AUKCJA NR 18
AUKCJA NR 18
Salon Antykwaryczny AUKCJE AUKCJA NR 18 grafika, rysunek, malarstwo, rzeźba, wydawnictwa WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA 24 IV – 26 IV 2008 Salon Antykwaryczny Nautilus, ul. Pijarska 5/2a, Kraków AUKCJA Sobota, 26 IV 2008, godzina 2 00 Restauracja „Miód i Wino”, ul. Sławkowska 32, Kraków Salon Antykwaryczny Michał Maksymiuk, Maciej Żywolewski ul. Pijarska 5/2a 31-015 Kraków tel.: + 48 12 422 91 60 fax: + 48 12 432 94 40 kom.: 095899895 e-mail: [email protected] www.antique.com.pl; www.artlist.pl BANK PEKAO S.A. III O/ KRAKÓW Nr konta: 46124022941111000037089120 OPRACOWANIE: Michał Maksymiuk, Roman Marcinek, Maciej Żywolewski SKŁAD, ZDJĘCIA: Maciej Żywolewski Na okładce: Stefan Żechowski, Portret dziewczynki, 934 poz. 220 Reprodukcje wszystkich prac można zobaczyć na stronie internetowej: www.artlist.pl COPYRIGHT: © Nautilus Salon Antykwaryczny 2008 poz. 46 Spis treści: I. Grafika dawna II. Grafika XX wieku III. Rysunek poz. 206 – 221, s. 43 IV. Wydawnictwa artystyczne poz. 222 – 232, s. 47 V. Malarstwo, rzeźba poz. 233 – 267, s. 50 VI. Regulamin poz. 1 – 63, s. 5 poz. 64 – 205, s. 18 s. 69 poz. 6 poz. 3 poz.62 poz.63 Grafikadawna dawna Grafika Aa van der Pierre (659–753) . Widok Krakowa, ok. 730 miedzioryt kolorowany; wym.: 220 x 275 mm; w kartuszu napis: Cracovie / Ville de la Petite Pologne. Grafika wydana w Lejdzie. 3000 Affaita Isidoro (?–po 693) 2. Plan fortyfikacji Krakowa, 657 miedzioryt; wym.: 305 x 380 mm; grafika sporządzona według rysunku I. Affeitoi. Stan zachowania: ślady złożenia; w p.g. nieznaczne naddarcie marginesu. 2600 Bella Stefano della (60–664) 3. Podróż Jakuba do Egiptu, lata 30. XVII wieku akwaforta; wym.: 83 x 270 mm; sygn. l.d.: Stef. Della Bella In. et sc., p.d.: cum privil. Regis; poniżej kompozycji opis tytułowy. Wczesna praca artysty. Lit.: De Vesme-Massar, 97, poz.2. 400 Benner Henri (776–88) 4. Portret księcia Józefa Poniatowskiego, po 85 miedzioryt punktowany, papier; wym.: 350 x 255 mm; sygn. l.d.: Benner p: Varsoviae, p.d.: F: John sc: Vienne; poniżej kompozycji napis: Xiąże Józef Poniatowski/ Wódz Naczelny Woyska Polskiego/Marszałek Państwa Francuskiego. Rycina wykonana wg rys. Henri Bennera (776–88), płytę rytował Friedrich Theodor John (769–843) w Wiedniu. Pierwowzorem portretu był obraz Marcello Bacciarellego. Lit.: Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających, Warszawa 994, t. 4, poz. 4043. 200 Bosio G[iovanni] B [attista] 5. Stanisław Leszczyński, król Polski, przełom XVIII i XIX wieku miedzioryt, częściowo punktowany; wym.: 200 x 45 mm; sygn. pł.: G[iovanni] B[attista] Bosio dis; G[iovanni] A[ntonio] Sasso; edycja włoska. 400 Cellarius Andreas (ok. 596–665) 6. Widok Krakowa, ok. 660 miedzioryt; wym.: 0 x 260 mm; nie sygn. Grafika z A. Cellarius, „Regni Poloniae, Magnique Ducatus Lituanie Novissima Descriptio”, Amsterdam 659. Stan zachowania: bardzo dobry, zgięcie charakterystyczne dla wydawnictw książkowych; 2-centymetrowe marginesy. 2500 Châtelain Henri Abraham (684–743) 7. Widok Krakowa, Warszawy i Wilna, 735 miedzioryt; wym.: 360 x 480 mm. Rycina pochodzi z atlasu: Atlas Historiae..., Amsterdam 705-739. 2000 5 poz. 8 poz. 10 Chereau François (736–804) 8. Widok Krakowa, 2. połowa XVIII wieku miedzioryt; wym.: 90 x 270 mm; sygn. pł.: a Paris chez Chereau, rue St. Jacques an Grand St. Remy. 2500 Cherubini Alberti zw. Borgheggiano (552–65) 9. Święta Rodzina, koniec XVI wieku miedzioryt, wym.: 280 x 20 mm; sygn. l.d. w obrębie kompozycji: CA. Stan zachowania: grafika po konserwacji, uzupełnione marginesy. Dobra odbitka. Lit.: Bartsch. 33; L. Servolini, Cherubino Alberti, Italian Engraver of the Sixteenth Century, Kansas City, 940. 3000 Cochin Charles-Nicolas st. (688–754) 0. Machina Artificiale …, 725 akwaforta; wym. 260 x 75 mm; sygn. pł.: Cav Ghezzi inv, C.N. Cochin f.; opis: Machina artificiale rappresentante il Monte Olimpo, con le Nozze di Cupido e Psiche, allusiva a quelledelle Maestai Cristianissime di Luigi XV e di Maria Principessa di Pologna [Leszczyńska]. 725; włoska rycina okolicznościowa wydana z okazji zaślubin Ludwika XV i Marii Leszczyńskiej; przedstawia skomplikowany fajerwerk z portretami małżonków jaki nakazał urządzić z tej okazji (22 IX 725) francuski ambasador kard. Polignac na rzymskim Piazza Navona; autorem kompozycji rzeźbiarskiej był Pierre de L’Estache; konstrukcję zaprojektowali Pier Leone Ghezzi i Filippo Creuli. Lit.: Benezit, t. 3 s. 82-83; Fagiolo, 997, p. 98. 