Scenariusz lekcji informatyki do klasy III gimnazjum specjalnego

Transkrypt

Scenariusz lekcji informatyki do klasy III gimnazjum specjalnego
Scenariusz lekcji informatyki do klasy III gimnazjum specjalnego
Temat: Webquest jako metoda wyszukiwania i zapamiętywania informacji – planujemy
wycieczkę dookoła Europy.
-
Prowadzący: Ewa Szafranowicz-Stefanowska
Klasa: 3c gimnazjum
Czas trwania: 1x45 minut
Środki dydaktyczne: komputery z dostępem do Internetu, program Internet Explorer
i Microsoft Word, mapa konturowa Europy, „Ilustrowana księga świata”
- Metody pracy: metoda webquestu, aktywizująca, ćwiczenia
- Formy pracy: praca indywidualna, praca z całym zespołem
Cel lekcji:
- doskonalenie umiejętności korzystania z zasobów Internetu.
Cele szczegółowe:
• uczeń wie gdzie szukać informacji o miastach europejskich,
• uczeń umie zaprezentować wybrane miasto,
• uczeń umie pracować w dwóch programach jednocześnie (Internet Explorer,
Microsoft Word),
• uczeń umie uruchomić wyszukiwarkę,
• uczeń umie sprecyzować zapytanie w celu uzyskania Ŝądanej informacji,
• uczeń umie skopiować wyszukane wiadomości (zdjęcia, tekst),
• uczeń umie wkleić do edytora tekstu skopiowane informacje.
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne.
2. Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji.
3. Włączenie komputerów, wpisanie adresu webquesta - strony przygotowanej
przez nauczyciela: ewa-szafranowicz.fm.interia.pl/index1.html
4. Wspólne omówienie zadania do wykonania.
5. Wykonanie przez uczniów zadania z webquesta – planowanie wycieczki
dookoła Europy.
6. Umieszczanie wyników swoich poszukiwań w dokumencie tekstowym
Microsoft Word – zgodnie z instrukcją.
7. Wyszukiwanie przez kaŜdego z uczniów interesującego miejsca w Europie, w
ksiąŜce „Ilustrowana księga świata”.
8. Odnajdowanie zdjęć tegoŜ miejsca w Internecie – przez całą grupę.
9. Podsumowanie lekcji – uczniowie prezentują swoje prace, nauczyciel ocenia
pracę uczniów.

Podobne dokumenty