AUKCJA NR 18

AUKCJA NR 18
Salon Antykwaryczny
AUKCJE
AUKCJA NR 18
grafika, rysunek, malarstwo, rzeźba, wydawnictwa
WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA
24 IV – 26 IV 2008
Salon Antykwaryczny Nautilus, ul. Pijarska 5/2a, Kraków
AUKCJA
Sobota, 26 IV 2008, godzina 2 00
Restauracja „Miód i Wino”, ul. Sławkowska 32, Kraków
Salon Antykwaryczny
Michał Maksymiuk, Maciej Żywolewski
ul. Pijarska 5/2a
31-015 Kraków
tel.: + 48 12 422 91 60
fax: + 48 12 432 94 40
kom.: 095899895
e-mail: [email protected]
www.antique.com.pl; www.artlist.pl
BANK PEKAO S.A. III O/ KRAKÓW
Nr konta: 46124022941111000037089120
OPRACOWANIE:
Michał Maksymiuk, Roman Marcinek, Maciej Żywolewski
SKŁAD, ZDJĘCIA:
Maciej Żywolewski
Na okładce: Stefan Żechowski, Portret dziewczynki, 934
poz. 220
Reprodukcje wszystkich prac można
zobaczyć na stronie internetowej: www.artlist.pl
COPYRIGHT: © Nautilus Salon Antykwaryczny
2008
poz. 46
Spis treści:
I.
Grafika dawna
II.
Grafika XX wieku
III.
Rysunek
poz. 206 – 221, s. 43
IV.
Wydawnictwa artystyczne
poz. 222 – 232, s. 47
V.
Malarstwo, rzeźba
poz. 233 – 267, s. 50
VI.
Regulamin
poz. 1 – 63, s. 5
poz. 64 – 205, s. 18
s. 69
poz. 6
poz. 3
poz.62
poz.63
Grafikadawna
dawna
Grafika
Aa van der Pierre (659–753)
. Widok Krakowa, ok. 730
miedzioryt kolorowany; wym.: 220 x 275 mm; w kartuszu napis: Cracovie / Ville de la
Petite Pologne. Grafika wydana w Lejdzie.
3000
Affaita Isidoro (?–po 693)
2. Plan fortyfikacji Krakowa, 657
miedzioryt; wym.: 305 x 380 mm; grafika sporządzona według rysunku I. Affeitoi. Stan
zachowania: ślady złożenia; w p.g. nieznaczne naddarcie marginesu.
2600
Bella Stefano della (60–664)
3. Podróż Jakuba do Egiptu, lata 30. XVII wieku
akwaforta; wym.: 83 x 270 mm; sygn. l.d.: Stef. Della Bella In. et sc., p.d.: cum privil.
Regis; poniżej kompozycji opis tytułowy. Wczesna praca artysty.
Lit.: De Vesme-Massar, 97, poz.2.
400
Benner Henri (776–88)
4. Portret księcia Józefa Poniatowskiego, po 85
miedzioryt punktowany, papier; wym.: 350 x 255 mm; sygn. l.d.: Benner p: Varsoviae,
p.d.: F: John sc: Vienne; poniżej kompozycji napis: Xiąże Józef Poniatowski/ Wódz
Naczelny Woyska Polskiego/Marszałek Państwa Francuskiego. Rycina wykonana wg
rys. Henri Bennera (776–88), płytę rytował Friedrich Theodor John (769–843)
w Wiedniu. Pierwowzorem portretu był obraz Marcello Bacciarellego.
Lit.: Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających, Warszawa 994, t. 4, poz. 4043.
200
Bosio G[iovanni] B [attista]
5. Stanisław Leszczyński, król Polski, przełom XVIII i XIX wieku
miedzioryt, częściowo punktowany; wym.: 200 x 45 mm; sygn. pł.: G[iovanni] B[attista] Bosio dis; G[iovanni] A[ntonio] Sasso; edycja włoska.
400
Cellarius Andreas (ok. 596–665)
6. Widok Krakowa, ok. 660
miedzioryt; wym.: 0 x 260 mm; nie sygn. Grafika z A. Cellarius, „Regni Poloniae, Magnique Ducatus Lituanie Novissima Descriptio”, Amsterdam 659. Stan zachowania:
bardzo dobry, zgięcie charakterystyczne dla wydawnictw książkowych; 2-centymetrowe marginesy.
2500
Châtelain Henri Abraham (684–743)
7. Widok Krakowa, Warszawy i Wilna, 735
miedzioryt; wym.: 360 x 480 mm. Rycina pochodzi z atlasu: Atlas Historiae..., Amsterdam 705-739.
2000
5
poz. 8
poz. 10
Chereau François (736–804)
8. Widok Krakowa, 2. połowa XVIII wieku
miedzioryt; wym.: 90 x 270 mm; sygn. pł.: a Paris chez Chereau, rue St. Jacques an
Grand St. Remy.
2500
Cherubini Alberti zw. Borgheggiano (552–65)
9. Święta Rodzina, koniec XVI wieku
miedzioryt, wym.: 280 x 20 mm; sygn. l.d. w obrębie kompozycji: CA. Stan zachowania: grafika po konserwacji, uzupełnione marginesy. Dobra odbitka.
Lit.: Bartsch. 33; L. Servolini, Cherubino Alberti, Italian Engraver of the Sixteenth Century, Kansas City,
940.
3000
Cochin Charles-Nicolas st. (688–754)
0. Machina Artificiale …, 725
akwaforta; wym. 260 x 75 mm; sygn. pł.: Cav Ghezzi inv, C.N. Cochin f.; opis: Machina artificiale rappresentante il Monte Olimpo, con le Nozze di Cupido e Psiche, allusiva
a quelledelle Maestai Cristianissime di Luigi XV e di Maria Principessa di Pologna [Leszczyńska]. 725; włoska rycina okolicznościowa wydana z okazji zaślubin Ludwika XV
i Marii Leszczyńskiej; przedstawia skomplikowany fajerwerk z portretami małżonków
jaki nakazał urządzić z tej okazji (22 IX 725) francuski ambasador kard. Polignac na
rzymskim Piazza Navona; autorem kompozycji rzeźbiarskiej był Pierre de L’Estache;
konstrukcję zaprojektowali Pier Leone Ghezzi i Filippo Creuli.
Lit.: Benezit, t. 3 s. 82-83; Fagiolo, 997, p. 98.
800
Codonie J.
. Bitwa pod Warszawą, 2 lutego 83, lata 30. XIX wieku
akwaforta ręcznie kolorowana akwarelą; wym. planszy: 300 x 370 mm, sygn. pł. l.d.:
a Paris chez Codonie J. et C. rue des Gravilliers n 23; poniżej kompozycji tytuł i opis
w języku francuskim (scena szarży jazdy polskiej pod dowództwem gen. Morawskiego). Cykl: wojna polsko-rosyjska 83. Stan zachowania: zażółcenie papieru, na odwrocie podklejenia krawędzi paskami papieru.
200
6
Aukcja 8
poz. 15
poz. 9
2. Zwycięska bitwa wojsk polskich, 30 czerwca 83, lata 30. XIX wieku
akwaforta ręcznie kolorowana akwarelą; wym. planszy: 300 x 370 mm, sygn. płyta l.d.
w języku francuskim (oddział Emilii Plater). Cykl: wojna polsko-rosyjska 83. Stan
zachowania: zażółcenie papieru, na odwrocie podklejenia krawędzi paskami papieru.
200
François Charles Jean (77–769)
3. Portret Johna Locke’a, 760
sposób kredkowy, wym.: 25 x 287 mm. Portret angielskiego filozofa (632-704), według obrazu Gottfrieda Knillera (646-723).
Lit.: Hogarth i jego wiek. Arcydzieła grafiki XVII w., Kraków 200, il. s. 93.
600
Goltzius Hendrick (558–67)
4. Upadek pod krzyżem (Die Kreuztrangung), 596-98
miedzioryt, wym. 203 x 37 mm (odcisk płyty), 97 x 30 mm (kompozycja); sygn. pł.
p.d.: HG / 9. Plansza 9 z cyklu Pasja (2 miedziorytów dedykowanych arcybiskupowi
Mediolanu, kardynałowi Federigo Borromeo), wykonanego w latach 596-98; grafika
po konserwacji, stan dobry
Lit.: Bartsch t. III 35; Hollstein t. VIII 29; Hirschmann 29; M. Pohorska-Primus, Katalog gabinetu rycin
PAU, cz. VI, Hendrick Goltzius i jego pracownia, Kraków 2004, kat. 2.
200
Goltzius Hendrick (558–67) - pracownia
5. Popiersie starego mężczyzny w berecie
miedzioryt; wym.: 97 x 6 mm; sygn.: HG A° 97. Dobrze zachowana grafika na XVII-wiecznym papierze żeberkowym (z fragmentarycznie zachowanym filigranem) wydana przez Claesa Jensz. Visschera.
Lit.: M. Pohorska-Primus, Katalog gabinetu rycin PAU, cz. VI, Hendrick Goltzius i jego pracownia,
Kraków 2004, kat.53.
200
7
Grasset de Saint-Sauveur Jacques (757–80)
6. Typy polskie – chłopi, przełom XVIII/XIX w.
akwaforta kolorowana; wym. 95 x 35 mm; sygn. p.d.: Labrousse del.; S. Sauveur diret.
Grafika z dzieła: „Costumes des representants du peuple...”, Strasbourg 796.
600
7. Typy polskie – szlachcic z czekanem, przełom XVIII/XIX w.
akwaforta kolorowana; wym. 205 x 50 mm. Grafika z dzieła „Costumes des representants du peuple...”, Strasbourg 796.
400
8. Typy polskie – kobieta z koszykiem, przełom XVIII/XIX w.
akwaforta kolorowana; wym. 20 x 50 mm. Grafika z dzieła „Costumes des representants du peuple...”, Strasbourg 796
400
Herisset Antoine (685–769)
9. Fontanna w ogrodzie w Wersalu, 74
miedzioryt, akwaforta; wym. płyty: 495 x 635 mm; sygn. pł.: Dessiné sur les Lieux par
Girard fontainier du Roy en 74, A Paris chez Demortain pont N.D. avec privil. du Roy.
Grafika z albumu “Plans, Profils et Elévations du Château de Versailles...” (74).
Lit.: Bénézit, t. 5, s. 503.
Jode Gerard de (509–59)
2000
20. Pyramus i Thisbe, 560
miedzioryt, akwaforta, wym. 207 x 287 mm;
Grafika z cyklu: Mythological and historical scenes in landscapes, Antwerpen 560, wyd.
Gerardus Judens excudebat; cykl liczył 28 plansz.
Lit.: F. W. H. Hollstein, Dutch and Flemish etchings, engravings and woodcuts, Amsterdam, vol. IX.,
poz. 300-327.
Kaufmann Angelika (74–807)
200
2. Portret kobiety, 780
akwaforta; wym.: 209 x 64 mm; poniżej kompozycji napis: M. Ange.ca Kauffman dipinto, e inc... Published Oct. St 780; dookoła kompozycji niewielkie, białe marginesy
600
Lauveragne Barthélemy (805–87)
22. Kraków. Plac Wszystkich Świętych, 840
litografia z tintą; wym.: 247 x 365 mm (widok), 268 x 420 mm (arkusz); napisy nad widokiem po l.: VOYAGES EN SCANDINAVIAE, EN LAPONIE etc., po p.: ATLAS
PITTORESQUE; napisy pod widokiem, po l.: [Barthélemy]: Lauveragne del[inavit],
po p.: Figures par [Adolph Jean Baptiste] Bayot, śr.: Imp[rimerie] Lemercier à Paris.
Plac Wszystkich Świętych – widok ku wschodowi. Dolny brzeg arkusza obcięty: brak
tytułu i danych wydawniczych. Stan dobry.
Lit.: Katalog Widoków Krakowa, t. IV 27.
600
Łopieński Ignacy (865–944)
23. Cesarz Wilhelm II na polowaniu, 893
akwaforta (według Juliana Fałata); wym.: 75 x 340 mm (plansza 360 x 480 mm); sygn.
pł. p.d.: Ign. Łopieński sct, l.d.: Julian Fałat pxt.
000
8
Aukcja 8
poz. 23
poz. 19
poz. 24
24. Samotnik, 893
akwaforta (według Alfreda Wierusza-Kowalskiego); wym.: 205 x 30 mm (plansza 360
x 475 mm); sygn. pł. p.d.: Ign. Łopieński sct, l.d.: A. Wierusz-Kowalski pxt.
000
25. Wyjście żaków z Krakowa w roku 549, 898
akwaforta; wym.: 405 x 685 mm; sygn. płyta: J. Matejko pinx., I. Łopieński aqv. Odbitka według obrazu Jana Matejki, bez napisów tytułowych. Grafika była premią TZSP
w Warszawie na rok 898. Stan zachowania: po lewej ślady złożenia arkusza, niewielkie
brązowe plamki na marginesach, z lewej pęknięcie planszy dochodzące do odbicia płyty.
Lit.: Krystyna Sroczyńska, Matejko. Obrazy olejne, Warszawa 993, s.268.
2400
Mallet Alain Manesson (630-706)
26. Typy polskie – para szlachecka, 683
miedzioryt kolorowany; wym. 50 x 00 mm. Grafika z dzieła Description de l’Univers,
Paris 683.
600
Mann C.A.