800 Codonie J. . Bitwa pod Warszawą, 2 lutego 83, lata 30. XIX wieku akwaforta ręcznie kolorowana akwarelą; wym. planszy: 300 x 370 mm, sygn. pł. l.d.: a Paris chez Codonie J. et C. rue des Gravilliers n 23; poniżej kompozycji tytuł i opis w języku francuskim (scena szarży jazdy polskiej pod dowództwem gen. Morawskiego). Cykl: wojna polsko-rosyjska 83. Stan zachowania: zażółcenie papieru, na odwrocie podklejenia krawędzi paskami papieru. 200 6 Aukcja 8 poz. 15 poz. 9 2. Zwycięska bitwa wojsk polskich, 30 czerwca 83, lata 30. XIX wieku akwaforta ręcznie kolorowana akwarelą; wym. planszy: 300 x 370 mm, sygn. płyta l.d. a Paris chez Codonie J. et C. rue des Gravilliers n 23; poniżej kompozycji tytuł i opis w języku francuskim (oddział Emilii Plater). Cykl: wojna polsko-rosyjska 83. Stan zachowania: zażółcenie papieru, na odwrocie podklejenia krawędzi paskami papieru. 200 François Charles Jean (77–769) 3. Portret Johna Locke’a, 760 sposób kredkowy, wym.: 25 x 287 mm. Portret angielskiego filozofa (632-704), według obrazu Gottfrieda Knillera (646-723). Lit.: Hogarth i jego wiek. Arcydzieła grafiki XVII w., Kraków 200, il. s. 93. 600 Goltzius Hendrick (558–67) 4. Upadek pod krzyżem (Die Kreuztrangung), 596-98 miedzioryt, wym. 203 x 37 mm (odcisk płyty), 97 x 30 mm (kompozycja); sygn. pł. p.d.: HG / 9. Plansza 9 z cyklu Pasja (2 miedziorytów dedykowanych arcybiskupowi Mediolanu, kardynałowi Federigo Borromeo), wykonanego w latach 596-98; grafika po konserwacji, stan dobry Lit.: Bartsch t. III 35; Hollstein t. VIII 29; Hirschmann 29; M. Pohorska-Primus, Katalog gabinetu rycin PAU, cz. VI, Hendrick Goltzius i jego pracownia, Kraków 2004, kat. 2. 200 Goltzius Hendrick (558–67) - pracownia 5. Popiersie starego mężczyzny w berecie miedzioryt; wym.: 97 x 6 mm; sygn.: HG A° 97. Dobrze zachowana grafika na XVII-wiecznym papierze żeberkowym (z fragmentarycznie zachowanym filigranem) wydana przez Claesa Jensz. Visschera. Lit.: M. Pohorska-Primus, Katalog gabinetu rycin PAU, cz. VI, Hendrick Goltzius i jego pracownia, Kraków 2004, kat.53. 200 7 Grasset de Saint-Sauveur Jacques (757–80) 6. Typy polskie – chłopi, przełom XVIII/XIX w. akwaforta kolorowana; wym. 95 x 35 mm; sygn. p.d.: Labrousse del.; S. Sauveur diret. Grafika z dzieła: „Costumes des representants du peuple...”, Strasbourg 796. 600 7. Typy polskie – szlachcic z czekanem, przełom XVIII/XIX w. akwaforta kolorowana; wym. 205 x 50 mm. Grafika z dzieła „Costumes des representants du peuple...”, Strasbourg 796. 400 8. Typy polskie – kobieta z koszykiem, przełom XVIII/XIX w. akwaforta kolorowana; wym. 20 x 50 mm. Grafika z dzieła „Costumes des representants du peuple...”, Strasbourg 796 400 Herisset Antoine (685–769) 9. Fontanna w ogrodzie w Wersalu, 74 miedzioryt, akwaforta; wym. płyty: 495 x 635 mm; sygn. pł.: Dessiné sur les Lieux par Girard fontainier du Roy en 74, A Paris chez Demortain pont N.D. avec privil. du Roy. Grafika z albumu “Plans, Profils et Elévations du Château de Versailles...” (74). Lit.: Bénézit, t. 5, s. 503. Jode Gerard de (509–59) 2000 20. Pyramus i Thisbe, 560 miedzioryt, akwaforta, wym. 207 x 287 mm; Grafika z cyklu: Mythological and historical scenes in landscapes, Antwerpen 560, wyd. Gerardus Judens excudebat; cykl liczył 28 plansz. Lit.: F. W. H. Hollstein, Dutch and Flemish etchings, engravings and woodcuts, Amsterdam, vol. IX., poz. 300-327. Kaufmann Angelika (74–807) 200 2. Portret kobiety, 780 akwaforta; wym.: 209 x 64 mm; poniżej kompozycji napis: M. Ange.ca Kauffman dipinto, e inc... Published Oct. St 780; dookoła kompozycji niewielkie, białe marginesy 600 Lauveragne Barthélemy (805–87) 22. Kraków. Plac Wszystkich Świętych, 840 litografia z tintą; wym.: 247 x 365 mm (widok), 268 x 420 mm (arkusz); napisy nad widokiem po l.: VOYAGES EN SCANDINAVIAE, EN LAPONIE etc., po p.: ATLAS PITTORESQUE; napisy pod widokiem, po l.: [Barthélemy]: Lauveragne del[inavit], po p.: Figures par [Adolph Jean Baptiste] Bayot, śr.: Imp[rimerie] Lemercier à Paris. Plac Wszystkich Świętych – widok ku wschodowi. Dolny brzeg arkusza obcięty: brak tytułu i danych wydawniczych. Stan dobry. Lit.: Katalog Widoków Krakowa, t. IV 27. 600 Łopieński Ignacy (865–944) 23. Cesarz Wilhelm II na polowaniu, 893 akwaforta (według Juliana Fałata); wym.: 75 x 340 mm (plansza 360 x 480 mm); sygn. pł. p.d.: Ign. Łopieński sct, l.d.: Julian Fałat pxt. 000 8 Aukcja 8 poz. 23 poz. 19 poz. 24 24. Samotnik, 893 akwaforta (według Alfreda Wierusza-Kowalskiego); wym.: 205 x 30 mm (plansza 360 x 475 mm); sygn. pł. p.d.: Ign. Łopieński sct, l.d.: A. Wierusz-Kowalski pxt. 000 25. Wyjście żaków z Krakowa w roku 549, 898 akwaforta; wym.: 405 x 685 mm; sygn. płyta: J. Matejko pinx., I. Łopieński aqv. Odbitka według obrazu Jana Matejki, bez napisów tytułowych. Grafika była premią TZSP w Warszawie na rok 898. Stan zachowania: po lewej ślady złożenia arkusza, niewielkie brązowe plamki na marginesach, z lewej pęknięcie planszy dochodzące do odbicia płyty. Lit.: Krystyna Sroczyńska, Matejko. Obrazy olejne, Warszawa 993, s.268. 