Sztukmistrzowie z Krakowa

Transkrypt

Sztukmistrzowie z Krakowa
Sztukmistrzowie z Krakowa
– scenariusz lekcji podsumowującej grę
Moduł 1 (jedna godzina lekcyjna)
Cel zajęć: Lekcja jest podsumowaniem i uporządkowaniem informacji zdobytych podczas udziału w
grze. Ma również wskazać fakty historyczne, do których odwołuje się scenariusz gry i występujące w
nim wydarzenia fikcyjne. Zajęcia mogą być uzupełnieniem lekcji języka polskiego, wiedzy o kulturze,
historii sztuki i historii, dotyczących okresu Młodej Polski. Lekcja odwołuje się do wiadomości
zdobytych przez uczniów w szkole. Tematyka zajęć dotyczy przede wszystkim lokalnej kultury
Krakowa – jego topografii, miejsc związanych z kulturą okresu Młodej Polski, historii miasta, twórców
oraz związanych z nimi pamiątek i dzieł zgromadzonych w kolekcjach krakowskich muzeów.
Uczeń:
- omawia topografię i dzieje Krakowa początku XX w.,
- odwołuje się do dokonań Juliusza Leo i Planu Wielkiego Krakowa,
- potrafi wskazać, jak przeprowadzone wtedy zmiany wpłynęły na współczesny wygląd i
funkcjonowanie miasta,
- potrafi wskazać najważniejsze, związane z Krakowem przykłady młodopolskich dzieł architektury i
malarstwa tego okresu,
- wymienia miejsca i instytucje w Krakowie, w których można zobaczyć dzieła sztuki związane z
okresem Młodej Polski i stylem secesyjnym,
-
potrafi scharakteryzować (na konkretnym przykładzie) styl secesyjny w malarstwie i w
architekturze,
- wymienia ważne przemiany kulturowe, które zaszły na pocz. XX w.,
- charakteryzuje społeczeństwo Krakowa początku XX w. odwołując się do postaci: polityka, artysty,
poety, emancypantki, filistra, kolekcjonera sztuki,
Projekt realizowany w ramach programu Akademii Orange
Pojęcia:
Młoda Polska, secesja, symbolizm, Plan Wielkiego Krakowa, industrializacja, krakowski Szlak
Zabytków Techniki, dziedzictwo epoki przemysłowej, emancypacja, dekadentyzm, filister
Uwagi dotyczące przebiegu zajęć:
Moduł 1 jest skróconą, przewidzianą do przeprowadzenia w ciągu jednej godziny lekcyjnej, wersją
scenariusza. Zawiera krótszą wersję prezentacji multimedialnej, z mniejszą ilością przykładów dzieł,
zadań i zagadnień. Podczas omawiania prezentacji uczniowie rozwiązują zadania i odpowiadają na
zawarte w niej pytania. Dodatkowe zadania do lekcji zamieszczone zostały w załącznikach nr 1 i nr 2.
Dodatkowym uzupełnieniem zajęć szkolnych mogą być lekcje muzealne dotyczące epoki Młodej
Polski prowadzone w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz materiały dydaktyczne dla nauczycieli
opracowane przez pracowników sekcji edukacji MNK Informacje: www.edukacja.muzeum.krakow.pl,
[email protected]
Tematy lekcji muzealnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych związane z okresem Młodej Polski w
roku szkolnym 2011/2012:
- w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie - Galeria Sztuki Polskiej XX w.
Al. 3 Maja 1, tel. 12 295 55 95
e-mail: [email protected]
1. Tak to widzę. Analiza dzieła sztuki w kontekście literackim (powtórka dla maturzysty)
2. Młoda Polska i symbolizm (powtórka dla maturzysty)
3. Sztuka grozy. O młodopolskich demonach i smutkach
- w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Rynek Główny 3, tel.: 12 424 46 10
e-mail: [email protected]
Projekt realizowany w ramach programu Akademii Orange
1. Symbolizm jako sposób obrazowania świata w sztuce i literaturze (powtórka dla maturzysty)
2. Świat realny i fantastyczny w sztuce i literaturze XIX wieku
3. Natura w sztuce i literaturze XIX wieku
- w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego
Kamienica Szołayskich, ul. Szczepańska 11
tel.: 12 292 81 83, 12 292 81 85, wew. 440
e-mail: [email protected], [email protected]
1. Wszechstronna twórczość Stanisława Wyspiańskiego
2. Fascynacje teatralne Stanisława Wyspiańskiego
3. Barwny świat Wesela (powtórka dla maturzysty)
4. Inspiracje sztuką japońską w twórczości artystów Młodej Polski
- w Domu Józefa Mehoffera
ul. Krupnicza 26, tel.: 12 421 11 43, 12 370 81 80
1. Józef Mehoffer - twórca wszechstronny
