Scenariusz zajec dla klasy trzeciej do projektu D0lina Ciemiegi

Transkrypt

Scenariusz zajec dla klasy trzeciej do projektu D0lina Ciemiegi
Oprac. A. Maj
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III
Realizacja projektu edukacyjnego„Park Krajobrazowy – Dolina Ciemięgi”
BLOK TEMATYCZNY: Dolina rzeki Ciemięgi.
TEMAT DNIA: Wędrówka nad rzeką.
Cel główny: Zapoznanie z przebiegiem i walorami ścieżki przyrodniczo – krajobrazowej
w dolinie rzeki Ciemięgi.
Zapis w dzienniku:
Ciche czytanie tekstu geograficzno - przyrodniczego na temat przebiegu trasy ścieżki
przyrodniczo – krajobrazowej doliną rzeki Ciemięgi. Gromadzenie istotnych informacji
o kolejnych odcinkach trasy w oparciu o czytany tekst i postawione pytania. Bogacenie
słownika o wyrazy związane z poznawanym krajobrazem. Obliczenia praktyczne związane
ze skalą na podstawie mapy okolicy. Przygotowanie zabaw integracyjnych na wycieczkę.
Zagadnienia programowe:
v Zdawanie sprawy z treści czytanego tekstu po jednorazowym przeczytaniu.
v Wyszukiwanie w tekście fragmentów na określony temat.
v Wyjaśnianie niezrozumiałych wyrazów i precyzowanie ich znaczenia.
v Parki Narodowe, rezerwaty, pomniki przyrody.
v Bezpieczny wypoczynek nad rzeką.
v Proste obliczenia związane ze skalą.
v Zasady bezpieczeństwa i organizacji zajęć ruchowych na świeżym powietrzu.
Cele szczegółowe:
Uczeń
1. Czyta cicho i ze zrozumieniem;
2. Zna i podziwia walory krajobrazowe, przyrodnicze i historyczne parku krajobrazowego
„Dolina Ciemięgi”, rozumie potrzebę ochrony przyrody;
3. Zna i posługuje się słownictwem specyficznym dla omawianych cech krajobrazu, posługuje
się słownikiem;
4. Dokonuje obliczeń związanych ze skalą;
5. Zna zabawy integracyjne do wykorzystania w terenie i rozumie potrzebę aktywnego
i bezpiecznego wypoczynku.
1
Metody pracy:
-
Praca z tekstem (ciche czytanie),
-
Aktywizujące: definicje obszarów chronionych, krzyżówka, rozsypanka wyrazowa,
układ pytań, tekst z lukami, instrukcje do zabaw na wycieczce;
-
Czytanie mapy;
-
Praktyczne obliczenia związane ze skalą na mapie;
Formy pracy:
zbiorowa jednolita, zespołowa zróżnicowana, indywidualna jednolita i zróżnicowana;
Typ zajęć:
Zajęcia poświęcone opanowaniu nowego materiału a także utrwaleniu wiadomości na temat
walorów chronionego krajobrazu;.
Pomoce dydaktyczne:
Teksty do czytania z opisem ścieżki przyrodniczej; krzyżówka;
zestawy pytań; rozsypanka wyrazowa; zdanie z lukami; karty pracy – matematyczna oraz
karty pracy zajęć nad rzeką; mapa zwiedzanej okolicy; opisy zabaw; ilustracja Doliny
Ciemięgi; ankieta ewaluacyjna.
Literatura:
1. D. Urban „Walory florystyczne i faunistyczne zlewni Ciemięgi”
2. J. Teodorowicz – Czerpińska „Wartości kulturowe na obszarze zlewni Ciemięgi”
3. A.Kowalik „Przebieg trasy ścieżki przyrodniczo-krajobrazowej z komentarzem
merytorycznym”(chętnie udostępnię).
4. „Dolina Ciemięgi” – ścieżka dydaktyczna, Internet „Dolina”.
5. „Obszary chronionego krajobrazu woj. lubelskiego – Dolina Ciemięgi”
(Lubelska Fundacja Ochrony Środowiska Naturalnego)
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Ciche czytanie przez uczniów definicji i dobieranie do nich odpowiednich nazw obszarów
chronionych.
-
park narodowy
-
rezerwat przyrody
-
pomnik przyrody
-
park krajobrazowy
2
2. Rozwiązanie krzyżówki - uczniowie otrzymują podręczny słownik z wyjaśnieniem
znaczenia haseł krzyżówki .
KRZYŻÓWKA - hasła
1.Wklęsła forma terenu o wydłużonym kształcie.
2.Procesy powodujące żłobienie i rozcinanie powierzchni skorupy ziemskiej przez wody,
lodowce, wiatr
3.Drobnoziarnista, luźna skała osadowa zbudowana głównie z ziarna kwarcu.
4. I
5. Forma ukształtowania powierzchni Ziemi przypominająca wąwóz.
6. Budowla służąca do spiętrzania wody przegradzająca rzekę w poprzek koryta.
7. Czasowe zatrzymanie wody opadowej.
8. I
9. E
10. M
11. I
12. Występujący na podmokłych terenach, nadrzeczny las liściasty.
13. G
14. I
rozwiązanie: DOLINA CIEMIĘGI
· n - l proponuje wycieczkę pieszą w rejon Parku Krajobrazowego „Dolina
