aktu i erotyki - Sopocki Dom Aukcyjny
CENA: 20 zł (z 23% VAT) | ISBN 978-83-64192-89-0 AUKCJA AKTU I EROTYKI 25 LUTEGO 2016, GODZ. 19 Gossia Zielaskowska, DBIOM, 2015 olej, akryl, płótno, sygn. na odwrocie II AUKCJA SZTUKI XXI WIEKU • 12 MARCA 2016 • GODZ. 17 SOPOCKI DOM AUKCYJNY • GALERIA MODERN UL. BOHATERÓW MONTE CASSINO 43 •SOPOT WSZYSTKIE CENY WYWOŁAWCZE: 1500 ZŁ AUKCJA AKTU I EROTYKI 25 lutego (czwartek) 2016, godz. 19.00 w siedzibie Sopockiego Domu Aukcyjnego w Warszawie, ul. Nowy Świat 54/56 tel. 22 828 96 98 WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA: od 13 lutego 2016 r. poniedziałek – piątek 11–19 sobota 11–15 Katalog dostępny na stronie: www.sda.pl 1 Sitasamvara z małżonką Tybet, 19 w. brąz złocony, wys. 12 cm cena wywoławcza: 2600 zł 2 Zestaw czterech plakiet erotycznych Indie, XIX/XX w. kość słoniowa, malowana, wym. 7 × 14,5 cm, 13 × 7,5 cm, 11,5 × 8 cm, 12 × 8,5 cm cena wywoławcza: 2500 zł 2 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 3 Zespół figuralny Bóstwo z głową świni z Małżonką Nepal, 19 w. brąz złocony, wys. 32 cm cena wywoławcza: 55 000 zł Zespół świątynny, do którego należy kilkadziesiąt obiektów, m. in. Kandarija Mahadewa i Lakszmana, znany jest z oryginalnej dekoracji rzeźbiarskiej zewnętrznych ścian świątyń. Są to rytmiczne układy splątanych ze sobą postaci, często o charakterze erotycznym, Ćandelowie faworyzowali skrajne sekty tantryczne jak kapalikowie, kaulowie, kalamukhowie oraz zwolenników kultu Sześćdziesięciu Czterech Jogiń. Rytuały cechowały obrządki orgiastyczne, zwane mithuna. Khajuraho nazywane jest potocznie Świątynią Miłości, AU KCJA AK TU I E RO TY KI 4 Postać wzorowana na figurach z Zespołu Świątyń w Khajuraho (IX–XII w.) w Indiach, wzniesionego przez władców z dynastii Ćandelów. akwaforta (?), papier, 37 × 22,5 w świetle passe-partout, sygn. l. d. ołówkiem: „KHAJURAHO” oraz p. d.: „Ksen 1959” cena wywoławcza: 300 zł 3 5 Sitasamvara z małżonką Sino-Tybet, 19/20 w. brąz patynowany, złocony, wys. 78 cm cena wywoławcza: 70 000 zł 4 Samvara jest jednym z wielkich patronów, opiekuńczych bóstw tybetańsko-mongolskiego buddyzmu. Zwyczajowo przedstawiany z małżonką Wadżrawarahi, to połaczenie jest nazywane Paramasukha Chakrasamvara, czyli najwyższa rozkosz S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 6 Okimono erotyczne, shunga: Kochankowie Japonia XIX/XX w. kość słoniowa, rzeźbiona, zapuszczana farbą, niesygn., złożone z dwóch części, wys. 9 cm cena wywoławcza: 1900 zł 7 Plakieta ze sceną erotyczną Chiny, XIX/XX w. porcelana malowana naszkliwnie, wym. 21 × 14 cm cena wywoławcza: 1250 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 5 8 Zwój erotyczny, shunga: Kochankowie Japonia, XIX w. drzeworyt barwny nishiki-e, naklejony na płótno, wym. 33 × 47 cm cena wywoławcza: 2000 zł 10 Keisuitei Koikawa Shozan (1821–1907) 9 Szkoła Utagawa, drzeworyt shunga: Kochankowie Japonia, ok. 1850 drzeworyt Shunga: Kochankowie na tle portu w Kuwanie na wyspie Honsiu Japonia, 1860–80, drzeworyt barwny drzeworyt barwny nishiki-e, format pół koban nishiki-e, format pół koban cena wywoławcza: 1800 zł cena wywoławcza: 1800 zł 6 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 11 Stanisław Dawski (1905–1990) Erotyk akwarela, tusz, papier, wym. 19,5 × 26 cm, sygn. p.d.: cm cena wywoławcza: 1900 zł 12 Stanisław Dawski (1905–1990) Erotyk akwarela, tusz, papier, wym. 19,5 × 26 cm, sygn. p.d.: cm cena wywoławcza: 1900 zł 13 Stanisław Dawski (1905–1990) Erotyk akwarela, tusz, papier, wym. 26 × 32 cm, sygn. p.d.: cm cena wywoławcza: 1900 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 7 14 Popiersie – Le Desire Francja, ok. 1900 alabaster, wys. 21 cm, z tyłu oznaczenia 1661 i „P” – cena wywoławcza: 1900 zł 15 Figurka Pijąca wodę model Ernst Wenck 1924 Rosenthal, ok. 1940 porcelana szkliwiona wym. 16 × 8 × 14,5 cm cena wywoławcza: 1700 zł 16 Figurka „Śpiący amorek” Miśnia, II poł. XIX w. porcelana ręcznie malowana wym. 11 × 6 × 6,5 cm cena wywoławcza: 1000 zł 8 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 17 Dzbanek z miniaturami Czechy lub Saksonia, poł. XIX w. porcelana, malowane sceny mitologiczne: „Tytan i Aurora” oraz praw. „Apollo z puttem”; niesygnowany wys. 20 cm cena wywoławcza: 3300 zł 18 Miniatura „Amor i Psyche” I poł. XIX w. płytka z kości słoniowej, brąz złocony wym. 11,5 × 9,2 cm cena wywoławcza: 6000 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 9 19 Daniel Gustave Jean Deparis (I poł. XX w.) Półakt olej, płótno, wym. 65,5 × 54 cm, sygn. p.g.: DANIELDEPARIS cena wywoławcza: 8500 zł 20 Michał Gaczyński (1896-?) Akt olej, płyta, wym. 145 × 120 cm, sygn. p.d.: Gaczyński Michał cena wywoławcza: 10 000 zł 10 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 21 Gustav Rienacker (1861–1935) Akt Leżącej, k. XIX w. olej, płyta malarska, wym. 20 × 29 cm, sygn. l.g.: G. Rienacker cena wywoławcza: 6800 zł 22 Alfons Karpiński (1875 Rozwadów – 1961 Kraków) Akt męski, 1908 r. olej, płótno naklejone na tekturę, wym. 55 × 40 cm, sygn. i dat. l. g.: a. karpiński/Paryż 1908 r. cena wywoławcza: 28 000 zł W latach 1891–1899 studiował w krakowskiej SSP u L.Wyczółkowskiego a następnie w monachijskiej akademii u A.Ažbégo. W latach 1904–7 uczył się w w Monachium „Meisterschule” Kaz. Pochwalskiego. Od 1907 r. przebywał w Paryżu ucząc się w pracowni H.Martin’a i H.Anglad’a oraz w Académie de la Grande-Chaumiére. Po zakończeniu I wojny światowej osiadł w Krakowie. W 1922 r. ponownie wyjechał do Paryża, gdzie uczestniczył w zajęciach Académie Colarossi. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka oraz Wiedeńskiej Secesji. Był wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Artysta całe życie kierował się własnym instynktem artystycznym i temperamentem. Był genialnym portrecistą i perfekcjonistą warsztatowym. AU KCJA AK TU I E RO TY KI 11 23 Malarz Nierozpoznany (I poł. XX w.) Półakt kobiecy, ok. 1940 olej, płótno na tekturze, wym. 51,5 × 46 cm, sygn. l.d.: cyrylicą cena wywoławcza: 1900 zł 24 Para opakowań po prezerwatywach w oprawie, w stylu Art Déco Stany Zjednoczone, l. 1920–30 litografia, papier, wym. 2 × 22 × 5,5 cm w świetle passe-partout cena wywoławcza: 500 zł 12 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 25 Bela Czene (1911–2000) Akt w pracowni, 1982 olej, płyta malarska, wym. 90 × 50 cm, sygn. i dat. p.g.: CzeneBela 1982 cena wywoławcza: 10 000 zł 26 Kazimierz Sichulski (1879 Lwów – 1942 tamże) Okeanida, 1923 gwasz, akwarela, papier jasnobrązowy, wym. 44 × 67 cm w świetle passe-partout, sygn. p. d.: 923/SICH. Na odwrocie stempel zakładu ramiarskiego z Wrocławia cena wywoławcza: 3800 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 13 27 Stefan Kociołek (Orwicz) (1902 Kraków – 1942 tamże) Akt olej, płótno, wym. 100 × 123 cm, sygn. p.g.: S. Orwicz cena wywoławcza: 15 000 zł 28 Alfons Karpiński (przyp.) (1875 Rozwadów – 1961 Kraków) Akt olej, płótno, wym. 79 × 45 cm, śr. dół napis Olga…? cena wywoławcza: 28 000 zł 14 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 