27. Warszawa. Widok od strony Pragi, 855
litografia tonowana; wym. komp.: 5 x 90 mm (wym. planszy: 65 x 255 mm); sygn.
pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie
kompozycji. Grafika z F. Brändstater, „Die Weichsel historisch, topographisch, malerisch unter Mitwirkung einer Anzahl von Kundigen Manner beschrieben von …”,
Marienwerder (Kwidzyn), 855. Oferowane grafiki to komplet widoków Warszawy
zamieszczonych w wydawnictwie. Rzadkie (il. s. )
Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 978, s. 33-34.
9
600
Mann C.A. c.d.
28. Warszawa. Kościół św. Krzyża, 855
pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder;
polsko-niemieckie napisy tytułowe. Grafika z F. Brändstater, „Die Weichsel ...”
500
29. Warszawa. Katedra Trójcy Świętej, 855
500
30. Warszawa. Kościół XX. Karmelitów, 855
500
3. Warszawa. Pałac w Królikarni, 855
polsko-niemieckie napisy tytułowe. Grafika z F. Brändstater, „Die Weichsel...”
500
32. Warszawa. Pałac w Wilanowie, 855
500
33. Warszawa. Łazienki, 855
500
34. Warszawa. Widok Zamku Królewskiego, 855
500
Martin Johan Frederik (755–86)
35. Tadeusz Kościuszko, 797
miedzioryt punktowy; wym.: 202 x 245 mm; sygn. pł. p.d.: J.F. Martin del. et sc. 797;
poniżej kompozycji napis: Thaddeus Kosciusko / Polsk Faltherre / Libertas Animae Deo
Corporis Paulo Petri Filio / Fileguas Herr Hof-Intendenten Pehr Tham / of / Joh. Fred.
10
Aukcja 8
poz. 32
poz. 35
poz. 27
poz. 38
Martin. Stan zachowania: zabrudzenia marginesów, lekkie załamanie w lewej części, bez
szkody dla kompozycji.
Lit.: E. Hutten-Czapski, Spis rycin przedstawiających portrety przeważnie osobistości polskich […], Warszawa 200, s. 44.
400
Meissner Daniel (585?–625)
36. Krosno. Widok miasta, ok. 623
miedzioryt; wym. 95 x 45 mm. Grafika z D. Meissner, [Eberhard Kieser] „Thesaurus
philopoliticus oder politisches Schatzkästlein”, Frankfurt a. M 623-3.
Lit.: Thesaurus Philopoliticus oder Politisches Schatzkästlein. Faksimile-Neudruck der Ausgaben Frankfurt A.M. 625-626 und 627-63, Hagen-Berchum 2003.
Norblin Jan Piotr (745–830)
200
37. Chłopska zagroda, 777
akwaforta; wym.: 48 x 86 mm; sygn. na płycie l.g.: Norblin fecit 777 (il. s. 3)
Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 38; P. Smolik, Jan Piotr
Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 8.
38. Ecce Homo
akwaforta; wym.: 372 x 406 mm; nie sygn.
200
Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 9; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 7; Miłośnicy grafiki i ich kolekcje w zbiorach Muzeum Narodowego
w Warszawie, Warszawa 2006, il. s.. 23.
3000
11
poz. 39
poz. 43
poz. 42
Norblin Jan Piotr (745–830) c.d.
39. Łan zboża
akwaforta; wym.: 22 x 88 mm; nie sygn.
Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 40; P. Smolik, Jan Piotr
Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 66; I. Jakimowicz, Pięć wieków grafiki polskiej, Warszawa 997,
il. 6, s.53.
200
40. Mały filozof
akwaforta; wym.: 77 x 88 mm; nie sygn.
Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 8; P. Smolik, Jan Piotr
Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 75.
4. Pierwszy Piast, 776
akwaforta; wym.: 89 x 70 mm; sygn. na płycie: N 776.
200
Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 3; P. Smolik, Jan Piotr
Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 4.
600
42. Pożegnanie
akwaforta; wym.: 20 x 95 mm; nie sygn.
Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 6; P. Smolik, Jan Piotr
Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 73.
600
12
Aukcja 8
poz. 37
poz. 41
poz. 44
poz. 40
poz. 53
43. Święta Rodzina
akwaforta; wym.: 23 x 97 mm; nie sygn.
Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 6; P. Smolik, Jan Piotr
Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 69.
44. Wieś, 778
akwaforta; wym.: 65 x 4 mm; sygn. na płycie l.g.: Norblin fecit Xbris 778.
2000
Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 37; P. Smolik, Jan Piotr
Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 4.
45. Wskrzeszenie Łazarza (mniejsze), 789
akwaforta; wym.: 69 x 23 mm; sygn. na płycie l.d.: Norblin fecit 789.
200
Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 7; P. Smolik, Jan Piotr
Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 63.
600
13
poz. 47
46. Zuzanna i dwóch starców, 776
akwaforta; wym.: 70 x 226 mm; sygn. na płycie: Norblin fecit 776.
Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 3; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 3.
2600
Orłowski Aleksander (777–832)
47. Bitwa Kirgizów z Kozakami, 826
litografia; wym. 500 x 745 mm (plansza: 560 x 770 mm); sygn. pł. p.d.: A.Orłowski.
St.Petersbourg 826. Stan zachowania: grafika po konserwacji; poprawiona sygnatura;
lekkie pęknięcie po lewej.
Lit.: Katalog wystawy: Aleksander Orłowski, Warszawa 958, poz. 86.
7000
Picart Bernard (673–733)
48. Pan ściga Syrinx, która przemienia się w trzcinę, 73
miedzioryt z akwafortą, odbity z dwóch płyt; wym.: 355 x 252 mm; sygn. l.d.: B. Picart
del. 73.
000
Piranesi Giovanni Battista (720–778)
49. Veduta Della Basilica di S. Paolo fuor delle Mura, 2. połowa XVIII wieku
akwaforta; wym.: 45 x 65 mm; sygn. p.d.: Piranesi F.; poniżej kompozycji opis tytułowy.
Lit.: Luigi Ficacci, Piranesi. The complete Etchings, 2000, poz. 909.
6500
Płoński Michał (782–82)
50. Portret Rembrandta, 802
akwaforta; wym.: 30 x 0 mm; nie sygn. Stan zachowania: odbitka obcięta bez szkody
dla kompozycji, wokół portretu zachowane -centymetrowe marginesy.
Lit.: Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań 886, poz. , s. 243.
14
800
Aukcja 8
poz. 49
5. Rycerz w zbroi, 802
akwaforta; wym.: 65 x 30 mm; nie sygn. Stan zachowania: dobra odbitka na grubym
papierze; w rogach podklejona do starego papieru.
Lit.: Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań 886, poz. 8, s. 245.
Redlich Henryk (838–884)
000
52. Kazanie Skargi, 876
miedzioryt (według obrazu J. Matejki); wym. kompozycji: 390 x 70 mm; sygn. na pł.:
Malował Jan Matejko w Krakowie, p.d.: Rytował Henr. Redlich w Warszawie; opis ukryty pod starym passe-partout. Grafika była premią dla członków TPSP w Krakowie za
rok 876; w 878 Redlich otrzymał za tą pracę złoty medal na Wystawie Powszechnej
w Paryżu oraz order Legii Honorowej.
Lit.: K. Sroczyńska, Matejko. Obrazy olejne, Warszawa 993, s. 76.
200
Reni Guido (575–642)
53. Święty Roch rozdający jałmużnę, 60
akwaforta, wym.: 285 X 450 mm; sygn.: Anibal Car. Invent.; P. Stephanomut. Formis c.um
Privilegio; 60. Dobry stan zachowania; odb. przycięta do kompozycji; rzadkość. (il. s. 3)
Lit.: Bartsch 53.
3000
Schenk Peter (660–79)
54. Widok Krakowa, przed 702
akwaforta; wym.: 25 x 270 mm; sygn. płyty l.d.: Pet. Schenk ex. in. Anst. Grafika po
konserwacji.
2600
55. Wrocław. Panorama miasta od południa, przed 702
akwaforta; wym. 20 x 263 mm; sygn. pł. l.d.: Pet. Schenk; p.d.: Amst.C.P. (il. s. 6)
Lit.: O. Czerner, Wrocław na dawnej rycinie, Wrocław 989, poz. 67.
15
2000
poz. 55
poz. 56
Schmidt Georg Friedrich (72–775)
56. Portret Augusta III, 743
miedzioryt według obrazu Louisa Silvestre’a, na papierze; wym.: 50 x 365 mm; sygn. pod
ryciną: Peint par Louis de Silvestre, premiere Peintre du Roy en 743; z p.: Gravé a Berlin
par G.F. Schmidt, Graveur du Roy. Stan zachowania: niezachowane odbicie płyty, grafika
obcięta, zdublowana (stara konserwacja), w dolnej części ślad przedarcia planszy.
Lit.: E. Łomnicka-Żakowska, Graficzne portrety Augusta II i Augusta II Wettynów w zbiorach Muzeum
Narodowego w Warszawie, Warszawa 997, poz. 47, s.382.
2500
57. Portret Nicolasa Esterhazy, ambasadora cesarskiego, 759
akwaforta na papierze według obrazu Louisa Tocque; wym.: 440 x 320 mm (plansza
575 x 420 mm); sygn. płyty: Peint par L. Tocque en 758 / Gravé a St. Peterbourg par G.F.
Schmidt 759. Stan zachowania: grafika po konserwacji.
000
Teniers David II (60–680)
58. Krajobraz z gadającymi chłopami i domami, XVII w.
akwaforta, wym.: 08 x 45 mm; sygn.: D. Teniers in.et.excud.cum privilegio.
2000
Wierix Hieronymus (553?–69)
59. Trahitur ad caipham Iesus. Negat iterum Petrus (Poprowadzenie Chrystusa przed
Kajfasza i zaparcie się Piotra), koniec XVII w.
miedzioryt; wym.: 23 x 44 mm (odcisk płyty), 234 x 47 mm (arkusz); sygn. w obrębie płyty (kompozycji): pd.: Bern.[ardino] Pass[eri] Rom. Invent.: Hier.[oni mus] Wierx
sculpsit.; nad komp.: tytuł, pod: legenda. Jedna z rycin zamieszczonych w dziele „Evangelicae Historiae Imagines auctore Hieronymo Natalii Societatis Jesu Theologo”, którego I wydanie ukazało się w Antwerpii w roku 593. Na 4 rycinach uwidocznione
było autorstwo ich wzorca bezpośredniego – Bernardino Passeri (540–590). Rycina
zamontowana górnym brzegiem na arkuszu czerpanego papieru; stan bdb.
Lit.: Thieme-Becker XXVI.
300
16
Aukcja 8
poz. 58
poz. 57
poz. 62
Zumpe Johannes (89–864)
60. Finis Poloniae [Kościuszko pod Maciejowicami], ok. 840
staloryt; wym.: 20 x 265 mm (plansza 395 x 505 mm); sygn. pł.: Joh. Zumpe fecit; Th.
Kichne gest.; poniżej napisu tytułowego: Verlag von C.W.B. Naumburg in Leipzig. Stan
zachowania: zakwaszenie papieru; szerokie marginesy lekko poszarpane i zaplamione
bez szkody dla kompozycji.
800
autor nieznany/ Albrecht Dürer
6. Chrystus w Ogrójcu (Chrystus am Ölberg), połowa XVI wieku
drzeworyt, wym.: 29 x 98 mm; monogram pd.: AD. Wysokiej klasy kopia drzeworytu
Dürera powstałego ok. 509. Odbitka obcięta do linii obramienia kompozycji. Stan bdb.
Lit.: Bartsch 54; Meder 62 c.
500
autor nieznany
62. Matka Boska Niepokalanie Poczęta, XVIII w.
miedzioryt kolorowany; wym. 753 x 54 mm; sygn. Poniżej kompozycji zachowana
fragmentarycznie. Grafika wykonana w Paryżu dla wydawców hiszpańskich. (il. s. 4)
000
autor nieznany
63. Matka Boska z dzieciątkiem z Teneryfy, XVIII w.
miedzioryt kolorowany, wym. pl.: 725 x 525 mm. Grafika wykonana w Paryżu na zlecenie hiszpańskich wydawców. Stan zachowania: grafika po konserwacji, z fragmentarycznie (80%) zachowanym adresem wydawniczym. (il. s. 4)
000
122
17
Grafika
GrafikaXX
XXw.w.
poz. 64
poz. 66
Anderle Jiri (ur. 936)
64. Jeźdźcy Apokalipsy (według A. Dürera), 982
sucha igła, akwaforta; wym.: 995 x 650 mm; sygn. oł. śr.d.: Anderle, odb. nr 50/50, na pł.:
D’APRES DURER; APOKALYPTISCHEN REITER; TOD, HUNGER, KRIEG
UND PEST; UBER PIE WELT RINGEN.
3600
65. Żołnierz, 980
sucha igła, collage; wym.: 955 x 638 mm; sygn. oł. p.d.: Anderle, odb. nr: 69/70, na pł.
p.d.: SOLDIER; DEDICATED TOMY FRIEND AGGNES BARUCH.
Lit.: B. Hrabal, Jiri Anderle, Koln 983, poz. 00.
66. Kompozycja surrealistyczna, lata 80. XX w.
sucha igła, akwaforta; wym.: 955 x 635 mm; sygn. oł. p.d.: Anderle, odb. nr 32/50.