2400 Mallet Alain Manesson (630-706) 26. Typy polskie – para szlachecka, 683 miedzioryt kolorowany; wym. 50 x 00 mm. Grafika z dzieła Description de l’Univers, Paris 683. 600 Mann C.A. 27. Warszawa. Widok od strony Pragi, 855 litografia tonowana; wym. komp.: 5 x 90 mm (wym. planszy: 65 x 255 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z F. Brändstater, „Die Weichsel historisch, topographisch, malerisch unter Mitwirkung einer Anzahl von Kundigen Manner beschrieben von …”, Marienwerder (Kwidzyn), 855. Oferowane grafiki to komplet widoków Warszawy zamieszczonych w wydawnictwie. Rzadkie (il. s. ) Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 978, s. 33-34. 9 600 Mann C.A. c.d. 28. Warszawa. Kościół św. Krzyża, 855 litografia tonowana; wym. komp.: 5 x 90 mm (wym. planszy: 65 x 255 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Grafika z F. Brändstater, „Die Weichsel ...” Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 978, s. 33-34. 500 29. Warszawa. Katedra Trójcy Świętej, 855 litografia tonowana; wym. komp.: 5 x 90 mm (wym. planszy: 65 x 255 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Grafika z F. Brändstater, „Die Weichsel ...” Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 978, s. 33-34. 500 30. Warszawa. Kościół XX. Karmelitów, 855 litografia tonowana; wym. komp.: 5 x 90 mm (wym. planszy: 65 x 255 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Grafika z F. Brändstater, „Die Weichsel ...” Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 978, s. 33-34. 500 3. Warszawa. Pałac w Królikarni, 855 litografia tonowana; wym. komp.: 5 x 90 mm (wym. planszy: 65 x 255 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Grafika z F. Brändstater, „Die Weichsel...” Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 978, s. 33-34. 500 32. Warszawa. Pałac w Wilanowie, 855 litografia tonowana; wym. komp.: 5 x 90 mm (wym. planszy: 65 x 255 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Grafika z F. Brändstater, „Die Weichsel...” Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 978, s. 33-34. 500 33. Warszawa. Łazienki, 855 litografia tonowana; wym. komp.: 5 x 90 mm (wym. planszy: 65 x 255 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Grafika z F. Brändstater, „Die Weichsel...” Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 978, s. 33-34. 500 34. Warszawa. Widok Zamku Królewskiego, 855 litografia tonowana; wym. komp.: 5 x 90 mm (wym. planszy: 65 x 255 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Grafika z F. Brändstater, „Die Weichsel...” Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 978, s. 33-34. 500 Martin Johan Frederik (755–86) 35. Tadeusz Kościuszko, 797 miedzioryt punktowy; wym.: 202 x 245 mm; sygn. pł. p.d.: J.F. Martin del. et sc. 797; poniżej kompozycji napis: Thaddeus Kosciusko / Polsk Faltherre / Libertas Animae Deo Corporis Paulo Petri Filio / Fileguas Herr Hof-Intendenten Pehr Tham / of / Joh. Fred. 10 Aukcja 8 poz. 32 poz. 35 poz. 27 poz. 38 Martin. Stan zachowania: zabrudzenia marginesów, lekkie załamanie w lewej części, bez szkody dla kompozycji. Lit.: E. Hutten-Czapski, Spis rycin przedstawiających portrety przeważnie osobistości polskich […], Warszawa 200, s. 44. 400 Meissner Daniel (585?–625) 36. Krosno. Widok miasta, ok. 623 miedzioryt; wym. 95 x 45 mm. Grafika z D. Meissner, [Eberhard Kieser] „Thesaurus philopoliticus oder politisches Schatzkästlein”, Frankfurt a. M 623-3. Lit.: Thesaurus Philopoliticus oder Politisches Schatzkästlein. Faksimile-Neudruck der Ausgaben Frankfurt A.M. 625-626 und 627-63, Hagen-Berchum 2003. Norblin Jan Piotr (745–830) 200 37. Chłopska zagroda, 777 akwaforta; wym.: 48 x 86 mm; sygn. na płycie l.g.: Norblin fecit 777 (il. s. 3) Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 38; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 8. 38. Ecce Homo akwaforta; wym.: 372 x 406 mm; nie sygn. 200 Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 9; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 7; Miłośnicy grafiki i ich kolekcje w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa 2006, il. s.. 23. 3000 11 poz. 39 poz. 43 poz. 42 Norblin Jan Piotr (745–830) c.d. 39. Łan zboża akwaforta; wym.: 22 x 88 mm; nie sygn. Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 40; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 66; I. Jakimowicz, Pięć wieków grafiki polskiej, Warszawa 997, il. 6, s.53. 200 40. Mały filozof akwaforta; wym.: 77 x 88 mm; nie sygn. Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 8; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 75. 4. Pierwszy Piast, 776 akwaforta; wym.: 89 x 70 mm; sygn. na płycie: N 776. 200 Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 3; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 4. 600 42. Pożegnanie akwaforta; wym.: 20 x 95 mm; nie sygn. Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 6; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 73. 600 12 Aukcja 8 poz. 37 poz. 41 poz. 44 poz. 40 poz. 53 43. Święta Rodzina akwaforta; wym.: 23 x 97 mm; nie sygn. Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 6; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 69. 44. Wieś, 778 akwaforta; wym.: 65 x 4 mm; sygn. na płycie l.g.: Norblin fecit Xbris 778. 2000 Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 37; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 4. 45. Wskrzeszenie Łazarza (mniejsze), 789 akwaforta; wym.: 69 x 23 mm; sygn. na płycie l.d.: Norblin fecit 789. 200 Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 7; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 63. 600 13 poz. 47 Norblin Jan Piotr (745–830) c.d. 46. Zuzanna i dwóch starców, 776 akwaforta; wym.: 70 x 226 mm; sygn. na płycie: Norblin fecit 776. Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 899, poz. 3; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 934, poz. 3. 2600 Orłowski Aleksander (777–832) 47. Bitwa Kirgizów z Kozakami, 826 litografia; wym. 500 x 745 mm (plansza: 560 x 770 mm); sygn. pł. p.d.: A.Orłowski. St.Petersbourg 826. Stan zachowania: grafika po konserwacji; poprawiona sygnatura; lekkie pęknięcie po lewej. Lit.: Katalog wystawy: Aleksander Orłowski, Warszawa 958, poz. 86. 7000 Picart Bernard (673–733) 48. Pan ściga Syrinx, która przemienia się w trzcinę, 73 miedzioryt z akwafortą, odbity z dwóch płyt; wym.: 355 x 252 mm; sygn. l.d.: B. Picart del. 73. 000 Piranesi Giovanni Battista (720–778) 49. Veduta Della Basilica di S. Paolo fuor delle Mura, 2. połowa XVIII wieku akwaforta; wym.: 45 x 65 mm; sygn. p.d.: Piranesi F.; poniżej kompozycji opis tytułowy. Lit.: Luigi Ficacci, Piranesi. The complete Etchings, 2000, poz. 909. 6500 Płoński Michał (782–82) 50. Portret Rembrandta, 802 akwaforta; wym.: 30 x 0 mm; nie sygn. Stan zachowania: odbitka obcięta bez szkody dla kompozycji, wokół portretu zachowane -centymetrowe marginesy. Lit.: Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań 886, poz. , s. 243. 14 800 Aukcja 8 poz. 49 5. Rycerz w zbroi, 802 akwaforta; wym.: 65 x 30 mm; nie sygn. Stan zachowania: dobra odbitka na grubym papierze; w rogach podklejona do starego papieru. Lit.: Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań 886, poz. 8, s. 245. Redlich Henryk (838–884) 000 52. Kazanie Skargi, 876 miedzioryt (według obrazu J. Matejki); wym. kompozycji: 390 x 70 mm; sygn. na pł.: Malował Jan Matejko w Krakowie, p.d.: Rytował Henr. Redlich w Warszawie; opis ukryty pod starym passe-partout. Grafika była premią dla członków TPSP w Krakowie za rok 876; w 878 Redlich otrzymał za tą pracę złoty medal na Wystawie Powszechnej w Paryżu oraz order Legii Honorowej. Lit.: K. Sroczyńska, Matejko. Obrazy olejne, Warszawa 993, s. 76. 200 Reni Guido (575–642) 53. Święty Roch rozdający jałmużnę, 60 akwaforta, wym.: 285 X 450 mm; sygn.: Anibal Car. Invent.; P. Stephanomut. Formis c.um Privilegio; 60. Dobry stan zachowania; odb. przycięta do kompozycji; rzadkość. (il. s. 3) Lit.: Bartsch 53. 3000 Schenk Peter (660–79) 54. Widok Krakowa, przed 702 akwaforta; wym.: 25 x 270 mm; sygn. płyty l.d.: Pet. Schenk ex. in. Anst. Grafika po konserwacji. 2600 55. Wrocław. Panorama miasta od południa, przed 702 akwaforta; wym. 20 x 263 mm; sygn. pł. l.d.: Pet. Schenk; p.d.: Amst.C.P. (il. s. 6) Lit.: O. Czerner, Wrocław na dawnej rycinie, Wrocław 989, poz. 67. 15 2000 poz. 55 poz. 56 Schmidt Georg Friedrich (72–775) 56. Portret Augusta III, 743 miedzioryt według obrazu Louisa Silvestre’a, na papierze; wym.: 50 x 365 mm; sygn. pod ryciną: Peint par Louis de Silvestre, premiere Peintre du Roy en 743; z p.: Gravé a Berlin par G.F. Schmidt, Graveur du Roy. Stan zachowania: niezachowane odbicie płyty, grafika obcięta, zdublowana (stara konserwacja), w dolnej części ślad przedarcia planszy. Lit.: E. Łomnicka-Żakowska, Graficzne portrety Augusta II i Augusta II Wettynów w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa 997, poz. 47, s.382. 