akustyczne zatrucie

Transkrypt

akustyczne zatrucie
Konspekt zajęć Godzina z wychowawcą
TEMAT: AKUSTYCZNE ZATRUCIE ŚRODOWISKA
– szkodliwość hałasu i sposoby zapobiegania hałasowi
Cel ogólny:
zapoznanie z problemem akustycznego zatrucia środowiska
ćwiczenie umiejętności wystąpień publicznych
Cele operacyjne:
uczeń
• wyjaśnia pojęcie hałasu
• zna dopuszczalne normy hałasu
• wskazuje sposoby zapobiegania hałasowi
• zna główne zasady wystąpień publicznych
• wygłosi referat na forum klasy
• potrafi ocenić wystąpienie publiczne innych osób
• potrafi sporządzić notatkę z wystąpienia
Cele w zakresie postaw i umiejętności kluczowych:
• propagowanie wzorów zdrowego życia (świadomość proekologiczna)
• rozwijanie umiejętności poszukiwania, opracowania i prezentacji informacji
• pokonywanie tremy, przełamywanie nieśmiałości
• kształcenie umiejętności komunikacji i współpracy w grupie
Metody nauczania: wystąpienia
z wykorzystaniem mapy mentalnej
Elementy aktywizujące:
publiczne
(wykład
aktywizujący);
sporządzanie
notatek
prezentacje, zespołowa ocena prezentacji
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa oraz zespołowa (praca w grupach)
Środki dydaktyczne: teksty referatów uczniowskich z załącznikami, rzutnik, kartki do wpisywania
uwag po prezentacji, karteczki – losy kserokopie: Wskazówki pomocnicze, Arkusz oceny wystąpienia
PRZEBIEG ZAJĘĆ :
Dwa tygodnie przed zamierzonym terminem zajęć
- uczniowie zostają zapoznani z tematem prezentacji (mogą go przeformułować wg własnej
koncepcji, np.:
„Wpływ infra - i ultradźwięków na organizm ludzki”
„Hałas z dyskoteki” itp.
- otrzymują wskazówki: tekst zasad wystąpienia publicznego wraz z kryteriami oceny wystąpienia,
informację o maksymalnym czasie prezentacji – 5 min
- opracowują wybrany temat oraz przygotowują prezentację w grupach 2 – 3 osobowych
(ok. 5 grup) (osoba prezentująca wybierana będzie przed prezentacją drogą losowania)
Tydzień przed terminem zajęć możliwa jest ewentualna konsultacja treści i formy wystąpienia
z nauczycielem
Przebieg lekcji – prezentacji x
Czynności wstępne/organizacyjne
Zapisanie tematu lekcji
Losowanie osób prezentujących referat
- uczniowie indywidualnie sporządzają notatkę z referatu metodą mapki mentalnej
- grupy wypisują pozytywne uwagi o prezentacjach (do przekazania czterem osobom zainteresowanym)
- nagradzają wystąpienia brawami
Zakończenie lekcji – podziękowanie za wspólną pracę
Podanie pracy domowej
„Opracuj kodeks dobrych obyczajów związanych z hałasem” – np. kodeks mieszkańca bloku
(przynajmniej kilka punktów)