Szablon dla tlumaczy

Transkrypt

Szablon dla tlumaczy
Lekcja 21 i 22
Materiał z podręcznika: Rozdział 13. Utrzymywanie komputera w sprawności
Konspekt lekcji „Utrzymywanie komputera w sprawności”
Temat: Utrzymywanie komputera w sprawności
Czas: 2x45 minut
Uczeń powinien znać pojęcia: konto użytkownika, uprawnienia użytkownika
Uczeń powinien posiadać umiejętności: sprawne wybieranie z menu poleceń podawanych przez nauczyciela,
wpisywanie danych z klawiatury w okna formularza.
Cele lekcji:
Uczeń:
•
zna zalety korzystania z systemu kont użytkowników.
•
zakłada samodzielnie konto użytkownika.
•
objaśnia znaczenie parametrów tworzonego konta.
•
wymienia czynności mające na celu zdiagnozowanie stanu komputera i podaje nazwy programów
służących do tego celu,
•
wykonuje wskazane przez nauczyciela czynności diagnostyczne.
•
wymienia sytuacje, w jakich można wykonać przywracanie systemu,
•
tworzy punkt przywracania i przywraca system operacyjny.
Formy pracy: praca indywidualna, praca ze wszystkimi uczniami jednocześnie.
Metody pracy: metoda praktycznego działania; pokaz — obserwacja; dyskusja.
Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe.
Przebieg lekcji:
1. Część organizacyjna
 Sprawdzenie obecności.
 Zapisanie tematu w dzienniku.
Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji
 Napisz program wsadowy, który wyszukuje i kopiuje znajdujące się w komputerze pliki o rozszerzeniu *.xls
do foldera C:\Kopia_xls.
 Pracujesz w redakcji czasopisma. Otrzymujesz wiele listów od nieznanych czytelników. Niektóre listy
zawierają załączniki. Każdy z nich musi zostać przeczytany. Zaproponuj sposób bezpiecznego postępowania
z listami.
Podanie tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji
 Celem lekcji jest poznanie zasad utrzymywania komputera w sprawności.
Podanie nowego materiału
•
Wyjaśnienie przyczyn zakładania kont użytkowników na komputerze lokalnym.
•
Omówienie czynności, jakie należy wykonać podczas zakładania i konfigurowania konta użytkownika.
•
Omówienie podstawowych czynności umożliwiających zapewnienie sprawnego działania komputera.
•
Wyjaśnienie możliwości oferowanych przez funkcję przywracania systemu.
•
Omówienie zasad postępowania podczas tworzenia punktu przywracania i przywracania systemu.
Zdefiniowanie ćwiczeń do wykonania
•
Jaką funkcję w ochronie zasobów komputera pełni nazwa użytkownika, a jaką hasło?
•
Załóż konto użytkownika komputera.
•
Przydziel użytkownika do grupy.
•
Sprawdź ile wolnego miejsca znajduje się na dysku twardym komputera.
•
Sprawdź jaką metodę aktualizacji systemu wybrano w komputerze, którego używasz w szkolnej
pracowni informatycznej.
•
Sprawdź, czy system ma zainstalowane aktualizacje krytyczne i pakiety Service Pack.
•
Sprawdź wpisy w dzienniku błędów Windows XP.
•
Zainstaluj, a następnie usuń aplikację.
•
Oczyść dysk komputera.
•
Sprawdź ile plików pojawia się na dysku twardym komputera po kilku minutach korzystania z
Internetu.
•
Usuń plik z dysku i dyskietki. Sprawdź jak i kiedy można go odzyskać.
•
Zdefragmentuj dyskietkę.
•
Usuń błędy z dyskietki.
•
Jakie rodzaje kopii można wykonywać w systemie Windows XP?
•
Które kopie zajmują najwięcej miejsca? Które należy wykonywać jednokrotnie, a które okresowo.
•
Zaplanuj terminarz wykonywania kopii bezpieczeństwa w szkolnej pracowni informatycznej.
•
Utwórz na dysku twardym folder z kilkoma plikami. Wykonaj kopię zapasową. Usuń folder. Odtwórz
folder z kopii.
•
Utwórz punkt przywracania systemu. Utwórz na dysku twardym folder. Załóż w nim kilka plików.
Odtwórz system. Sprawdź, jak zmieniła się zawartość folderu.
W kolejności określonej przez nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenia:
Uczniowie wymieniają jaką funkcję w ochronie zasobów komputera pełni nazwa użytkownika, a jaką hasło.
Klikają prawym przyciskiem ikonę Mój komputer. Z podręcznego menu wybierają polecenie Zarządzaj. Klikają
kolejno: Użytkownicy i grupy lokalne, Użytkownicy. Odczytują nazwy kont użytkowników utworzonych w
komputerze.
Uczniowie wymieniają jaką rolę w ujednolicaniu uprawnień odgrywa przynależność użytkownika do grupy. Na
podstawie opisu z rozdziału 13.1 podręcznika zakładają konto użytkownika komputera. Dodają go do grupy
Użytkownicy. Logują się na jego konto. Próbują zainstalować wskazane przez nauczyciela oprogramowanie z
płyty dołączonej do pisma komputerowego.
