Bogactwa ziemi - zspkleszczewo.pl

Transkrypt

Bogactwa ziemi - zspkleszczewo.pl
- 2000 ZSP Kleszczewo Kościerskie
Bogactwa ziemi
Autor: Jankowska H.
20.04.2008.
Scenariusz zajęć w klasie III.
Blok tematyczny: Bogactwa ziemi. (Planowany czas realizacji- 4 dni)
Temat dnia: Jakie bogactwa kryje ziemia?
Prowadząca: Hanna Jankowska.
Cele operacyjne (dotyczą tematu dnia).
Wiadomości
Uczeń:
-nazywa główne bogactwa naturalne występujące na terenie Polski;
-wypowiada się swobodnie na temat bogactw naturalnych.
-wyjaśnia historię powstania węgla;
Umiejętności
Uczeń:
czyta tekst ze zrozumieniem;
-rozpoznaje niektóre bryłki minerałów;
-układa napisy pod obrazami;
-odmienia czasownik przez osoby w czasie przeszłym;
-śpiewa piosenkę o górniku;
-tnie, zagina i łączy papier z drewnem za pomocą pinezek;
-potrafi zapisać tekst w zeszycie;
-wskazuje na mapie położenie bogactw naturalnych.
Postawy
Uczeń:
-uświadamia sobie wartości ludzkiej pracy;
-przestrzega kolejności wypowiedzi;
-dba o porządek na swojej ławce.
Metody:
-słowna,
-praktyczna,
-oglądowa
Formy pracy:
-zbiorowa,
-indywidualna
Środki dydaktyczne:
książki, mapa, mapki- układanki, zeszyty, wycinanka, obrazy, napisy, listki z działaniami, łamigłówka na
tablicy, bryłki minerałó
Temat dzienny: Jakie bogactwa kryje ziemia? ( 4godz.)
Zadania
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Edukacja
Oczekiwane efekty.
Czynności porządkowo- organizacyj- ne. Wprowadze- nie do tematu zajęć.
Powitanie uczniów.
Kierowanie rozmową na temat bogactw ziemi.
Przygotowuje się do zajęć. Wyjaśnia słowo bogactwo.
Udziela odpowiedzi na pytanie Czy ziemia posiada bogactwa?
Polonistyczna, przyrodnicza.
Uczeń:
-rozumie co oznacza słowo bogactwo; -wie co możemy nazwać bogactwem ziemi.
Praca z mapą i z
książką Oglądanie i nazywanie minerałów.
Przygotowanie niektórych bryłek minerałów, kierowanie
pracą z książką i mapą.
Odczytuje nazwy bogactw naturalnych - zad1, 2s.3. Wskazuje na mapie
krainy geograficzne w których występują bogactwa naturalne Polski. Ogląda i układa w kąciku
przyrodniczym bryłki minerałów.
Polonistyczna, przyrodnicza.
-potrafi pracować z mapą i książką;
-umie wymienić bogactwa ziemi; - nazwie niektóre minerały.
Historia powstania węgla- zad.3s.4
http://www.zspkleszczewo.home.pl
Kreator PDF
Utworzono 6 March, 2017, 21:03
- 2000 ZSP Kleszczewo Kościerskie
Kontrolowanie, kierowanie pracą dzieci.
Czyta tekst ze zrozumieniem odpowiada na pytania, opisuje
obrazy, układa napisy.
Polonistyczna, przyrodnicza
-umie czytać ze zrozumieniem; -wyjaśni
historię powstania węgla na podstawie obrazów i tekstu
Śpiewanie piosenki Młody górnik Zabawa
ruchowa. Rozmowa na temat pracy górnika.
Przypomnienie piosenki. Kierowanie rozmową na temat
ciężkiej pracy górnika.
Śpiewa piosenkę. Udziela swobodnych wypowiedzi. Naśladuje pracę górnika.
Muzyczna, polonistyczna, przyrodnicza, motoryczno- zdrow.
-zaśpiewa piosenkę; -rozumie na czym
polega praca górnika.
Rozwiązanie zad.5, 6s.7. Utrwalenie wiadomości o czasowniku
Kierowanie
pracą dzieci. Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania.
Uzupełnia tabelki. Odmienia czasowniki
przez osoby w czasie przeszłym.
Polonistyczna.
- przyswoił sobie wiadomości o czasowniku.
Rozwiązywanie działań matematycznych - Łamigłowka Wykonanie zabawki z papieru i drewna.
Wycinanka - Górnik przy pracy.
Wyjaśnienie poleceń, pełnienie roli doradczej i kontrolnej.
Kierowanie pracą dzieci. Zorganizowanie wystawy.
Rozwiązuje działania. Uzupełnia łamigłówkę z
hasłem. Zapisuje hasło w zeszycie. Wykonuje zabawkę według opisu. Wycina, zagina, łączy tekturę z
drewnem za pomocą pinezek. Ocenia pracę swoją i innych.
Matematyczna, polonistyczna.
Plastyczno - techniczna, polonistyczna.
-potrafi mnożyć dzielić i dodawać; -umie zapisać tekst w
zeszycie -umie wykonać pracę plastyczną -dokonuje samooceny i oceny prac innych.
Podsumowanie
zajęć
Zadaje pytania, ocenia i nagradza pracę dzieci
Odpowiada na pytania dotyczące
przerobionego materiału.
Polonistyczna
-zapamiętał i potrafi zastosować wiedzę dotyczącą bogactw
naturalnych.
http://www.zspkleszczewo.home.pl
Kreator PDF
Utworzono 6 March, 2017, 21:03

Podobne dokumenty