Pobierz - Klub Poszukiwaczy Talentów

Transkrypt

Pobierz - Klub Poszukiwaczy Talentów
Scenariusz zajęć dla uczniów szkoły podstawowej
w ramach projektu Da Vinci – Klub Odkrywców Talentów
Temat: Co mnie wyróżnia
Cel zajęć:
Kształtowanie i doskonalenie wyrażania własnych emocji oraz rozwijanie umiejętności
samooceny.
W czasie zajęć uczeń:
 Potrafi zaprezentować swoje pozytywne cechy i zainteresowania,
 Zna wartość człowieka rozwijającego własne talenty, bierze
odpowiedzialność
 Wypowiada się na forum, bierze udział w dyskusji,
 Doskonali umiejętność twórczego myślenia,
 Pracuje w zespole
za
siebie
Środki dydaktyczne:
 komputer z głośnikami, rzutnik multimedialny,
 laptop lub komputer dla każdego ucznia lub kartki i długopisy, kartki-cegiełki
 zasoby multimedialne:
Przypowieść o talentach - Piosenka z bajki Domek na Skale
https://www.youtube.com/watch?v=ijWRsKINoDk
Przebieg zajęć:
Nauczyciel wybiera spośród proponowanych zadań te, które najbardziej pasują do zespołu
klasy, środków dydaktycznych i technicznych.
1. Na dobry początek - “Ludzie do ludzi”
Uczniowie stoją w parach, osoba prowadząca wydaje polecenia: nosy do nosów, stopy do
stóp, plecy do pleców, ręce do rąk. Dzieci w parach dotykają się wymienionymi częściami
ciała. Na hasło: ludzie do ludzi, wszyscy szybko zmieniają partnera. Osoba pozostająca bez
pary wydaje nowe polecenia. Uwaga: Każda utworzona para najpierw się sobie przedstawia i
podaje rękę na powitanie.
2. Dyskusja wokół problemu: czy dobrze jest myśleć i mówić o sobie dobrze? - nauczyciel
moderuje rozmowę wokół problemu poczucia wartości, samooceny, które wpływają na
dobre myślenie o sobie, co z kolei jest podstawą do budowania dobrych, satysfakcjonujących
Fundacja Szkoła Medialna
relacji z drugim człowiekiem. Porównujemy przechwalanie się z posiadaniem talentu.
umiejętności, która nas wyróżnia i sprawia, ze jesteśmy wyjątkowi (każdy na swój sposób).
3. Reklama - każdy uczeń pisze na kartce lub korzystając z narzędzi Internetowych
komponuje wypowiedź/obraz/film/prezentację w dowolnej formie na temat “Zareklamuj
siebie jako najlepszego przyjaciela - czyli opisz swoje dobre strony i wyjątkowość”
 narzędzia znajdziesz na stronie: http://szkolamedialna.pl/narzedzia-tik-w-edukacji/
Kolejną lekcję poświęcamy na prezentację wykonanych prac.
4. Jak rozwijać talenty, czyli jak rozumiem przypowieść biblijną o talentach - uczniowie
oglądają film “przypowieść o talentach”, po czym dyskutują z nauczycielem na temat tego jak
rozumieją jej przesłanie.
5. Wywiad z "gwiazdą". Uczestnicy dobierają się parami. Praca polega na przeprowadzeniu z
partnerem wywiadu za pomocą 3 pytań. Następnie zmieniają się rolami. Na forum należy
przedstawić swojego partnera jako "gwiazdę", wykorzystując informacje uzyskane z
wywiadu.
6. Jestem indywidualnością. Każdy z uczestników pisze 5 szczególnych umiejętności, które
posiada i wypisuje na specjalnych karteczkach-cegiełkach "Jestem indywidualnością,
ponieważ...". Potem wszyscy wyklejają swoje cegiełki na wspólnej planszy w wymyślony
sposób tworząc np.: ścianę, dom, krąg, itp. Omówienie ćwiczenia - jakie mamy wspólne
cechy, co nas wyróżnia wśród innych, jak się z tym czuję?
7. Przyrzekam sobie… Gdy każdy ustalił już swoje umiejętności musi zastanowić się, co
pozytywnego i zgodnie ze swoimi możliwościami może osobiście zrobić np.; w szkole, w
klasie, w grupie rówieśniczej, itp. Wypisywanie deklaracji, przyczepianie ich na specjalnej
planszy.
8. Na zakończenie: Podsumowanie zajęć.
Każdy uczestnik wypowiada się na temat: "O czym będę myśleć przed snem".
Źródła:
Przypowieść o talentach - Piosenka z bajki Domek na Skale
https://www.youtube.com/watch?v=ijWRsKINoDk
Narzędzia internetowe:
http://szkolamedialna.pl/narzedzia-tik-w-edukacji/
http://szkolamedialna.pl/narzedzia-tik-w-edukacji/grafiki-i-zdjecia/
http://szkolamedialna.pl/narzedzia-tik-w-edukacji/prezentacje-multimedialne/
Fundacja Szkoła Medialna
Opracowanie scenariusza:
Katarzyna Sieniawska - nauczyciel-pedagog, terapeuta w krakowskim gimnazjum;
autorka licznych programów profilaktycznych i wychowawczych dla dzieci i młodzieży
(m.in. “W poszukiwaniu swojej wartości”, “Prawo to MY”, “Leki, które nie leczą”), trener
zajęć rozwijających komunikację, logopeda, specjalista terapii emocji.
Scenariusz zajęć powstał w ramach projektu Da Vinci – Klub Odkrywców
Talentów. Projekt finansowany przez Województwo Małopolskie.
Fundacja Szkoła Medialna