KONSPEKT ZAJĘĆ

Transkrypt

KONSPEKT ZAJĘĆ
KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat: BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI.
Cele ogólne:
–
–
zwrócenie uwagi uczniów na korzyści i zagrożenia czyhające w wirtualnym świecie
promowanie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni
Cele szczegółowe:
–
–
–
uczeń potrafi wymienić zalety płynące z dostępu do nowoczesnych technologii
informacyjnych
uczeń jest świadomy zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania z nowoczesnych
technologii informacyjnych
uczeń zna zasady bezpiecznego korzystania z Internetu
Metody pracy: pogadanka, elementy dyskusji, burza mózgów
Formy pracy: grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: arkusze papieru, pisaki
Przebieg lekcji
Faza wstępna (przygotowawcza)
− czynności
organizacyjno – porządkowe (powitanie, sprawdzenie obecności, wpisanie tematu do
dziennika lekcyjnego)
− zapoznanie
uczniów z tematem, celami i formą zajęć
− wprowadzenie
do tematu lekcji: Pogadanka na temat korzyści i zagrożeń jakie niesie za sobą
korzystanie z Internetu.
Faza główna (realizacyjna)
Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy zadaniowe, każdej z nich przekazuje zadanie do wykonania i
arkusz papieru, określa czas pracy – 20 min. Uczniowie w swoich grupach omawiają
przydzielone zadania i pomysły zapisują na arkuszach papieru.
a) grupa 1 – zadanie 1 – BEZPIECZEŃSTWO NA PORTALACH
SPOŁECZNOŚCIOWYCH, BLOGACH, FORACH
I GRUPACH DYSKUSYJNYCH
Zastanów się i wypisz jak najwięcej pomysłów jak możesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo na
portalach społecznościowych, blogach, forach i grupach dyskusyjnych.
b) grupa 2 – zadanie 2 – ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z
KOMUNIKATORÓW NP. GG, SKYPE
Zastanów się i wypisz jak najwięcej pomysłów jak możesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo
korzystając z komunikatorów takich jak GG czy też Skype.
c) grupa 3 – zadanie 3 – ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z POCZTY
ELEKTRONICZNEJ
Zastanów się i wypisz jak najwięcej pomysłów jak możesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo
korzystając z poczty elektronicznej.
d) grupa 4 – zadanie 4 – BEZPIECZNE TRANSAKCJE PRZEZ INTERNET
Zastanów się i wypisz jak najwięcej pomysłów jak możesz przeprowadzać bezpiecznie transakcje
przez Internet (np. zakupy).
Prezentacja i omówienie wyników swojej pracy przez poszczególne grupy.
Wspólna dyskusja i opracowanie Zasad bezpieczeństwa w Sieci. Zapisanie zasad na tablicy oraz na
arkuszu papieru.
Faza końcowa (podsumowująca)
Nauczyciel dokonuje podsumowania zajęć. Wspomina, że Internet stanowi pomocne narzędzie i
ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie, ale jeśli jest użytkowany w niewłaściwy sposób to
stanowi czynnik zagrażający naszemu bezpieczeństwu. Zachęca uczniów do odpowiedzialnego
korzystania z niego. Wyciągnięcie wniosków.