29 Teodor Grott (1884–1972) Wiosną, ok. 1928 r. akwarela/papier, 90 × 68 cm sygnowany l.d.: `Teodor Grott` na odwrociu nalepki galeryjne Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Instytut Propagandy Sztuki WYSTAWIANY: – Salon Listopadowy, Instytut Propagandy Sztuki, Kraków 1930 r. – Wystawa Jubileuszowa, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków 1960 r. LITERATURA: – „Sztuki Piękne”, rocznik VI, 1930, s. 214 – „Sztuki Piękne”, rocznik VII, 1931, s. 2 cena wywoławcza: 13 000 zł 30 Malarz Nieznany (I poł. XX w.) Akt olej, płótno, wym. 86 × 65 cm, niesygnowany cena wywoławcza: 5000 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 15 32 Władysław Vetesco (1911–1976) Leżący akt, 31 Stanisław Żurawski ok. 1960r. olej, płyta malarska, wym. 65 × 145 cm cena wywoławcza: 2000 zł (1889 Lwów – 1976 Sopot) Akt olej, płótno, wym. 50 × 35 cm, sygn. l. d.: St. Żurawski cena wywoławcza: 3500 zł 33 Seweryn Szrajer (1899–1947) Akt olej, płótno; 51 × 61,5 cm, sygn. p. śr.: Sw. Szrajer cena wywoławcza: 11 000 zł 16 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 34 Maciej Lachur (1927 Zagórze – 2007 Otwock) Akt, 1978 olej, płótno, 51 × 100 cm, sygn.p.d.: M.Lachur, na odwrociu Maciej Lachur, AKT, KRAKÓW, R. 1978, OLEJ, PŁÓTNO, 51 X 100 cena wywoławcza: 6300 zł 35 Mojżesz Kisling Studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Pankiewicza. Od (1891 Kraków – 1953 Sanary-sur-Mer) 1911 roku w Paryżu. Czołowy przedstawiciel Ecole de Paris. Wystawiał Akt w turbanie [Nu au turban], 1952 akwatinta, papier, wym. komp.: 570 × 417 mm (plansza: 700 × 530 mm); sygn. oł. p.d.: Kisling, l.d.: 55/100. Edycja Guillarda, Paryż 1952 cena wywoławcza: 2500 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI swoje prace na paryskich Salonach: Jesiennym, Niezależnych, Tuileries. Zaprzyjaźniony z Picassem, Soutine’m, Modiglianim. Wystawiał w galeriach europejskich, także w ramach prezentacji polskiej sztuki w Paryżu i Brukseli. Należał do związku zawodowego polskich artystów w Paryżu. Od 1941 roku przebywał w Nowym Jorku – do Francji powrócił po wojnie. Artysta opowiadał się za tradycyjnym warsztatem malarskim. Poszukiwał własnych form, portrety nawiązywały do sztuki włoskiego renesansu, kwiaty miały stylizację malarstwa holenderskiego, pejzaże nawiązywały do malarstwa metafizycznego. Ukształtował swój własny styl. Malarz znany i ceniony na świecie. Ojciec Jana Kislinga. 17 36 37 Czesław Studziński Czesław Studziński Akt stojący, 1957 Akt kobiecy, akwarela, karton, wym. 41 × 28,5 cm, 1959 sucha igła, karton, wym. 22 × 16 cm, sygn. l.d. CS57 sygn. l.d.: SC59 cena wywoławcza: 500 zł cena wywoławcza: 250 zł 38 Witold Frydrych (1916 Sosnowiec – 1970 Gdańsk) Akt kobiecy, 1962 olej, tektura, wym. 61,5 × 45,5 cm, sygn.. i dat. p.g.: Frydrych 62 cena wywoławcza: 2500 zł Studiował w krakowskiej ASP, dyplom uzyskał w 1948 r w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Uprawiał do 1957 r sztukę przedstawieniową: martwe natury, pejzaże, sceny rodzajowe. Związany z gdańską PWSSP tworzył w konwencji szkoły sopockiej. Przełom w twórczości nastąpił po 1957 r, kiedy artysta skierował się ku czystej abstrakcji. 18 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 39 Stanisław Żółtowski (1914–2004) Akt w pracowni, 1952 olej, płótno, wym. 90,5 × 122,5 cm sygn i dat. p.d. St. Żółtowski/1952, na odwrociu St. Żółtowski „Akt w pracowni” 52 cena wywoławcza: 4500 zł Malarz i grafik warszawski. Studia artystyczne rozpoczął jeszcze przed wojną w1934r. w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego w wrszawskiej Szkole Sztuk pięknych, dyplom uzyskał już po wojnie w 1947 u Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Był całe życie związany z Warszawą, a jego tragiczne losy często znajdowały odbicie w jego twórczości. Walczył w Powstaniu Warszawskim; w 1993r. odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym. W latach 1950 – 84 był wykładowcą w macierzystej uczelni. Prace artysty znajdują sięw wielu muzeach polskich i zagranicznych oraz w kolekcjach prywatnych. Jego malarstwo charakteryzuje się oryginalnością kompozycji i warsztatową perfekcją. 40 Wojciech Weiss (1875–1950) Dziewczynka na niebieskim krześle olej, płótno, wym. 71 × 59 cm sygn. monogramem wiązanym l.d.: WW cena wywoławcza: 65 000 zł W l. 1891–1895 studiował w krakowskiej SSP, najpierw u W. Łuszczkiewicza i J. Matejki, później w pracowni L. Wyczółkowskiego. W l. 1901 i 1902 kontynuował naukę w Rzymie i Florencji. W 1907 r. rozpoczął pracę w krakowskiej ASP, z którą związał się do końca życia; trzykrotnie pełnił funkcję rektora. Po 1908 r. twórczość skoncentrował głównie na problemach luminizmu malując w manierze postimpresjonistycznej. W okresie międzywojennym zasłynął jako malarz portretów i aktów. Od 1915 r. malował przede wszystkim rozsłonecznione kalwaryjskie pejzaże i martwe natury. Prezentowany pastel przedstawiający kobiecy akt, pochodzi z młodzieńczego okresu twórczości artysty. Przejawiają się w nim inspiracje ekspresjonistyczną teorią „nagiej duszy” S. Przybyszewskiego, fascynacja sztuką E. Muncha i F. Ropsa, lekturą dramatów A. Strindberga i dzieł filozoficznych A. Schopenhauera. Weiss postrzega wówczas kobietę przede wszystkim jako emanację zła i narzędzie szatana. Powstają studia „kobiet upadłych”, porzuconych nad ranem, których moralną kondycję dopowiada niekiedy namalowana w rogu kompozycji moneta (por. „Upadła dziewczyna”, 1898, katalog wystawy „Totenmesse. Munch, Weiss, Przybyszewski”, Muzeum Literatury w Warszawie, Warszawa 1995, il. 16). AU KCJA AK TU I E RO TY KI 19 41 Jan Wojnarski (1879 Tarnów – 1937 Kraków) Akt węgiel, papier, wym. 27 × 38,5 cm w świetle passe-partout; praca pochodzi z rodzinnnej spuścizny artysty cena wywoławcza: 2500 zł 42 43 Jan Wojnarski Jan Wojnarski (1879 Tarnów – 1937 Kraków) (1879 Tarnów – 1937 Kraków) Odsuwająca zasłonę Idylla, akwarela, papier, wym. 44 × 36 cm, miedzioryt, wym. 31 × 23,2 cm (odcisk płyty), sygn. u dołu: Wojnarski sygn. na płycie p.d.: JW i ołówkiem poniżej p.d.: Jan cena wywoławcza: 500 zł 1920 r. Wojnarski Lit.: B. Lewińska-Gwóźdź, „Jan Wojnarski. Malarstwo, grafika i rysunek. Między niebem a kamieniem”, Pelplin 2000, poz. 40. cena wywoławcza: 1100 zł 20 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 45 44 Jan Wojnarski Jan Wojnarski (1879 Tarnów – 1937 Kraków) (1879 Tarnów – 1937 Kraków) Studium kobiecego aktu Studium męskiego aktu węgiel, papier, wym. 61,5 × 25,5 cm, węgiel, papier, wym. 62 × 32 cm, sygn. p.d.: J.Wojnarski niesygnowany cena wywoławcza: 1800 zł cena wywoławcza: 2000 zł 46 Jan Wojnarski (1879 Tarnów – 1937 Kraków) Akt akwarela, papier, wym. 44 × 68 cm w świetle passe-partout, sygn. p. d.: J.Wojnarski cena wywoławcza: 2800 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 21 47 Jacek Sowicki (ur. 1948) Scena erotyczna akwaforta, karton, wym. 25 × 31,5 cm w świetle passe-partout, sygn. ołówkiem p.d.: Sowicki cena wywoławcza: 550 zł 48 49 Antoni Porczak Adam Smolana (ur. 1945) (1921 Lwów – 1987 Sopot) Erotyk Akt (1), tusz, papier, wym. 20 × 24,5 cm, pisak, papier, wym. 28,5 × 20 cm, sygn. p.d.: Antoni Porczak sygn.i dat. l.d. monogramem: AS 60 cena wywoławcza: 800 zł cena wywoławcza: 500 zł 1960 r. Artysta rzeźbiarz. Studia w Instytucie Sztuk PIęknych we Lwowie u prof. Mariana Wnuka i prof. Józefa Starzyńskiego, dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracownik naukowo-dydaktyczny od 1946 w tzw. Sopockiej Szkole Sztuk Plastycznych, później Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Tworzył głównie w drewnie, metalu i kamieniu. W latach 1960–1980 powstają rysunki o zróżnicowanej tematyce w tym głównie erotycznej. 