Balestrieri Lionello (874–958)
3600
3600
67. Pożegnanie, 907
akwatinta barwna; wym.: 635 x 465 mm; sygn. oł. p.d.: L. Balestrieri i na pł. p.d., l.d.
numeracja oł: 75; p.g.: druk wyd.: Copyright 907 by Bischoff & Hofler Munich. Stan
zachowania: zakwaszony papier, bez szkody dla kompozycji.
600
18
Aukcja 8
poz. 65
poz. 67
Bandura Jerzy (95–987)
68. Ewa (według A. Dürera), lata 30. XX wieku
miedzioryt na papierze żeberkowym Arches; wym.: 205 x 20 mm; sygn. oł. p.d.: Bandura, l.d.: Ewa kop. z A. Dürera. Stan zachowania: szerokie marginesy. (il. s. 20)
600
Béjot Eugene (867–93)
69. Most Saint-Louis w Paryżu, 905
akwaforta; wym.: 304 x 248 mm (plansza 565 x 453 mm); sygn. pł. p.d.: Paris 905 / Eug.
Bejot / Le Pont Saint Louis. Na dole planszy nadruk: Le Pont Saint-Louis, Paris. Orginal-Radierung von Eugene Bejot; Druck der K.K. Hof- Und Staatsdruckerei, Wien. Grafika
z teki wydanej przez Verlag der Gesselschaft fur Vervielfaltigende Kunst w Wiedniu.
Stan bardzo dobry. (il. s. 2)
800
Benedyktowicz Janusz (98–200)
70. Jackowe bydełko, lata 60.
linoryt na bibule; wym.: 250 x 350 mm; sygn. oł. p.d.: Janusz Benedyktowicz, l.d. tytuł
oraz numer odbitki: 6/0.
400
7. Zbójnicy, lata 60.
linoryt na bibule; wym.: 320 x 290 mm; sygn. oł. p.d.: Janusz Benedyktowicz, l.d. tytuł
oraz numer odbitki: 20/25.
400
72. Pejzaże tatrzańskie, lata 60.
zespół 6 linorytów na bibule; wym.: 290 x 390 mm; sygn. oł. p.d.: Janusz Benedyktowicz,
l.d. tytuł oraz numer odbitki: . Żółta Turnia (odb. 4/30), 2. Polana Waksmundzka
(odb. 8/30), 3. Młynarz, Kończysta i Wysoka (odb. 5/30), 4. Murań i Hawrań (/30),
5. Kopa Magury od Żółtej Turni i Suchej Wody (odb. 2/30), 6. Kołowy, Baranie Rogi,
Jaworowa, Lodowy (odb. /30).
2000
19
poz. 68
poz. 83
Bukowski Jan (873–943)
73. Kobieta w stroju balowym, 909
litografia barwna; wym. 80 x 20 mm; sygn. na pł. p.d.: JB. Grafika będąca zaproszeniem na Redutę Prasy w Krakowie z dn. 20 lutego 909.
400
Casberg Paul (koniec XIX w. i I poł. XX w.)
74. Ja tu pilnuję, 925
akwaforta wym. 265 x 205 mm; sygn. oł. p.d.: Casberg.
400
75. Z muchą, 925
akwaforta; wym. 265 x 205 mm; sygn. p.d.: Casberg.
400
Cieślewski Tadeusz syn (895–944)
76. Kamienica Dekerta, 930
akwaforta; wym.: 97 x 33 mm; sygn. oł. p.d.: T. Cieślewski syn, na płycie l.d.: 930
T. Cieślewski syn inv del et sc.
Lit.: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Warszawa 962, poz. 593.
600
Czajkowski Stanisław (878–954)
77. Kościół św. Katarzyny, 9
autolitografia barwna; wym.: 295 x 395 mm. Grafika z teki XI Zjazd Lekarzy i Przyrodników Polskich w Krakowie, 9.
Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, s. 9-92.
600
Czyżewski Tytus (880–945)
78. Dom Zegadłowicza w Gorzeniu, 928
litografia; wym. komp.: 55 x 20 mm. Grafika z: „Czartak. Zbiór poetów w Beskidzie”.
Kraków 928, część: Teka autolitografii Czartaka; w spisie podano innego artystę – Jana
Mrozińskiego i tytuł „Dworek w Beskidzie”.
Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, poz. 29 (s. 95).
20
320
Aukcja 8
poz. 69
poz. 76
Farrell Frederick Arthur (882–935)
79. Krakowski Rynek, ok. 925
akwaforta; wym.: 95 x 365 mm; sygn. oł. śr.d. Fred. A. Farrel; z lewej suche pieczątki
wydawnicze, m.in. kontrasygnata autentyczności umieszczona przez londyńską Fine
Art Trade Guild.
600
Fijałkowska Zofia (909–989)
80. Orka na Pogórzu, lata 30 XX wieku
drzeworyt; wym.: 70 x 220 mm; sygn. pd. płyta: ZRF; sygn. nadruk ld: Z.R. Fijałkowska,
p.d.: Orka na Pogórzu (drzeworyt). Grafika była dodatkiem do Sztuk Pięknych.
320
Filipkiewicz Stefan (879–944)
8. Wiejski kościółek, przed 94
drzeworyt; wym.: 35 x 80 mm; sygn. oł. p.d. Bardzo dobra odbitka.
600
82. Kościół św. Andrzeja [Kraków], ok. 926
litografia barwna; wym.: 360 x 300 mm; sygn. pł. p.d.: SF. Grafika z teki „Kraków. 6
autolitografii”, Kraków po 926.
600
Gaj Jacek (ur. 938)
83. Zuzanna, 966
miedzioryt; wym.: 00 x 95 mm (plansza: 390 x 265 mm); sygn. oł. l.d.: Zuzanna 7/40,
p.d.: Jacek Gaj 66, na odwrocie sygn. Jacek Gaj IMPR - Zuzanna miedzioryt 966. Stan
bardzo dobry, szerokie marginesy.
200
21
poz. 85
poz. 87
Gedliczka Zdzisław (885–957)
84. Grafiki o tematyce religijnej, 933
trzy drzeworyty; wym.: 80 x 30 mm; . „Chrystus”, poniżej odbicia płyty nadruk pd.:
Zdzisław Gedliczka, ld.: Chrystus/drzeworyt do legend/ „W Opuszczonej Pustelni” Jana
Wiktora. Grafika umieszczona w Sztukach Pięknych t. 9. 2. „Chrystus siedzący”, poniżej odbicia płyty nadruk pd.: Zdzisław Gedliczka, ld.: Chrystus/drzeworyt do legend/
„W Opuszczonej Pustelni” Jana Wiktora; grafika umieszczona w Sztukach Pięknych t. 9.
3. „Matka Boska”, poniżej odbicia płyty nadruk p.d.: Zdzisław Gedliczka, l.d.: Matka
Boska/drzeworyt do legend/ „W Opuszczonej Pustelni” Jana Wiktora. Grafika umieszczona w Sztukach Pięknych t. 9.
Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 22.
Glasner Jakub (879–942)
900
85. Jarmark w Polsce, 98
akwaforta; wym.: 230 x 305 mm, sygn. oł. p.d.: J. Glasner oraz na płycie J. Glasner 8, l.d.
tytuł w języku niemieckim, poniżej: Orig. Radierung, Prob. Druck.
800
Grass Günter (ur. 927)
86. Księżniczka na ziarnku grochu, 200
litografia; wym. kompozycji: 430 x 550 mm (wym. planszy: 535 x 75 mm); sygn. oł.
p.d.: G. Grass oraz pł.: GRASS; Mom im September 200, oł. l.d.: odb. nr: 56/250. Stan
bardzo dobry.
900
Grott Teodor (884–972)
87. Stara jodła, 90
litografia; wym.: 370 x 265 mm, (plansza: 550 x 345 mm); sygn. oł. p.d.: Teodor Grott
90, l.d.: Stara jodła. Stan zachowania: zabrudzenie marginesów, ślad załamania planszy zachodzący na górną część kompozycji.
600
22
Aukcja 8
poz. 89
poz. 90
Gumowski Jan Kanty (883–946)
88. Jasna Góra, 926
zespół 0 litografii barwnych i czarno-białych; wym. plansz: ok. 605 x 475 mm; k. nbl.
, tablic 0 z 4: Widok ogólny, litografia barwna; Widok na kościół i klasztor ponad murami fortecznymi, litografia barwna; Główna brama forteczna ufundowana przez Jerzego
Lubomirskiego, litografia czarno-biała; Brama Stanisława Augusta, litografia czarno-biała; Fragment fortyfikacji z bramą, litografia czarno-biała; Widok z dziedzińca na wieżę, bramę i wejście do refektarza, litografia czarno-biała; Szczyt kaplicy NMP, litografia
czarno-biała; Wnętrze prezbiterium bazyliki, litografia barwna; Wnętrze kaplicy podczas
nabożeństwa, litografia; Wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej; wydane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Zakład Litograficzny Fr. Zieliński i Sp.; brak oryginalnej okładki.
Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 226.
3000
Jahl Władysław (886–953)
89. Ukrzyżowanie, lata 40. XX wieku
akwaforta; wym.: 278 x 20 mm, sygn. oł. p.d.: Jahl. Grafika z cyklu „Pasja wg Św. Mateusza”. Cykl został nagrodzony na wystawie polskiej sztuki religijnej w 956 w Paryżu.
Stan zachowania: w prawym górnym rogu margines zabarwiony na ciemno-brązowo
bez szkody dla odbicia płyty.
800
90. Złożenie do grobu, lata 40. XX wieku
akwaforta; wym.: 278 x 20 mm; sygn. oł. p.d. Jahl, l.d. II etap B /3. Grafika pochodzi
z cyklu „Pasja wg Św. Mateusza”. Stan zachowania: w lewym górnym rogu margines
zabarwiony na ciemno-brązowo bez szkody dla odbicia płyty.
800
23
Jaźwiecki Franciszek (900–946)
9. Baszta w Bieczu, 932
litografia; wym.: 235 x 295 mm; sygn. oł. p.d.: Jaźwiecki 932, l.d.: Biecz.
400
Jurkiewicz Andrzej (907–967)
92. Pucybut, 933
akwaforta; wym.: 30 x 245 mm; sygn. oł. p.d.: Jurkiewicz. Grafika kaszerowana.
700
Kalnins Reinhold (897–968)
93. Montparnasse, ok. 925
akwaforta; wym.: 278 x 455 mm; sygn. oł. p.d., l.d. odbitka numerowana 27/50, śr.d. tytuł.
200
Kollwitz Käthe (867–945)
94. Przy kościelnym murze, 893
akwaforta; wym.: 250 x 30 mm; w p.d. rogu suchy tłok wydawcy A. von der Becka.
Odbitka naklejona na gruby karton.
Lit.: A. Klipstein, The Graphic Work of Käthe Kollwitz: Complete Illustrated Catalogue, Nowy Jork 955, p. 9.
200
95. Siedząca dziewczyna, 892
akwaforta, miękki werniks; wym.: 95 x 50 mm; w p.d. rogu suchy tłok wydawcy A. von
der Becka. Dobrze zachowana odbitka.
Lit.: A. Klipstein, The Graphic Work of Käthe Kollwitz: Complete Illustrated Catalogue, Nowy Jork 955,
poz. .
3400
96. Głowa kobiety, 905
miękki werniks; wym.: 232 x 4 mm; w p.d. rogu suchy tłok wydawcy A. von der Becka.
Dobra odbitka, świetnie zachowana.
poz. 76.
200
97. Kobieta przy kołysce, 897
akwaforta; wym.: 276 x 47 mm; sygn. pł.: Original radierung von Käthe Kollwitz; Druck
Verlag der Gesellschaft E VERVOLT KUNST IN WIEN. Stan zachowania: zbrązowienia na marginesach.
Lit.: A. Klipstein, The Graphic Work of Käthe Kollwitz: Complete Illustrated Catalogue, Nowy Jork
955, poz. 38.
3700
98. La Carmagnole, 90
akwaforta, akwatinta; wym.: 580 x 400 mm; sygn. pł. l.d.: Käthe Kollwitz rad., p.d.: Verlag E.A. Seenam Leipzig. Odbitka na grubym papierze, w l.d. części pęknięcie papieru,
na odwrocie obca dedykacja.
Lit.: A. Klipstein, The Graphic Work of Käthe Kollwitz: Complete Illustrated Catalogue, NJ, 955, poz. 49.
5500
Konieczny Włodzimierz (886–96)
99. Kruczy pęd, 909
litografia; wym.: 75 x 40 mm; nie sygn. Grafika z „Teka graficzna... nr ”, Kraków 909,
24
Aukcja 8
poz. 96
poz. 92
poz. 93
poz. 98
poz. 100
podklejona na oryginalnym papierze.
Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 38; I. Kosowska, Narodziny
polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il. 266.
600
Korzeniowska Wanda (883–935)
00. Ucieczka do Egiptu, 933
drzeworyt; wym.: 32 x 78 mm, sygn. nadruk p.d.: Wanda Korzeniowska, l.d.: Ucieczka
do Egiptu. Grafika była dodatkiem do Sztuk Pięknych.
320
Kossak Juliusz (824–899)
0. Jeździec na koniu, 893
litografia podkolorowana akwarelą; wym.: 27 x 2 cm; sygn. l.d.: Kossak 893; poniżej
kompozycji dedykacja Juliusza Kossaka z datą 898.