2. Krakowskie dzieła Józefa Mehoffera
3. Oblicza polskiej secesji – Mehoffer i Wyspiański (powtórka dla maturzysty)
4. Inspiracje sztuką japońską w twórczości artystów Młodej Polski
Przebieg zajęć
1. Uczniowie tworzą mapę myśli, zapisując informacje i skojarzenia związane z młodopolskim
Krakowem (załącznik nr 1). Celem zadania jest przypomnienie informacji zdobytych podczas gry oraz
orientacja w topografii Krakowa. Na mapie miasta z przełomu XIX i XX w. uczniowie wpisują miejsca
literackie, malarskie, miejsca związane z intrygą, obrazy miasta z pocz. XX w., a następnie dopisują do
nich swoje skojarzenia, informacje uzyskane podczas gry, wspomnienia. Na mapę można wkleić
Projekt realizowany w ramach programu Akademii Orange
notatki z przygotowań do gry i z czasu rozwiązywania intrygi, rysunki, zdjęcia. Praca w grupach 3-4
osobowych. (15 minut)
2. Wspólna weryfikacja odpowiedzi - uczniowie rozwiązują test, którego celem jest wyodrębnienie
wydarzeń autentycznych i fikcyjnych w grze. Praca w grupach (3-4 osobowych) (załącznik nr 2) (10
minut)
3. Nauczyciel omawia prezentację dotyczącą Krakowa w okresie Młodej Polski – 20 minut:
3.1. Przedstawienie postaci Juliusza Leo i założeń Planu Wielkiego Krakowa
3.2. Dziedzictwo architektury industrialnej i Szlak Architektury Przemysłowej (wraz z uczniami
nauczyciel wymienia najważniejsze zabytki architektury przemysłowej w Krakowie i omawia kwestię
ochrony dziedzictwa budownictwa przemysłowego)
3.3. Typy postaci charakterystycznych dla krakowskiego życia społeczno-kulturalnego w pocz. XX w. –
uczniowie charakteryzują postaci, w które wcielili się podczas gry (2 krótkie prezentacje uczniów)
3.4. Uczniowie poznają cechy formalne dzieła secesyjnego i wykonują zadanie dotyczące rozpoznania
cech stylowych tych dzieł na podstawie wybranych przykładów
3.5. Przedstawienie przykładów dzieł z okresu Młodej Polski w Krakowie
3.6. Podsumowanie: rozpoznanie najważniejszych zabytków okresu Młodej Polski, jakie można
oglądać w Krakowie.
4. Praca domowa – przygotuj własny, subiektywny, ilustrowany przewodnik po młodopolskim
Krakowie. Forma prezentacji przewodnika jest dowolna (prezentacja multimedialna, opis ze
zdjęciami, film nakręcony telefonem komórkowym, w którym uczeń wciela się w rolę przewodnika po
Krakowie).
Rozwiązanie zadań
Załącznik 2
PRAWDA I FIKCJA
Postacie prawdziwe:
Projekt realizowany w ramach programu Akademii Orange
Jacek Malczewski
Helena Donheiser
Bronisław Malinowski
Józef Mehoffer
Zofia Nałkowska
Tadeusz Boy-Żeleński
Kazimiera Bujwidowa
Kazimierz Sosnkowski
Amalia Krieger
Zdania fałszywe:
Urzędnicy krakowskiego magistratu spotykali się w Pawilonie Wyspiański 2000.
Z inicjatywy Juliusza Leo powstała nieformalna grupa dochodzeniowa zajmująca się nierozwikłanymi
sprawami kryminalnymi.
W Krakowie przed I wojną światową działała wspomagająca policyjne dochodzenia Fundacya
Hrabiego Narancsa.
Egzamin na Akademię Sztuk Pięknych polegał na rysowaniu i odgadywaniu kalamburów.
Zenon „Miriam” Przesmycki przesiadywał w kawiarni Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w
Krakowie.
Bibliografia:
Sztuka przełomu XIX i XX wieku:
- I. Ł. Kossowscy, Malarstwo polskie. Symbolizm i Młoda Polska, Warszawa 2010
Projekt realizowany w ramach programu Akademii Orange
- U. Kozakowska-Zaucha (red.), Galeria Sztuki Polskiej XX wieku, Muzeum Narodowe w Krakowie:
przewodnik Kraków 2005
- S. Krzysztofowicz-Kozakowska, Sztuka Młodej Polski, Kraków 2003
- S. Tschudi Madsen, Art Nouveau, Warszawa 1987
- M. Wallis, Secesja, Warszawa 1967
Literatura przełomu XIX i XX wieku:
- A. Hutnikiewicz, Młoda Polska, Warszawa 2004
Kraków na przełomie XIX i XX wieku:
- J. Bieniarzówna, J. M. Małecki, Kraków w latach 1796-1918, (Dzieje Krakowa, t.3) Kraków 1994
- M. Fabiański, J. Purchla, Przewodnik po architekturze Krakowa, Kraków 2001
- J. Purchla, Jak powstał nowoczesny Kraków, Kraków 1990
-http://archiwalny.krakow.pl/turystyka/trasy/krakowski_szlak_techniki/
Projekt realizowany w ramach programu Akademii Orange