Scenariusze lekcji z komputerem z wykorzystaniem edytora grafiki

Transkrypt

Scenariusze lekcji z komputerem z wykorzystaniem edytora grafiki
Grażyna Maleszewska - nauczyciel informatyki
Agata Łopuszyńska - pedagog specjalny
Szkoła Podstawowa nr 14
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Bohaterów Warszawy
w Warszawie
Szkoła Podstawowa nr 14 w Warszawie od wielu lat prowadzi działalność
wychowawczo-dydaktyczną w zakresie integracji dzieci zdrowych
i niepełnosprawnych. Uczymy w klasach integracyjnych. W swoich założeniach
dydaktyczno-wychowawczych postawiłyśmy sobie za cel:
- wdrażanie dzieci do pracy z komputerem,
- korzystanie z technik komputerowych i technologii informacyjnej.
W związku z tymi założeniami przeprowadziłyśmy kilka spotkań
z komputerem w klasie integracyjnej (obecnie III a) w ciągu trzyletniej nauki.
Proponujemy
Państwu
scenariusze
lekcji
z
komputerem
z wykorzystaniem edytora grafiki Paint, edytora tekstu i tablicy znaków.
Proponowane zajęcia stanowią logiczną całość tematyczną. Można tę
propozycję wykorzystać również na lekcjach informatyki. Przedstawione
konspekty lekcji są odbiciem realizacji celów dydaktycznych w zakresie
informatyki, a także założeń ścieżek międzyprzedmiotowych.
Nadmieniamy, iż uczniowie wcześniej opanowali podstawy korzystania z
edytora grafiki.
Cele dydaktyczne:
1. Poznanie zasad edytowania tekstu.
2. Utrwalenie stosowania narzędzi: kopiuj, wklej, wytnij.
3. Umiejętność korzystania z tablicy znaków.
4. Praktyczne stosowanie edytora tekstu i grafiki.
Cele wychowawcze:
1. Poszanowanie naszej tradycji i kultury.
2. Integracja grupy we wspólnych działaniach.
Realizacja ścieżek międzyprzedmiotowych:
1. Prozdrowotna – dbałość o właściwą postawę podczas pracy
przy komputerze.
2. Patriotyczno-obywatelska – poszanowanie i kultywowanie tradycji.
3. Medialna – praktyczne zastosowanie komputera w celach komunikacji.
Nasze założenia zostały osiągnięte. Planujemy kontynuację spotkań
z komputerem w klasie integracyjnej w przyszłym roku szkolnym.
Grażyna Maleszewska
Agata Łopuszyńska
Warszawa, 06.04.03 r.
Zał.1 – konspekt lekcji nr 1.
Zał.2 – konspekt lekcji nr 2.
Zał.3 – konspekt lekcji nr 3.
Zał.4 – praca uczniów.
1
Data realizacji 5.12.2002 r.
Konspekt lekcji 1
Nazwisko i imię nauczycieli prowadzących: Grażyna Maleszewska – nauczyciel informatyki
Agata Łopuszyńska – pedagog specjalny,
wychowawca
klasy integracyjnej
Przedmiot: Spotkania z komputerem.
Czas: 2 godziny lekcyjne
Klasa: III a – integracyjna
Temat zajęć: Ozdoby choinkowe – zastosowanie tablicy znaków.
Cele edukacyjne:
- zapoznać z tablicą znaków i możliwościami jej wykorzystania;
- kształtować umiejętność rysowania z pomocą komputera;
- stosować narzędzia: kopiuj, wytnij, wklej;
- wyrabiać nawyk właściwej obsługi komputera.
Treści:
- omówienie możliwości zastosowania tablicy znaków
- przygotowanie ozdób choinkowych z tablicy znaków
Osiągnięcia uczniów (co uczeń powinien wiedzieć?):
- posiadać umiejętność korzystania z edytora grafiki i zastosowania narzędzi;
- korzystać z tablicy znaków.
Metody nauczania: wykład, pokaz – obserwacja, ćwiczenia
Formy organizacyjne: pracownia informatyczna, praca grupowa i samodzielna
Pomoce: wydrukowany przykładowy rysunek
L.p.
Moment lekcji
1.
2.
Organizacyjny
Przywitanie się z uczniami.
Konwersacyjno- - Dokonanie doboru dwuosobowych grup
sprawdzający
ze wskazaniem pracy ucznia z dysfunkcjami
z kolegą bez problemów (pomoc pedagogawychowawcy).
- Przypomnienie o właściwym włączaniu
komputerów i higienie pracy przy komputerze.
- Wstępna rozmowa z dziećmi na temat ich
znajomości edytora grafiki – Paint (dzieci są już
po kilku spotkaniach z tym programem).
Dominanta
- Przypomnienie uczniom programu Paint: pasek 15 min.
narzędzi, paleta barw, menu górne, menu
rozwijalne i podręczne.
- Przypomnienie narzędzi: kopiuj, wytnij, wklej –
przykłady (pokazuje nauczyciel).