8000
Krasnodębska-Gardowska Bogna (900–986)
02. Widok Skałki od strony Wisły w Krakowie, 946
litografia na papierze żeberkowym: wym.: 250 x 340 mm (plansza: 340 x 490 mm);
sygn. oł. p.d.: B. Krasnodębska-Gardowska, l.d. 946.
600
Król Zygmunt (899–983)
03. Na polanie, lata 20. XX wieku
akwaforta; wym.: 20 x 80 mm; sygn. oł. p.d.: Zygmunt Król, l.d.: akwaforta.
300
25
poz. 119
poz. 105
Laszenko Aleksander (883–944)
04. Małżeństwo 936
drzeworyt barwny; 398 x 245 mm; sygn. oł. l.d.: A. Laszenko, p.d.: drzeworyt 936.
Lit.: K. Kotula, Aleksander Laszenko. Katalog wystawy, Włocławek 992, poz. 58.
600
05. Zaloty, 935
drzeworyt barwny; wym.: 244 x 422 mm; sygn. oł. l.d.: A. Laszenko, p.d.: drzeworyt 935.
Lit.: K. Kotula, Aleksander Laszenko. Katalog wystawy, Włocławek 992, poz. 67.
Lebenstein Jan (930–999)
600
06. Akt na tle wieży
litografia barwna; wym.: 495 x 320 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein 85, odbitka numerowana
oł. l.d.: 37/75.
200
07. Bulwar St. Denis, 977
litografia; wym.: 430 x 330 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.d.:
49/00.
600
08. Piramida
litografia barwna; wym.: 330 x 240 mm; sygn. oł. l.d.: Lebenstein, odbitka numerowana
oł. l.d.: 83/00.
00
09. Portret kobiety - radiografia, 973
litografia barwna; wym.: 430 x 360 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein 73, odbitka numerowana
oł. l.d.: 99/00.
2000
0. Portret kobiety - studium aktu, 973
litografia; wym.: 700 x 495 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein 73, odbitka numerowana
oł. l.d.: 39/00.
2000
26
Aukcja 8
poz. 107
poz. 116
. Teatr
litografia barwna; wym.: 430 x 330 mm; sygn. oł. p.g.: Lebenstein, odbitka numerowana
oł. l.g. (w obrębie kompozycji): 2/00.
600
2. Terrakota
litografia barwna; wym.: 330 x 240 mm; sygn. oł.: Lebenstein, odbitka numerowana oł.
l.d.: 50/00.
00
3. Trzy kobiety
litografia barwna; wym.: 490 x 320 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein, odbitka numerowana
oł. l.d.: 5/75.
00
4. Already it was impossible to distiguish between man and pig, 974
litografia barwna; wym.: 665 x 490 mm; sygn. oł. w obrębie kompozycji: Lebenstein
74, odbitka numerowana w obrębie kompozycji: 4/00. Grafika z teki G. Orwell,
„Folwark zwierzęcy”, 974.
2000
5. Kobieta z koniem
litografia; wym.: 430 x 330 mm; sygn. oł.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.d.: 5/00.
600
6. Pegaz
litografia barwna; wym.: 430 x 330 mm; sygn. oł. p.g.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.d.: 87/00.
600
7. Rysownik
litografia barwna; wym.: 425 x 335 mm; sygn. oł. p.g.: Lebenstein, odbitka numerowana
oł. l.g.: 90/00.
600
27
poz. 122
poz. 120
Lebenstein Jan (930–999) c.d.
8. Napoleon drives Snowball away, 974
litografia barwna; wym.: 700 x 490 mm; sygn. oł. l.d.: Lebenstein 74, odbitka numerowana oł. l.d.: 37/00. Grafika z teki G. Orwell, „Folwark zwierzęcy”, 974.
2400
9. The animals drive the men away, 974
litografia barwna; wym.: 490 x 680 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein 74, odbitka numerowana oł. l.d.: 7/00. Grafika z teki G. Orwell, „Folwark zwierzęcy”, 974. (il. s. 26)
2400
Lenica Jan (928–200)
20. Wazon
serigrafia; wym.: 700 x 500 mm; sygn. l.d.: 3/50, p.d.: Lenica.
2000
Lewicki Leopold (930–999)
2.  maja w moim miasteczku
linoryt; wym.: 09 x 20 mm; sygn. oł.:  maja w moim miasteczku, p.d.: L. Lewicki.
Lit.: Leopold Lewicki. Wystawa malarstwa i grafiki ze zbiorów Felicji i Bogdana Kędziorków, Kraków 200.
600
22. Kompozycja IV, lata 60. XX wieku
linoryt, monotypia barwna; wym. 228 x 320 mm; sygn. oł. p.d.: L. Lewicki, l.d. tytuł.
Lit.: Katalog wystawy Grupy Krakowskiej 932-937, Kraków 979; Leopold Lewicki. Wystawa malarstwa
i grafiki ze zbiorów Felicji i Bogdana Kędziorków, Kraków 200.
2000
Łopieński Ignacy (865–944)
23. Poronin pod Zakopanem (Przed kościołem), 903
akwaforta; wym.: 57 x 320 mm, papier żeberkowy z filigranem Van Gelder Zonen, nie
sygn. Grafika z: Teka Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików, Kraków 903. Stan
zachowania: grafika po konserwacji, uzupełniony ubytek na marginesie.
28
Aukcja 8
poz. 128
poz. 127
Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 5; I. Jakimowicz, Pięć wieków grafiki
polskiej, Warszawa 997, il. 98, s. 86; I. Kosowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il. 93.
Marek Józef (ur. 922)
3000
24. Kształty sytuacji, 970
drzeworyt barwny; wym.: 234 x 5,5 cm; sygn. l.d.: „Kształty sytuacji” drzew. barwn. E. d’artiste I, p.d.: Marek 970. Grafika odbita w 2-3 egzemplarzach (wspólnie z J. Pankiem).
600
25. Dwoje, 970
drzeworyt; wym.: 252 x 47 cm; sygn. l.d.: „Dwoje” drzeworyt 3/0, p.d.: Marek 67/68.
Grafika odbita w 3 egzemplarzach (wspólnie z J. Pankiem).
600
Mehoffer Józef (869–946)
26. Głowa jasnowłosa, 905
akwaforta, sucha igła na papierze żeberkowym; wym.: 50 x 95 mm (plansza: 250 x 60
mm); sygn. oł. p.d. Józef Mehoffer.
Lit.: I. Kosowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il. 27.
200
27. Głowa jasnowłosa, 905
akwaforta z tintą, sucha igła na papierze żeberkowym; wym.: 50 x 95 mm (plansza: 250
x 60 mm); sygn. oł. p.d. Józef Mehoffer.
200
28. Urwany koń (Helcia Tatarówna), 904
litografia na żeberkowym papierze; wym. komp.: 350 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Józef
Mehoffer.
Lit.: Katalog wystawy Józefa Mehoffera, Kraków 964, poz. 422.
29
600
poz. 129
poz. 130
Mianowski Lucjan (ur. 933)
29. Dwie kompozycje, Paryż 963
dwie litografie; wym. 205 x 25 mm oraz 205 x 50 mm (na planszy 285 x 385 mm), sygn.
p.d.: Lucien Mianowski 63, l.d.: epreuve d’artiste. Wokół kompozycji życzenia świąteczne
i noworoczne dla S. Wójtowicza, J. Panka i innych.
800
Misky Ludwik (884–938)
30. Akrobaci, l. 20. XX wieku
akwaforta; wym.: 95 x 75 mm; sygn. oł. p.d. Misky. Stan zachowania bardzo dobry.
400
Meid Hans (883–957)
3. Malarz pejzażysta, 98
akwaforta na welinie; wym.: 70 x 0 mm; grafika z oryginalną koszulką z druk. Napisem: Han Meid, Der Maler in der Landschaft, orginelradierung.
Lit.: Katalog dzieł graficznych Hansa Meida – Jentsch 298 b.
320
Mondral Karol (880–957)
32. Marseille, 92, na odwrocie portret mężczyzny, 94
akwaforta; wym.: I plansza: 30 x 200 mm; II pl.: 50 x 00 mm; komp. I sygn. pł. l.d.:
K. Mondral 92/ Marseille, poniżej komp. sygn. oł. p.d.: K.Mondral. Komp. II: sygn.
pł. l.d.: K.M.94.
600
Mrożewski Stefan (894–975)
33. Obrzęd Dziadów, 938
drzeworyt na bibule; wym.: 40 x 90 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Roma 38, płyta l.d.: MS. Grafika do książki Z. Kossak, „Gród nad jeziorem”, Warszawa 938. Stan
bardzo dobry.
Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 83.
400
34. Obrona grodu, 938
drzeworyt na bibule; wym.: 40 x 90 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Roma 38, płyta
30
Aukcja 8
poz. 149
poz. 132
poz. 142
poz. 140
l.d.: MS. Grafika do książki Z. Kossak, „Gród nad jeziorem”, Warszawa 938. Stan bdb.
400
35. Ofiara, 938
drzeworyt na bibule; wym.: 40 x 90 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Roma 38, płyta p.g.: MS. Grafika do książki Z. Kossak, „Gród nad jeziorem”, Warszawa 938. Stan
bardzo dobry.
400
36. Siejba, 938
bardzo dobry.
400
37. Pogrzeb woja, 938
31
400
poz. 141
poz. 143
Mrożewski Stefan (894–975) c.d.
38. Kurhanek Maryli, 946
drzeworyt na bibule; wym.: 40 x 93 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Paris 46. Grafika do „Ballad i romansów” A. Mickiewicza. Stan bardzo dobry.
400
39. Świteź, 946
drzeworyt na bibule; wym.: 44 x 90 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Roma 38, Paris
46, płyta l.d.: MS. Grafika do „Ballad i romansów” A. Mickiewicza. Stan bardzo dobry.
400
40. Chałupa, 923
drzeworyt na bibule; wym.: 75 x 80 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski 923 Warszawa;
pł. p.d.: MS. (il. s. 3)
600
4. Legenda walijska, 936
drzeworyt na bibule; wym.: 209 x 45 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski / Gregynog
Hall / 36, na płycie p.d.: MS.
600
42. Św. Franciszek z Asyżu, 938
drzeworyt na bibule; wym.: 90 x 220 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski Asyż 938.
800
43. Madonna z Dzieciątkiem, 934
drzeworyt, bibuła; wym.: 298 x 249 mm; sygn. oł. p.d.: Stefan Mrożewski, Amsterdam
34; na płycie: MS.
Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 02.
800
44. Kiść bzu, 94
drzeworyt na bibule; wym.: 265 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski; Sudół, płyta
p.d.: MS 94.
Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 242.
32
400
Aukcja 8
poz. 147
poz. 148
45. Piwonie, 94
drzeworyt na bibule; wym.: 270 x 20 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski; Sudół 94,
płyta p.d.: MS. Stan bardzo dobry.
Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 243.
400
46. Lilie, 942
drzeworyt na bibule; wym.: 264 x 202 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski; Sudół 942,
płyta p.d.: MS 942.
Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 250.
400
47. Róża, 942
drzeworyt na bibule; wym.: 265 x 205 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, płyta p.d.: MS.
Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 244.
400
48. Kwiaty jabłoni, 940
drzeworyt na bibule; wym.: 260 x 25 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski; Sudół 940,
płyta p.d.: MS.
Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 245.
400
49. Stary most w Amsterdamie, 933
drzeworyt na bibule; wym.: 99 x 240 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski; Amsterdam
934, płyta l.d.: MS. (il. s. 3)
Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 05.
50. Katedra w Akwilei, 939
drzeworyt na bibule; wym.: 90 x 29 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski.
Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 25.
33
200
800
Picasso Pablo (88–973)
5. Femme une condee, 963
litografia; wym. pl.: 90 x 75 mm; sygn. pł.: le 4.3.63 Picasso. Litografia, odbita u F. Mourlota i F. Chenota, była elementem autorskiego albumu „Les dames de Mougins”, wydanego w Paryżu w 964, przez Editions Cercle d`art (ss. 99, nlb. 8).
3200
52. Jacqueline, 958
litografia; wym. pl.: 300 x 230 mm; sygn. pł. p.g.: 7.5.58 pour me Amore Jacqueline. Picasso. Litografia, odbita u F. Mourlota i F. Chenota, była autorskiego albumu artysty „Les
dames de Mougins”, wydanego w Paryżu w 964, przez Editions Cercle d`art.
2400
Pieniążek Józef (888–953)
53. Krzemieniec. Widok na Liceum i Górę Bony, 927
akwaforta; wym.: 33 x 225 mm; sygn. oł. p.d. J. Pieniążek (podpis z dedykacją autorską)
oraz na płycie J. Pieniążek. Krzemieniec 927, l.d. oł. Krzemieniec. Grafika z teki „Krzemieniec. Miasto rodzinne Juliusza Słowackiego”, Lwów 927.
Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 436.
600
54. Krzemieniec. Stara uliczka, 927
akwaforta; wym.: 85 x 45 mm; sygn. oł. p.d. J. Pieniążek oraz na płycie J. Pieniążek.
Krzemieniec 927, l.d. oł. Krzemieniec. Grafika z teki „Krzemieniec. Miasto rodzinne
Juliusza Słowackiego”, Lwów 927.
600
55. Kapliczka przy kościele świętych Piotra i Pawła w Sandomierzu, 926
akwaforta, akwatinta; wym.: 25 x 98 mm; sygn. oł. p.d. J. Pieniążek oraz na płycie: J. Pieniążek, l.d. Sandomierz. Grafika z „Teka Sandomierska. Kwasoryty”, Lwów 926.
Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994
400
56. Ratusz w Sandomierzu, 926
akwaforta, akwatinta; wym.: 3 x 00 mm; sygn. p.d. J. Pieniążek, l.d. Sandomierz – Ratusz.
400
57. Orawka, ok. 927
akwaforta; wym.: 48 x 08 mm; sygn. oł. p.d.: Józef Pieniążek, l.d.: Orawka, na płycie
l.d.: Pieniążek. Grafika do planowanej teki „Spisz i Orawa”.
400
58. Krzyż przydrożny w Lasku na Podhalu [koło Chabówki], ok. 927
akwaforta; wym.: 58 x 00 mm; sygn. oł. p.d.: Józef Pieniążek, l.d.: Krzyż w Lasku, na
płycie l.d.: J. Pieniążek 927. Grafika do planowanej teki „Podhale”.
400
59. Prof. Leon Wyczółkowski w swej pracowni w Krakowie, 925
akwatinta, akwaforta; wym.: 275 x 225 mm; sygn. p.d.: Józef Pieniążek, l.d.: Prof. Leon
Wyczółkowski w pracowni. Stan zachowania: grafika po konserwacji.
000
60. Ulica Skałeczna, lata 20. XX wieku
akwaforta i akwatinta; wym.: 45 x 70 mm; sygn. (płyta) p.d.: J. PIENIĄŻEK, l.d.:
KRAKÓW; poniżej sygn. oł. p.d.: J. Pieniążek.
400
34
Aukcja 8
poz. 154
poz. 155
poz. 160
poz. 158
poz. 153
Pochop Robert
6. Baszta w Bieczu, ok. 96
akwaforta; wym.: 205 x 260 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Rubczak, l.d.: Biecz. Stan zachowania: papier zakwaszony. Grafika z wtórnie naniesioną sygnaturą pochodzi z cyklu
widoków Galicji.
400
Rapacki Józef (87–929)
62. Wieże kościoła Mariackiego w Krakowie, przed 94
litografia barwna; wym.: 500 x 350 mm (plansza: 560 x 450 mm); poniżej kompozycji,
w dolnej części planszy, drukowany opis Marienturm in Krakau, Original-Litographie
von Josef von Rapacki, Verlag der Gesellschaft für Vervielfältigende Kunst in Wien.
800
Ritter Maria (899–976)
63. Wenecja, lata 20. XX wieku
drzeworyt na bibule; wym.: 60 x 5 mm; sygn. na odwrocie pieczątką autorska.
320
64. Głowa mężczyzny, lata 30. XX wieku (okres paryski)
litografia; wym.: 300 x 220 mm; sygn. oł. p.d.: MR. Stan zachowania: naddarcie marginesu bez szkody dla kompozycji.
500
35
poz. 173
Rolicz Stanisław (93–977)
65. Wiejska dziewczynka, 955
akwaforta, akwatinta barwna, wym. 320 x 25 mm; sygn. oł. p.d.: St. Rolicz 955; l.d.:
Wiejska dziewczynka; poniżej: kolorowa akwaforta z akwatintą.
200
Rzepiński Czesław (905–995)
66. Z Tatr, 964
drzeworyt; wym.: 340 x 550 mm; sygn. oł. p.d.: Rzepiński, l.d.: Z Tatr.
200
Saliger Ivo (894–987)
67. Walka ze śmiercią (Lekarz), ok. 925
akwaforta kolorowana, miękki werniks; wym.: 740 x 595 mm; sygn. l.d. Efektowna i dekoracyjna grafika o tematyce medycznej.
600
Sichulski Kazimierz (879–942)
68. Padół płaczu, 92
litografia; wym.: 635 x 450 mm; sygn. na płycie p.g.: Sichul. Grafika z teki „Lamus”,
Lwów 92, nakład 50 egz. (nakład jednorazowy, płyty zniszczono).
Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, s. 242-243; I. Kosowska, Narodziny
polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il. 394.
600
69. Salome, 92
litografia; wym. planszy 585 x 450 mm; sygn. pł. p.g.: Sichul. Grafika z teki „Lamus”,
Lwów 92, nakład 50 egz.; odbitka po konserwacji.
Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 290.
Skoczylas Władysław (883–934)
800
70. Profil Janosika, 923
drzeworyt na tincie; wym.: 25 x 25 mm, nie sygn.
Lit.: Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa, Kraków 935, poz. 49.
36
600
Aukcja 8
poz. 174
poz. 169
7. Kobieta z jednorożcem (Sztuka), 99
drzeworyt, wym. 270 x 80 mm; n/s.
Lit.: Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa, Kraków 935, s.39.
000
72. Motyw ze Starej Warszawy, 930
drzeworyt, wym.: 30 x 95 mm; n/s. Grafika była dodatkiem do Sztuk Pięknych.
Lit.: Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa, Kraków 935, s.45 (jako Plac Zamkowy).
320
Stanisławski Jan (860–907)
73. Zmrok, 900
litografia barwna; wym.: 0 x 2 mm, sygn. l.d.: JS.
Lit.: Katalog wystawy, Koniec wieku. Sztuka polskiego modernizmu, Warszawa 996, s. 363/365; A. Giełdoń-Paszek, Jan Stanisławski, Bielsko-Biała 2004; I. Kosowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej,
Kraków 2000, il. 76.
600
74. Sad ukraiński (Krajobraz o zmroku), 904
litografia barwna; wym.: 34 x 207 mm; sygn. p.d.: J.S. Grafika z: Chimera, t. VII, z. 20/2.
Lit.: I. Kossowska, Narodziny polskiej grafiki..., s. 9, il. 57.
200
Stankiewicz Zofia (862–955)
75. Stare Miasto
litografia barwna; wym.: 265 x 205 mm; sygn. pł. p.d.: ZS.
Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 525
400
Steller Paweł (895–974)
76. Chrystus, lata 30. XX wieku
drzeworyt; wym.: 48 x 00 mm; poniżej odbicia płyty nadruk: p.d.: Paweł Steller, l.d.:
Chrystus/drzeworyt; grafika była dodatkiem do Sztuk Pięknych.
320
37
poz. 177
poz. 180
poz. 186
poz. 184
38
Aukcja 8
Stern Jonasz (904–988)
77. Kompozycja na motywie obrazu „Czarny Ląd”, przełom lat 60. I 70.
serigrafia na papierze żeberkowym; wym.: 70 x 480 mm; sygn. oł.p.d.: J. Stern. Praca
ze zbioru F. i B. Kędziorków.
2000
Stryjeńska Zofia (89–976)
78. Stroje ludowe, l. 30. XX wieku
druk barwny; wym. plansz ok. 535 x 745 mm, wym. kompozycji: ok. 425 x 670 mm;
zespół pięciu plansz: stroje ludowe z pod Krakowa; stroje ludowe z lubelskiego; stroje ludowe z kaszubskiego; stroje ludowe na Kurpiach; stroje ludowe z okolic Sieradza. Stan zachowania: na czterech planszach marginesy zabrudzone bądź naddarte bez szkody dla
kompozycji.
000
79. Krakowiak, 939
pochoir (forma druku) ręcznie kolorowana; wym.: 435 x 30 mm; sygn. p.d.: Zofia Stryjeńska. Tablica z dzieła „Polish peasant costumes. With introduction and notes by dr Thadee
Seweryn”, Nicea 939; wydał C. Szwednicki w nakładzie 400 egz.
400
Styrylska Celina (ur. 923)
80. Mars, 2. połowa lat 60. XX w.
drzeworyt barwny; wym.: 498 x 496 mm; sygn. oł. p.d.: Celina Styrylska Taranczewska,
l.d.: Mars, 8/20.
600
Szwarc Stanisław (880–953)
8. Limba
litografia; wym.: 400 x 270 mm; sygn. p.d.: Stan. Szwarc, l.d.: tytuł.
600
Taranczewski Wacław (903–987)
82. Święty Franciszek, koniec lat 20. XX wieku
drzeworyt; wym.: 280 x 200 mm; nie sygn. Grafika ze zbiorów rodziny artysty.
800
Tyrowicz Ludwik (90–958)
83. Lwów. Widok z Podwala, lata 30. XX w.
litografia, wym.: 225 x 375 mm (komp.); sygn. oł. p.d.: Ludwik Tyrowicz. Stan zachowania: grafika oprawiona w stare passe-partout.
000
Vasarelly Victor (906-997)
84. Tygrysy,
litografia barwna; wym. kompozycji: 440 x 660 mm; sygn. oł. p.d.: Vasarelly, odbitka
numerowana l.d.: 4/250. Stan bardzo dobry.
2700
85. Kompozycja, lata 70. XX wieku
serigrafia; wym.: 405 x 405 mm (wym. planszy: 620 x 490 mm); sygn. oł. p.d.: Vasarelly,
l.d. odb. nr 46/250.
2700
86. Kompozycja, lata 70. XX wieku
serigrafia; wym.: 300 x 300 mm; sygn. oł. p.d.: Vasarelly, l.d. odb. nr 99/25.
2700
39
Weiss Wojciech (875–950)
87. Kwiaty, 925
drzeworyt; wym. 275 x 95 mm; sygn. oł. p.d.: WWeiss.
Lit.: R. Weiss, Wojciech Weiss. Twórczość graficzna, Nautilus, Kraków 2006, poz. 66.
88. Z okna pracowni – widok na Bramę Floriańską, 94
drzeworyt; wym.: 277 x 23 mm; sygn. oł. p.d.: WWeiss.
Lit.: R. Weiss, Wojciech Weiss. Twórczość graficzna, Nautilus, Kraków 2006, poz. 03.
Wertenstein Maria (885–po 949)
89. Dziewczyna i ptak
litografia barwna; wym.: 440 x 370 mm, n/s, odb. u Jana Cotty w Warszawie.
Wojnarski Jan (879–937)
800
800
000
90. Idylla, 920
miedzioryt; wym.: 30 x 240 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Wojnarski, na płycie JW, l.d.: odb.
własnoręczna (miedzioryt), ś.d.: Idylla.
Lit.: B. Lewińska-Gwóźdź, Między niebem a kamieniem. Jan Wojnarski 879-937. Malarstwo, grafika
i rysunek, Pelplin 2000, il. 40.
200
9. Słoneczniki, 909
litografia barwna; wym.: 365 x 495 mm; sygn. w obrębie komp. oł. pd.: Jan Wojnarski,
ld.: Odb. własnoręcznie; grafika z teki „Autolitografie”; Kraków 909.
Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 594.
200
92. Słoneczniki, 909
litografia barwna (odmienny wariant kolorystyczny); wym.: 390 x 555 mm; nie sygn.;
zachowane -centymetrowe białe marginesy; odbitka po konserwacji.
200
93. Ulica Floriańska, 936
akwaforta; wym. kompozycji: 298 x 26 mm (plansza: 450 x 285 mm); sygn. oł. l.d.: akwaforta, śr.d. ulica Floriańska, p.d.: J. Wojnarski 36; papier Arches (znak wodny); stan bdb.
Lit.: B. Lewińska-Gwóżdż, Jan Wojnarski. Między niebem a kamieniem, Pelplin 2000
400
94. Portret ojca artysty, 909
litografia; wym.: 475 x 599 mm; sygn. p.d.: Jan Wojnarski, l.d.: Odb. własnoręczna. Grafika pochodzi z teki „Autolitografie”, 909.
200
95. Ornament z pawimi piórami, 909
litografia; wym.: 530 x 290 mm; n/s. Grafika jest okładką do teki „Autolitografie”, 909
Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 594, reprodukowana na s. 37.
500
96. Kościół Bożego Ciała w Krakowie
akwaforta; wym.: 245 x 45 mm; sygn. p.d.: Jan Wojnarski, l.d.: dedykacja autorska.
i rysunek, il. 48.
400
40
Aukcja 8
poz. 190
poz. 205
poz. 191
41
poz. 204
Wojnarski Jan (879–937) c.d.
97. Port w Gdańsku
akwaforta tonowana; wym. 30 x 265 mm; sygn. pł. d.: J. Wojnarski, poniżej komp. p.d.:
4/-6 odbitka z płyty Jana Wojnarskiego.
i rysunek, il. 4.
98. Krucyfiks królowej Jadwigi z katedry wawelskiej
akwaforta; wym.: 430 x 305 mm; sygn. p.d.: Jan Wojnarski, l.d.: odb. własnoręczna.
000
i rysunek, il.: 32.
99. Portret chłopca
litografia; wym.: 465 x 250 mm; sygn.: p.d.: Jan Wojnarski, l.d.: odb. własnoręczna.
200. Apsyda kościoła Najświętszej Maryi Panny w Krakowie
akwaforta; wym.: 240 x 80 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Wojnarski.
600
000
i rysunek, il. 46.
Wójtowicz Stanisław (920–99)
600
20. Akt, 939
drzeworyt; wym.: 30 x 50 mm; sygn. p.d. S. Wójtowicz, l.d.: 939. Wczesna praca artysty, bardzo rzadka.
300
202. Wiatrak, 947
akwaforta; wym.: 90 x 60 mm; sygn. p.d. S. Wójtowicz 47, l.d. : De „Adriaan” te Haarlem Holland.
300
203. Ptak, 972
drzeworyt; wym.: 25 x 248 mm (plansza: 305 x 350 mm); sygn. p.d. S. Wójtowicz, l.d.
odbitka numerowana 4/50- 72, Ptak.
