Konspekt lekcji matematyki w klasie I gimnazjum, z wykorzystaniem

Transkrypt

Konspekt lekcji matematyki w klasie I gimnazjum, z wykorzystaniem
Konspekt lekcji matematyki w klasie I gimnazjum,
z wykorzystaniem gry dydaktycznej
Temat lekcji:
DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH
Cele lekcji:
‫ ٭‬utrwalenie własności liczb wymiernych,
‫ ٭‬kształcenie umiejętności wykorzystania poznanych wiadomości
w różnorodnych sytuacjach,
‫ ٭‬ćwiczenie biegłego wykonywania działań na liczbach wymiernych,
kolejność wykonywania działań,
‫ ٭‬wyrabianie umiejętności organizowania pracy w grupie,
‫ ٭‬zapoznanie uczniów z dominem matematycznym (dydaktycznym).
Metody:
■ gra dydaktyczna- domino matematyczne,
■ pogadanka heurystyczna .
Formy pracy:
♦ praca w grupach,
♦ praca indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
● tablica i kreda,
● podręcznik i zbiór zadań,
● plansza z zadaniem,
● krzyżówka dla każdego ucznia(na pracę domową).
Przebieg lekcji:
♥ Sprawdzenie listy obecności.
♥ Podział na grupy. Uczniowie losują przynależność do grupy (liczby
naturalne, liczby całkowite dodatnie, liczby całkowite ujemne, ułamki
zwykłe, ułamki dziesiętne) i zajmują swoje miejsce (na stołach leżą
nazwy ww. grup). Wybór liderów grup.
♥ Sprawdzenie pracy domowej .(oceniamy stopniem zadanie dodatkowe)
Treść pracy domowej:
1. Oblicz:
a) 4
1
5
+3
2
6
• (- ) =
3
11
b) 3 •(-0,5)2 • (-1) 3 •4 •(-
1
)=
3
2. Cena detaliczna towaru wynosi 1348,25 zł. Cena hurtowa jest niższa
o 4 % ceny detalicznej. Jaka jest cena hurtowa tego towaru?
Zadanie dodatkowe:
NWD dwóch liczb wynosi 3 . Czy najmniejsza wspólna wielokrotność
(NWW) tych liczb może wynosić 100? Odpowiedź uzasadnij.
Odpowiedź: Nie, ponieważ 100 nie dzieli się przez 3.
♥ Powtórzenie wiadomości o liczbach wymiernych (wykorzystujemy
planszę z zadaniami).
Treść zadań:
1. Dany jest zbiór liczb:
Z:{ -7; 4,5; -3; 0; 1,25;
1
; - 1,25; 0,(3); 7; \-2\ }
7
- jak nazywamy liczby należące do tego zbioru?;
- wymień liczby N, C;
- wymień parę liczb przeciwnych;
- wymień parę liczb odwrotnych.
2 . (zadanie utrwalające przybliżenia )
Ile łokci wzrostu miał król Władysław Łokietek?
( około 140 cm, jeden łokieć wynosi około 59,6 cm)
♥ Zapisanie tematu lekcji i określenie jej celu.
♥ Praca w grupach.
Określenie zasad gry w domino matematyczne i porównanie
z tradycyjnym dominem. Opracowane domino składa się z 17
kostek. Uczniowie mają do wykonania 32 działania na liczbach
wymiernych w grupach 5 osobowych. Która grupa pierwsza ułoży
wszystkie kostki, ta wygrywa.(otrzymuje ocenę) Przykłady są
identyczne we wszystkich grupach.
Dla łatwiejszego sprawdzenia poprawności obliczeń, na odwrocie
można napisać litery tworzące sensowne hasła.
♥ Praca domowa.(treść przygotowana na kartce dla każdego ucznia)
Treść zadania: Rozwiąż krzyżówkę.
A
B
C
D
E
1
2
3
4
5
Poziomo:
A-1
A-4
B-3
B-5
E-5
F-1
1
1
+4) :
;
5
100
1 7
12,75+ 5 • ;
4 3
1
1
167: +500 – 46 :();
3
50
2
1
9• ( + 9 );
3
3
131
36
•
+ 0,4;
2
5
3
66 - 121• .
11
6+ (6
Pionowo:
A-1
B-3
C-1
E-2
F-4
G-1
(3 •10
2
-7): 2,5;
3
1
) : 0,1 + 360;
10
7
3
( + 2 ) •84;
12
7
6
13
60 + 1
: 10,25;
7
28
1
5:
+ 2;
11
(-
5 + 102 •3.
F
G
Rozwiązanie:
A
B
C
D
1
1
0
2
6
2
0
3
4
5
5
3
2
3
0
E
G
3
3
6
0
1
5
5
9
F
5
0
4
7
2
DOMINO MATEMATYCZNE
- LICZBY WYMIERNE 1-0,09
1
: 5
3
(- ) + (- )
1 1
·
3 5
(7,29-1,29):2
1
·4 -2
2
1
3−7
-5+ 12·
3
4
-1,7 +0,2
12 - 17
3
4
(
3
4
3 1
1
- ):
4 5
2
1 2 1
· :
2 7 7
8:
1
3
7· (-0,4)
(-2- 6 ) : 8
3
1 1 1
: - :
4
2 5 2
3
z 60
5
5· 23 – 22
1
· (1,2-0,6) + 4,8
3
-2 – ( -1 )
2,125 -0,125
2: ( 0,8 – 0,4 )
-2 : (7-11)
0,75 + 1,25
3,2 · 1,6
(- 4 ) : ( -8)
2,4 :10
3,07 +2,05
0,0024 · 100
91: 100
-1
1
3
-1
5
5
-1,2 · (-20)
Nauczyciel matematyki: Dziura Zdzisław