Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zaj
Hospitacja diagnozuj ca po realizacji cyklu tematycznego:
Witaj, wiosno!
Imi i nazwisko: El bieta Gontarczyk
Data hospitacji: 10.04.2008 r.
Klasa : I ,, a” Szko a Podstawowa nr 1 w Be ycach
Przedmiot : kszta cenie zintegrowane
Cykl tematyczny: Wiosenne porz dki
Temat dnia: Wiosna zaprasza do sprz tania
Cel g ówny: Diagnoza umiej tno ci cichego czytania
ze zrozumieniem.
Cel po redni: Sprawdzenie umiej tno ci uwa nego s uchania oraz
pracy w grupie.
Planowane zamierzenia pedagogiczne:
Prezentowanie uczniów w zakresie rozwoju intelektualnego
( osi gni cia edukacyjne w zakresie umiej tno ci czytania, s uchania,
rozumowania, liczenia w zakresie 20 z przekroczeniem progu
dziesi tkowego).
Kompetencje:
planowanie i organizowanie w asnego uczenia si ,
poprawne pos ugiwanie si j zykiem ojczystym,
aktywna i zgodna wspó praca w grupie,
ocenianie w asnego uczenia si .
Standardy osi gni :
czytanie ciche ze zrozumieniem i uwa ne s uchanie,
czytanie g ne,
uk adanie zda z wyrazów i rozpoznawanie rodzajów zda ,
rozwi zywanie zagadek, rebusów i krzy ówek,
rozwi zywanie zada tekstowych,
porz dkowanie liczb rosn co i malej co,
kolorowanie ilustracji zgodnie z opisem,
znajomo poprawnej pisowni wyrazów w zakresie poznanego
ownictwa
stosowanie zasad wspó ycia w klasie.
1
Standardy wymaga :
ciche czytanie ze zrozumieniem,
wykonywanie zada po us yszeniu instrukcji s ownej,
wykorzystanie wiedzy gramatycznej, ortograficznej,
przyrodniczej i matematycznej,
przestrzeganie zasad obowi zuj cych w grupie.
Cele operacyjne:
Ucze :
rozumie cicho przeczytany tekst
uwa nie s ucha wypowiedzi kolegów oraz polece nauczyciela
odgrywa scenk dramow inspirowan wierszem
wyró nia postacie w wierszu
rozwi zuje zadanie tekstowe
porz dkuje liczby rosn co i malej co
potrafi wspó dzia w grupie
potrafi oceni swoj prac
rozumie potrzeb utrzymania porz dku
zna ro liny i ptaki chronione
dobiera podpisy do ilustracji
zna pisowni wyrazów w zakresie poznanego s ownictwa
koloruje rysunek zgodnie z opisem
uk ada zdania z rozsypanki wyrazowej
rozró nia rodzaje zda
piewa i realizuje ruchowo piosenk ,, Wkrótce wiosna” oraz
pl s ,,Ene-due-rabe”, rytmizuje przys owie o kwietniu
rozwi zuje zagadki, rebusy i krzy ówki
Metody: pokaz, praca z tekstem, dzia praktycznych ,
metody aktywne: ekspresja muzyczno- ruchowa, elementy dramy,
rozwi zywanie zagadek, rebusów i krzy ówek, kolorowanie obrazka
wed ug opisu.
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna- jednolita i indywidualna
zró nicowana
2
rodki dydaktyczne:
Rekwizyty do dramy, lizaki ortograficzne, ilustracje kwiatów, ptaków,
krzewów i drzew oraz podpisy do nich, karty pracy grupowej, karty
pracy indywidualnej, naturalne okazy ro lin, nagranie piosenki
,,Wkrótce wiosna” oraz nagrania odg osów : skowronka, kuku ki
i jaskó ki.
PRZEBIEG LEKCJI
CZE
WST PNA
1. Przywitanie przyby ych go ci.
2. Zapowied tematu lekcji.
Inscenizowanie przez uczniów tekstu wiersza ,,Wiosenne
porz dki” czytanego z podzia em na role przez kolegów z klasy.
3. Wyodr bnienie postaci z wiersza oraz nazwanie wykonywanych
przez nie czynno ci.
4. Rozwi zywanie wspólnie na tablicy zadania tekstowego
o jaskó kach.
5. Przedstawienie tematu zaj : Porz dkowanie wiedzy uczniów
jak zdobyli na temat wiosny.
6. Rozwi zywanie zagadek czytanych przez nauczyciela –
wyja nianie pisowni trudnych wyrazów z ,,rz”, ,, ”, ,,ó” i ,,u”
zwi zanych z wiosn .
CZ
W
CIWA
1. Realizacja muzyczno- ruchowa piosenki,, Wkrótce wiosna”.
2. Rozwi zywanie wiosennej krzy ówki - praca w grupach.
3. Rozdanie kopert z zadaniami pracy grupowej. Dobieranie
podpisów do ilustracji i zamieszczanie ich na tablicach pracy
grupowej. Nadawanie nazw ogólnych: ptaki, ro liny chronione,
drzewa i krzewy Zadanie 1.
4. Kolorowanie rysunku zgodnie z opisem. Zadanie 2.
5. Uk adanie zda z podanych wyrazów. Zamieszczanie ich na
tablicy pracy grupowej. Okre lanie jaki to rodzaj zdania.
Zadanie 3.
6. Porz dkowanie liczb rosn co i malej co. Zadanie 4.
7. Podsumowanie pracy zespo ów.
8. Zabawa muzyczno- ruchowa: ,,Ene- due- rabe”.
3
9. Rozdanie uczniom kart pracy indywidualnej o
zró nicowanym stopniu trudno ci: A, B, C.
Praca indywidualna uczniów z kartami pracy. Uczniowie,
którzy nie zd
rozwi za ca ej karty ko cz swoj prac
na kolejnych zaj ciach.
CZ
KO COWA
1. Ocena lekcji przez uczniów:
Uczniowie umieszczaj kolorowe karteczki ze swoim imieniem
na tablicy pod ilustracjami:
a) Pod s oneczkiem- jestem bardzo zadowolony ze
swojej pracy podczas zaj .
b) Pod jaskó kami- jestem zadowolony, chocia
móg bym pracowa jeszcze lepiej.
c) Pod t cz - nie jestem zadowolony ze swojej pracy
w dzisiejszym dniu.
Podzi kowanie dzieciom za wspó prac , po egnanie go ci.
Literatura:
1.
2.
3.
4.
M. Przybysz-Piwko – „Zbiór przys ów i zagadek dla dzieci”
J. Stec – „Zagadki dla najm odszych”
G. Kapica – „Rozrywki umys owe w nauczaniu pocz tkowym”.
A. Kosi ska, A. Polak, D.
ka - ,,Ucz metod o rodków
pracy”
5. J. Stasica - ,,160 pomys ów na zaj cia zintegrowane z j zyka
polskiego w klasach I- III”
6. J. Stasica - ,,Rozwijanie fantazji, zainteresowa i zdolno ci
uczniów. Zaj cia relaksuj ce”
Karty pracy dla uczniów o zró nicowanym poziomie trudno ci oraz
materia y dodatkowe znajduj si w za czeniu.
Scenariusz opracowa a: El bieta Gontarczyk
4
5