600
Wyczółkowski Leon (852–936)
204. Świerk, ok. 922
litografia tuszem na błyszczącym papierze kredowym; wym.: 385 x 280 mm; sygn. p.d.:
L. Wyczół. Próbna odbitka grafiki z cyklu „Gościeradz”, rzadki przykład eksperymentów warsztatowych artysty. (il. s. 4)
3000
Wyspiański Stanisław (869-907)
205. Błogosławiona Salomea, 9
światłodruk według pastelu Stanisława Wyspiańskiego, barwna litografia, na tincie;
wym. kompozycji: 980 x 255 mm; poniżej kompozycji napisy tytułowe oraz nota Nakładem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie r. 9. Światłodruk kombinowany z barwną litografią. J. Löwyego we Wiedniu. Stan zachowania: niewielkie naddarcie
marginesu ( cm) bez szkody dla kompozycji. (il. s. 4)
200
122
42
Rysunek
Rysunek
poz. 206
poz. 209
poz. 208
Blonder (Sasza) Aleksander (909–946)
206. Widok miejski [ul. Kurniki w Krakowie?], 932-933
tusz, papier; wym.: 7,3 x 2,2 cm. Rysunek ze zbioru F. i B. Kędziorków (dar K. Filipowicza).
Praca była wystawiana na wystawie Grupy Krakowskiej (Pałac Sztuki, Kraków 979).
Lit.: Katalog wystawy Grupy Krakowskiej 932-937, Kraków 979, poz. 6.
Domaszewski J.
2400
207. Hucuł, 899
rysunek ołówkiem; wym.: 40,5 x 29 cm; sygn. p.d.: J. Domaszewski 2 I 899. Stan zachowania: uszkodzony lewy dolny róg bez szkody dla kompozycji.
800
Fabijański Stanisław (865–947)
208. Stara zagroda, ok. 900
rysunek ołówkiem; wym.: 20,5 x 3 cm; sygn. oł. p.d.: Stanisław Fabijański. Stan zachowania: papier naklejony na kartonik.
600
Leszczyńska-Kluza Danuta (ur. 926)
209. Przy lodach, lata 60. XX wieku
tusz, papier; wym.: 39 x 27,5 cm; sygn. na odwrocie oł. Danuta Kluza, powyżej pieczątka
Przyjęty oraz tytuł Przy lodach. Grafika w kartonowym passe-partout.
600
43
poz. 219
poz. 217
Lille Ludwik (897–957)
20. Martwa natura kuchenna
ołówek, papier; wym.: 2 x 5 cm; na odwrocie podpis oł. Lille. Rysunek był wystawiany
w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w Warszawie (986).
600
2. Głowy byków, przed 939
ołówek, papier; wym.: 20 x 27 cm; sygn. p.g.: Lille.
600
22. Trzewiki, buty i pantofle, ok. 935
ołówek, papier; wym.: 9,5 x 6,5 cm; nie sygn.
600
Mehoffer Józef (869–946)
23. Siedzące dziecko, 930
rysunek ołówkiem; wym.: 29,5 x 22,5 cm; sygn. p.d. J.M. 930. W prawym dolnym rogu
pieczątka: Ze zbiorów F. Ścibałły.
600
Panek Jerzy (98–200)
24. Akt. Kobieta stojąca tyłem
rysunek tuszem na papierze; wym.: 29,5 x 20 cm; sygn. l.g.: Panek.
200
25. Akt. Kobieta stojąca
rysunek tuszem na papierze; wym.: 29,5 x 20 cm; sygn. prawa strona środek: Panek.
200
26. Akt. Kobieta stojąca
rysunek tuszem na papierze; wym.: 29,5 x 20 cm; sygn. l.d.: Panek.
200
Waliszewski Zygmunt (897–936)
27. Portret Róży Cybulskiej, 93
rysunek ołówkiem na papierze; wym.: 34,5 x 24 cm; poniżej kompozycji dedykacja autorska: Kochanemu Tadeuszowi Kraków 93 Zyga W. Stan zachowania: rysunek w płóciennym passe-partout naklejony na tekturę. Na odwrocie zapiski proweniencyjne.
2000
44
Aukcja 8
poz. 220
poz. 218
Wroniecki Jan Jerzy (890–948)
28. Uliczka, lata 20. XX wieku
tusz, papier; wym.: 28,5 x 22 cm; sygn. l.d.: J. Wroniecki. Artysta związany z Buntem.
200
Wróblewski Andrzej (927–957)
29. Portret młodego mężczyzny, ok. 948
kredka, papier; wym.: 29 x 35,5 cm; nie sygn.
2000
Żechowski Stefan (92–984)
220. Portret dziewczynki, 934
ołówek, papier; wym.: 56 x 44 cm; sygn. l.d.: Żechowski.
5500
Teka rysunków
22. Teka pamiątkowa, 2. połowa XIX wieku
zbiór rysunków i akwarel zgromadzonych przez nieznanego polskiego kolekcjonera związanego towarzysko z Dreznem, Heidelbergiem i Karlsbadem; całość wtórnie
umieszczona w ozdobnej tece z napisem „Tatry”. Zawartość: . Julian Schlegel, Rzym,
85; ołówek, akwarela, wym.: 5,5 x 2 cm; sygn. ołówek l.d.: Schlegel Roma 85. 2.
Kaszowska, Książka, przed 88; akwarela, wym.: 8,5 x 7,5 cm; na odwrocie opis proweniencyjny. 3. Gałązka brzozy, przed 88; akwarela, wym.: 7 x 4 cm; na odwrocie
opis proweniencyjny. 4. Głowa lwa, 844; ołówek, akwarela, wym.: 6 x 4 cm, sygn.
nieczytelna l.d., data: 844. 5. Zabawa z latawcem, ok. 859; ołówek, akwarela; wym.: 9,5
x 4; na odwrocie opis proweniencyjny. 6. Ślepy kataryniarz; akwarela, papier; wym.: 3
x 9 cm; na odwrocie opis proweniencyjny. 7. Idalia Rakowska, NP. Maria; tusz, papier;
wym.: 2 x 7,5 cm; na odwrocie opis proweniencyjny. 8. Portret dziewczyny; akwarela
papier; wym.: 20,5 x 5 cm; sygn. p.d.: Goliey. 9. Scena mitologiczna; akwarela, papier;
wym.: 6,5 x 3 cm. 0. E. Fischer, Portret męski, 848; ołówek, papier, wym.: 22 x 8
cm; sygn.: E. Fischer; 2 sept. 848; Antwerpen; na odwrocie zapis proweniencyjny. 0.
45
poz. 221
1
poz. 221
6
poz. 221
21
Krzyż przydrożny, 88; akwarela, wym.: ,5 x 7,5 cm; sygn. p.d.: Ks. Jeżewski 88. .
Fragment kolumny. Widok Heidelbergu (dwie prace na planszy); I: wym.  x 0 cm;
II: wym. 0,5 x 7,3 cm; na odwrocie zapiski proweniencyjne (Vos Heidelberg). 2. Pastuszek, 882; ołówek, papier; wym.: 20,5 x 7 cm; sygn. p.d.: 882; EH. 3. Mostek, 875;
ołówek, papier; wym.: 0 x 6,5 cm; n/s, data p.d. 4. Widok Heidelbergu, ok. 880;
ołówek, papier; wym.: 2 x 9,8 cm; na odwrocie opis proweniencyjny (autor Vos). 5.
Oficer, ok. 880; ołówek, papier; wym.: 3 x 9 cm; na odwrocie tektury z naklejonym rysunkiem opis proweniencyjny. 6. Postać kobiety; ołówek, papier; wym.: 3 x 7 cm; sygn.
p.d.: Lilia Mich (brak dalszej części). 7. Studium postaci kobiet; ołówek, papier; wym.:
6,5 x 8,5 cm; n/s. 9. Młyn (na odwrocie Portret kobiety); akwarela; wym.: 7 x 5 cm.
8. Myśliwy – Kazimierz Jabłonowski; ołówek, papier; wym.: 9 x 22,5 cm. 2. Myśliwy
i niańka; ołówek, papier; wym.: 25 x 38 cm; zgięcie planszy. 9. Jan Ryziewicz, Portret
dziewczyny, 87; ołówek, papier; wym.: 28,5 x 24 cm; sygn. p.d.: Ryziewicz Jan; uczeń
III kl. 87 7/6. 20. Liście, 878; akwarela, papier; wym.: 25 x 6,5 cm; poniżej komp.
napis: Ischl r. 878. 2. Dom; piórko, papier; wym.: 3,5 x 9,5; n/s. 22. Świerk, 3.06.878;
ołówek, papier; wym.: 27 x 9,5 cm; n/s. 23. Podwórko; ołówek, papier; wym.: 25 x 20
cm; n/s. 24. Sir John Falstaff; tusz, papier; wym.: 20,5 x 7 cm; n/s. 25. Kościółek, 2
VIII 893; tusz, papier; wym.: 25,5 x 2 cm; sygnatura nieczytelna. 26. Uliczka arabska;
akwarela; wym.: 35,8 x 24,4 cm; n/s. 27. Archibald Gerard, Pejzaż górski, przed 88;
akwarela, papier; wym.: 2 x 8,5 cm; na odwrocie opis proweniencyjny.
7000
122
46
Wydawnictwa
Wydawnictwa
poz. 224
poz. 225
Brandel Konstanty (880–970)
222. Pierre Lievre „Supplement an paradoxe sur le comedien de Diderot. Cuirre et bois
orginaux de C. Brandel”, 929
książka wydana przez Editions du Trianon, Paris 929; 8o (2,5 x 5,5 cm), s. 22; 4 oryginalne akwaforty i 0 winiet w drzeworycie wykonanych przez K. Brandla; egz. nr 92
ze 00, opr. broszurowa. Egz. nieprzycięty, stan bardzo dobry.
Lit.: Katalog grafiki Konstantego Brandla, Toruń 2005, poz. 292-300.
2000
Brandel Konstanty (880–970)
223. Andre Maurois „Ariel ou la vie de Shelly. Roman. Bois originaux en couleurs do
Constantin Brandel”, 929
książka wydana przez Le Livre Moderne Illustre, Paris 929; 8o (20,5 x 4,5 cm), s. 208.
Zawiera 2 oryginalne, całostronicowe drzeworyty K. Brandla, 0 drzeworytów półstronicowych i liczne winiety. Oryginalna oprawa broszurowa.
Lit.: Katalog grafiki Konstantego Brandla, Toruń 2005, poz. 30-322.
Cybulska-Piskorek Jadwiga
700
224. Stara Warszawa, 960.
teka 6 akwafort: Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, wym.: 20 x 80 mm; sygn. pd.:
Jadwiga Cybulska, ld.: Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, śr.: 48/00.; Ulica Wąski
Dunaj, wym.: 80 x 25 mcm; sygn. pd.: Jadwiga Cybulska, ld.: Ulica Wąski Dunaj,
śr.:48/00; Widok na Stare Miasto, wym.: 25 x 80 mm; sygn. pd.: Jadwiga Cybulska,
ld.: Widok na Stare Miasto, śr.: 48/00; Zaułek z widokiem na Kościół św. Marcina,
wym. 80 x 00 cm; sygn. pd.: J. Cybulska, ld.: Zaułek z widokiem na kościół św. Marcina, śr. 48/00; Ulica Fret, wym.: 45 x 80 mm; sygn. pd.: Jadwiga Cybulska, ld.: Ulica
Freta, śr.: 48/00; Widok na Nowe Miasto, wym. 25 x 75 mm; sygn. pd.: Jadwiga Cybulska, ld.: Widok na Nowe Miasto, śr. 48/00. Wyd. Warszawskiej Akademii Sztuk
Pięknych. Egzemplarz numer.: 48.
400
47
Dretler-Flin Stefania (909–994)
225. Najpiękniejszy jest Kraków, 947.
teka 0 drzeworytów; wym. plansz 50 x 00 mm; nie sygn. Wizja; Rynek Krakowski,
Kaplica Przemienienia Pańskiego w kościele NMP; Plac Mariacki; Biblioteka Jagiellońska; Lajkonik; Wieża ratuszowa; Ulica Kanonicza; Wawel; Dziedziniec arkadowy
na Wawelu; Wyd. Przełom, Kraków.
320
Gierlowski Stefan
226. Dostojewski F. Une Femme Douce, 927
wydawnictwo artystyczne; (4°), 90 stron, wyd. Marcel Scheur, Paris 927, wyd. I z 0
kubizującymi akwafortami Stefana Gierlowskiego. Oprawa kartonowa oryginalna.
egz. 266 z 300 (na papierze welinowym)
2800
poz. 224
poz. 226
Hajdukiewicz Ludwik (ur. 886)
227. Stary Kraków. Album Pamiątkowy z 6 rycinami, 922
teka 6 litografii barwnych; wym. plansz: ok. 75 x 30 mm; Ogólny widok Krakow,
sygn. p.d.: Hajdukiewicz; Rondel i Brama Floriańska, niesygn.; Część dawnego muru
miejskiego przy Bramie Floriańskiej, niesygn.; Ulica Floriańska widziana z Bramy św.