2500 57. Portret Nicolasa Esterhazy, ambasadora cesarskiego, 759 akwaforta na papierze według obrazu Louisa Tocque; wym.: 440 x 320 mm (plansza 575 x 420 mm); sygn. płyty: Peint par L. Tocque en 758 / Gravé a St. Peterbourg par G.F. Schmidt 759. Stan zachowania: grafika po konserwacji. 000 Teniers David II (60–680) 58. Krajobraz z gadającymi chłopami i domami, XVII w. akwaforta, wym.: 08 x 45 mm; sygn.: D. Teniers in.et.excud.cum privilegio. 2000 Wierix Hieronymus (553?–69) 59. Trahitur ad caipham Iesus. Negat iterum Petrus (Poprowadzenie Chrystusa przed Kajfasza i zaparcie się Piotra), koniec XVII w. miedzioryt; wym.: 23 x 44 mm (odcisk płyty), 234 x 47 mm (arkusz); sygn. w obrębie płyty (kompozycji): pd.: Bern.[ardino] Pass[eri] Rom. Invent.: Hier.[oni mus] Wierx sculpsit.; nad komp.: tytuł, pod: legenda. Jedna z rycin zamieszczonych w dziele „Evangelicae Historiae Imagines auctore Hieronymo Natalii Societatis Jesu Theologo”, którego I wydanie ukazało się w Antwerpii w roku 593. Na 4 rycinach uwidocznione było autorstwo ich wzorca bezpośredniego – Bernardino Passeri (540–590). Rycina zamontowana górnym brzegiem na arkuszu czerpanego papieru; stan bdb. Lit.: Thieme-Becker XXVI. 300 16 Aukcja 8 poz. 58 poz. 57 poz. 62 Zumpe Johannes (89–864) 60. Finis Poloniae [Kościuszko pod Maciejowicami], ok. 840 staloryt; wym.: 20 x 265 mm (plansza 395 x 505 mm); sygn. pł.: Joh. Zumpe fecit; Th. Kichne gest.; poniżej napisu tytułowego: Verlag von C.W.B. Naumburg in Leipzig. Stan zachowania: zakwaszenie papieru; szerokie marginesy lekko poszarpane i zaplamione bez szkody dla kompozycji. 800 autor nieznany/ Albrecht Dürer 6. Chrystus w Ogrójcu (Chrystus am Ölberg), połowa XVI wieku drzeworyt, wym.: 29 x 98 mm; monogram pd.: AD. Wysokiej klasy kopia drzeworytu Dürera powstałego ok. 509. Odbitka obcięta do linii obramienia kompozycji. Stan bdb. Lit.: Bartsch 54; Meder 62 c. 500 autor nieznany 62. Matka Boska Niepokalanie Poczęta, XVIII w. miedzioryt kolorowany; wym. 753 x 54 mm; sygn. Poniżej kompozycji zachowana fragmentarycznie. Grafika wykonana w Paryżu dla wydawców hiszpańskich. (il. s. 4) 000 autor nieznany 63. Matka Boska z dzieciątkiem z Teneryfy, XVIII w. miedzioryt kolorowany, wym. pl.: 725 x 525 mm. Grafika wykonana w Paryżu na zlecenie hiszpańskich wydawców. Stan zachowania: grafika po konserwacji, z fragmentarycznie (80%) zachowanym adresem wydawniczym. (il. s. 4) 000 122 17 Grafika GrafikaXX XXw.w. poz. 64 poz. 66 Anderle Jiri (ur. 936) 64. Jeźdźcy Apokalipsy (według A. Dürera), 982 sucha igła, akwaforta; wym.: 995 x 650 mm; sygn. oł. śr.d.: Anderle, odb. nr 50/50, na pł.: D’APRES DURER; APOKALYPTISCHEN REITER; TOD, HUNGER, KRIEG UND PEST; UBER PIE WELT RINGEN. 3600 65. Żołnierz, 980 sucha igła, collage; wym.: 955 x 638 mm; sygn. oł. p.d.: Anderle, odb. nr: 69/70, na pł. p.d.: SOLDIER; DEDICATED TOMY FRIEND AGGNES BARUCH. Lit.: B. Hrabal, Jiri Anderle, Koln 983, poz. 00. 66. Kompozycja surrealistyczna, lata 80. XX w. sucha igła, akwaforta; wym.: 955 x 635 mm; sygn. oł. p.d.: Anderle, odb. nr 32/50. Balestrieri Lionello (874–958) 3600 3600 67. Pożegnanie, 907 akwatinta barwna; wym.: 635 x 465 mm; sygn. oł. p.d.: L. Balestrieri i na pł. p.d., l.d. numeracja oł: 75; p.g.: druk wyd.: Copyright 907 by Bischoff & Hofler Munich. Stan zachowania: zakwaszony papier, bez szkody dla kompozycji. 600 18 Aukcja 8 poz. 65 poz. 67 Bandura Jerzy (95–987) 68. Ewa (według A. Dürera), lata 30. XX wieku miedzioryt na papierze żeberkowym Arches; wym.: 205 x 20 mm; sygn. oł. p.d.: Bandura, l.d.: Ewa kop. z A. Dürera. Stan zachowania: szerokie marginesy. (il. s. 20) 600 Béjot Eugene (867–93) 69. Most Saint-Louis w Paryżu, 905 akwaforta; wym.: 304 x 248 mm (plansza 565 x 453 mm); sygn. pł. p.d.: Paris 905 / Eug. Bejot / Le Pont Saint Louis. Na dole planszy nadruk: Le Pont Saint-Louis, Paris. Orginal-Radierung von Eugene Bejot; Druck der K.K. Hof- Und Staatsdruckerei, Wien. Grafika z teki wydanej przez Verlag der Gesselschaft fur Vervielfaltigende Kunst w Wiedniu. Stan bardzo dobry. (il. s. 2) 800 Benedyktowicz Janusz (98–200) 70. Jackowe bydełko, lata 60. linoryt na bibule; wym.: 250 x 350 mm; sygn. oł. p.d.: Janusz Benedyktowicz, l.d. tytuł oraz numer odbitki: 6/0. 400 7. Zbójnicy, lata 60. linoryt na bibule; wym.: 320 x 290 mm; sygn. oł. p.d.: Janusz Benedyktowicz, l.d. tytuł oraz numer odbitki: 20/25. 