Regulamin - CurlingEvent

REGULAMIN ELIMINACJI XXIII OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY
Zawody rozegrane zostaną 27-29 Stycznia na hali „Piętro Wyżej” w Warszawie przy ul. Żupniczej 17
I. Ogólne zasady rywalizacji
1. W trakcie zawodów rozgrywane są mecze złożone z 6 partii, z ograniczeniem czasowym 90 min. (sygnał oznaczający, że
aktualnie rozgrywany end jest ostatni)
2. Wszystkie mecze w rozgrywkach muszą zostać rozstrzygnięte. W razie remisu następuje dogrywka do wyłonienia zwycięzcy. W
razie remisu w dogrywce mecz wygrywa drużyna nie posiadająca hammera.
3
Kolejność po zakończeniu rundy grupowej chłopców oraz w rozgrywkach dziewcząt ustalana jest na podstawie kolejno:
3.1 Ilości zdobytych punktów
3.2 Wyniku bezpośredniego meczu, lub tabelki bezpośrednich meczów (dotyczy tylko drużyn z tej samej grupy)
3.3 Wyniku DSC (patrz osobny regulamin DSC – punkt II)
3.4 Losowania
4. Drużyny które grają w następnej kolejce spotkań powinny być gotowe do rozgrzewki i gry 15 minut przed podaną godziną.
6. W rozgrywkach dziewcząt oraz w pierwszej i drugiej rundzie grupowej chłopców drużyna wymieniona w harmonogramie jako
pierwsza rozpoczyna rozgrzewkę oraz rozgrywa mecz z kamieniami z czarną rączką. W trzeciej rundzie grupowej oraz w
meczach kwalifikacyjnych chłopców prawo do wyboru kolejności rozgrzewek lub koloru kamieni ma drużyna wyżej
sklasyfikowana.
7. W każdej kolejce, bezpośrednio po zakończeniu rozgrzewki, każda z drużyn przystępuje do wykonania dwóch indywidualnych tshotów, tzw. LSD (patrz punkt II).
8. Każdej drużynie w trakcie meczu przysługuje prawo do wzięcia jednej 1-minutowej przerwy na konsultację z trenerem. W
rozgrywkach play-off każdej z drużyn w trakcie dogrywki przysługuje jedna 1-minutowa przerwa na konsultację niezależnie od
jej wcześniejszego wykorzystania.
9. We wszystkich sprawach nieuregulowanych niniejszym dokumentem, stosuje się przepisy kolejno "Regulaminu Mistrzostw
Polski" Polskiego Związku Curlingu i "Rules of Curling" Światowej Federacji Curlingu. Interpretacji regulaminów dokonuje
sędzia główny zawodów, a jego decyzje są ostateczne.
II. Regulamin rozgrywek Draw Shot Challenge (DSC)
1. Przed każdym meczem po zakończeniu rozgrzewki drużyna przystępuje do wykonania dwóch t-shotów, na każdy z nich ma 1
minutę od sygnału podanego przez sędziego.
2. Każdy rzut wykonywany jest z inną rotacją, najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, następnie przeciwnie.
3. Każdy z rzutów wykonywany jest przez dwóch różnych zawodników
4. Wynik pojedynczego LSD liczy się od środka kamienia. Jeżeli jest możliwy pomiar od środka domu mierzy się odległość od
krawędzi kamienia oraz dodaje średnią wartość promienia kamienia (14,2 cm). Kamień znajdujący się poza domem daje wynik
199,6 cm. Kamień, który przykrywa środek domu mierzony jest od krawędzi pola 2-stopowego.
5. Suma obydwu zagrań w cm stanowi wynik LSD (last stone draw). Drużyna z niższym wynikiem LSD zyskuje prawo do wyboru
ostatniego kamienia w pierwszej partii.
W przypadku identycznego wyniku LSD o prawie do wyboru ostatniego kamienia w pierwszej partii decyduje losowanie
6. W rozgrywkach dziewcząt każda z zawodniczek musi wykonać co najmniej 2 t-shoty, każdy z inną rotacją.
W turnieju chłopców każdy zawodnik drużyny w rozgrywkach grupowych musi wykonać co najmniej 1 t-shot. W przypadku
drużyn 3-osobowych jeden z zawodników wykonuje 2 t-shoty, jednak oba muszą być wykonane z różną rotacją. Rzut
zawodnika rezerwowego liczony jest wraz zawodnikiem przez niego zmienionym.
7. Średni wynik z t-shotów stanowi wynik DSC drużyny.
W rundzie grupowej chłopców do średniej liczą się wszystkie zagrania, bez odrzucania najsłabszego. W przypadku drużyn
grających w rundzie finałowej do końcowej klasyfikacji odrzucany jest jeden, najgorszy wynik LSD.
W rozgrywkach dziewcząt do średniej liczy się 7 zagrań, najsłabszy wynik jest odrzucany.
8. Niespełnienie punktu II.6 przez jakiegokolwiek zawodnika skutkuje zapisaniem wyniku ostatniego wykonywanego t-shota jako
199,6 cm, wynik ten nie podlega odrzuceniu w sytuacji z punktu II.7
9. Trenerzy lub skipowie drużyn mają prawo do wglądu w prowadzony przez biuro zawodów bilans wyników DSC
III. System rozgrywek dziewcząt – dziesięć drużyn
1. Drużyny rozlosowane są do dwóch grup a i b tak, żeby zespoły z tego samego klubu nie grały ze sobą w grupie
2. W grupach a i b rozgrywa się mecze każdy z każdym, następnie ustalana jest kolejność wg pkt. I.3
3. Dwie najlepsze drużyny z każdej z grup awansują do finałów OOM w kolejności według miejsca w grupie i wyniku DSC
4. Drużyny z 3 miejsc w grupach zajmują miejsca 5-6 w klasyfikacji końcowej OOM według wyników DSC, analogicznie
klasyfikowane są zespoły z miejsc 4 (na miejscach 7 i 8) i 5 (na miejscach 9 i 10)
IV. System rozgrywek chłopców – osiem drużyn
1. Drużyny rozlosowane są do dwóch grup A i B tak, żeby zespoły z tego samego klubu nie grały ze sobą w grupie
2. W grupach rozgrywa się mecze każdy z każdym. Kolejność w grupach ustalana jest wg pkt. I.3.
3. Zwycięzcy grup awansują do finałów OOM z pierwszego i drugiego miejsca w kolejności wg wyniku DSC
4. Drużyny z czwartych miejsc w grupach zajmują miejsca 7-8 w klasyfikacji końcowej OOM według wyników DSC
5. Drużyny z drugich miejsc w grupach grają z drużynami z trzecich miejsc w drugiej z grup. Zwycięzcy awansują z 3 i 4 miejsca
do finałów OOM, przegrani zajmują miejsca 5-6 w klasyfikacji końcowej OOM według miejsca w grupie i wyniku DSC