Scenariusz zajęć „Dbam o swoje bezpieczeństwo”

Transkrypt

Scenariusz zajęć „Dbam o swoje bezpieczeństwo”
Katarzyna Link
Łukasz Henel
Przewidywany czas zajęć 2x45min.
Scenariusz zajęć „Dbam o swoje bezpieczeństwo”
Cele zajęć w formie operacyjnej:
1. Uczeń wymienia zagrożenia z jakimi może spotkać się zimą oraz na drodze.
2. Uczeń potrafi zademonstrować w jaki sposób należy wezwać telefonicznie pomoc w razie
3.
4.
5.
6.
7.
nagłego wypadku.
Uczeń opisuje jak należy zachować się w trakcie zagrożenia.
Uczeń potrafi wyjaśnić dlaczego należy stosować elementy odblaskowe oraz przestrzegać
zasad kodeksu drogowego, szczególnie zimą i po zmroku.
Uczeń wyjaśnia, dlaczego nie należy ufać obcym.
Uczeń wymienia informacje, których w szczególny sposób nie należy podawać osobom
nieznajomym, potrafi uzasadnić dlaczego nie należy tego robić.
Uczeń potrafi opisać i zaprezentować zachowanie właściwe w przypadku zaczepki ze strony
osoby nieznajomej.
Przebieg zajęć:
1. Czytanie tekstu „Pechowy dzień”. Dzieci odpowiadają na pytania do tekstu.
2. Projekcja filmu/prezentacji multimedialnej dotyczącej bezpieczeństwa.
3. „Burza mózgów”. Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące niebezpieczeństw jakie mogą
spotkać je poza domem, szczególnie na drodze i w konfrontacji z osobą nieznajomą.
4. Dzieci podczas rozmowy z wychowawcą oraz strażnikiem miejskim poznają zasady
skutecznego wzywania pomocy oraz sposobów postępowania w razie zagrożenia.
5. Dzieci odgrywają krótkie scenki podczas których ćwiczą omawiane sposoby reagowania, m.in.
odmowę pójścia z nieznajomym, odmowę przyjęcia poczęstunku od nieznajomego, wezwanie
pomocy przez telefon.
6. Dzieci sporządzają rysunki których tematem jest jedno z omówionych zagrożeń.
7. Podsumowanie zebranych informacji „czego dowiedziałem się podczas zajęć?”.
Używane metody:
„Burza mózgów”
„Metoda otwartego ucha”
Pogadanka
Odgrywanie scenek
Praca plastyczna z rysunkami
Prezentacja (nauczyciel pokazuje kamizelki odblaskowe i odblaski)