:
- wymienić odnawialne źródła energii,
- wyjaśnić na czym polega pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych,
- wskazać korzyści wynikające ze stosowania odnawialnych źródeł energii,
- wskazać wady utrudniające powszechne stosowanie tych źródeł energii,
- podać przykłady wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Polsce i na świecie,
- zaproponować działania zmierzające do rozpowszechnienia wykorzystania odnawialnych
źródeł energii
Struktura materiału:
Co to są odnawialne źródła energii?
1. Podział źródeł energii na odnawialne i nieodnawialne.
2. Na czym polega pozyskiwanie energii z podanych źródeł energii?
3. Zalety podanych źródeł energii.
4. Wady podanych źródeł energii.
5. Warunki sprzyjające wykorzystaniu danego źródła energii.
Środki dydaktyczne:
Internet
Metody:
pogadanka, dyskusja, burza mózgów, praca z Internetem, praca zespołowa.
Literatura dla nauczyciela:
- Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum autorstwa Wiesława Srokosza pt. „Odnawialne
źródła energii – czy zastąpią surowce wykorzystywane obecnie?” dostępny na stronie
www.biomasa.org/edukacja.
- www.biomasa.org/edukacja
Literatura dla ucznia: www.biomasa.org/edukacja
Plan przebiegu zajęć edukacyjnych:
Ogniwa lekcji:
1. Sprawy organizacyjne
2. Zapoznanie uczniów z tematem, celami, zadaniami lekcji
3. Zasadnicza część zajęć edukacyjnych:
4. Podsumowanie zajęć
czas:
2 min
3 min
25 min
15 min
Autor: Katarzyna Zęgota-Lechowska, nauczycielka w gimnazjum w Gdańsku
Scenariusz zajęć przygotowany w ramach I etapu konkursu internetowego organizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska
Struktura lekcji:
Faza wstępna:
Zajęcia rozpoczynają się od podania przez uczniów przykładów wykorzystywania energii w
życiu codziennym - wykorzystanie metody burzy mózgów. Uczniowie wymieniają do jakich
celów potrzebna jest energia. W dalszej kolejności młodzież wymienia znane im źródła
energii. Każdy uczeń wymieniając konkretne źródło zapisuje je w odpowiednim miejscu na
połowie tablicy prezentującej podział źródeł energii. Na koniec fazy wstępnej zajęć
nauczyciel informuje uczniów, że tematem lekcji są odnawialne źródła energii.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na pięć grup, które pracują z Internetem:
Zespół I - Energia słoneczna
Zespół II - Energia wiatru
Zespół III - Energia wód
Zespół IV - Energia geotermalna
Zespół V - Energia biomasy
Każda z grup otrzymuje od nauczyciela trzy polecenia (A, B, C) do wykonania. W celu
wykonania zadania uczniowie wykorzystują materiały zamieszczone na stronach serwisu
edukacyjnego www.biomasa.org/edukacja.
Polecenie A
Wyjaśnij w kilku zdaniach, na czym polega pozyskiwanie energii z podanych źródeł
energii.
Po wejściu na stronę www.biomasa.org/edukacja uczniowie wybierają ikonę, którą
oznaczono przydzielone danej grupie źródło energii. Zapoznają się z zamieszczonymi tam
informacjami. Na przygotowanie odpowiedzi na to pytanie mają 5 minut. Po upływie tego
czasu przedstawiciele zespołów prezentują odpowiedzi konkretne i zrozumiałe dla
pozostałych uczniów.
Polecenie B.
Wymień zalety podanych źródeł energii.
Uczniowie w swoich grupach ustalają cechy będące zaletami podanych źródeł. Wyniki
pracy zapisują w zeszycie. Następnie na forum klasy prezentuje je wyznaczony
przedstawiciel grupy. Podawane przez uczniów zalety zapisywane są na tablicy.
Polecenie C.
Wymień wady (czynniki utrudniające powszechne zastosowanie) podanych źródeł energii.
Podobnie jak w przypadku poprzedniego polecenia uczniowie w swoich grupach ustalają
cechy utrudniające powszechne zastosowanie poszczególnych źródeł energii. Wyniki pracy
zapisują w zeszycie, a następnie prezentuje je wyznaczony przedstawiciel grupy. Wady
zapisywane są na tablicy.
Po prezentacji wyników pracy poszczególnych grup i zapisaniu wniosków (wypełnieniu
tabeli na tablicy) uczniowie wiedzą na czym polega wykorzystanie poszczególnych źródeł
energii i znają ich wady oraz zalety. Dla utrwalenia tych wiadomości nauczyciel poleca, aby
podane warunki sprzyjające rozwojowi energetyki alternatywnej młodzież przyporządkowała
do poszczególnych jej źródeł.
Autor: Katarzyna Zęgota-Lechowska, nauczycielka w gimnazjum w Gdańsku
Scenariusz zajęć przygotowany w ramach I etapu konkursu internetowego organizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska
Źródło energii:
Warunki sprzyjające wykorzystaniu
danego źródła energii:
Energia słoneczna
Energia wiatru
Energia wód
Energia geotermalna
Energia biomasy
Uczniowie korzystając z wiadomości zdobytych na lekcjach geografii wymieniają obszary w
Polsce, na których istnieją warunki sprzyjające wykorzystaniu poszczególnych źródeł energii.
Uczniowie z grup, które zajmowały się danym źródłem energii informują pozostałych czy na
danych obszarach (o sprzyjających warunkach) istnieją elektrownie lub instalacje
wykorzystujące takie źródła energii. Na podstawie tych informacji wszyscy uczniowie
formułują wnioski gdzie w Polsce i na świecie istnieją jeszcze możliwości wykorzystania
danego źródła energii.
Następnie uczniowie, korzystając z wiadomości zdobytych podczas przeprowadzonych zajęć
oraz na lekcjach innych przedmiotów proponują działania zmierzające do rozpowszechnienia
wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Propozycje uwzględniać powinny udoskonalenia
techniczne powodujące zmniejszenie kosztów instalacji do pozyskiwania energii i
zwiększenie efektywności urządzeń oraz upowszechnianie wiedzy o zaletach
wykorzystywania alternatywnych źródeł energii.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie zajęć uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie: „Czy istnieje możliwość
zastąpienia tradycyjnych surowców energetycznych źródłami alternatywnymi?”. Udzielając
odpowiedzi na to pytanie mają jednym zdaniem uzasadnić swoją odpowiedź.