Ciemięgi”(rozwiązania haseł napisane na kartonikach).
3. Zaprezentowanie ilustracji przedstawiającej krajobraz nad rzeką. Opis ilustracji.
4. Indywidualne ciche czytanie tekstu - ogólnego opisu ścieżki przyrodniczej;
-
przygotowanie informacji na temat doliny rzeki Ciemięgi ;
-
udzielanie odpowiedzi na pytania – praca w zespołach zróżnicowana.
6. Ciche czytanie i przygotowanie prezentacji pięciu kolejnych przystanków wycieczki
w oparciu o opisy – praca zespołowa zróżnicowana.
-
zestawy pytań (praca w zespołach)
-
karta pracy zajęć nad rzeką.
-
tekst z lukami
-
wyszukiwanie w tekście fragmentów będących odpowiedziami na podane pytania.
3
6.Ułożenie zdania z rozsypanki wyrazowej będącego odpowiedzią na pytanie (Jak zakończy
się wycieczka?)
WYCIECZKA ZAKOŃCZY SIĘ PRZY KOŚCIELE OGNISKIEM Z PIECZENIEM
KIEŁBASEK ORAZ WSPÓLNĄ ZABAWĄ.
7. Obliczanie długości odcinków zwiedzanej trasy – zadania związane ze skalą –karta
matematyczna.
8.Przygotowanie w zespołach zabaw integracyjnych na wycieczkę na podstawie ich opisów .
9. Wypełnienie ankiety ewaluacyjnej.
Przeczytaj pytania i podkreśl wybraną przez Ciebie odpowiedź.
Na odwrocie ankiety, przy pomocy słoneczka oceń swoją pracę na lekcji (minka
uśmiechnięta, prosta, smutna).
10.Praca domowa: Przygotuj propozycję regulaminu zachowania się na wycieczce do parku
krajobrazowego „Dolina Ciemięgi”.
PRZEBIEG TRASY ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO – KRAJOBRAZOWEJ - DOLINA
RZEKI CIEMIĘGI
1. Jakim rodzajem ochrony objęty jest obszar Doliny Ciemięgi?
2. W jakiej odległości od Lublina znajduje się?
3. Co jest głównym obiektem ochrony tego obszaru i dlaczego?
4. Gdzie jest położona ścieżka przyrodniczo – krajobrazowa?
5. Gdzie rozpoczyna się i gdzie kończy trasa ścieżki?
6. Jaka jest długość trasy?
7. Ile czasu zajmuje przejście całej ścieżki?
4
8. Co mogą poznać uczniowie podczas wędrówki doliną rzeki Ciemięgi?
PRZYSTANEK NR 1 - RZEKA CIEMIĘGA
1. Dopływem jakiej rzeki jest Ciemięga?
2. Jaką długość ma rzeka?
3. Jaki odcinek rzeki odwiedzimy?
4. Jakiej czystości są wody rzeki?
5. Przez co zasilane są wody rzeki?
6. Jak wyglądają brzegi rzeki?
7. Jakie zwierzęta możemy tam spotkać?
PRZYSTANEK NR 2 –ŁĘG WIERZBOWO - OLCHOWY
1. Jakie drzewa rosną (dominują) nad rzeką ?
2. Jakie krzewy tworzą podszyt?
3. Jakie rośliny zielne można tam spotkać?
4. Jakie gatunki ptaków zamieszkują te tereny?
PRZYSTANEK NR 3 – SZTUCZNY ZBIORNIK „DYS”
I MŁYN
1. Jaką powierzchnię i jaka głębokość ma sztuczny zbiornik „DYS”?
2. W jakim celu zbudowano zbiornik?
3. Ile podobnych zbiorników zaprojektowano w Dolinie Ciemięgi?
4. Co znajduje się naprzeciwko zbiornika?
5. Kiedy powstał młyn i czyją jest własnością?
PRZYSTANEK NR 4 – GŁĘBOCZNICA
5
1. Do czego podobna jest głębocznica lessowa i co ma udział w jej tworzeniu?
2. Jaką głębokość ma głębocznica i jak wygląda?
Głębocznica ma .................................ściany, które pozbawione
są................................
Na dnie głębocznicy jest najczęściej......................................................
PRZYSTANEK NR 5 - KOŚCIÓŁ
1. Z którego roku pochodzi kościół i jaki to wiek?
2. Co znajdowało się wcześniej na miejscu obecnego kościoła ?
3. Kiedy kościół przebudowano?
4. Co świadczy o tym, że kościół pełnił funkcję obronną ?
5. Z którego wieku pochodzi cmentarz i czyje nagrobki znajdują się na nim?
POMNIK PRZYRODY
Podkreśl w tekście odpowiedzi na pytania
1. Co rośnie na terenie plebanii?
2. Jaką ochroną objęta jest lipa?
3. Co uznaje się za pomnik przyrody?
4. Na czym polega ochrona pomników przyrody?
5. Opis wyglądu lipy.
6
Ankieta
Przeczytaj pytania i podkreśl wybraną przez Ciebie odpowiedź.
1.Czy po tych zajęciach masz ochotę wziąć udział w wycieczce pieszej doliną rzeki
Ciemięgi?
Chcę
bardzo chcę
nie chcę
2. Czy Twoim zdaniem dzisiejsze zajęcia pomogą lepiej poznać zwiedzaną okolicę?
Tak
nie
nie wiem
3. Czy zajęcia były ciekawe? (Zaznacz kółkiem odpowiednią ocenę)
1
2
3
4
5
6
7

Podobne dokumenty