Florjana, niesygn.; Podcienia Sukiennic, sygn. ld.: Hajdukiewicz; Kościół św. Wojciecha, sygn. pd.: Hajdukiewicz; Ratusz i Sukiennice na Rynku Krakowskim, sygn. ld.:
Hajdukiewicz; Kościół N. Panny Marii (strona prawa), sygn. pd.: Hajdukiewicz; Tyły
Kościoła św. Barbary i N.P. Marii (Mały Rynek), niesygn.; Ulica Kanonicza, ld.: Hajdukiewicz; Klasztor P.P. Norbertanek na Zwierzyńcu, niesygn.; Wawel: tyły budynku poseminaryjnego na wałach Zamku Królewskiego, sygn. pd. nieczytelna; Katedra Zamku
Królewskiego na Wawelu, sygn. ld. nieczytelna; Wawel: Dzwon króla Zygmunta, niesygn.; Wawel: Krużganki pierwszego piętra w dziedzińcu rycerskim, sygn. ld. nieczytelna; Wawel: Groby Królewskie, sygn. ld.: Hajdukiewicz; wyd. S.A. Ryngraf, Kraków;
okładkę projektował A. Gołębiowski.
640
228. Katalog IV Wystawa Malarstwa i Grafiki Grupy Krąg.
Kraków Pałac Sztuki. Sierpień 963
48
Aukcja 8
katalog; wym. 8 x 9,5 cm, 25 stron, 2 ilustracji; w wystawie wzięli udział: Stanisław
Wójtowicz (odręcznie wpisana do katalogu dedykacja dla Stanisława Wałacha), Klem
Felchnerowski (odręczna dedykacja), Janina Baranowska; Adam Falkiewicz; Cecylia Wodnicka – Ząbkowska; Marian Szpakowski (odręczna dedykacja), Kazimierz
Rojowski; Janina Żemojtel (odręczna dedykacja); Stanisław Frenkiel; Włodzimierz
Kunz; Marek Łączyński; Józef Ząbkowski; wyd. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk
Pięknych w Krakowie, Wydział Kultury PMRN w Zielonej Górze; projekt katalogu M. Szpakowski. Do katalogu dołączono 4 grafiki: Cecylia Wodnicka-Ząbkowska,
Kompozycja, linoryt, wym. 30 x 35 mm; sygn. p.d.: C. Wodnicka; Marian Szpakowski,
Kompozycja, litografia, wym. 35 x 55 mm, sygn. l.d.: M. Szpakowski, śr.: 65/00, p.d:
„963”; Włodzimierz Kunz, Kompozycja, akwaforta, wym.: 30 x 75 mm; sygn. p.d.:
Wł. Kunz, l.d.: miedzioryt, śr.: 5/00; Józef Ząbkowski, Kompozycja, linoryt, wym.:
50 x 55 mm; sygn. pd.: J. Ząbkowski, l.d.: 963.
200
Kimbel Wilhelm (868–965)
229. Rathaus zu Breslau (936-37)
teka 5 litografii przedstawiających detale gotyckiej kamieniarki (Auschnitte aus den figuren und Tierfreisen der Sudseite; dargestellt und litographiert von Wilhelm Kimbel in
Auftrage der Stadt Breslau; Handgerduckt In der Offizin Hermann Birkholz): karta tytułowa, wym.: 325 x 47 mm, pozostałe kompozycje wym.: ok. 305 x 580 mm: Herb Miejski; Robotnicy; Polowanie; Jelenie; Lew zagryzający krowę; Człowiek pierwotny i smok;
Pies i kogut; Pojedynek na miecze; Niedźwiedź i dzik; Polowanie; Rycerze; Kobieta
w koszu; Dwie postaci i pies; Lew walczący ze smokiem; Jeleń; na dodatkowej karcie
dedykacja z 937 dla B. Zdravkova, burmistrza Płowdiw, z odręcznym podpisem nadburmistrza Wrocławia H. Friedreicha. Całość w oryginalnej tece. Prace sygn. na płytach.
Stan bdb.
8000
Kisling Mojżesz (89–953)
230. Maurice Goddet “Chacun treize a la douzaine”, 933
książka wydana przez Editions „Le Document”, Paris 933; 8° (20,5 x 5,7 cm), s. 82;
frontyspis: oryginalna akwaforta z portretem autora wykonana przez Kislinga, sygn.
i ded. na płycie p.d.; egz. nr 20 ze 44, opr. broszurowa.
450
Mrożewski Stefan (894–975)
23. Henryk Sienkiewicz, Une Aventure a Sidon […], 93
książka (8°) wydana przez paryskie wydawnictwo Editions du Trianon w 345 egz. (egz.
Nr 267); zawiera 6 miedziorytów S. Mrożewskiego sygnowanych na pł. SM: Żołnierz
przed panem, Para siedząca pod murem, Żołnierz pilnujący więźniów, Pochód, Pan
Zagłoba wśród kompanów, Pan Lubomirski i wiedźma, Pan Lubomirski na koniu.
Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 53.
000
232. Elckerlijc, 95
druk artystyczny (8°), 63 strony; wyd. De Ross, Utrecht; wewnątrz 8 grafik autorstwa
S. Mrożewskiego; egzemplarz numerowany: 06.
Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004.
122
49
000
Malarstwo,
Malarstwo,rzeźba
rzeźba
233. Tobis Andrzej (ur. 970)
Zupa na stole, 2003
olej na płótnie; wym.: 40 x 00 cm; na
odwrocie autorski opis pracy.
000
234. Kozera Aleksander (ur. 976)
Bielany I, 2008
akryl; wym.: 00 x 30 cm; na odwrocie
autorski opis pracy.
2900
50
Aukcja 8
235. Kowynia Dominika (ur. 978)
Ogląda, 2007
olej na płótnie; wym.: 70 x 70 cm; na odwrocie autorski opis pracy.
2200
236. Wnęk Grzegorz (ur. 974)
Modelka (Samotna), 2008
olej na płótnie; wym.: 00 x 00 cm; na odwrocie autorski opis pracy.
Lit.: Katalog, Grzegorz Wnęk. Malarstwo, Kraków 2008, repr. s. 62.
6500
51
237. Kozera Elżbieta (ur. 976)
Niedziela – Wybory II, 2007
tempera na płótnie; wym. 70 x 00 cm; na odwrocie autorski opis pracy.
2700
238. Dariusz Mlącki (ur. 963)
Kopertowiec, 2007
olej, płótno; wym.: 58 x 72 cm; opis autorski na odwrocie; praca wystawiana.
4000
52
Aukcja 8
239. Kolnik Artur (890-97)
Martwa natura z ananasem i cytryną,
lata 30. XX w.
olej na płótnie; wym.: 35 x 27 cm;
sygn. p.d. Kolnik.
4000
240. Wójtowicz Stanisław (920–99)
Autoportret z motylkiem, 979
olej, sklejka; wym.: 27 x 22 cm; sygn. p.d.:
S. Wójtowicz, l.d.: 979; na odwrocie autorski opis obrazu.
800
24. Orbitowski Janusz (ur. 940)
Kompozycja abstrakcyjna, lata 60. XX wieku
olej na płótnie; wym.: 58 x 72 cm; sygn. l.d.: J. Orbitowski.
5000
53
242. Żebrowski Adam (897-993)
Jarmark – Krościenko, lata 30. XX wieku
olej, sklejka; wym.: 58 x 58 cm; sygn. l.g.: A. Żebrowski, na odwrocie: sygn. Adam Żebrowski
5000
poz. 243
54
Aukcja 8
243. Wójtowicz Stanisław (920–99))
Pejzaż z Osterbeek, 947
olej, płyta pilśniowa; wym.: 22 x 28 cm; sygn. p.d.: St. Wójtowicz 947, l.d.: St. Wójtowicz.
Na odwrocie autorski opis obrazu.
2200
244. Lewicki Leopold (930–999)
Kąpielisko, 937
olej, tektura; sygn.: 36,5 x 36,5 cm; sygn. p.d.: L. Lewicki. Na odwrocie sygnowany
atramentem: Leopold Lewicki 935 oraz dwa szkice atramentem; zapiski proweniencyjne.
Praca była pokazywana na wystawie Grupy Krakowskiej (Pałac Sztuki, Kraków 979).
32000
55
245. Tarnawska-Wójtowicz Maria (92–2004)
Portret konia, 969
olej, płyta pilśniowa; wym.: 32 x 39 cm; sygn. l.d.: M. T. Wójtowicz 69; na odwrocie autorski
opis obrazu.
500
246. Mikulski Kazimierz (98–998)
Portret wielokrotny, 994
tusz, ksero, farba; wym.: 30 x 24,8 mm; sygn. p.d.: K Mikulski 94, l.d.: Ksero + kolor ecoline;
proweniencja: kolekcja Felicji i Bogdana Kędziorków.
3000
247. Dwa akty, dwa Słońca, 989
tusz, farba; wym.: 30,2 x 24, cm; sygn. p.d.: K Mikulski 89; proweniencja: kolekcja Felicji
i Bogdana Kędziorków.
4000
56
Aukcja 8
248. Szpunar Tadeusz (ur. 92)
Kompozycja I z cyklu Rozważania nad kołem i kwadratem, 979
drewno, blacha miedziana; wym.: 79 x 80 cm.
Lit.: Tadeusz Szpunar. Prace z lat 60. i 70., Kraków 2006, il.
6800
249. Stern Jonasz (904–988)
Kompozycja, 953
dekalkomania; wym.: 370 x 290 mm; sygn. p.d.: Stern 953.
Lit.: praca reprodukowana w książce pod red. L. Pasternaka Bereziacy, Warszawa 965.
4000
250. Malina Jerzy (903–989)
Abstrakcja kwadratowa, 968
technika mieszana, tempera, dekalkomania; wym.: 9,5 x 9,5 cm; sygn. p.d.: J. Malina.
57
2000
25. Podsadecki Kazimierz (904–970)
Akt, 966
olej na płótnie; wym. 48,2 x 32,5 cm; sygn.
l.d.: Podsadecki – 966.
5000
252. Radnicki Zygmunt (894–969)
Na Kaszubach, 959
olej na płótnie; wym.: 58 x 74 cm; sygn. p.d.: Z. Radnicki.
9200
58
Aukcja 8
253. Wałach Stanisław (99–983)
Pejzaż z Psiego Pola, 947
olej na tekturze; wym.: 29 x 46 cm; na odwrocie nalepka ZZPAP w Krakowie
i sygnatura artysty.
600
254. Podsadecki Kazimierz (904–970)
Ryby w koszyku, 958
tempera na desce; wym.: 3 x 4 cm; sygn. l.d.: Podsadecki, p.d.: VI.958.
59
6000
255. Potworowski Tadeusz (898–962)
- Pejzaż nadmorski, lata 30. XX wieku, sygn. oł. p.d.: Potworowski
- Na scenie, lata 30. XX wieku, oł. p.d.: T.P.
akwarele na szarym papierze; wym.: 35 x 50 cm; prace na dwóch stronach jednej karty.
800
256. Czyżewski Tytus (880–945)
W polu, 938
akwarela; wym.: 29 x 39,5 cm; sygn. l.d.: Tytus Czyżewski, Limanowa (?) 938.
60
3000
Aukcja 8
257. Jarema Maria (908–958)
W kawiarni „U Plastyków”, lata 40. XX w.
akwarela, papier; wym.: 9,5 x 5,5 cm (w świetle
p.p.), n/s. Poniżej, na p.p., w l.d. napis: Od męża
Marysi Kornela Filipowicza, dn. 2. IV. 74 r.
4000
258. Brzozowski Tadeusz (98–987)
Hippokrates, 973
technika mieszana na płótnie (naklejonym
na desce); wym.: 70 x 45 cm; sygn. p.d.: T.B.
73, na odwrocie datowanie i autorski opis
obrazu; oryginalna, autorska rama. Obraz
był darem artysty dla zakopiańskiego plastyka i animatora ruchu kolekcjonerskiego
S. Murzyna.
0000
259. Waliszewski Zygmunt (897–936)
Pejzaż leśny, lata 20. XX wiek
akwarela na papierze; wym.: 26 x 22 cm; sygn.
oł. p.d.: Z.W. Stan zachowania: praca w kartonowym passe-partout. Praca ze zbiorów po
Tadeuszu Cybulskim.
3000
61
260. Dunikowski Xawery (875–964)
Plakieta z popiersiem
Ignacego Daszyńskiego, ok. 92
brąz, wym.: 30 x 24,5 cm; sygn. l.d.: Ks. Dunikowski; stan bardzo dobry.
Lit.: A. Kodurowa, Xawery Dunikowski, Warszawa 974.
0000
26. Laszczka Konstanty (865–956)
Popiersie Juliusza Słowackiego, ok. 900
rzeźba, drewno; wym.: 46 x 26 x 27 cm;
sygn. z tyłu: K. Laszczka.
6000
62
Aukcja 8
262. Żurawski Stanisław (889–976)
Akt, 932
olej, płótno; wym.: 74 x 60 cm; sygn. l.d.: St. Żurawski; na odwrocie naklejka z wystawy TPSP
we Lwowie.
8000
263. Sidorowicz Zygmunt (846–88)
Portret kobiety, 87
olej, płótno; wym.: 37 x 26 cm; sygn l.d.:
Sidorowicz / 87. Obraz po konserwacji.
400
264. Radzikowski Walery Eliasz (84–905)
Ruiny kapliczki, 860
tusz lawowany; wym. 2 x 4,5 cm; sygn. p.d. oł.: WE; poniżej komp.: Szymon Czarny, dobry
przewodnik, na Babią Górę, w 860.
Lit.: A. Szpakowski, Walery Eliasz Radzikowski, Kraków 960, s. 4-5.