22 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 50 ilustracje z teki Avant-Garde Magazine No. 8. Picasso’s Erotic Gravures 1969 Dwustronna odbitka litograficzna/papier; 17 × 18 cm cena wywoławcza: 500 zł 51 ilustracje z teki Avant-Garde Magazine No. 8. Picasso’s Erotic Gravures 1969 Dwustronna odbitka litograficzna/papier; 14 × 20 cm cena wywoławcza: 500 zł 52 Jan Rubczak (1884 Stanisławów – 1942 Auschwitz) Akt nad rzeką akwarela, papier, wym. 48 × 36 cm w świetle passe-partout, sygn. p.d.: Jan Rubczak cena wywoławcza: 15 000 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 23 53 Franciszek Starowieyski (1930 Bratkówka k. Krosna – 2009 Warszawa) Ewangelia wg. Harryego/Lech Maiewski pastel, papier, wym. 21 × 29,8 cm, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty, praca dwustronna cena wywoławcza: 1000 zł 54 Franciszek Starowieyski (1930 Bratkówka k. Krosna – 2009 Warszawa) Kompozycja figuralna 55 długopis, papier kredowy, wym. Franciszek Starowieyski 29,5 × 21 cm, na odwrociu potwierdze- (1930 Bratkówka k. Krosna – nie autentyczności przez żonę artysty 2009 Warszawa) cena wywoławcza: 1000 zł Akt tyłem węgiel, tusz lawowany, papier (znak wodny: DOM/ESCO), wym. 29,6 × 20,9 cm, sygn. po lewej monogram wiązany: FS niżej w kółku litera: Ł, na odwrocie: okrągła pieczęć ze stylizowanym monogramem artysty i napisem: z rysunków Franciszka Starowieyskiego poniżej pieczęć: 24 56 Franciszek Starowieyski (1930 Bratkówka k. Krosna – 2009 Warszawa) Szkice aktów, 1984 Potwierdzam autentyczność niżej podpis: ołówek, karton, wym. 40 × 29,5 cm, T. Starowieyska oraz numer: 222/10/713 sygn. p.d.: „FBS” i dat. 1684 cena wywoławcza: 2500 zł cena wywoławcza: 3200 zł S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 57 Franciszek Starowieyski (1930 Bratkówka k. Krosna – 2009 Warszawa) Studium dwóch postaci węgiel, papier, wym. 29,5 × 21 cm, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty cena wywoławcza: 1000 zł 58 Franciszek Starowieyski (1930 Bratkówka k. Krosna – 2009 Warszawa) Hermafrodyta, 59 1968 ołówek, papier, wym. 42 × 30 cm, Franciszek Starowieyski sygn. i dat. śr.d.: F, B, S, 1668, na (1930 Bratkówka k. Krosna – odwrociu potwierdzenie autentyczności 2009 Warszawa) przez żonę artysty MON AMOURE cena wywoławcza: 1500 zł ołówek, papier żółty, wym. 30,5 × 19,5 cm, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty cena wywoławcza: 1000 zł Pochodził ze szlacheckiej rodziny, pieczętującej się herbem Biberstein. Podczas wojny, wraz z rodziną, przeprowadził się do Krakowa. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego 60 (1949–1952), a następnie w ASP w Warszawie w pracowni Michała Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku. Znany jest również pod pseudonimem Franciszek Starowieyski Jan Byk. Grafik, malarz i scenograf. Posługiwał się (1930 Bratkówka k. Krosna – bogatą ornamentacją, posiadał indywidualny system 2009 Warszawa) znaków, w którym nierzadko na plan pierwszy wysuwał motyw przemijania. Jeden z „kultowych” polskich artystów współczesnych. Stworzył oryginalny surrealistyczno-groteskowy styl wypowiedzi plastycznej. Jego twórczość cechuje ogromna fantazja, rozmach, zmysłowość, fascynacja ciałem człowieka i śmiercią oraz precyzyjny warsztat. AU KCJA AK TU I E RO TY KI Szatan z grubym, 1986 ołówek, papier, wym. 42 × 29,5 cm, sygn. i dat. p.d.: monogram wiązanym, 1686 cena wywoławcza: 1800 zł 25 61 Franciszek Starowieyski (1930 Bratkówka k. Krosna – 2009 Warszawa) Dysputa węgiel, papier, wym. 24 × 32 cm, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty cena wywoławcza: 1000 zł 62 Henryk Płóciennik (ur. 1933) Akt stojący, 1993 rysunek podmalowany akwarelą, wym. 44,5 × 31 cm, sygn. p.d.: H. Płóciennik 63 1993 Henryk Płóciennik cena wywoławcza: (ur. 1933) 1900 zł Akt stojący, 1990 rysunek podmalowany akwarelą, wym. 44,5 × 34 cm, sygn. p.d: H. Płóciennik 1990 cena wywoławcza: 1900 zł 64 Henryk Płóciennik (ur. 1933) Akt leżący, 1997 rysunek podmalowany akwarelą, wym. 33 × 42 cm, sygn. p.d: H. Płóciennik 97. cena wywoławcza: 1900 zł 26 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 65 Henryk Płóciennik (ur. 1933) Akt leżący, 1997 rysunek podmalowany akwarelą, wym. 52,5 × 37 cm, sygn. l.d.: H. Płóciennik 97 cena wywoławcza: 1900 zł 66 Franciszek Starowieyski (1930 Bratkówka k. Krosna – 2009 Warszawa) Kompozycja figuralna, 1985 ołówek, karton, wym. 30 × 21 cm, sygn. i dat. śr. d.: monogramem wiązanym i 1685 cena wywoławcza: 1900 zł 67 Henryk Płóciennik (ur. 1933) Akt leżący, 1997 rysunek podmalowany akwarelą, wym. 38 × 52 cm, sygn. p.d.: H. Płóciennik 1997 cena wywoławcza: 1900 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 27 69 Józef Szajna 68 (1922 Rzeszów – 2008 Warszawa) Józef Szajna Gwiazdor na plaży, (1922 Rzeszów – 2008 Warszawa) Hermafrodyta, 1994 flamaster, papier, wym. 29,5 × 42 cm, 1998 sygn. i dat. p.d.: Szajna 94 oraz tytuł l.d.: długopis, papier, wym. 29,5 × 21 cm, Gwiazdor na plaży sygn. i dat. p.d.: Szajna/98 oraz tytuł l.d.: cena wywoławcza: 4400 zł Hermafrodyta cena wywoławcza: 3200 zł 70 Józef Szajna (1922 Rzeszów – 2008 Warszawa) Szczelina, 1993 pastel, papier, wym. 32,5 × 23,5 cm, sygn.: 93/Szajna oraz tytuł l.d.: Szczelina, dopisek l.g.: Alcala cena wywoławcza: 4400 zł 71 Józef Szajna (1922 Rzeszów – 2008 Warszawa) Dwoje, 1986 ołówek, papier, wym. 29,5 × 21 cm, sygn. i dat. p.d.: Szajna 86 oraz tytuł l.d.: dwoje cena wywoławcza: 3200 zł 28 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 72 Józef Szajna (1922 Rzeszów – 2008 Warszawa) Olśnienie, 2000 ołówek, papier, wym. 42 × 30 cm, sygn. i dat. p.d.: Szajna/2000 oraz tytuł l.d.: olśnienie, praca dwustronna cena wywoławcza: 4400 zł Scenograf, reżyser teatralny, malarz, grafik. Studiował w krakowskiej ASP. Początki twórczości malarskiej i graficznej artysty przypadają na lata 50. Początkowo zafascynowany był sztuką informel, stosował technikę kolażu, w latach 60. coraz wyraźniej zmierzał w kierunku asamblażu – akcentował fakturę kompozycji, aplikując fragmenty gotowych przedmiotów. Do tragicznych doświadczeń wojennych nawiązał też w malarstwie z lat 80. i 90., w którym odwołał się zarówno do doświadczeń sztuki figuratywnej, jak ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Reprezentował Polskę m.in. na Biennale w Wenecji (1970 i 1990) oraz na Biennale w Sao Paulo (1979 i 1989). 