Scenariusz zajęć dla klasy I Temat: Wprowadzenie litery K, k na

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla klasy I Temat: Wprowadzenie litery K, k na
Mirosława Malinowska
Scenariusz zajęć dla klasy I
Temat: Wprowadzenie litery K, k na podstawie wyrazu „kot”.
Cele: wprowadzenie litery ”k” drukowanej i pisanej.
Cele operacyjne: (uczeń)
- rozpoznaje literę drukowaną i pisaną „k”
- dokonuje analizę i syntezę wzrokowo- słuchową
- pisze literę „k” w liniaturze.
Metody: rozmowa, pokaz, ćwiczenia praktyczne
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: ilustracje, alfabet ruchomy, napisy z wyrazami, karty pracy.
Przebieg zajęcia:
1. Przeprowadzenie krótkiej rozmowy nawiązującej do tematu zajęć poprzednich o
zwierzętach domowych. Skupienie uwagi na kocie. Prezentacja zdjęć przedstawiająca koty.
2. Wyodrębnienie „kota” jako wyraz.
3. Podział wyrazu „kot” na sylaby.
4. Wyodrębnienie głoski na początku, na końcu, w środku wyrazu.
5. Podział wyrazu na głoski
• przez jedno dziecko
• przez chłopców
• przez dziewczynki
• cała klasa
6. Prezentacja litery „k” drukowanej.
7. Wyszukiwanie wyrazów na głoski „k”
8. Zabawa ruchowa „koty”. Dzieci naśladują koty ( chodzą na czworaka, miałczą).
9. Ułożenie litery z ciał ( dzieci dzielą się po troje i układają literę z ciał na dywanie).
10. Odczytywanie przygotowanych wyrazów trzy literowych umieszczonych na tablicy.
11. Prezentacja litery pisanej.
12. Pisanie w powietrzu, na ławce litery w czasie pisania nauczyciela na tablicy.
13. Pisanie po śladzie na przygotowanych kartkach.
14. Podsumowanie zajęć ( pochwalenie dzieci za pracę i zachęcanie do ćwiczeń w pisaniu).
15. Rozdanie i kolorowanie postaci kota.