- Nauczyciel na jednym komputerze pokazuje
możliwości zastosowania tablicy znaków.
(Uczniowie stoją wokół).
- Nauczyciel pokazuje, jak wkleić do programu
Paint wybrane znaki Wingdings (przedstawiające
ozdoby choinkowe lub do wykorzystania jako
ozdoby po zmodyfikowaniu).
3.
Przebieg lekcji
Czas
zaplanowany
na daną
część lekcji
2-3 min.
ok. 10 min.
2
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
Przerwa
śródlekcyjna
Dominanta (cd.)
Przerwa między
lekcjami
Dominanta (cd.)
Przerwa
śródlekcyjna
Dominanta (cd.)
Podsumowanie
Zakończenie
- Zabawa ruchowa zaproponowana przez dzieci.
2-3 min.
15 min.
- Wykorzystanie pola tekstowego i formatowanie
znaków (wielkość).
- Powielenie wybranych znaków – zastosowanie
zaznaczania, kopiowania i wklejania.
- Kolorowanie i modyfikowanie znaków według
inwencji uczniów (końcowe przygotowanie
ozdób).
- Uczniowie wychodzą na przerwę.
10 min.
- Uczniowie w grupach pracują nad zadaniem.
- Nauczyciel informatyki i nauczyciel pedagog
(nauczyciel przeszkolony w zakresie stosowania
technologii komputerowej i praktycznie stosujący
swoje umiejętności) wspomagają uczniów.
- Zabawa ruchowa zaproponowana przez dzieci.
20 min.
3 min.
- Prace wykończeniowe ozdób.
12 min.
-Ocena wykonanych prac na lekcji.
8 min.
Praca domowa: zapamiętać podstawowe narzędzia 2 min.
programu Paint i zastosowanie tablicy znaków.
Własne uwagi i spostrzeżenia podczas trwania lekcji:
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
............................................................
podpis nauczyciela prowadzącego
Opracowały: Grażyna Maleszewska
Agata Łopuszyńska
3
Data realizacji: 12.12.2002 r.
Konspekt lekcji 2
Nazwisko i imię nauczycieli prowadzących: Grażyna Maleszewska – nauczyciel informatyki
Agata Łopuszyńska – pedagog specjalny,
wychowawca
klasy integracyjnej
Przedmiot: Spotkania z komputerem.
Czas: 2 godziny lekcyjne
Klasa: III a – integracyjna
Temat zajęć: Wieszanie ozdób choinkowych – rysowanie w Paint.
Cele edukacyjne:
- kształtować umiejętność rysowania z pomocą komputera;
- stosować narzędzia: kopiuj, wytnij, wklej.
- stosować technikę złap i upuść
- wyrabiać nawyk właściwej obsługi komputera.
Treści:
- rysowanie choinki świątecznej
- „wieszanie” ozdób choinkowych wykonanych pomocy przy tablicy znaków
Osiągnięcia uczniów (co uczeń powinien wiedzieć?):
- posiadać umiejętność korzystania z edytora grafiki i zastosowania narzędzi;
- stosować narzędzia zaznacz, kopiuj, wytnij, wklej i technikę złap i upuść
Metody nauczania: wykład, pokaz – obserwacja, ćwiczenia.
Formy organizacyjne: pracownia informatyczna, praca grupowa i samodzielna.
Pomoce: wydrukowany przykładowy rysunek.
L.p.
Moment lekcji
1.
2.
Organizacyjny
Przywitanie się z uczniami.
Konwersacyjno- - Uczniowie pracują w grupach dobranych
sprawdzający
na poprzednich zajęciach (zajęcia są kontynuacją
poprzednich).
- Przypomnienie o właściwym włączaniu
komputerów i higienie pracy przy komputerze.
- Przypomnienie, co było tematem naszego
poprzedniego spotkania (jest to nawiązanie
do dzisiejszych zajęć).
Dominanta
- Przedstawienie ramowego planu zajęć:
1. Narysowanie choinki.
2. „Wieszanie” ozdób choinkowych.
3. Prace wykończeniowe.
- Przypomnienie narzędzi: kopiuj, wytnij, wklej –
przykłady (pokazuje nauczyciel).
- Nauczyciel na jednym komputerze pokazuje, jak
narysować choinkę, wykorzystując różne
narzędzia (spray, figury geometryczne, ołówek,
pędzel i inne). (Uczniowie stoją wokół podczas
pokazu).
- Nauczyciel pokazuje, jak „wieszać” ozdoby (złap
i upuść).
3.
Przebieg lekcji
Czas
zaplanowany
na daną
część lekcji
2-3 min.
ok. 10 min.
32-33 min.
4
4.
5.
6.
Przerwa między
lekcjami
Dominanta (cd.)
7.
Przerwa
śródlekcyjna
Dominanta (cd.)
8.
Podsumowanie
- Uczniowie w grupach pracują nad zadaniem.
- Nauczyciel informatyki i nauczyciel pedagog
(osoba przeszkolona w zakresie stosowania
technologii komputerowej i praktycznie stosująca
swoje umiejętności) wspomagają uczniów.