Uczniowie proponują sposoby sprawdzanie wolnego miejsca na dysku twardym komputera. Klikają prawym
klawiszem myszy symbol partycji. Z podręcznego menu wybierają polecenie Właściwości. Na karcie Ogólne
sprawdzają ile wolnego miejsca znajduje się na dysku twardym komputera.
Uczniowie wymieniają znane im metody aktualizacji systemu Windows XP. Na podstawie opisu z rozdziału 13.2
podręcznika sprawdzają jaką metodę aktualizacji systemu wybrano w komputerze, którego używają w szkolnej
pracowni informatycznej.
Uczniowie podają sposoby sprawdzania, czy system ma zainstalowane aktualizacje krytyczne i pakiety Service
Pack. Na podstawie opisu z rozdziału 13.2 podręcznika (rysunek 13.11) sprawdzają stan aktualizacji komputera.
Uczniowie podają sposoby sprawdzania, czy system działa poprawnie. Na podstawie opisu z rozdziału 13.2
podręcznika (rysunek 13.12) sprawdzają wpisy w dzienniku błędów.
Uczniowie instalują wskazane przez nauczyciela oprogramowanie z płyty dołączonej do pisma komputerowego.
Przeładowują system i uruchamiają nową aplikację. Wyświetlają okno Dodawanie lub usuwanie programów.
Odnajdują informację o zainstalowanej ostatnio aplikacji. Usuwają ją. Przeładowują system.
W trakcie pracy z komputerem, generuje on wiele plików tymczasowych. Uczniowie podają sposoby
oczyszczania dysku twardego komputera. Klikają prawym klawiszem myszy symbol partycji. Z podręcznego
menu wybierają polecenie Właściwości. Na karcie Ogólne klikają przycisk Oczyszczanie dysku. W oknie
Oczyszczanie dysku pozostawiają zaznaczenie w polu Tymczasowe pliki internetowe. Usuwają pliki.
Uczniowie przez pięć minut surfują po Internecie. Powtarzają operację oczyszczania dysku. Sprawdzają jaką
objętość mają Tymczasowe pliki internetowe.
Uczniowie wymieniają sytuacje, których plik usuwany z nośnika nie zostanie przeniesiony do Kosza. Uczniowie
na dyskietce zakładają plik test1.txt. Na partycji C zakładają plik test2.txt. Usuwają oba pliki. Sprawdzają, który
plik znajduje się w Koszu, a który został usunięty bezpowrotnie.
Podczas pracy komputera na nośniku zapisywane są pliki. Po usunięciu ich pozostaje wolne miejsce. W nim
zapisywane są kolejne pliki. Nie są one zapisane w sposób ciągły, ale tam gdzie było wolne miejsce. Uczniowie
podają sposoby usunięcia tej niedogodności. Umieszczają dyskietkę w napędzie. Klikają symbol napędu prawym
przyciskiem myszy. Z podręcznego menu wybierają polecenie Właściwości. Klikają kartę Narzędzia.
Uruchamiają sprawdzanie błędów, a następnie defragmentację dyskietki.
Uczniowie wymieniają zna im rodzaje kopii. Wyjaśniają, które kopie zajmują najwięcej miejsca. Proponują
należy wykonywać jednokrotnie, a które okresowo. Na podstawie opisu z rozdziału 13.2 (rysunek 13.21)
uruchamiają program do wykonywania kopii. Zapoznają się z typami kopii dostępnymi w Windows XP.
Uczniowie planują terminarz wykonywania kopii bezpieczeństwa w szkolnej pracowni informatycznej. Biorą
pod uwagę dni, w których na dyskach zapisywane są najwartościowsze dane.
Uczniowie zakładają na dysku twardym folder z kilkoma plikami. Wykonują kopię zapasową. Usuwają folder.
Odtwarzają folder z kopii.
Uczniowie wyjaśniają na czym polega odtwarzanie systemu. Tworzą punkt przywracania systemu. Zakładają na
dysku twardym folder. Zakładają w nim kilka plików. Odtwarzają system. Sprawdzają, jak zmieniła się
zawartość folderu.
Czynności końcowe
 Rozmowa na temat problemów napotkanych podczas wykonywania ćwiczeń.

Ocena pracy uczniów.

Samoocena uczniów.
 Omówienie najciekawszych spostrzeżeń.
Zakończenie lekcji
 Podanie tematu następnej lekcji.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 13.1.
Do poprawnej pracy komputera konieczne jest działanie wielu podzespołów: płyty głównej, mikroprocesora,
pamięci RAM, dysku twardego. W jaki sposób wpływa to na prawdopodobieństwo uszkodzenia komputera?
Ćwiczenie 13.2.
Napisz plik wsadowy, który będzie wykonywał defragmentację partycji systemowej, nawet jeśli jest na niej mało
wolnego miejsca.
