scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy i

Transkrypt

scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy i
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Szkoła: Szkoła Podstawowa w Drzewcach
Prowadząca: Barbara Kmieć
Klasa: II, III
Temat: Utrwalamy części ciała
Cele szczegółowe:
- Dzieci znają nazwy części ciała (głowa, tułów, ręce, nogi, stawy) i ich działanie.
Rozróżniają prawą i lewą stronę;
- Kształtowanie orientacji przestrzennej, rytmizacji ruchów;
- Uczniowie potrafią wykonywać ćwiczenia kończyn górnych, dolnych, głowy oraz tułowia;
- Jeśli będę ćwiczył, będę silny i sprawny.
Przebieg lekcji:
1. Rozpoczęcie zajęć.
Zbiórka i sprawdzenie gotowości do zajęć. Omówienie celów szczegółowych.
2. Zabawa „Ręka wita nogę I”.
Dzieci siadają kołem w siadzie ugiętym. Na hasło nauczyciela wykonują ćwiczenia ruchowe
prowadzące do poznania własnego ciała. Hasła mogą brzmieć następująco: ręka wita się z
ręką, noga wita się z nogą, kolano z kolanem, łokieć z łokciem, łokieć z kolanem, kolano z
uchem, stopa z kolanem, ręka z czołem, pięta z łokciem, ręka z plecami, język z brodą, nos z
kolanem.
3. Zabawa „Ręka wita nogę II”.
Ustawienie jak wyżej, ale hasła brzmią teraz: moja ręka wita nogę sąsiada itd.
4. Zabawa „Ręka wita nogę III”.
Dzieci maszerują na niewielkim obszarze w różnych kierunkach. Na sygnał (klaśnięcie,
gwizdek) wszyscy się zatrzymują i wykonują powitalne polecenia nauczyciela (takie jak w
dwóch poprzednich zabawach).
5. Zabawa „Ence pence, w której ręce?”
Chowa się jakąś drobną rzecz (np. gumkę) w jednej dłoni, wyciąga się przed siebie obie
dłonie w kierunku wybranej osoby i wypowiada pytanie. Zadaniem wybranego dziecka jest
zgadnąć, w której dłoni rzecz została ukryta, i wskazać ją.
6. Zabawa „Głowa, ramiona, kolana, pięty”.
Dzieci stoją kołem i śpiewają kilkakrotnie piosenkę, za każdym razem szybciej. Jednocześnie
pokazują obiema rękami wymieniane w danym momencie części ciała.
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
kolana, pięty, kolana, pięty,
głowa, ramiona, kolana, pięty
oczy, uszy, usta, nos.
Kto się pomyli, okrąża w marszu grupę na zewnątrz okręgu, po czym wraca do zabawy.
7. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
Nauczyciel zachęca dzieci do wykorzystania poznanych zabaw, do aktywnego spędzania
czasu wolnego podczas przerw, na podwórku i w domu. Przypomina, jak ważna jest
umiejętność rozpoznania prawej i lewej strony.

Podobne dokumenty