Scenariusz powtórzeniowej lekcji matematyki w kl

Transkrypt

Scenariusz powtórzeniowej lekcji matematyki w kl
Scenariusz powtórzeniowej lekcji matematyki w kl. III gimnazjum
Temat: Trening przed egzaminem – „Udowodnij, że tak…, Udowodnij,
że nie …”.
Czas: 1 godzina lekcyjna
Cel ogólny: przygotowanie uczniów do egzaminu gimnazjalnego z matematyki w zakresie
uzasadniania i argumentowania
Cele szczegółowe: uczeń
 posługuje się językiem symboli i wyrażeń algebraicznych;
 zapisuje związki w postaci wyrażeń algebraicznych i równań;
 tworzy strategię rozwoju problemu;
 korzysta z cech podzielności liczb;
Formy/metody pracy: dyskusja dydaktyczna, ćwiczenia indywidualne, ćwiczenia w parach.
Przebieg lekcji:
1. Sprawdzenie obecności.
2. Prezentacja plakatu – zadania na dobry początek typu PF (załącznik nr 1). Uczniowie
wybierają właściwą odpowiedź i uzasadniają ją.
3. Runda szybkich pytań - zadania z załącznika nr 2 – odpowiedzi są zapisywane na
tablicy.
4. Praca w parach – uczniowie otrzymują zestawy zadań (załącznik nr 3), które
rozwiązują pracując w parach.
5. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy na forum klasy – następuje analiza
zaprezentowanych rozwiązań.
6. Zadanie do samodzielnego rozwiązania. (załącznik 4)
7. Podsumowanie: zdania podsumowujące w formie rundy bez przymusu:
 Zaskoczyło mnie……
 Dowiedziałem się, że…
Literatura:
testy egzaminacyjne OKE,
„Udowodnij, że nie…, udowodnij, że tak… „- materiały szkoleniowe dla nauczycieli
matematyki, GWO 2012.
Załącznik 1
Które zdanie jest fałszywe, a które prawdziwe. Wybierz prawidłową odpowiedź.
1.
2.
3.
4.
Jeżeli liczba jest podzielna przez 12, to jest podzielna przez 6.
Jeżeli liczba jest podzielna przez 6, to jest podzielna przez 2 i przez 3.
Jeżeli liczba jest podzielna przez 3 i przez 5, to jest podzielna przez 15.
Jeżeli liczba jest podzielna przez 3 i przez 6, to jest podzielna przez 18
P
P
P
P
F
F
F
F
1
Załącznik 2
Runda pytań
1. Jak zapisać symbolicznie liczbę parzystą?
2. Jak zapisać symbolicznie liczbę nieparzystą?
3. Jak zapisać symbolicznie kolejne liczby parzyste, a jak nieparzyste?
4. Jak zapisać symbolicznie liczbę podzielną przez 3, a jak kolejne liczby podzielne
przez 3?
5. Jak zapisać symbolicznie liczbę dwucyfrową, a jak liczbę powstała po przestawieniu
cyfr tej liczby?
Załącznik 3
Pracując parami rozwiąż zadania. Rozwiązania zapisz w zeszycie.
1. Udowodnij, że suma dwóch liczb nieparzystych jest liczbą parzystą.
2. Udowodnij, że suma trzech kolejnych liczb całkowitych jest podzielna przez 3.
3. Udowodnij, że suma pięciu kolejnych liczb całkowitych jest podzielna przez 5.
4. Udowodnij, że różnica liczby dwucyfrowej i liczby o takich samych cyfrach, lecz
zapisanych w odwrotnej kolejności jest podzielna przez 9 ( od większej wartości
odejmujemy mniejszą).
5. Udowodnij, że suma liczby dwucyfrowej i liczby o takich samych cyfrach, lecz
zapisanych w odwrotnej kolejności jest podzielna przez 11.
Załącznik 4
Rozwiąż poniższe zadanie.
Uzasadnij, że jeżeli liczba jest podzielna przez 15 i przez 14, to jest podzielna przez 10.
Autorzy scenariusza:
Lidia Lange – Publiczne Gimnazjum, Strzelce Krajeńskie
Alicja Suchorowska–Rybiałek – Gimnazjum nr 7, Gorzów Wlkp.
Donata Szylko - Gimnazjum nr 3, Świebodzin
Joanna Śmigielska - Gimnazjum nr 3, Świebodzin
Renata Wiechczyński - Gimnazjum nr 3, Świebodzin
2