Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, informatyka
Temat: Podstawowe funkcje komputera
Treści kształcenia:
Informatyka:
1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem, korzystanie z sieci
komputerowej. Uczeń:
1) opisuje modułową budowę komputera, jego podstawowych elementów i ich funkcji, jak
również budowy i działania urządzeń zewnętrznych.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Wyjaśnia, jakie są funkcje typowych urządzeń zewnętrznych komputerów
● Rozumie modułową budowę komputera
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi nazwać poszczególne moduły wchodzące w skład typowego zestawu
komputerowego
● Potrafi pokrótce scharakteryzować funkcjonalność podstawowych elementów
zestawu komputerowego
● Potrafi zamontować procesor i pamięć do płyty głównej
● Potrafi samodzielnie złożyć komputer
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
Kompetencje informatyczne
Kompetencje społeczne
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
●
Film (samouczek): „Montowanie procesora i pamięci na płycie głównej”
Film (samouczek): „Montowanie płyty głównej w obudowie”
Zbiór różnych komponentów zestawów komputerowych (np. karty graficzne,
procesory, płyty główne, dyski twarde, moduły pamięci itp.)
Zbiór kabli łączących elementy wewnątrz obudowy komputera (np. SATA, zasilające,
kable do podłączenia głośnika, wyłącznika, diod)
Tablica
1
Metody nauczania:
●
●
●
Podające: prezentacja multimedialna
Problemowe: dyskusja, rozmowa kierowana, burza mózgów
Praktyczne: ćwiczenia
Formy pracy:
●
●
●
Praca zbiorowa
Praca w grupie
Praca indywidualna
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Zapoznanie uczniów z tematem.
Nauczyciel prosi uczniów, by korzystając z wiedzy zdobytej podczas wcześniejszych zajęć,
wymienili podstawowe elementy zestawu komputerowego. Powinien poprowadzić rozmowę
w taki sposób, aby uczniowie wymienili przynajmniej następujące terminy: procesor, płyta
główna, pamięć operacyjna, pamięć dyskowa, karta graficzna, karta dźwiękowa, karta
sieciowa. Następnie podaje kilka przykładów funkcji komputera i prosi, by uczniowie
wskazali, który element zestawu komputerowego jest szczególnie istotny dla efektywnej
realizacji danej funkcji: wykonywanie obliczeń matematycznych, przechowywanie danych,
komunikacja poprzez Internet, słuchanie muzyki, granie w gry komputerowe. Uczniowie
odpowiadają na pytania, a nauczyciel komentuje odpowiedzi.
Etap realizacji
Nauczyciel tłumaczy, iż każdy uczeń jest w stanie złożyć swój własny komputer. Omawia
elementy zestawu komputerowego, które są montowane na płycie głównej, a następnie
wyświetla film (samouczek) pt. „Montowanie procesora i pamięci na płycie głównej”.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i każdej grupie rozdaje jeden bądź kilka (w miarę
możliwości) elementów zestawu komputerowego montowanych do płyty głównej. Uczniowie
włączają komputery i, korzystając z Internetu, starają się zidentyfikować otrzymane
komponenty i poznać ich parametry. W razie problemów z identyfikacją bądź wyszukiwaniem
informacji proszą o pomoc nauczyciela.
Nauczyciel wyznacza przedstawiciela w każdej grupie i prosi o omówienie określonego
komponentu. Zwraca szczególną uwagę na standardy modułów – podkreśla typ połączeń,
zgodność z określonym typem magistrali itp.
Następnie odtwarza film (samouczek) pt. „Montowanie płyty głównej w obudowie”, który
pokazuje sposób montażu płyty do obudowy komputera. Omawia zagadnienia związane
z zasilaniem zestawu komputerowego, przede wszystkim zwracając uwagę na dobór
zasilacza o wystarczającej mocy. Rozdaje uczniom okablowanie łączące elementy wewnątrz
obudowy komputera. W miarę możliwości rozdaje również dyski twarde, płyty główne itp.
Prosi, by uczniowie korzystając z Internetu, określili przeznaczenie tego okablowania. Jeżeli
uczniowie otrzymali płyty główne i urządzenia pasujące do rozdanego okablowania, łączą te
2
urządzenia z płytą główną. Nauczyciel komentuje pracę uczniów, a następnie zbiera rozdane
uprzednio komponenty.
Etap podsumowujący
Nauczyciel zadaje pytania kontrolne uczniom:
1. Jakie podstawowe moduły wchodzą w skład typowego zestawu komputerowego?
2. W jaki sposób montuje się procesor do płyty głównej?
3. Dlaczego należy stosować pastę termoizolacyjną?
4. Jak zamontować moduły pamięci?
5. O czym należy pamiętać przy umieszczaniu płyty głównej w obudowie?
Zadanie domowe:
Jeżeli masz taką możliwość i nie naruszysz plomb gwarancyjnych, spróbuj rozkręcić
obudowę swojego komputera (po uprzednim odłączeniu go od prądu). Obejrzyj komponenty
w jego wnętrzu. Czy rozpoznajesz moduły, o których była mowa na zajęciach? Jeżeli nie
jesteś jedynym właścicielem komputera, uzyskaj wcześniej zgodę jego pozostałych
użytkowników.
Słowa kluczowe:
płyta główna, procesor, modułowa budowa komputera
3