73 Bogdan Bogusławski (ur. 1965) Blaszany bębenek – Oskar, 1996r. olej, płótno, wym. 73 × 92 cm, sygn. i dat. p.d.: B.Bogus 96 cena wywoławcza: 1000 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 29 74 Zbylut Grzywacz (1939–2004) Erotyk tusz, akwarela, papier, wym. 29,5 × 21 cm, sygn. p.d.: Zbylut II.97 cena wywoławcza: 3800 zł 75 Zbylut Grzywacz (1939–2004) Erotyk akwarela, papier, wym. 29,5 × 21 cm, sygn. p.d.: Zbylut 17.01.02 cena wywoławcza: 3800 zł 30 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 76 Kazimierz Mikulski (1918–1998) Erotyk technika mieszana, papier, wym. 31 × 21,5 cm, niesygnowany cena wywoławcza: 15 000 zł 77 Kazimierz Mikulski (1918–1998) Erotyk ołówek, tusz, papier, wym. 30 × 24 cm, niesygnowany cena wywoławcza: 6200 zł 78 Kazimierz Mikulski (1918–1998) Erotyk ołówek, tusz, papier, wym. 24 × 36 cm, niesygnowany cena wywoławcza: 6200 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 31 79 Zbylut Grzywacz (1939–2004) Akt akwarela, papier, 29,5 × 21 cm, niesygnowany cena wywoławcza: 3800 zł 80 Zbylut Grzywacz (1939–2004) Erotyk tusz, papier, wym. 29,5 × 21 cm, sygn. p.d.: Zbylut 02.05.02 cena wywoławcza: 3800 zł 32 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y W latach 1957–1963 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni 81 Zbylut Grzywacz (1939–2004) Erotyk olej, płyta pilśniowa, wym. 30 × 40 cm, niesygnowany cena wywoławcza: 20 000 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI Emila Krchy. Od 1972 roku pracował na macierzystej uczelni, w roku 1991 otrzymał tytuł profesorski. W latach 90. pracował w Katedrze Scenografii Wydziału Malarstwa. Od 1992 roku pracował jako pedagog w Szkole Rysunku i Malarstwa „Este” w Krakowie. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. Artysta, wspólnie z Leszkiem Sobockim, Maciejem Bieniaszem i Jackiem Waltosiem założył w Krakowie grupę artystyczną „Wprost. Malarz w stanie wojennym uczestniczył w ruchu kultury niezależnej. W 1983 otrzymał Nagrodę Kulturalną podziemnej „Solidarności”. Niezwykle ważnym tematem w twórczości artysty był akt kobiecy. Studia aktów wykonywał głównie przed naturą - zarówno w rysunku, jak i w malarstwie poszukując prawdy o życiu, którego symbolem jest kobieta, o ograniczeniu cielesności i przemijaniu, wreszcie o pragnieniu kobiety i ciągłym zbliżaniu się do zrozumienia jej tajemnicy. 33 82 Krzysztof Jelenkiewicz (ur. 1931) Amazonka, ok. 1990 akryl, akwarela, papier, wym. 76 × 56 cm, sygn. p.d. cena wywoławcza: 3300 zł 83 Krzysztof Jelenkiewicz (ur. 1931) Kochankowie I, ok. 1990 akryl, akwarela, papier, wym. 76 × 56 cm, sygn. l.d. cena wywoławcza: 3300 zł 34 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 84 Krzysztof Jelenkiewicz (ur. 1931) Minotaur i dziewczyna, ok. 1990 akryl, akwarela, papier, wym. 76 × 56 cm, sygn. l.d. cena wywoławcza: 3300 zł W 1957 r. Krzysztof Jelenkiewicz otrzymuje dyplom magistra architektury. Zajmuje się architekturą do 1966 r., którą porzuca na rzecz malarstwa w technice akwareli. W 1966–1996 wystawia swoje prace w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Północnej. W publikacjach nazywany najlepszym rysownikiem i malarzem w ówczesnej Szwajcarii. W 1998 r. przenosi się na Kretę na której tworzy do dnia dzisiejszego. 85 Krzysztof Jelenkiewicz (ur. 1931) Rozmowa, ok. 2000 akryl, akwarela, papier, wym. 56 × 76 cm, sygn. l.d. cena wywoławcza: 3300 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 35 86 Antoni Adamski (ur. 1955) Akt akryl, płótno, wym. 80 × 60 cm, sygn. l.d.: ADAMSKI cena wywoławcza: 700 zł 87 Waldemar Świerzy (1931–2013) Dwa akty tempera, karton, wym. 38,5 × 50 cm, sygn. l. g.: SWIERZY cena wywoławcza: 7500 zł 36 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 88 Ur. w 1987 r. Absolwentka ASP w Katowicach. Dyplom uzyskała w 2012 w Pracowni Michalina Trefon W 2014 r. ukończyła podyplomowe studia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UŚ. W latach Zamężna, 2015 olej, płótno, 130 × 130 cm, sygn. na odwrocie cena wywoławcza: 1000 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI Malarstwa prof. A. Tobisa. Dyplom dodatkowy w Pracowni Rzeźby dr G. Majchrowskiego. 2012 i 2014 została finalistką Konkursu Fundacji im. Franciszki Eibisch. Wybrane wystawy: 2014 – Wystawa indywidualna „Trzy siostry”, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa; 2012 – Wystawa zbiorowa, Rondo Sztuki, Katowice; 2011 – Wystawa zbiorowa „Obszary rysunku” Rondo Sztuki, Katowice-Poznań; 2011 – Ogólnokrajowy Przegląd Rysunku „Figurama”, Praga; 2011 – Wystawa zbiorowa „Sezon ogórkowy”, Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek, Katowice. 37 W latach 2003–07 studiowała w Kolegium Artystycznym na Krymie, następnie malarstwo 89 monumentalne na Akademii Wzornictwa i Sztuk Pięknych w Charkowie. W 2011 r. zajęła Olga Pelipas Amazonki, 2015 akryl, płótno, 115 × 65 cm, sygn. l.d.: Pelipas cena wywoławcza: 1000 zł 38 3. miejsce w Triennale młodych twórców w Muzeum Sztuki na Krymie. Wystawa indywidualna: „Ser na całym świecie”, Galeria Kostyurinsky Zaułek, Charkow, 2012. Wystawy zbiorowe, festiwale: „World without dark colors”, ekspozycja Ukrainy na Expo-2000, Hanower, Niemcy; Festiwal Wszystko, co jest piękne w świecie ma taką samą nazwę, Charkow, 2008; Festiwal Street Art, Charkow, 2009; Radmir-Expohall, Charkow, 2009; Wystawa Noworoczna, Galeria Avec, Charkow, 2012; Projekt artystyczny Żywa ściana, Galeria Maestro, Charkow 2012; 2009–2015, Galeria Kostyurinsky Zaułek, Charkow: Przyjaciele w kontakcie, Wystawa Miniatury, Przyjaciele w kontakcie. S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 90 Janusz Orzechowski 1000 BC, 2015 olej, płótno, 140 × 110 cm, sygn. l.d.: Janusz Orzechowski 2015 oraz opisany na odwrocie cena wywoławcza: 1000 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI Ukończył studia na Wydziale Grafiki i Architektury Wnętrz w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie w 2006 r. Dyplom obronił w Pracowni Plakatu i Ilustracji u prof. L. Żebrowskiego. Zajmuje się malarstwem, ilustracją, grafiką komputerową, projektowaniem wydawnictw oraz reklamy. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Szczecińskiego. 