- Uczniowie wychodzą na przerwę.
10 min.
- Uczniowie pracują według proponowanego
planu.
- Zabawa ruchowa zaproponowana przez dzieci.
20 min.
- Prace wykończeniowe.
- Zapis prac we właściwych folderach (uczniowie
nabyli tę umiejętność na pierwszych spotkaniach
z komputerem).
- Ocena wykonanych prac na lekcji.
12 min.
3 min.
10 min.
Własne uwagi i spostrzeżenia podczas trwania lekcji:
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
............................................................
podpis nauczyciela prowadzącego
Opracowały: Grażyna Maleszewska
Agata Łopuszyńska
5
Data realizacji 19.12.2002 r.
Konspekt lekcji 3
Nazwisko i imię nauczycieli prowadzących: Grażyna Maleszewska – nauczyciel informatyki
Agata Łopuszyńska – pedagog specjalny,
wychowawca
klasy integracyjnej
Przedmiot: Spotkania z komputerem.
Czas: 2 godziny lekcyjne
Klasa: III a – integracyjna
Temat zajęć: Życzenia świąteczne – redagowanie tekstu.
- kształtować umiejętność poprawnego edytowania tekstu
- poznać i stosować formatowanie tekstu
- stosować narzędzia: kopiuj, wytnij, wklej
- wyrabiać nawyk właściwej obsługi komputera.
Treści:
- pisanie i formatowanie treści życzeń świątecznych
- wklejenie choinki wykonanej na wcześniejszych zajęciach
Osiągnięcia uczniów (co uczeń powinien wiedzieć?):
- posiadać umiejętność korzystania z edytora tekstu i zastosowania narzędzi tego
programu;
- stosować narzędzia zaznacz, kopiuj, wytnij, wklej i technikę złap i upuść
Metody nauczania: wykład, pokaz – obserwacja, ćwiczenia.
Formy organizacyjne: pracownia informatyczna, praca grupowa i samodzielna.
Pomoce: wydrukowany przykładowy tekst i rysunek (kartka z życzeniami).
L.p.
Moment lekcji
1.
2.
Organizacyjny
Przywitanie się z uczniami.
Konwersacyjno- - Uczniowie pracują w grupach dobranych
sprawdzający
na poprzednich zajęciach (zajęcia są kontynuacją
poprzednich).
- Przypomnienie o właściwym włączaniu
komputerów i higienie pracy przy komputerze.
- Przypomnienie, co było tematem naszego
poprzedniego spotkania (jest to nawiązanie
do dzisiejszych zajęć).
32-33 min.
Dominanta
- Przedstawienie ramowego planu zajęć:
1. Zredagowanie życzeń.
2. Napisanie treści życzeń.
3. Formatowanie
tekstu
według
zasad
edytowania.
4. Wklejenie
choinek
wykonanych
na wcześniejszych zajęciach.
5. Zapisanie prac przez uczniów w swoich
folderach
6. Wydrukowanie najciekawszych prac.
3.
Przebieg lekcji
Czas
zaplanowany
na daną
część lekcji
2-3 min.
ok. 10 min.
- Nauczyciel na jednym komputerze pokazuje, jak
6
-
-
4.
5.
6.
Przerwa między
lekcjami
Dominanta (cd.)
7.
Przerwa
śródlekcyjna
Dominanta (cd.)
8.
Podsumowanie
-
należy wprowadzać tekst, zwracając uwagę na
podstawowe zasady edycji (uczniowie już mieli
do czynienia z pisaniem tekstu).
Nauczyciel po napisaniu tekstu życzeń pokazuje,
jak dopasować układ tekstu do swoich upodobań
(formatowanie – rodzaj i wielkość czcionki,
akapity i in.)
Uczniowie w grupach pracują nad zadaniem.
Nauczyciel informatyki i nauczyciel pedagog
(osoba przeszkolona w zakresie stosowania
technologii komputerowej i praktycznie stosująca
swoje umiejętności) wspomagają uczniów.
Uczniowie wychodzą na przerwę.
10 min.
- Uczniowie pracują według proponowanego
planu.
- Zabawa ruchowa zaproponowana przez dzieci.
20 min.
- Prace wykończeniowe.
- Zapis prac we właściwych folderach (uczniowie
nabyli tę umiejętność na pierwszych spotkaniach
z komputerem).
- Ocena wykonanych prac na lekcji.
- Wydruk najciekawszych prac.
12 min.
3 min.
10 min.
Własne uwagi i spostrzeżenia podczas trwania lekcji:
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
............................................................
podpis nauczyciela prowadzącego
Opracowały: Grażyna Maleszewska
Agata Łopuszyńska
7
Zał.4 – praca uczniów.
Wesołych Świąt!
Wszystkiego najlepszego zdrowych, pogodnych Świąt Bożego
Narodzenia i szczęśliwego Nowego 2003
życzą Ola i Kasia.
8

Podobne dokumenty