Chcemy byc sprawni jak rodzice i bezpiecznie chodzic przez ulicę

Transkrypt

Chcemy byc sprawni jak rodzice i bezpiecznie chodzic przez ulicę
Chcemy byc sprawni jak rodzice i bezpiecznie chodzic
przez ulicę
SCENARIUSZ ZAJĘCIA W KOMENDZIE MIEJSKIEJ POLICJI W KOSZALINIE
Opracowanie: Brygida Komosa
GRUPA: dzieci 5-letnie z Przedszkola nr 8 im. J. Korczaka
CELE OGÓLNE:
 poszerzenie wiedzy z zakresu kształtowania zachowań w sytuacjach zagrażających życiu i
zdrowia,
 wdrażanie do działań profilaktycznych na rzecz ochrony zdrowia i życia.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
 utrwalenie wiedzy dotyczącej znajomości podstawowych zasad ruchu drogowego,
 rozwijanie postaw umożliwiających zapobieganie niebezpieczeństwom, unikanie ich oraz
pokonywanie,
 aktywny udział w zabawach na zasadzie rywalizacji,
 Rozwijanie umiejętności efektywnego współdziałania w grupie.
METODY I FORMY
 konkurencje sprawnościowe,
 zadania do wykonania,
 zagadki słowne i słuchowe,
 pytania tak i nie
POMOCE
worki do skakania, 2 pachołki, 2 laski, kółka od sersa, krążki, woreczki, 2 kosze, znak roweru, znaki
zakazu.
PRZEBIEG
1. Przywitanie z pracownikami komendy, podanie celu spotkania.
2. Krótka pogadanka z policjantem i udzielenie odpowiedzi na pytanie ( tak- nie):
 światło czerwone – idź na drugą stronę (nie),
 gdy świeci światło zielone, możesz przejść na drugą stronę(tak),
 czy niebezpieczne miejsca to skrzyżowanie dróg? (tak)
 czy wolno grać w piłkę na ulicy osiedlowej? (nie)
 czy ten znak (droga dla rowerów) wskazuje drogę dla rowerzystów? (tak),
 czy przechodzimy przez ulicę, w każdym miejscu?(nie),
 czy przejście dla pieszych nazywamy zebrą (tak),
 czy numer alarmowy policji to 112 z komórki i 997? (tak),
 czy numer alarmowy pogotowia ratunkowego to 999?,
 czy numer alarmowy straży pożarnej to 998?(tak)
3. Odgrywanie scenek dramowych
- dziecko wpada na ulicę i przebiega przez nią
- przed wejściem na ulicę dziecko się rozgląda w lewo, w prawo, w lewo wchodzi na ulicę i się
zatrzymuje,
- przed wejściem na ulicę dziecko się rozgląda w lewo, w prawo, w lewo wchodzi na ulicę i w połowie
zaczyna podskakiwać na jednej nodze.
Dokonanie analizy zachowań dzieci.
4. Rozwiązywanie zagadek:
-Dobrym okiem, bystrym słuchem, kieruje ulicznym ruchem (policjant)
- Składam się z kierownicy, ramy i kół z oponami, może na mnie jechać człowiek, ruszając nogami
(rower)
- Całe okrągłe z czerwoną obwódką – jaki to znak? Kto odpowie krótko?)
- Idzie ulicą dziecko chwat, a na ulicy stoi znak: okrągła tarcza z obwódką czerwoną, na niej stojący
człowiek. Co to oznacza? Kto odpowie? (nie wolno poruszać się w takich miejscach)
5. Zawody sportowe
 Bieg w workach – do pachołka i powrót do drużyny
 Samochody – kierowanie slalomem samochodem do wyznaczonego punktu, przekazanie
kierownicy kolejnej osobie
 rzut do celu – trafienie do kosza woreczkiem
 podrzut piłką dwa razy zaklaskać i złapać,
 czworakowanie pod stołem, bieg do pachołka, powrót biegiem do drużyny,
 czworakowanie pod stołem, bieg do pachołka, w drodze powrotnej przejście przez szarfę i
powrót do drużyny,
 Bieg do pachołka, rzut woreczkiem do kosza, biegiem powrót do drużyny.
6. Spotkanie z Misiem – Policjantem – rozmowa o bezpieczeństwie podczas pobytu w lesie.
Źródło:
1. bliżej przedszkola nr 7-8.142-3magazyn specjalny 2013
Opracowała: Brygida Komosa