39 91 Absolwent ASP we Wrocławiu na kierunku malarstwo. W okresie studiów rozwijał umiejętności Maciej Cieśla Tańce, 2016 olej, akryl, płótno, 100 × 80 cm, sygn. p.d. oraz na odwrocie cena wywoławcza: 800 zł 40 w zakresie malarstwa abstrakcyjnego oraz ekspresji o tematyce animalistycznej, która była tematem dyplomu. Po ukończeniu studiów kontynuował ścieżkę artystyczną poszukując rozwiązań artystycznych i technicznych, obejmujących także tematykę ekspresji w pejzażu miejskim. W 2014 r. przeniósł wartości techniczne wyniesione z dotychczasowych poszukiwań na malarstwo surrealistyczne. W ostatnim czasie wyklarował swój charakterystyczny styl, łącząc ze sobą doświadczenia surrealistyczne oraz ilustracyjne z formami ekspresywnymi i abstrakcyjnymi. Bryły, kolor i przestrzeń traktuje lekko, utrzymując kierunek gestu oraz zachowując warunki poprawnego operowania kompozycją. S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 92 Maciej Cieśla Kompozycja z dziewczyną i martwą naturą, 2016 akryl, olej, płótno, 100 × 80 cm, sygn. p.d. oraz na odwrocie cena wywoławcza: 800 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 41 93 Architekt, redaktor, mieszka we Wrocławiu. Od wielu lat specjalizuje się w rysunku pastelą. Aleksander Korman Postaw się, 2013 pastel, karton, 100 × 70 cm, sygn. d. cena wywoławcza: 1000 zł 42 Poprzez cielesną dynamikę i kontrasty buduje obrazy niczym reżyser teatralny spektakle. Surrealistyczną akcję, napięcie, uzupełnia kolorem, walorem kreski, formatem i kompozycją. Malarstwo jest dla niego sposobem myślenia. Zazwyczaj wie, co chce narysować, ale najciekawsza jest dla artysty improwizacja prowadząca do niespodziewanego wizerunku obrazu. O swojej twórczości nie lubi rozmawiać, bo, jak mówi: „po to maluję, by widz sam mógł sobie je interpretować i opowiadać”. Autor i uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wykonał szereg projektów plakatów dla Opery Wrocławskiej. S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 94 Aleksander Korman Sztuczne ognie, 2016 pastel, akryl, płótno, 120 × 80 cm, sygn. d. cena wywoławcza: 1000 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 43 95 Ur. w 1980 r. Kształciła się na Uniwersytecie Ludowym, gdzie pod kierownictwem Renata Magda Wieści, 2016 akryl, płótno, kolaż, 100 × 80 cm, sygn. l.d. oraz opisany na odwrocie cena wywoławcza: 1000 zł 44 A. Kijowskiego uzyskała dyplom z malarstwa i tkaniny artystycznej. W l. 2002–2006 studiowała na Wydziale Sztuki UR. Ukończyła specjalizację malarstwo w pracowniach prof. S. Białogłowicza i prof. T. Boruty. W 2014 r. ukończyła ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof. A. Bednarczyka i obroniła aneks z rysunku w pracowni dr. W. Kubiaka. Wybrane wystawy: 2015 – Wystawa zbiorowa, Akademicki Klub Żak, Lublin; 2015 – Wystawa zbiorowa, MDK, Kazimierz Dolny; 2015 – „Kobieta w obrazie”, Kazimierz Dolny; 2014 – Wystawa zbiorowa, Klub Kadr, Warszawa; 2014 – Wystawa zbiorowa, Hotel Galaxy, Kraków; 2013 – Wystawa zbiorowa, Stary Browar, Poznań. S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 96 Renata Magda Pink Dress, 2016 akryl, płótno, 100 × 70 cm, sygn. l.d. oraz opisany na odwrocie cena wywoławcza: 1000 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 45 97 Małgorzata Sęk Black Beauty, 2015 akryl, płótno, 100 × 100 cm, sygn. p.d. cena wywoławcza: 800 zł 46 Ukończyła z wyróżnieniem ASP w Łodzi w 1999 r. Dyplom w pracowni malarstwa oraz projektowania ubioru. W r. 2002 zdobyła nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi. W 2004 r. uczestniczyła w zbiorowej wystawie najzdolniejszych absolwentów pracowni malarskiej prof. M. Wagnera i M. Wilczyńskiego. Zajmuje się głównie malarstwem akrylowym i ilustracją. Tematem są ludzie, zwłaszcza interesuje ją świat kobiet. S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 98 Małgorzata Sęk Nimph – Before the Spring, 2015 akryl, płótno, 100 × 100 cm, sygn. p.d. cena wywoławcza: 800 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 47 Mieszka i tworzy w Warszawie. Absol- 99 wentka wydziału Rysunku i Malarstwa na ASP w Łodzi. Malarstwem i fotografią zajmuje się od kilkunastu lat. Jej życiowe motto to: „Wolność to możliwość wyboru”. W malarstwie odnajduje jedno, jak i drugie. Bułgarskie korzenie artystki, pamięć południowych smaków, zapachów, barw i ludowej, bałkańskiej muzyki prawdopodobnie wpływa na to, że jej artystyczne Ewa Najdenow Emotions II, 2014 akryl, płótno, 60 × 50 cm, sygn. p.d.: Ewa Najdenow oraz poszukiwania idą w kierunku ostrych opisany na odwrocie rozwiązań kolorystycznych i mocnych cena wywoławcza: 500 zł energetyzujących kontrastów. Zachęca widza do szukania w swoich pracach swojej własnej wolności i tęsknot. 100 Jolanta Lach Bez tytułu, 2014 akryl, płótno, 100 × 70 cm, sygn. p.d.: Lach2014 cena wywoławcza: 500 zł W latach 2007–2010 studentka na PWSW w Przemyślu na kierunku Architektura Wnętrz. Absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa uzyskała w 2013 r. Zajmuje się malarstwem olejnym i akrylowym. Inspirację do swoich prac czerpie głównie z obserwacji otoczenia i zachowań ludzi, eksperymentuje również z malarstwem abstrakcyjnym. 48 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 101 Artysta znany również jako „Kresopotomek Łukasz Kamiński Pocałunek, 2015–2016 olej, płótno, 100 × 73 cm, sygn. na odwrocie cena wywoławcza: 700 zł Malowniś na diamentowym szlaku”. Zajmuje się działalnością o charakterze plastycznym odkąd pamięta. Rdzeniem jego twórczości jest malarstwo ścienne. Zajmuje się również rysunkiem i malarstwem sztalugowym. Bezpośrednio po ukończeniu edukacji podjął pracę złotnika. W malarstwie sztalugowym reprezentuje bezkompromisową odmianę surrealizmu symbolicznego, w życiu umiarkowany caravaggionizm. 102 Łukasz Kamiński Przyłapani na udawanej miłości, 2015–2016 olej, płótno, 100 × 73 cm, sygn. na odwrocie cena wywoławcza: 700 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 49 103 Apollo Dusza i Ciało, 2015 olej, płótno, 90 × 145 cm, sygn. p.d. oraz opisany na odwrocie cena wywoławcza: 700 zł 104 Ur. w 1992 r. w Łodzi. Uczył się w Liceum Apollo Dantian, Plastycznym w Łodzi. Miał możliwość wybo2016 olej, płótno, 117 × 83 cm, sygn. p.d. oraz opisany na odwrocie cena wywoławcza: 700 zł 50 ru dowolnej akademii w Polsce bez egzaminów wstępnych za osiągnięcia artystyczne. Studiował malarstwo na Akademiach Sztuk Pięknych w Łodzi i w Krakowie. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat nagród i wyróżnień na arenie krajowej i międzynarodowej. S OP OC K I D OM AU KCY J N Y W 2011 r. ukończyła studia na Wydziale Sztuki UR, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. S. Białogłowicza. Dwukrotna stypendystka Ministra Nauki 105 i Szkolnictwa Wyższego. Jest autorką 13. wystaw indywidualnych, brała udział w ponad Barbara Porczyńska Dama Kier, 2014 olej, płótno, 100 × 80 cm, sygn. l.d.: BSP 2014 oraz opisana na odwrocie cena wywoławcza: 800 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI czterdziestu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz plenerach międzynarodowych. Laureatka nagród, m.in.: 2012 – Nagroda „Obraz Roku 2012”, Łańcut; 2012 – Biennale Młodych – Sztuki Piękne – nagroda w kategorii malarstwo, Radomsko; 2012 – I miejsce Artist Event „Belle Époque” Bad Gastein, Austria; Nagroda Specjalna Muzeum Sztuki w Miszkolcu; 2010/2011 – Nagroda im. Jerzego Panka – I wyróżnienie za dyplom artystyczny Wydziału Sztuki UR; 2011 – II nagroda za zestaw obrazów w pokazie poplenerowym „Żar” – I Europejskie Dni Dziedzictwa na Podkarpaciu. Jest członkiem ZPAP oraz Redaktor Naczelną biuletynu informacyjnego rzeszowskiego okręgu ZPAP „Sztuka i Życie”. 