400 72. Pejzaże tatrzańskie, lata 60. zespół 6 linorytów na bibule; wym.: 290 x 390 mm; sygn. oł. p.d.: Janusz Benedyktowicz, l.d. tytuł oraz numer odbitki: . Żółta Turnia (odb. 4/30), 2. Polana Waksmundzka (odb. 8/30), 3. Młynarz, Kończysta i Wysoka (odb. 5/30), 4. Murań i Hawrań (/30), 5. Kopa Magury od Żółtej Turni i Suchej Wody (odb. 2/30), 6. Kołowy, Baranie Rogi, Jaworowa, Lodowy (odb. /30). 2000 19 poz. 68 poz. 83 Bukowski Jan (873–943) 73. Kobieta w stroju balowym, 909 litografia barwna; wym. 80 x 20 mm; sygn. na pł. p.d.: JB. Grafika będąca zaproszeniem na Redutę Prasy w Krakowie z dn. 20 lutego 909. 400 Casberg Paul (koniec XIX w. i I poł. XX w.) 74. Ja tu pilnuję, 925 akwaforta wym. 265 x 205 mm; sygn. oł. p.d.: Casberg. 400 75. Z muchą, 925 akwaforta; wym. 265 x 205 mm; sygn. p.d.: Casberg. 400 Cieślewski Tadeusz syn (895–944) 76. Kamienica Dekerta, 930 akwaforta; wym.: 97 x 33 mm; sygn. oł. p.d.: T. Cieślewski syn, na płycie l.d.: 930 T. Cieślewski syn inv del et sc. Lit.: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Warszawa 962, poz. 593. 600 Czajkowski Stanisław (878–954) 77. Kościół św. Katarzyny, 9 autolitografia barwna; wym.: 295 x 395 mm. Grafika z teki XI Zjazd Lekarzy i Przyrodników Polskich w Krakowie, 9. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, s. 9-92. 600 Czyżewski Tytus (880–945) 78. Dom Zegadłowicza w Gorzeniu, 928 litografia; wym. komp.: 55 x 20 mm. Grafika z: „Czartak. Zbiór poetów w Beskidzie”. Kraków 928, część: Teka autolitografii Czartaka; w spisie podano innego artystę – Jana Mrozińskiego i tytuł „Dworek w Beskidzie”. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, poz. 29 (s. 95). 20 320 Aukcja 8 poz. 69 poz. 76 Farrell Frederick Arthur (882–935) 79. Krakowski Rynek, ok. 925 akwaforta; wym.: 95 x 365 mm; sygn. oł. śr.d. Fred. A. Farrel; z lewej suche pieczątki wydawnicze, m.in. kontrasygnata autentyczności umieszczona przez londyńską Fine Art Trade Guild. 600 Fijałkowska Zofia (909–989) 80. Orka na Pogórzu, lata 30 XX wieku drzeworyt; wym.: 70 x 220 mm; sygn. pd. płyta: ZRF; sygn. nadruk ld: Z.R. Fijałkowska, p.d.: Orka na Pogórzu (drzeworyt). Grafika była dodatkiem do Sztuk Pięknych. 320 Filipkiewicz Stefan (879–944) 8. Wiejski kościółek, przed 94 drzeworyt; wym.: 35 x 80 mm; sygn. oł. p.d. Bardzo dobra odbitka. 600 82. Kościół św. Andrzeja [Kraków], ok. 926 litografia barwna; wym.: 360 x 300 mm; sygn. pł. p.d.: SF. Grafika z teki „Kraków. 6 autolitografii”, Kraków po 926. 600 Gaj Jacek (ur. 938) 83. Zuzanna, 966 miedzioryt; wym.: 00 x 95 mm (plansza: 390 x 265 mm); sygn. oł. l.d.: Zuzanna 7/40, p.d.: Jacek Gaj 66, na odwrocie sygn. Jacek Gaj IMPR - Zuzanna miedzioryt 966. Stan bardzo dobry, szerokie marginesy. 200 21 poz. 85 poz. 87 Gedliczka Zdzisław (885–957) 84. Grafiki o tematyce religijnej, 933 trzy drzeworyty; wym.: 80 x 30 mm; . „Chrystus”, poniżej odbicia płyty nadruk pd.: Zdzisław Gedliczka, ld.: Chrystus/drzeworyt do legend/ „W Opuszczonej Pustelni” Jana Wiktora. Grafika umieszczona w Sztukach Pięknych t. 9. 2. „Chrystus siedzący”, poniżej odbicia płyty nadruk pd.: Zdzisław Gedliczka, ld.: Chrystus/drzeworyt do legend/ „W Opuszczonej Pustelni” Jana Wiktora; grafika umieszczona w Sztukach Pięknych t. 9. 3. „Matka Boska”, poniżej odbicia płyty nadruk p.d.: Zdzisław Gedliczka, l.d.: Matka Boska/drzeworyt do legend/ „W Opuszczonej Pustelni” Jana Wiktora. Grafika umieszczona w Sztukach Pięknych t. 9. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 22. Glasner Jakub (879–942) 900 85. Jarmark w Polsce, 98 akwaforta; wym.: 230 x 305 mm, sygn. oł. p.d.: J. Glasner oraz na płycie J. Glasner 8, l.d. tytuł w języku niemieckim, poniżej: Orig. Radierung, Prob. Druck. 800 Grass Günter (ur. 927) 86. Księżniczka na ziarnku grochu, 200 litografia; wym. kompozycji: 430 x 550 mm (wym. planszy: 535 x 75 mm); sygn. oł. p.d.: G. Grass oraz pł.: GRASS; Mom im September 200, oł. l.d.: odb. nr: 56/250. Stan bardzo dobry. 900 Grott Teodor (884–972) 87. Stara jodła, 90 litografia; wym.: 370 x 265 mm, (plansza: 550 x 345 mm); sygn. oł. p.d.: Teodor Grott 90, l.d.: Stara jodła. Stan zachowania: zabrudzenie marginesów, ślad załamania planszy zachodzący na górną część kompozycji. 600 22 Aukcja 8 poz. 89 poz. 90 Gumowski Jan Kanty (883–946) 88. Jasna Góra, 926 zespół 0 litografii barwnych i czarno-białych; wym. plansz: ok. 605 x 475 mm; k. nbl. , tablic 0 z 4: Widok ogólny, litografia barwna; Widok na kościół i klasztor ponad murami fortecznymi, litografia barwna; Główna brama forteczna ufundowana przez Jerzego Lubomirskiego, litografia czarno-biała; Brama Stanisława Augusta, litografia czarno-biała; Fragment fortyfikacji z bramą, litografia czarno-biała; Widok z dziedzińca na wieżę, bramę i wejście do refektarza, litografia czarno-biała; Szczyt kaplicy NMP, litografia czarno-biała; Wnętrze prezbiterium bazyliki, litografia barwna; Wnętrze kaplicy podczas nabożeństwa, litografia; Wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej; wydane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Zakład Litograficzny Fr. Zieliński i Sp.; brak oryginalnej okładki. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 226. 3000 Jahl Władysław (886–953) 89. Ukrzyżowanie, lata 40. XX wieku akwaforta; wym.: 278 x 20 mm, sygn. oł. p.d.: Jahl. Grafika z cyklu „Pasja wg Św. Mateusza”. Cykl został nagrodzony na wystawie polskiej sztuki religijnej w 956 w Paryżu. Stan zachowania: w prawym górnym rogu margines zabarwiony na ciemno-brązowo bez szkody dla odbicia płyty. 800 90. Złożenie do grobu, lata 40. XX wieku akwaforta; wym.: 278 x 20 mm; sygn. oł. p.d. Jahl, l.d. II etap B /3. Grafika pochodzi z cyklu „Pasja wg Św. Mateusza”. Stan zachowania: w lewym górnym rogu margines zabarwiony na ciemno-brązowo bez szkody dla odbicia płyty. 800 23 Jaźwiecki Franciszek (900–946) 9. Baszta w Bieczu, 932 litografia; wym.: 235 x 295 mm; sygn. oł. p.d.: Jaźwiecki 932, l.d.: Biecz. 400 Jurkiewicz Andrzej (907–967) 92. Pucybut, 933 akwaforta; wym.: 30 x 245 mm; sygn. oł. p.d.: Jurkiewicz. Grafika kaszerowana. 700 Kalnins Reinhold (897–968) 93. Montparnasse, ok. 925 akwaforta; wym.: 278 x 455 mm; sygn. oł. p.d., l.d. odbitka numerowana 27/50, śr.d. tytuł. 200 Kollwitz Käthe (867–945) 94. Przy kościelnym murze, 893 akwaforta; wym.: 250 x 30 mm; w p.d. rogu suchy tłok wydawcy A. von der Becka. Odbitka naklejona na gruby karton. Lit.: A. Klipstein, The Graphic Work of Käthe Kollwitz: Complete Illustrated Catalogue, Nowy Jork 955, p. 9. 200 95. Siedząca dziewczyna, 892 akwaforta, miękki werniks; wym.: 95 x 50 mm; w p.d. rogu suchy tłok wydawcy A. von der Becka. Dobrze zachowana odbitka. Lit.: A. Klipstein, The Graphic Work of Käthe Kollwitz: Complete Illustrated Catalogue, Nowy Jork 955, poz. . 3400 96. Głowa kobiety, 905 miękki werniks; wym.: 232 x 4 mm; w p.d. rogu suchy tłok wydawcy A. von der Becka. Dobra odbitka, świetnie zachowana. Lit.: A. Klipstein, The Graphic Work of Käthe Kollwitz: Complete Illustrated Catalogue, Nowy Jork 955, poz. 76. 200 97. Kobieta przy kołysce, 897 akwaforta; wym.: 276 x 47 mm; sygn. pł.: Original radierung von Käthe Kollwitz; Druck Verlag der Gesellschaft E VERVOLT KUNST IN WIEN. Stan zachowania: zbrązowienia na marginesach. Lit.: A. Klipstein, The Graphic Work of Käthe Kollwitz: Complete Illustrated Catalogue, Nowy Jork 955, poz. 38. 3700 98. La Carmagnole, 90 akwaforta, akwatinta; wym.: 580 x 400 mm; sygn. pł. l.d.: Käthe Kollwitz rad., p.d.: Verlag E.A. Seenam Leipzig. Odbitka na grubym papierze, w l.d. części pęknięcie papieru, na odwrocie obca dedykacja. Lit.: A. Klipstein, The Graphic Work of Käthe Kollwitz: Complete Illustrated Catalogue, NJ, 955, poz. 49. 5500 Konieczny Włodzimierz (886–96) 99. Kruczy pęd, 909 litografia; wym.: 75 x 40 mm; nie sygn. Grafika z „Teka graficzna... nr ”, Kraków 909, 24 Aukcja 8 poz. 96 poz. 92 poz. 93 poz. 98 poz. 100 podklejona na oryginalnym papierze. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 38; I. Kosowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il. 266. 600 Korzeniowska Wanda (883–935) 00. Ucieczka do Egiptu, 933 drzeworyt; wym.: 32 x 78 mm, sygn. nadruk p.d.: Wanda Korzeniowska, l.d.: Ucieczka do Egiptu. Grafika była dodatkiem do Sztuk Pięknych. 320 Kossak Juliusz (824–899) 0. Jeździec na koniu, 893 litografia podkolorowana akwarelą; wym.: 27 x 2 cm; sygn. l.d.: Kossak 893; poniżej kompozycji dedykacja Juliusza Kossaka z datą 898. 8000 Krasnodębska-Gardowska Bogna (900–986) 02. Widok Skałki od strony Wisły w Krakowie, 946 litografia na papierze żeberkowym: wym.: 250 x 340 mm (plansza: 340 x 490 mm); sygn. oł. p.d.: B. Krasnodębska-Gardowska, l.d. 946. 600 Król Zygmunt (899–983) 03. Na polanie, lata 20. XX wieku akwaforta; wym.: 20 x 80 mm; sygn. oł. p.d.: Zygmunt Król, l.d.: akwaforta. 300 25 poz. 119 poz. 105 Laszenko Aleksander (883–944) 04. Małżeństwo 936 drzeworyt barwny; 398 x 245 mm; sygn. oł. l.d.: A. Laszenko, p.d.: drzeworyt 936. Lit.: K. Kotula, Aleksander Laszenko. Katalog wystawy, Włocławek 992, poz. 58. 600 05. Zaloty, 935 drzeworyt barwny; wym.: 244 x 422 mm; sygn. oł. l.d.: A. Laszenko, p.d.: drzeworyt 935. Lit.: K. Kotula, Aleksander Laszenko. Katalog wystawy, Włocławek 992, poz. 67. Lebenstein Jan (930–999) 600 06. Akt na tle wieży litografia barwna; wym.: 495 x 320 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein 85, odbitka numerowana oł. l.d.: 37/75. 