Rada Główna TNBSP organizuje wyjazd edukacyjny

Transkrypt

Rada Główna TNBSP organizuje wyjazd edukacyjny
Scenariusz lekcji z edukacji medialnej i czytelniczej
Opracowała: Ewa Zyskowska, Zespół Szkół Mechanicznych CKP nr 2
w Białymstoku
Temat: Dokąd zmierzasz, książko…? - Nowoczesne formy książek nowa jakość…?
Cele lekcji:
Po lekcji uczeń powinien:
 przypomnieć historię książki na ziemiach polskich,
 przypomnieć przełomowe momenty dla rozwoju książek (wynalazek druku,
technika komputerowa),
 wiedzieć, czym jest e-book i e-papier,
 wiedzieć, czym są audiobooki,
 wiedzieć, na jakiej zasadzie działają biblioteki cyfrowe,
 umieć swobodnie wypowiadać się w określonym temacie.
Podczas lekcji uczeń ćwiczy umiejętności:
 czytania ze zrozumieniem,
 słuchania ze zrozumieniem,
 swobodnego wypowiadania się,
 wyszukiwania i selekcji informacji w Internecie i innych źródłach informacji
Metody i formy pracy:

pogadanka

elementy wykładu

pokaz prezentacji multimedialnej

praca indywidualna, w parach, zbiorowa

metoda kuli śnieżnej
Środki dydaktyczne:
 prezentacja multimedialna „Nowoczesne formy książki”
 komputery z dostępem do Internetu
 Encyklopedia wiedzy o książce,
Encyklopedia Powszechna
 czytnik e-booków
Scenariusz lekcji z edukacji medialnej i czytelniczej
Opracowała: Ewa Zyskowska, Zespół Szkół Mechanicznych CKP nr 2
w Białymstoku
Czas: 1 lekcja
Miejsce: Pracownia MCI
Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie:
Zapoznanie z tematem zajęć, czynności organizacyjne.
2. Burza mózgów
Pytanie do uczniów: Kiedy myślicie o historii i rozwoju książki w Polsce, jakie punkty
zwrotne jesteście w stanie wskazać? Swobodne wypowiedzi uczniów nauczyciel
zapisuje na tablicy. Wspólnie z uczniami porządkuje wydarzenia chronologicznie.
3. Karta pracy (z wykorzystaniem metody kuli śnieżnej)
Ta część lekcji ma na celu szybkie przypomnienie historii rozwoju formy książki na
ziemiach polskich. Nauczyciel rozdaje karty pracy (załącznik nr 1). Zadaniem uczniów
początkowo samodzielne rozwiązanie krzyżówki. Następnie podzieleni na grupy,
braki/sprawdzają poprawność wpisów
na podstawie źródeł wskazanych przez
nauczyciela (Internet, tradycyjne źródła wiedzy) i wyszukanych samodzielnie. Na
koniec ćwiczenia reprezentanci grup po kolei odczytują na głos efekty pracy. Wspólne
sprawdzenie zgodności zapisów w kartach pracy (załącznik nr 2).
5.
Pokaz
Nauczyciel prosi o wymienienie nowoczesnych form książki. Zapisuje wypowiedzi
uczniów na tablicy. Omawia prezentację (załącznik nr 3) dotyczącą nowoczesnych
form książek (materiały do prezentacji w załączniku nr 4). Podczas omawiania
prezentacja czytnika e-booków.
6. Dyskusja
Uczniowie zachęcani są do wypowiedzi na temat swoich doświadczeń z najnowszymi
formami książek.
Scenariusz lekcji z edukacji medialnej i czytelniczej
Opracowała: Ewa Zyskowska, Zespół Szkół Mechanicznych CKP nr 2
w Białymstoku
Nauczyciel prosi o wypowiedzenie się na temat zalet i wad e-booków (ew.
audiobooków). Zapisywane na tablicy. Wyświetlenie ostatniego slajdu prezentacji i
komentarz nauczyciela.
6. Pokaz
Zaprezentowanie jako ciekawostki filmu prezentującego nowinki techniczne związane
z książką i nowoczesną technologią.
"Kiwi. Zupełnie Nowa Zelandia” to unikatowa książka w formie aplikacji na iPady (źródło:
http://vimeo.com/43913036)
Postawienie pytania, czy rozwój książki idzie w dobrym kierunku, co ma to wspólnego
z prawdziwym obcowaniem z dziełem autora, które ma na celu rozbudzanie
ciekawości i wyobraźni czytelnika. Czy zachęca do kontaktu z książką czy zniechęca?
7. Ćwiczenie samodzielnej wypowiedzi
Uczniowie poproszeni są o zajęcie stanowiska, jaka forma książki jest im bliższa wraz
z uzasadnieniem.
8. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie i ustna ocena pracy uczniów.