51 106 Tomasz Tajak Swobody nocne, Ur. w 1988 r. Absolwent LP im. T. Brzozowskiego w Krośnie. Ukończył wydział aktorstwa 2015 akryl, płótno, 100 × 70 cm, sygn. na odwrocie cena wywoławcza: 1000 zł 52 w Krakowskich Szkołach Artystycznych oraz Edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuki UP w Krakowie. W 2014 r. obronił z wyróżnieniem dyplom z malarstwa w pracowni prof. G. Borowik- Pieniek. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, instalacją sakralną oraz animacją kultury. Od niedawna współpracuje z krakowskim teatrem Plejada w charakterze scenografa. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych, w kraju i zagranicą. S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 107 Tomasz Tajak Pocieszyciel, 2016 akryl, płótno, 100 × 70 cm, sygn. na odwrocie cena wywoławcza: 1000 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 53 108 Nikodem Baiser Sweet mother, send your child unto me, for the sins of the unworthy must be baptized in blood and fear, 2013 olej, akryl, akwarela, węgiel, pastel, marker, płótno, 130 × 90 cm, sygn. na odwrocie cena wywoławcza: 700 zł Ukończył szkołę podstawową. Samouk wychowany na germańskich ekspresjonistach. W swojej twórczości inspiruje się przemocą, seksem, okultyzmem, pornografią, egzystencjalizmem i walką o ego. Pasjonują go kobiety, skrajne emocje, sny, ukryte pragnienia i ciemna strona człowieczeństwa. Eksplorując erotykę i seksualność poszukuje wstydu, intymności oraz wyjałowionych z moralnych pobudek fantazji. Podszywając to brutalnością i mrokiem przekształca brzydotę w piękno, a piękno w zepsucie. 109 Paulina Giersz Bondage, 2015 olej, płótno, 100 × 80 cm, sygn. na odwrocie cena wywoławcza: 700 zł Studentka malarstwa na ASP w Warszawie w pracowni malarstwa prof. St. Baja i dr. A. Karapudy oraz rysunku prof. P. Bołtryka. Pół roku spędziła na ASPiD w Ljubljanie. Dzięki szerokim zainteresowaniom i nieustannej obserwacji świata, stara się poruszać tematy ważne, ale również te lekkie i przyjemne. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych, m.in.: 2014: Lutheraneum, Warszawa; Płocka Galeria Sztuki, Płock; Muzeum Nadwiślańskie, Kazimierz Dolny; 2015: Academy of Fine Arts and Design, Ljubjlana; 2011–2015: ASP Warszawa, m.in. „Ciało”, „Rzeczy znalezione”. 54 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 110 Urszula Chrobak L.F.Y., 2015 olej, akryl, płótno, 100 × 100 cm cena wywoławcza: 1000 zł Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych UR. Dyplom z wyróżnieniem w 2005 r. w pracowni malarskiej prof. T.G. Wiktora. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Laureatka Nagrody Specjalnej Cris Country Museum w Oradea, Rumunia – Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt 2015”; Węgierskiej Nagrody Krajowej na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt 2009”, Przemyśl; Nagrody Prezydenta Miasta Przemyśla na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt 2006”, Przemyśl; Nagrody 111 Art&Business w konkursie „Obraz, grafika, Urszula Chrobak F.M.N., AU KCJA AK TU I E RO TY KI 2016 rysunek, rzeźba roku 2006”, BWA Rzeszów; Wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie „Autoportret Inspirowany Twórczością Olgi Boznańskiej”, Stalowa Wola 2003. Należy akryl, płótno, 120 × 60 cm do ZPAP. Obecnie zajmuje się malarstwem, cena wywoławcza: 1000 zł Rzeszów News. rysunkiem oraz fotoreportażem dla redakcji 55 112 Jarosław Jarema Bez tytułu, 2014 fotografia analogowa, wydruk Fine Art, 3/15, 30 × 45 cm, w świetle p.-p.: 50 × 70 cm, sygn. na odwrocie cena wywoławcza: 500 zł 113 Jarosław Jarema Bez tytułu, 2015 własnoręcznie wykonana odbitka srebrowa, papier barytowy, 3/10, 40 × 30 cm, w świetle p.-p.: 70 × 50 cm, sygn. na odwrocie cena wywoławcza: 500 zł Skupia się na relacjach zastanej rzeczywistości i świata kreowanego, realnością a fantazją. Stara się przedstawiać balans pomiędzy tymi dwoma elementami. Buduje przekaz na uniwersalności symboli. W swoich pracach sięga do odniesień do sztuki klasycznej w malarstwie i poezji – łącząc je z elementami otaczającego nas świata. W fotografiach poszukuje relacji pomiędzy człowiekiem i przestrzenią. Pracuje w klasyczny sposób, robiąc zdjęcia na negatywie, a następnie własnoręcznie odbitki na papierze barytowym. Miał wiele wystaw indywidualnych, m.in.: „Akt”, Wałbrzych 2012; „Povidky”, Nachod, Czechy 2012; „Messa in Scena”, Casarano, Włochy 2012; „Retrospektywa”, Tychy 2011; „M”, Walbrzych, 2013. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych: I, II, III Triennale Fotografii Wałbrzyskiej 2007/2010/2013; „Akt”, Wrocław 2014; „Modernistyczny Wałbrzych”, Wałbrzych 2012; „Uffo”, Trutnov, Czechy 2012; „World Pinhole Day” Zamek Książ 2012. Mieszka i pracuje w Wałbrzychu. 56 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y Malarka, historyk sztuki. Ukończyła z wyróżnieniem PSP w Warszawie, broniąc dyplom 114 Marta Kurczyńska Nago, 2016 akryl, płótno, 100 × 65 cm, sygn. l. g.: MK oraz na odwrocie cena wywoławcza: 700 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI z malarstwa u Z. Nowosadzkiego. Absolwentka Historii Sztuki na UKSW w Warszawie. Autorka książki o sztuce japońskiej „Wierzenia, legenda, mit – symbolika japońskich netsuke”. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Orientu, obecnie Instytutu Studiów nad Sztuką Świata. Uzyskiwała wyróżnienia w wielu konkursach plastycznych, m.in. na projekt biżuterii dla firmy Kruk. Brała udział w wystawach artystycznych m.in. w ekspozycji „Inspiracje” w warszawskiej galerii Kuluary/Studio oraz wystawie „Love is in the air” w salonie SDA na Nowym Świecie w Warszawie. Współpracuje z warszawskimi galeriami. Jej obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych. Inspiracją jej malarstwa jest ludzka postać, portret ciała i duszy, zakomponowane w odrealnionym, zgeometryzowanym tle zdecydowanych barw. Natchnieniem pozostaje także estetyka i sztuka japońska. 57 115 Joanna Półkośnik Akt VII, 2013 akryl, olej, płótno, 80 × 60 cm, sygn. p.d.: J.Półkośnik 2013 cena wywoławcza: 800 zł 58 W latach 2000–2005 studiowała na Wydziale Architektury i Urbanistyki na Politechnice Białostockiej. Dyplom uzyskała z wyróżnieniem Marszałka Województwa Podlaskiego. W pracach chętnie przedstawia ludzi, starając się ukazać ich urodę oraz skomplikowane procesy życia wewnętrznego, często wyrażane poprzez emocje w gestach czy mimice. Mieszka i tworzy w okolicy Białegostoku. S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 116 Joanna Półkośnik VIII, 2014 akryl, płótno, 100 × 70 cm, sygn. p.d.: J.P.