Scenariusz zajęć koleżeńskich prowadzonych

Transkrypt

Scenariusz zajęć koleżeńskich prowadzonych
Scenariusz zajęć koleżeńskich prowadzonych
w grupie 4 – latków
Temat: „ Mam nosa” - zabawy badawcze związane z zapachami.
Cel główny:
Określanie zapachów przyjemnych i nieprzyjemnych oraz źródeł ich
pochodzenia.
Przewidywane osiągnięcia:
- poznaje różne zapachy,
- określa intensywność zapachów,
- rozumie konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa,
- doskonali sprawność i koordynację ruchową.
Przebieg zajęć:
„ Mam nosa” – zabawy badawcze związane z zapachami.
Nauczyciel rozkłada na stole różne przedmioty, które wydzielają zapachy:
świeczka zapachowa, saszetki zapachowe, róża: przyprawy – goździki,
cynamon, pieprz; plastry pomarańczy i cytryny. Dzieci wąchają zgromadzone
przedmioty i starają się rozpoznać zapach, nazwać go i powiedzieć z czym im
się kojarzy.
Nauczyciel pyta:
Jakie zapachy lubicie?
Jakich zapachów unikacie?
Czy w przedszkolu czuć jakieś zapachy?
Skąd pochodzą?
Jakie to zapachy?
Następnie nauczyciel prezentuje grubą świecę ( przypomina o zachowaniu
bezpieczeństwa), zapala świecę i gasi. Dzieci mogą poczuć zapach palonego
knota. Określają czy to zapach przyjemny, czy nie. Nauczyciel zwraca uwagę,
że z odległości możemy wyczuć zapachy, bo są przenoszone przez powietrze.
Ćwiczenia grafomotoryczne – łączenie przedmiotów wydzielających zapachy
z osobami ( mina zadowolona lub niezadowolona).
Dodatkowa zabawa muzyczna:
„ Co robi powietrze?” – zabawa ruchowo – naśladowcza przy piosence,
wykonywanie gestów zgodnie ze słowami piosenki.
Ma powietrze spraw bez liku - dzieci łapią się za głowę,
Zdmuchnąć świecę na świeczniku- układają przed sobą dłonie na kształt
płomyka i na słowo „ zdmuchnąć” - rozchylają je na boki,
Przynieść dzieciom zapach słodki –układają dłonie, jakby coś w nich niosły
Upieczonej już szarlotki – głaszczą się po brzuchu itp.