Scenariusz Dnia Bezpiecznego Przedszkola AKP Sosnowiec

Transkrypt

Scenariusz Dnia Bezpiecznego Przedszkola AKP Sosnowiec
Scenariusz Dnia Bezpiecznego Przedszkola
15.05.2014
Rozpoczęcie: 10-14
Miejsce: Przedszkole, teren przed przedszkolem lub park
Ilość uczestników: wszystkie grupy przedszkolne
Cele ogólne:

Sprawdzenie wiedzy z zakresu znajomości ruchu drogowego,

Utrwalenie wiedzy dotyczącej znajomości bezpiecznych zachowań w czasie zabaw w
domu, przedszkolu, na placu zabaw,

Doskonalenie prawidłowych nawyków i odruchów w sytuacjach zagrożenia,

Rozwijanie umiejętności efektywnego współdziałania w grupie.
Cele szczegółowe dziecko:

Zna numery alarmowe,

Wie, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia,

Potrafi zastosować zdobyta wiedzę w praktyce,

Zna zasady bezpiecznego zachowania się w czasie pobytu w przedszkolu i po za nim,

Wykazuje się znajomością własnego adresu,

Umiejętnie współpracuje w grupie.
Środki dydaktyczne: kamizelki odblaskowe, znaki drogowe, koła w kolorze czerwonym i
zielonym, bajka o” Kici i Rufim”, kreda, odblaski dla dzieci, tamburyn,
Przebieg zajęć:
Przywitanie się grupowym okrzykiem „Każdy przedszkolak dobrze wie, jak bezpiecznie
zachowywać się” !
1.Zagadki
- Można przejść na drugą stronę,
kiedy światło jest ...
- Jest przy każdej jezdni po to,
by chodzić po nim piechotą…..
- Stoją przy drodze na jednej nodze….
- Kierownica, dzwonek, koła z oponami,
jedzie na min człowiek i rusza nogami…
- Okrągłe tarcze z czerwoną obwódką, jakie to znaki, kto powie krótko?
- Czarno biała, w paski cała,
zamiast biegać po Afryce
pomaga przejść przez ulicę….
- Choć nóg nie posiada szybko pędzi szosą,
bo nie nogi, lecz koła, po szosie go niosą…..
- Mam zielone piękne oko, zielone jak liść , kiedy nim zaświecę to możecie iść….
- Kształt trójkąta te znaki mają, czy wiesz, jak się nazywają….
2. „Kto może znać moje dane?”
Dzieci odpowiadają na pytania:
- Koleżanka z przedszkola, którą zapraszam na urodziny?
- Sympatyczny pan, który chce podwieźć mnie do domu swoim nowym samochodem?
- Policjant, który znalazł mnie, gdy się zgubiłam?
- Miła pani, którą spotkałam przed blokiem?
3. "Piesi i samochody" - dzieci otrzymują szarfy w 2 kolorach: czerwony - samochody,
zielony - piesi. Na sygnał nauczycielki samochody "Jeżdżą" po całej sali, kiedy nauczyciel
powie: światło czerwone dla samochodów: dzieci zatrzymują się i wtedy przez ulicę
przechodzą piesi.
4. „Bezpiecznie na drodze” rozwiązywanie Quizu ( Dla starszych przedszkolaków)
Nauczycielka zadaje pytania i podaje trzy odpowiedzi do wyboru
1. Kiedy musisz przejść przez jezdnię
a) szukasz „zebry” lub sygnalizacji świetlnej?
b) przechodzisz tam gdzie jesteś, bo tak jest wygodnie?
c) patrzysz w lewo, w prawo i znów w lewo, a potem przebiegasz między jadącymi
samochodami.
2. Co zrobisz, gdy piłka kopnięta z boiska wypadnie na ulicę?
a) pobiegniesz szybko za nią,
b) poprosisz kogoś dorosłego, aby pomógł ci ją odzyskać,
c) poprosisz kolegów i razem wbiegniecie na jezdnię
3. Gdy musisz przejść przez jezdnię w miejscu nieoznaczonym trzeba:
a) spojrzeć w lewo, a gdy nic nie jedzie – przejść,
b) przebiec szybko na drugą stronę,
c) spojrzeć w lewo, w prawo i znów w lewo, a gdy nic nie jedzie – przejść.
4. W samochodzie zawsze należy zapiąć :
a) kieszenie
b) kurtkę
C) pasy
5. Dzieci noszą światła odblaskowe, aby:
a) ładnie wyglądać
b) być z daleka dobrze widocznym na drodze
c) pochwalić się przed kolegami
5. Nauka wierszyka
Znam już na pamięć numery alarmowe,
Gdy zajdzie potrzeba - w głowie są gotowe,
997 - tu policję się wzywa,
998 - staż pożarna przybywa,
999 - ważne życie i zdrowie,
Jedzie na sygnale szybkie pogotowie.
W razie zagrożenia korzystam z nich śmiało,
Lecz nigdy dla zabawy – gdy nic się nie stało!
6. Zabawa ruchowa „Samochody”
Nauczycielka podnosi do góry dwa koła w kolorze czerwonym i zielonym. Jeśli podniesie
koło w kolorze czerwonym dzieci musza stać, jeśli w kolorze zielonym dzieci mogą biegać po
sali udając warkot silnika.
7. Bajka o Kici i Rufim pt „Pouczający dzień” (bajka dostępna w internecie)
Przeczytaj dzieciom bajkę. Na jej podstawie porozmawiaj z dziećmi o tym, jakie
niebezpieczeństwa czyhają na dziecko w domu.
8.” Bezpiecznie na drodze”
Nauczyciele Organizują mini miasteczko wcześniej przypominając zasady ruchu drogowego.
Następnie rysują pasy, rondo itd.. dzieci za pomocą autek bądź rowerków po kolei muszą
wykonać zadanie uważając na sygnalizację oraz pieszych poruszających się po drodze.
9. Pan policjant
Zaroszenie do przedszkola policjanta, który przypomni dzieciom zasady bezpieczeństwa w
domu, przedszkolu na placu zabaw itd. Na koniec dzieci mogą obejrzeć wóz policyjny.
10. Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach, rozdanie odblasków
przypominając o ich zaletach.