|’14 oraz opisany na odwrocie cena wywoławcza: 800 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 59 117 Andrzej Domżalski Czerwone usta, 2016 olej, akryl, płótno, 120 × 80 cm, sygn. p.d. oraz opisany na odwrocie cena wywoławcza: 1000 zł 60 Malarz, grafik, scenograf, architekt. Ukończył malarstwo w gdańskiej ASP w pracowni prof. J. Żuławskiego. Współpracuje z przodującymi galeriami w USA. Przynależy m.in. do grupy amerykańskich artystów Venice Beach. Wystawiał swoje prace w wielu krajach na świecie (Francja, Holandia, Włochy, Niemcy, USA). Wybrane wystawy: 2008 – Galeria Midea Bis, Warszawa; 2005 – The Gallery Waugh, Los Angeles (USA); 1987 – Michael Kazan, Nowy Jork (USA). S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 118 Andrzej Domżalski Akt męski, 2016 olej, akryl, płótno, 120 × 80 cm, sygn. p.d. oraz opisany na odwrocie cena wywoławcza: 1000 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 61 119 Kajetan von Kazanowsky Lilies of Innocence, 2015 akwarela, papier, 56 × 42 cm, sygn. na odwrocie cena wywoławcza: 500 zł Absolwent projektowania ubioru na Krakowskich Szkołach Artystycznych (2014). Projektant kostiumów teatralnych. Wykładowca w Artystycznej Alternatywie. Współzałożyciel pracowni ^ arenda na krakowskim Kazimie- 120 rzu, gdzie prowadzi zajęcia z technik grafiki Kajetan von Kazanowsky American Dream, 2015 akwarela, papier, 56 × 42 cm, sygn. na odwrocie cena wywoławcza: 500 zł 62 warsztatowej, rysunku żurnalowego oraz kroju i szycia. Artysta samouk, dla którego akt tworzenia jest terapią, która umożliwia jego wewnętrznym potworom opuszczenie szafy. W swoich pracach porusza temat cielesności i seksualności, zniekształconej przez krzywe zwierciadło własnych fantazji i fetyszy. S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 121 Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz Arkadiusz Twardowski swój warsztat w Pracowni Wklęsłodruku, Time 2 Say Goodbye, na PWSW w Przemyślu (2010). Szlifował pod okiem prof. Henryka Ożóga, na Wydziale 2012 tusz, akryl, papier, 70 × 50 cm, sygn. l.d.: Twardowski oraz na odwrocie cena wywoławcza: 500 zł Grafiki krakowskiej ASP (2011/2012). Przez kilka lat prowadził żywot nomady, czerpiąc inspiracje z nowych miejsc oraz powiększającego się grona znajomych. Obecnie współzałożyciel pracowni ^ arenda na krakowskim Kazimierzu, gdzie prowadzi zajęcia z technik grafiki artystycznej oraz ceramiki. Ma za sobą kilka wystaw autorskich i zbiorowych w Polsce. Wiodącym tematem prac, pieszczotliwie nazywanych „chrabąszczami”, jest męska sensualność związana z cielesnością. 122 Arkadiusz Twardowski (When Kim Say) Can You Hear Me Now, 2015 tusz, akryl, papier, 70 × 50 cm, sygn. l.d.: Twardowski oraz na odwrocie cena wywoławcza: 500 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 63 Absolwentka ASP w Łodzi. Dyplom obroniła w 2008 r. na Wydziale Edukacji Wizualnej 123 Monika Dałek Oto chwila spokojem tętniąca, 2015 akryl, płótno, 80 × 80 cm, sygn. p.d. cena wywoławcza: 700 zł 64 w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. W. Stelmaszczyka, aneks do dyplomu – książka artystyczna w Pracowni Projektowania graficznego ad. W. Morawskiego. Zajmuje się różnymi dziedzinami sztuk wizualnych, głównie malarstwem. Bohaterami czyni postacie lub obiekty uwikłane w „teatrze sytuacji”. Wierzy w ciągłą zmienność sztuki. To przekonanie przemyca w swych pracach stosując różne konwencje. Autorka wystaw indywidualnych i uczestniczka wystaw zbiorowych. Wybrane wystawy: 2014 – „Inspiracje filmowe”, Muzeum Kinematografii, Łódź; 2014 – „Artygiel”, 2 kielecka wystawa artystów regionu; 2012 – „12 + 1”, Pedagogiczna Biblioteka Publiczna, Zgierz; 2011 – „Notatki”, Galeria „Widok”, Łódź; 2009 – „Akcja Re: akcja”, Muzeum Sztuki 2, Łódź; 2009 -„Najlepsze dyplomy”, Biała Fabryka, Muzeum Włókiennictwa, Łódź; 2008 – Wystawa rysunków, Galeria „Pod Napięciem”, Łódź. S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 124 Monika Dałek Jestem, 2015 akryl, płótno, 80 × 80 cm, sygn. na odwrocie cena wywoławcza: 700 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 65 Ur. w 1979 r. Po ukończeniu działu Meblarstwo Artystyczne w PLSP w Tarnowie, dostał się na wydział rzeźby krakowskiej ASP, którą ukończył w 2004 r. Przed i w trakcie studiów działał w Autorskiej Grupie Artystycznej Jacka Kucaby „Ruchome Święto”. W trakcie studiów brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz dwukrotnie, na zaproszenie Commune de Lorentzweiller, Luksemburg w projektach malarskich „Mieszkańcy Lorentzweiller” i „Pejzaże Lorentzweiller”. Po ukończeniu studiów był laureatem nagród i wyróżnień dla obrazów z cyklu www.cykl.dy oraz nagrody Artystycznej Miasta Kraków. W roku 2007 otworzył swoje pierwsze studio rzeźby i malarstwa, w którym wykonał wiele zamówień kontraktowych dla 125 osób prywatnych, filmu, reklamy, muzeum Trasy Turystycznej Kopalni Soli w Wieliczce, Muzeum Miasta Krakowa pod płytą Rynku Głównego, Bazyliki Św. Krzyża na Krakowskim Mariusz Dydo Intercosmos, Przedmieściu w Warszawie (wspólnie z Zbigniewem Blajerskim). Od roku 2008 tworzy 2016 olej, płótno, sygn. w prawej części obrazu oraz opisany na odwrocie cena wywoławcza: 1000 zł 66 małe cykle rzeźbiarskie w ceramice odlewanej, które tworzą markę Marius Dydo. W roku 2013, wraz z drugim inwestorem powołał do życia projekt Dydodecor, który ma na celu promować markę oraz artystów zaproszonych do jej budowy. Jest autorem projektu figur do wielkopomnikowego założenia architektonicznego dla Fundacji Pomnik Ofiar Katynia. W swojej twórczości inspiruje się liniami przecięć mitologii i sztuki, tradycją mistrzów i wizytą w hipermarkecie. S OP OC K I D OM AU KCY J N Y 126 Mariusz Dydo Pippi, 2015 ceramika szkliwiona i złocona, 34 × 12,5 × 8 cm, logo artysty od spodu, opis numeryczny 15/55/2015 cena wywoławcza: 1000 zł AU KCJA AK TU I E RO TY KI 67 127 Anna Baranowska Smaki kobiety, 2012 ceramika malowana podszkliwnie, 20 × 20 cm, sygn. na odwrocie cena wywoławcza: 500 zł Absolwentka ASP w Krakowie. W sztuce, którą tworzy duże znaczenie mają techniki malarskie, technologię i precyzję. Poza malarstwem olejnym, dyscypliną w której najczęściej się wypowiada jest ceramika. Uprawia fotografię, malarstwo, rzeźbę oraz stylizację wnętrz. 128 Para gorsecików – serwetniki Polska, srebro pr. 925, guziczki z kryształów, w. 36g., wys. 6 cm cena wywoławcza: 800 zł 68 S OP OC K I D OM AU KCY J N Y Indeks artystów ADAMSKI ANTONI 86 APOLLO 103, 104 KAMIŃSKI ŁUKASZ 101, 102 KARPIŃSKI ALFONS 22, 28 BAISER NIKODEM 108 KAZANOWSKY VON KAJETAN BARANOWSKA ANNA 127 KISLING MOJŻESZ BOGUSŁAWSKI BOGDAN 73 CHROBAK URSZULA 110, 111 CIEŚLA MACIEJ 91, 92 CZENE BELA 25 DAŁEK MONIKA DAWSKI STANISŁAW DEPARIS DANIEL GUSTAVE KOCIOŁEK STEFAN KORMAN ALEKSANDER SĘK MAŁGORZATA 10 35 SICHULSKI KAZIMIERZ 26 27 SMOLANA ADAM 49 SOWICKI JACEK 47 93, 94 114 STAROWIEYSKI FRANCISZEK 53, 54, 55, 56, LACH JOLANTA 100 LACHUR MACIEJ 11, 12, 13 MAGDA RENATA 34 95, 96 MIKULSKI KAZIMIERZ 76, 77, 78 57, 58, 59, 60, 61, 65 STUDZIŃSKI CZESŁAW 33 87 99 ŚWIERZY WALDEMAR DYDO MARIUSZ 125, 126 ORZECHOWSKI JANUSZ 90 TAJAK TOMASZ FRYDRYCH WITOLD 38 PELIPAS OLGA 89 TREFON MICHALINA GACZYŃSKI MICHAŁ 20 PICASSO PABLO WG 109 29 PŁÓCIENNIK HENRYK 62, 63, 64, 66, 67 PORCZAK ANTONI 106, 107 88 TWARDOWSKI ARKADIUSZ 121, 122 VETESCO WŁADYSŁAW 32 48 WEISS WOJCIECH 40 105 WOJNARSKI JAN 41, 42,43, 44, 45, 46 GRZYWACZ ZBYLUT 74, 75, 79, 80 81 JAREMA JAROSŁAW 112, 113 PÓŁKOŚNIK JOANNA 115, 116 82, 83, 84, 85 RIENACKER GUSTAV 21 JELENKIEWICZ KRZYSZTOF PORCZYŃSKA BARBARA 68, 69, 70, 71, 72 SZRAJER SEWERYN NAJDENOW EWA 50, 51 36, 37 SZAJNA JÓZEF 117, 118 GROTT TEODOR 97, 98 SHOZAN KEISUITEI KOIKAWA DOMŻALSKI ANDRZEJ GIERSZ PAULINA 52 KURCZYŃSKA MARTA 123, 124 19 119, 120 RUBCZAK JAN ŻÓŁTOWSKI STANISŁAW 39 ŻURAWSKI STANISŁAW 31 opracowanie katalogu: Marta Kurczyńska, Adrian Kurowski, Aleksandra Migacz, Olga Murawska, Ewa Tokarzewska redakcja katalogu: Aleksandra Migacz, Olga Murawska zdjęcia: Łukasz Łoboda, Jarosław Nienartowicz, archiwa artystów opracowanie graficzne: Jędrzej Łoś, Activa Studio druk: ArtDruk Zakład Poligraficzny, Kobyłka SOPOCKI DOM AUKCYJNY W POLSCE: KRAKÓW SOPOT SOPOT GALERIA GALERIA GALERIA SALON SZTUKI GALERIA SZTUKI DAWNEJ MODERN GDAŃSK DAWNEJ WARSZAWA ul. Boh. Monte Cassino 43 ul. Boh. Monte Cassino 43 ul. Długa 2/3 Rynek Główny 43 ul. Nowy Świat 54/56 81-768 Sopot 81-768 Sopot 80-827 Gdańsk 31-017 Kraków 00-363 Warszawa tel. 58 550 16 05 tel. 58 551 22 89 tel. 58 301 05 54 tel. 12 429 12 17 tel. 22 828 96 98 [email protected] [email protected] [email protected] [email protected] [email protected] REGUL AMIN AUKCJI 1. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki lub inne obiekty kolekcjonerskie zgłoszone do sprzedaży komisowej przez 8. Cena wywoławcza jest zarazem ceną minimalną, poniżej której SDA nie może sprzedać obiektu. komitentów bądź stanowiące własność Domu Aukcyjnego. Zgodnie z oświadczeniami powierzone obiekty stanowią ich 9. Do kwoty wylicytowanej Dom Aukcyjny dolicza opłatę aukcyjną własność, bądź też mają oni prawa do rozporządzania nimi, w wysokości 18%. Kwota wylicytowana wraz z opłatą aukcyj- a ponadto nie są one objęte jakimkolwiek postępowaniem ną zawiera podatek od towarów i usług VAT. Dom Aukcyjny sądowym i skarbowym. wystawia faktury VAT marża. 2. Aukcja jest prowadzona zgodnie z polskimi przepisami prawnymi przez osobę upoważnioną zwaną dalej Aukcjonerem. 10. Kupujący jest zobowiązany do zapłaty należności za wylicytowane obiekty w terminie 14 dni od dnia aukcji. Dom Aukcyjny będzie uprawniony do naliczenia odsetek ustawowych za 3. Aukcjoner ma prawo do dowolnego rozdzielania lub łączenia okres opóźnienia w zapłacie. Wszystkie transakcje zawierane obiektów oraz do ich wycofania z licytacji bez podania przyczyn. są w polskich złotych. Na specjalne życzenie po wcześniejszym uzgodnieniu, Dom Aukcyjny może przyjąć wpłatę w: 4. Opisy zawarte w katalogu aukcji mogą być uzupełnione lub euro, dolarach albo funtach brytyjskich. Przeliczenie będzie zmienione przez Aukcjonera lub osobę przez niego wskazaną następowało po dziennym kursie średnim Narodowego Banku przed rozpoczęciem licytacji. Polskiego powiększonym o 3%. 5.Do uczestnictwa w licytacji upoważniają tabliczki z nume- 11. W razie opóźnienia nabywcy w zapłacie, Dom Aukcyjny po rami aukcyjnymi, które można otrzymać przy stanowisku bezskutecznym upływie dodatkowo wyznaczonego terminu na rejestracyjnym po wypełnieniu formularza udziału w aukcji. zapłatę, może odstąpić od umowy z nabywcą. Pracownik Domu Aukcyjnego dokonujący rejestracji ma prawo poprosić o dokument potwierdzający tożsamość osoby 12. Własność wylicytowanego obiektu przechodzi na nabywcę rejestrowanej. Tabliczkę z numerem aukcyjnym należy zwrócić z chwilą zapłaty pełnej ceny powiększonej o opłatę aukcyjną. bezpośrednio po zakończeniu aukcji, a w przypadku zakupu Odbiór wylicytowanych obiektów jest możliwy po dokonaniu odebrać potwierdzenie zawartych transakcji. pełnej zapłaty. 6. Dom Aukcyjny może reprezentować klienta na podstawie „zlecenia licytacji” (formularz dostępny w katalogu, w siedzibie 13. Dom Aukcyjny nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne oraz wady prawne zakupionych obiektów. SDA oraz na stronie internetowej www.sda.pl). W przypadku zlecenia licytacji z limitem, SDA dokłada wszelkich starań, by zakupić obiekt w możliwie najniższej cenie. Na podstawie formularza możliwe jest także licytowanie przez telefon. 7. O wysokości postąpienia decyduje Aukcjoner. Zakończenie licytacji obiektu następuje w momencie uderzenia młotkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy kupna – sprzedaży między SDA a licytantem, który zaoferował najwyższą kwotę. W razie zaistnienia sporu w trakcie licytacji Aukcjoner rozstrzyga spór lub ponownie przeprowadza licytacje obiektu. TABELA POSTĄPIEŃ: cena postąpienia 0 – 2 000 100 2 000 – 5 000 200 5 000 – 10 000 500 od 10 000 1 000 Z L E C E N I E L I C Y TA C J I Sopocki Dom Aukcyjny ul. Nowy Świat 54/56 00-363 Warszawa tel. 22 828 96 98 fax 22 828 96 98 [email protected] AUKC JA AKTU I EROT YKI 25 lutego 2016 (czwartek), godz. 19.00 Szanowni Klienci, zachęcamy do składania pisemnych ofert w celu wzięcia udziału w aukcji. Możliwa jest także licytacja telefoniczna. Prosimy czytelnie wypełnić kartę zlecania i dostarczyć ją (osobiście, przesłać pocztą, faksem lub e-mailem) do siedziby SDA nie później niż 24 godziny przed rozpoczęciem licytacji. ___________________________________________________________________________________________________________________ imię i nazwisko ___________________________________________________________________________________________________________________ dokładny adres ________________________________________ telefon, fax, e-mail ____________________ NIP (dla firm) ____________________________________________ numer dokumentu tożsamości SDA gwarantuje poufność danych osobowych. Proszę o licytację następujących pozycji: Nr pozycji w katalogu tytuł Maksymalna oferowana kwota lub licytacja telefoniczna Zlecenie licytacji z limitem SDA będzie reprezentował w licytacji Nabywcę do podanej kwoty, gwarantując jednocześnie nabycie obiektu za najniższą możliwą kwotę. Zgadzam się na podniesienie oferowanej kwoty o: … % w przypadku wystąpienia innego zlecenia o tej samej wysokości. Zlecenie telefoniczne W przypadku zlecenia licytacji telefonicznej prosimy o podanie numeru telefonu aktualnego w czasie aukcji. Pracownicy SDA połączą się z Państwem chwilę przed rozpoczęciem licytacji wybranych obiektów. Dom Aukcyjny nie ponosi odpowiedzialności za brak możliwości wzięcia udziału w licytacji telefonicznej w przypadku problemów z uzyskaniem połączenia z podanym numerem. _____________________________ numer Państwa telefonu do licytacji Ja niżej podpisany/a oświadczam, że: Zapoznałem się i akceptuję wszystkie postanowienia Regulaminu Aukcji zawarte w niniejszym katalogu aukcyjnym. W szczególności zobowiązuję się do zapłacenia wylicytowanej kwoty wraz z doliczoną opłatą aukcyjną w ciągu 14 dni od terminu aukcji. Zgadzam się na przechowywanie i przetwarzanie moich danych osobowych przez Dom Aukcyjny w celach koniecznych do realizacji niniejszego zlecenia. _________________________________ Imię i nazwisko ________________________ data, podpis AUKCJA VARIA 5 M A R CA (s obot a) 2016 r. W SIEDZIBIE SOPOCKIEGO DOMU AUKCYJNEGO GALERIA SZTUKI DAWNEJ SOPOT, UL. BOH. MONTE CASSINO 43 (10) Tadeusz Rybkowski (1848–1926), Rybak z koszem Pastel, karton, 31 × 43,5 cm, sygn.. l.d.: Nica/ Tadeusz Rybkowski AUKCJA PRAC NA PAPIERZE 14 KWI ETNIA (c z war t e k) 2 016 r. W GALERII SOPOCKIEGO DOMU AUKCYJNEGO WARSZAWA, NOWY ŚWIAT 54/56 106 Tomasz Tajak Swobody nocne, 2015