2000
265. Ruiny kapliczki, 860
tusz lawowany, wym. 2 x 5 cm; sygn. oł. p.d.: WE oraz napis tytułowy.
Lit. A. Szpakowski, Walery Eliasz Radzikowski, Kraków 960, s. 4-5.
63
2000
266. Wyczółkowski Leon (852–936)
Sosna, 97
technika mieszana (kredka, tusz); wym.: 35 x 25 cm; sygn. oł. l.d.: L. Wyczól oraz data.
Praca oprawiona. Na odwrocie naklejka wystawiennicza TPSP w Poznaniu.
6000
64
Aukcja 8
267. Wyspiański Stanisław (869–907)
Św. Dorota, 895-897
akwarela, tusz, kredka na kalce i papierze; wym. kalki: 69 x 35 cm, wym. podobrazia: 73 x 3
cm; nie sygn., ale z notatkami artysty na kalce. Projekt realizacyjny jednej z średniowiecznych kwater witrażowych pochodzących z klasztoru OO. Dominikanów w Krakowie.
26000
122
65
SKOROWIDZ NAZWISK
A
Aa van der Pierre 5
Affaita Isidoro 5
Anderle Jiri 18
autor nieznany 17
B
Balestrieri Lionello 18
Bandura Jerzy 19
Béjot Eugene 19
Bella Stefano della 5
Benedyktowicz Janusz 19
Benner Henri 5
Blonder (Sasza) Aleksander 43
Bosio G[iovanni] B [attista] 5
Brandel Konstanty 47
Brzozowski Tadeusz 61
Bukowski Jan 20
C
Casberg Paul 20
Cellarius Andreas 5
Châtelain Henri Abraham 5
Chereau François 6
Cherubini Alberti zw. Borgheggiano
Cieślewski Tadeusz 20
Cochin Charles-Nicolas st. 6
Codonie J. 6
Cybulska-Piskorek Jadwiga 47
Czajkowski Stanisław 20
Czyżewski Tytus 20
D
Dariusz Mlącki 52
Domaszewski J. 43
Dretler-Flin Stefania 48
Dunikowski Xawery 62
Dürer Albrecht 17
F
Fabijański Stanisław 43
Fałat Julian 8
Farrell Frederick Arthur 21
Fijałkowska Zofia 21
Filipkiewicz Stefan 21
Fischer E. 45
François Charles Jean 7
G
Gaj Jacek 21
Gedliczka Zdzisław 22
Gerard Archibald 46
Gierlowski Stefan 48
Glasner Jakub 22
Goltzius Hendrick 7
Grass Günter 22
Grasset de Saint-Sauveur Jacques
Grott Teodor 22
Gumowski Jan Kanty 23
8
H
Hajdukiewicz Ludwik 48
Herisset Antoine 8
J
Jabłonowski Kazimierz 46
Jahl Władysław 23
Jarema Maria 61
Jaźwiecki Franciszek 24
Jode Gerard de 8
Jurkiewicz Andrzej 24
6
K
Kalnins Reinhold 24
Kaufmann Angelika 8
Kimbel Wilhelm 49
Kisling Mojżesz 49
Kollwitz Käthe 24
Kolnik Artur 53
Konieczny Włodzimierz 24
Korzeniowska Wanda 25
Kossak Juliusz 25
Kowynia Dominika 51
Kozera Aleksander 50
Kozera Elżbieta 52
Krasnodębska-Gardowska Bogna
Król Zygmunt 25
LŁ
Laszczka Konstanty 62
Laszenko Aleksander 26
Lebenstein Jan 26, 28
Lenica Jan 28
Leszczyńska-Kluza Danuta 43
Lewicki Leopold 28, 55
Lille Ludwik 44
Lauveragne Barthélemy 8
Łopieński Ignacy 8, 28
66
25
M
Malina Jerzy 57
Mallet Alain Manesson 9
Mann C.A 9, 10
Marek Józef 29
Martin Johan Frederik 10
Mehoffer Józef 29, 44
Meid Hans 30
Meissner Daniel 11
Mianowski Lucjan 30
Mikulski Kazimierz 56
Mondral Karol 30
Mrożewski Stefan 30, 32, 49
N
Norblin Jan Piotr
Sichulski Kazimierz 36
Sidorowicz Zygmunt 63
Skoczylas Władysław 36
Stanisław Leszczyński 5
Stanisławski Jan 37
Stankiewicz Zofia 37
Steller Paweł 37
Stern Jonasz 39, 57
Stryjeńska Zofia 39
Styrylska Celina 39
Szpunar Tadeusz 57
Szwarc Stanisław 39
T
Taranczewski Wacław 39
Tarnawska-Wójtowicz Maria
Teniers David II 16
Tobis Andrzej 50
Tyrowicz Ludwik 39
11, 12, 14
O
Orbitowski Janusz 53
Orłowski Aleksander 14
V
Vasarelly Victor
P
Panek Jerzy 44
Picart Bernard 14
Picasso Pablo 34
Pieniążek Józef 34
Piranesi Giovanni Battista 14
Płoński Michał 14
Pochop Robert 35
Podsadecki Kazimierz 58, 59
Poniatowski Józef 5
Potworowski Tadeusz 60
R
Radnicki Zygmunt 58
Radzikowski Walery Eliasz
Rakowska Idalia 45
Rapacki Józef 35
Redlich Henryk 15
Reni Guido 15
Ritter Maria 35
Rolicz Stanisław 36
Ryziewicz Jan 46
Rzepiński Czesław 36
S
Saliger Ivo 36
Schenk Peter 15
Schlegel Julian 45
Schmidt Georg Friedrich
56
39
W
Wałach Stanisław 59
Waliszewski Zygmunt 44, 61
Weiss Wojciech 40
Wertenstein Maria 40
Wierix Hieronymus 16
Wierusz-Kowalski Alfred 9
Wnęk Grzegorz 51
Wojnarski Jan 40, 42
Wójtowicz Stanisław 42, 53
Wróblewski Andrzej 45
Wroniecki Jan Jerzy 45
Wyczółkowski Leon 34, 42, 64
Wyspiański Stanisław 42, 65
63
Z
Zumpe Johannes
17
Ż
Żebrowski Adam 54
Żechowski Stefan 45
Żurawski Stanisław 63
16
67
BIBLIOGRAFIA
Czerner O., Wrocław na dawnej rycinie, Wrocław 1989
Ficacci L., Piranesi. The complete Etchings, Tachen 2000
Giełdoń-Paszek A., Jan Stanisławski, Bielsko-Biała 2004
Grońska M., Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994
Grońska M., Tadeusz Cieślewski syn, Warszawa 1962
Hillemacher H., Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 1899
Hogarth i jego wiek. Arcydzieła grafiki XVII w., Kraków 2001
Hollstein F.W.H., Dutch and Flemish etchings, egravings and woodcuts, Amsterdam 1995, vol. IX.
Hrabal B., Jiri Anderle, Koln 1983
Hutten-Czapski E., Spis rycin przedstawiających portrety przeważnie osobistości polskich […], Warszawa 2001
Jakimowicz I., Pięć wieków grafiki polskiej, Warszawa 1997
Katalog grafiki Konstantego Brandla, Toruń 2005
Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających, Warszawa 1994
Katalog Widoków Krakowa, t. IV, Kraków 2007.
Katalog wystawy Grupy Krakowskiej 1932-1937, Kraków 1979
Katalog wystawy Józefa Mehoffera, Kraków 1964
Katalog wystawy: Aleksander Orłowski, Warszawa 1958
Klipstein A., The Graphic Work of Käthe Kollwitz: Complete Illustrated Catalogue, Nowy Jork 1955
Kodurowa A., Xawery Dunikowski, Warszawa 1974
Koniec wieku. Sztuka polskiego modernizmu, Warszawa 1996
Kosowska I., Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000
Kotula K., Aleksander Laszenko. Katalog wystawy, Włocławek 1992
Leopold Lewicki. Wystawa malarstwa i grafiki ze zbiorów Felicji i Bogdana Kędziorków, Kraków 2001
Lewińska-Gwóźdź B., Między niebem a kamieniem. Jan Wojnarski 1879-1937. Malarstwo, grafika i rysunek, Pelplin 2000
Łomnicka-Żakowska E., Graficzne portrety Augusta II i Augusta II Wettynów w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie,
Warszawa 1997
Pietrzak A., Czarodziej rylca, Warszawa 2004
Pohorska-Primus M., Katalog gabinetu rycin PAU, cz. VI, Hendrick Goltzius i jego pracownia, Kraków 2004
Rastawiecki S., Słownik rytowników polskich, Poznań 1886
Servolini L., Cherubino Alberti, Italian Engraver of the Sixteenth Century, Kansas City, 1940
Smolik P., Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 1934
Sroczyńska K., Matejko. Obrazy olejne, Warszawa 1993
Szpakowski A., Walery Eliasz Radzikowski, Kraków 1960
Tadeusz Szpunar. Prace z lat 60. i 70., Kraków 2006
Tessaro-Kosimowa I., Warszawa w starych albumach, Warszawa 1978
Thesaurus Philopoliticus oder Politisches Schatzkästlein. Faksimile-Neudruck der Ausgaben Frankfurt A.M. 1625-1626 und 16271631, Hagen-Berchum 2003
Weiss R., Wojciech Weiss. Twórczość graficzna, Nautilus, Kraków 2006
Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa, Kraków 1935
68
REGULAMIN
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki, przedmioty o wartości artystycznej i historycznej, oddane w komis lub będące własnością
Salonu Antykwarycznego NAUTILUS.
Ceny podane w katalogu są cenami wywołania.
Prowadzący aukcję ustala tzw. postąpienie w licytacji i ma prawo do dowolnego rozdzielania lub łączenia obiektów wystawionych
do sprzedaży, zmiany kolejności licytowanych przedmiotów oraz do ich wycofania z aukcji bez podania przyczyny.
Aukcjoner w imieniu firmy NAUTILUS ma prawo zaproponować do sprzedaży przedmioty, których nie ma w katalogu.
W przypadku uzasadnionego sprzeciwu, co do oferty kończącej licytację wyrażonego przez uczestnika licytacji bezpośrednio po
jej zakończeniu, prowadzący aukcję ma prawo do ponownego przeprowadzenia licytacji lub do jej kontynuowania.
Do udziału w licytacji upoważnione są również osoby, które złożyły pisemne polecenie kupna najpóźniej na 24 godz.
przed rozpoczęciem licytacji.
Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za właściwą realizację zleceń pisemnych, które napłynęły po tym terminie.
W zamówieniach pisemnych prosimy podać: nr pozycji w katalogu, nazwisko autora, pierwsze słowo tytułu oraz
najwyższą oferowaną cenę (limit).
Wysokość limitów oraz nazwiska osób lub nazwy instytucji biorących udział w licytacji drogą korespondencyjną są
informacjami poufnymi.
W imieniu tych osób i instytucji w licytacji będzie uczestniczył upoważniony przedstawiciel firmy NAUTILUS.
W przypadku takich samych ofert pisemnych, decyduje kolejność ich doręczenia.
Gdy w trakcie licytacji najwyższą zgłoszoną ofertą jest oferta pocztowa, zakup przedmiotu następuje za wylicytowaną
cenę, która może być niższa od kwoty pocztowej.
Jeżeli są conajmniej dwie oferty pocztowe na ten sam obiekt, aukcjoner może rozpocząć licytację od maksymalnego limitu
przedostatniej oferty pocztowej powiększonego o jedno postąpienie (licytacja dla zwycięskiej oferty pocztowej).
Nabywcą przedmiotu staje się osoba oferująca najwyższą cenę.
Biblioteka Jagiellońska i Biblioteka Narodowa mają prawo pierwokupu po cenach wylicytowanych.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wykluczenia z aukcji osób, które nie wywiązały się z przyjętych zobowiązań.
Do wylicytowanej kwoty Salon Antykwaryczny „NAUTILUS” dolicza 6 %.
Zakupione pozycje mogą zostać wysłane pocztą:
* dla instytucji – kredytowo
* dla osób prywatnych – za pobraniem bankowym (doliczając opłaty za wartość przesyłki wg taryfy pocztowej).
Osoby odbierające pozycje osobiście zobowiązane są wykupić je w ciągu 7 dni od daty aukcji.
Po tym terminie naliczane będą ustawowe odsetki.
Płatników podatku VAT prosimy o wcześniejsze podanie numeru NIP.
Nabywca może w terminie 14 dni od dnia aukcji odstąpić od umowy kupna w przypadku, gdy opis katalogowy pozycji w sposób
ewidentny odbiega od stanu faktycznego. W sprawach spornych roszczenia nabywcy zostaną uwzględnione po dostarczeniu
przez niego wiarygodnej ekspertyzy w tym terminie.
Organizator, z zastrzeżeniem punktu 17, nie ponosi odpowiedzialności za kryte wady fizyczne wady prawne licytowanych
pozycji, co nie wyłącza roszczeń wobec sprzedającego.
69
.
1
2.
1
3.
1
4.
1
5.
1
6.
1
7.
1
8.
1
9.
1
0.
1
.
1
2.
1
3.
1
4.
1
5.
1
6.
1
7.
1
8.
1
9.
1
20.
1
2.
1
22.
1

zobaczyć na stronie internetowej
www.artlist.pl
MALARSTWO • GRAFIKA • KSIĄŻKA • KARTOGRAFIA • PLAKAT • AUKCJE • WYSTAWY