Ćwiczenie 13.3.
Napisz plik wsadowy, który będzie sprawdzał partycję systemową, a po wykryciu błędów usuwał je.
Ćwiczenie 13.4.
Napisz plik wsadowy, który codziennie o godzinie 10:00 będzie uruchamiał program z ćwiczenia 13.3, zaś w
piątki dodatkowo program z ćwiczenia 13.2.
Ćwiczenie 13.5.
Korzystając z Harmonogramu zadań zaplanuj uruchamianie codziennie o godzinie 10:00 programu z ćwiczenia
13.3, zaś w piątki dodatkowo program z ćwiczenia 13.2.
Ćwiczenie 13.6.
Wymień narzędzia, które pomagają użytkownikowi w diagnozowaniu przyczyn problemów z komputerem.
Wyświetl okno Centrum pomocy i obsługi technicznej. Wybierz kolejno: Zaawansowane informacje o systemie i
Wyświetl dziennik błędów. Sprawdź jakie błędy miały ostatnio miejsce. Sprawdź, czy ich powodem nie było
instalowanie dodatkowych programów. Zwróć uwagę na nazwy aplikacji zawieszających. Czy powtarzają się
one? Zaproponuj sposób usunięcia błędu.
Ćwiczenie 13.6.
Wyświetl okno Centrum pomocy i obsługi technicznej. Wybierz kolejno: Zaawansowane informacje o systemie i
Wyświetl szczegółowe informacje o systemie (Msinfo 32.exe). W oknie Informacje o systemie rozwiń sekcje
Środowisko oprogramowania, Raportowanie błędów systemu Windows. Zwróć uwagę na nazwy aplikacji
zawieszających. Czy powtarzają się one? Zaproponuj sposób usunięcia błędu.
Ćwiczenie 13.7.
W komputerze zmieniono uprawnienia domyślne. W rezultacie użytkownik może zapisać zmiany wyglądu
pulpitu. Do jakiego pliku i jakie powinien mieć uprawnienia, aby możliwa była dowolna zmiana wyglądu
pulpitu?
Ćwiczenie 13.8.
Nowe konto użytkownika jest zakładane z ustawieniami domyślnymi. Zmodyfikuje je tak, aby każdy nowy
użytkownik komputera miał na pulpicie skróty do programów z ćwiczeń 13.2 i 13.3.
Ćwiczenie 13.9.
Wraz z systemem Windows dystrybuowane są szablony zabezpieczeń. Domyślnie są one zapisywane w
C:\Windows\Security\Templates. Otwórz je w konsoli MMC. Zapoznaj się z zmianami, które wprowadzają one w
konfiguracji systemu. Zastosuj do komputera ustawienia setup security.
Ćwiczenie 13.10.
Załaduj konsolę MMC. Zmień ustawienia systemu tak, aby po trzech próbach błędnego wpisania hasła blokował
komputer na 3 minuty. Zapisz ustawienia. Przeładuj system. Sprawdź, czy zabezpieczenie działa. Zaczekaj na
minięcie blokady. Zastosuj do komputera ustawienia setup security.
System oceniania
Ocena „2”
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
W jakim celu
wykonywane jest
oczyszczanie dysku?
W jakim celu
wykonywane jest
defragmentowanie
dysku?
W jakim celu
wykonywane jest
sprawdzanie błędów
dysku?
W jakim celu
wykonywane są kopie
zapasowe?
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Kiedy wykonywana jest
kopia Normalna?
Kiedy wykonywana jest
kopia Przyrostowa?
Kiedy wykonywana jest
kopia Różnicowa?
Kiedy wykonywana jest
kopia Codzienna?
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Zmierz wolne miejsce na
dysku C.
Zmierz wolne miejsce na
dyskietce umieszczonej
w napędzie A.
Zmierz wolne miejsce na
dysku umieszczonym w
napędzie CD.
Zmierz objętość folderu ,
do którego zainstalowane
zostały Windows XP.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Utwórz punkt
przywracania.
Utwórz kopię zapasową
Moje dokumenty i
ustawienia. Usuń
dokument z foldera Moje
dokumenty. Opróżnij
Kosz.
Wymień warunki w
jakich powinien
pracować sprzęt
elektroniczny
powszechnego użytku.
Podaj aktualną
temperaturę pracy
procesora komputera.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Odtwórz system
korzystając z punktu
przywracania.
Odtwórz plik korzystając
z kopii zapasowej.
Notebook przez kilka
godzin znajdował się w
bagażniku samochodu, w
którym panowała
temperatura – 5C. Sprzęt
został przyniesiony do
pomieszczenia o
temperaturze pokojowej.
Czy można go
natychmiast uruchomić?
Odpowiedź uzasadnij.
Użytkownik wyciszał
komputer. Podłączył
wentylator procesora
przez rezystor. Aby
zwiększyć wydajność
sprzętu podniósł
częstotliwość taktowania
magistrali. Czym grozi
taki postępowanie.
Ocena „3”
Ocena „4”
Ocena „5”
Ocena „6”