Konspekt zajęć matematycznych

Transkrypt

Konspekt zajęć matematycznych
Konspekt zajęć matematycznych
Klasa: I „a”- Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Telatynie
Temat bloku „Wiosną”,
Temat dnia: „Spotkanie z liczbą 18”,
Temat zajęć:” Monografia liczby 18. Liczba 18 w aspekcie kardynalnym, porządkowym i
miarowym.
Data: 17.04.2015r.
Prowadząca: Alicja Wiśniewska
Punkty podstawy programowej z dn.30.05.2014 r.- 7.1, 7.2, 7.3, 7.4, 7.5,7.8, 7.9,7.10
Cel ogólny:
Zapoznanie z liczbą 18, jej zapisem cyfrowym, pojęciem w aspekcie kardynalnym,
porządkowym i miarowym.
Cele szczegółowe:
-dziecko zna liczbę 18 w różnych aspektach,
-wie jak zapisać tą liczbę ,
-dostrzega w otoczeniu i tworzy zbiory 18-elementowe,
-przelicza w zakresie od 1 do 18,
-dodaje i odejmuje liczby w zakresie 18,
-potrafi wskazać i odczytać godzinę 18 na zegarze,
-określa liczebność zbiorów,
-rozkłada liczbę 18 na składniki,
-porównuje liczby w zakresie 18,
-wykonuje określone zadania.
Metody:
-Podające: objaśnienie
-Oglądowe: pokaz, obserwacja
-Praktyczne: ćwiczenia dzieci, praca indywidualna.
Formy:
-zbiorowa
-indywidualna,
-praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
-liczmany, patyczki, koraliki na sznureczku, kartoniki z cyframi, sylwety kwiatów, motyli, i
biedronek, kwiatki (krokusy) z kolorowej bibuły, „ klomb ze styropianu” (do sadzenia
kwiatków), doniczki (kubeczki) z kwiatkami z bibuły, koperty z 18 elementami (figurami
geometrycznymi) dla każdego dziecka do ułożenia kwiatka, wycięte prostokąty z kartonu jako
skrzyneczki i koła jako kwiatki do rozsadzania kwiatków (do pracy w grupach), Elementarz,
zeszyt ćwiczeń „Ćwiczenia z pomysłem”, zegar, kalendarz, linijka, centymetr krawiecki.
Przebieg zajęć:
I –Dzieci siedzą w kole na dywanie
Rozmowa wprowadzająca (Jaką porę roku mamy teraz? Jakie prace wykonujemy na wiosnę?
-„Sadzenie kwiatków” (krokusów) na styropianowym klombie (10 kwiatków posadzonych
wcześniej, dosadzanie jeszcze 8 z kubeczków)
-Przeliczanie kwiatków od 1 do 18
-Ile jest pustych pojemników?
-Czego jest więcej kwiatków czy pojemników? O ile więcej?
-Przeliczanie koralików na sznureczku (każde dziecko bierze sznureczek z koralikami i przelicza,
10 koralików i 8, czyli jedna dziesiątka i osiem jedności)
-Kto policzy ile jest kwiatków na firankach w klasie?
II – Kwiatki (tulipany) przyczepione na tablicy magnetycznej dzieci przeliczają (18),
-Demonstracja liczby 18 i sposobu pisania.
-Z ilu i jakich cyfr składa się ta liczba? – wyszczególnienie dziesiątek i jedności.
-Posadź motylka np. na 5. kwiatku z kolei (licząc od lewej strony).
-Posadź biedronkę np. na 7. kwiatku z kolei.
-Przy którym kwiatku z kolei usiadł ptaszek? itd.
-Czego jest więcej motyli czy biedronek? O ile?
-Czego jest więcej owadów czy kwiatków? (Kto potrafi zapisać na tablicy?)
III – Kto wskaże liczbę 18 na zegarze? (Która to godzina? – 6 wieczorem)
-Pokażcie liczbę 18 w kalendarzu.
-Pokażcie 18 na linijce.
-Pokażcie na centymetrze krawieckim.
- Dzieci mierzą linijką i metrem krawieckim obiekty w sali
IV – Pisanie liczby 18 w ćwiczeniach,
-Ćwiczenie 1 str.58 „Ćwiczenia z pomysłem” – łączenie liczb w kolejności od 1 do 18
Przerwa śródlekcyjna
-dzieci naśladują wyrastające kwiatki - wstają i lekko unoszą się na paluszkach, następnie
naśladują kwiatki kołyszące się lekko na wietrze, jest noc – kwiatki zasypiają (tulą się), jest
dzień, słoneczko świeci – kwiatki rozkwitają, rozchylają płatki (dzieci unoszą rączki i rozchylają
je na boki)
V – Praca w grupach (3 - 4-osobowych): każda grupa ma duży karton, wycięte prostokąty
(skrzyneczki), po18 szablonów (kwiatków) i kartoniki z liczbami np. I grupa:10 + 2 + 6,
II grupa: 10 +4 +4, III grupa: 10 + 8 +0.
-Dzieci naklejają wycięte szablony kwiatów (sadzą kwiatki do skrzyneczek) tak jak mówią liczby
na kartonikach.
-Każda grupa przyczepia swój model sadzenia kwiatków i kartonik na tablicy.
-Ile kwiatków posadziła I grupa? (18)
-Ile kwiatków posadziła II grupa? (18)
-Ile kwiatków posadziła III grupa? (18)
-Co wspólnego mają wszystkie te działania? (ten sam wynik – 18)
-Nauczyciel do działań doczepia dalszą część „=18”
VI - Nauczyciel mówi zadanie: Mama kupiła storczyk za 18zł (pokazuje na storczyk z ceną).
Dała sprzedawczyni 1 banknot 10-złotowy i monety. Jakie monety mogła dać mama wiedząc,
aby razem dać 18 zł?
-Dzieci operują na papierowych pieniądzach np.:
-10zł, 5zł, 2zł, 1zł,
-10zł, 5zł, 1zł, 1zł, 1zł,
-10zł, 1zl, 1zł, 1zł, 1zł, 1zł,
-10zł, 2zł, 2zł, 2zł, 2zł.
VII – Dzieci siadają do ławek
-Dzieci rozwiązują zadania z zeszytu ćwiczeń (zad. 4 str.58).
-Analiza zadania, pisanie rozwiązania na tablicy i w zeszycie.
VIII – otwórzcie koperty. Co tam macie? (figury geometryczne) Jakie? (koła, prostokąty,
trójkąty, kwadrat)
-Przeliczcie ile ich jest? (18)
-Ułóżcie z tych figur kwiatka i wklejcie je do zeszytu.
-Podpiszcie ile jest elementów? (18)
IX- Podsumowanie zajęć, ocena pracy dzieci ( słowna)
X - Praca domowa – ćw.2 i 3, str. 58 z zeszytu ćwiczeń
XI - Piosenka z dedykacją dla wszystkich nauczycieli – Piotruś gra na organach i śpiewa zwrotki
piosenki „Wielkie sprzątanie”, a dzieci razem refren i naśladują czynności z tekstu piosenki.
-Pożegnanie.

Podobne dokumenty