200 07. Bulwar St. Denis, 977 litografia; wym.: 430 x 330 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.d.: 49/00. 600 08. Piramida litografia barwna; wym.: 330 x 240 mm; sygn. oł. l.d.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.d.: 83/00. 00 09. Portret kobiety - radiografia, 973 litografia barwna; wym.: 430 x 360 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein 73, odbitka numerowana oł. l.d.: 99/00. 2000 0. Portret kobiety - studium aktu, 973 litografia; wym.: 700 x 495 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein 73, odbitka numerowana oł. l.d.: 39/00. 2000 26 Aukcja 8 poz. 107 poz. 116 . Teatr litografia barwna; wym.: 430 x 330 mm; sygn. oł. p.g.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.g. (w obrębie kompozycji): 2/00. 600 2. Terrakota litografia barwna; wym.: 330 x 240 mm; sygn. oł.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.d.: 50/00. 00 3. Trzy kobiety litografia barwna; wym.: 490 x 320 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.d.: 5/75. 00 4. Already it was impossible to distiguish between man and pig, 974 litografia barwna; wym.: 665 x 490 mm; sygn. oł. w obrębie kompozycji: Lebenstein 74, odbitka numerowana w obrębie kompozycji: 4/00. Grafika z teki G. Orwell, „Folwark zwierzęcy”, 974. 2000 5. Kobieta z koniem litografia; wym.: 430 x 330 mm; sygn. oł.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.d.: 5/00. 600 6. Pegaz litografia barwna; wym.: 430 x 330 mm; sygn. oł. p.g.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.d.: 87/00. 600 7. Rysownik litografia barwna; wym.: 425 x 335 mm; sygn. oł. p.g.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.g.: 90/00. 600 27 poz. 122 poz. 120 Lebenstein Jan (930–999) c.d. 8. Napoleon drives Snowball away, 974 litografia barwna; wym.: 700 x 490 mm; sygn. oł. l.d.: Lebenstein 74, odbitka numerowana oł. l.d.: 37/00. Grafika z teki G. Orwell, „Folwark zwierzęcy”, 974. 2400 9. The animals drive the men away, 974 litografia barwna; wym.: 490 x 680 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein 74, odbitka numerowana oł. l.d.: 7/00. Grafika z teki G. Orwell, „Folwark zwierzęcy”, 974. (il. s. 26) 2400 Lenica Jan (928–200) 20. Wazon serigrafia; wym.: 700 x 500 mm; sygn. l.d.: 3/50, p.d.: Lenica. 2000 Lewicki Leopold (930–999) 2. maja w moim miasteczku linoryt; wym.: 09 x 20 mm; sygn. oł.: maja w moim miasteczku, p.d.: L. Lewicki. Lit.: Leopold Lewicki. Wystawa malarstwa i grafiki ze zbiorów Felicji i Bogdana Kędziorków, Kraków 200. 600 22. Kompozycja IV, lata 60. XX wieku linoryt, monotypia barwna; wym. 228 x 320 mm; sygn. oł. p.d.: L. Lewicki, l.d. tytuł. Lit.: Katalog wystawy Grupy Krakowskiej 932-937, Kraków 979; Leopold Lewicki. Wystawa malarstwa i grafiki ze zbiorów Felicji i Bogdana Kędziorków, Kraków 200. 2000 Łopieński Ignacy (865–944) 23. Poronin pod Zakopanem (Przed kościołem), 903 akwaforta; wym.: 57 x 320 mm, papier żeberkowy z filigranem Van Gelder Zonen, nie sygn. Grafika z: Teka Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików, Kraków 903. Stan zachowania: grafika po konserwacji, uzupełniony ubytek na marginesie. 28 Aukcja 8 poz. 128 poz. 127 Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 5; I. Jakimowicz, Pięć wieków grafiki polskiej, Warszawa 997, il. 98, s. 86; I. Kosowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il. 93. Marek Józef (ur. 922) 3000 24. Kształty sytuacji, 970 drzeworyt barwny; wym.: 234 x 5,5 cm; sygn. l.d.: „Kształty sytuacji” drzew. barwn. E. d’artiste I, p.d.: Marek 970. Grafika odbita w 2-3 egzemplarzach (wspólnie z J. Pankiem). 600 25. Dwoje, 970 drzeworyt; wym.: 252 x 47 cm; sygn. l.d.: „Dwoje” drzeworyt 3/0, p.d.: Marek 67/68. Grafika odbita w 3 egzemplarzach (wspólnie z J. Pankiem). 600 Mehoffer Józef (869–946) 26. Głowa jasnowłosa, 905 akwaforta, sucha igła na papierze żeberkowym; wym.: 50 x 95 mm (plansza: 250 x 60 mm); sygn. oł. p.d. Józef Mehoffer. Lit.: I. Kosowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il. 27. 200 27. Głowa jasnowłosa, 905 akwaforta z tintą, sucha igła na papierze żeberkowym; wym.: 50 x 95 mm (plansza: 250 x 60 mm); sygn. oł. p.d. Józef Mehoffer. Lit.: I. Kosowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il. 27. 200 28. Urwany koń (Helcia Tatarówna), 904 litografia na żeberkowym papierze; wym. komp.: 350 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Józef Mehoffer. Lit.: Katalog wystawy Józefa Mehoffera, Kraków 964, poz. 422. 29 600 poz. 129 poz. 130 Mianowski Lucjan (ur. 933) 29. Dwie kompozycje, Paryż 963 dwie litografie; wym. 205 x 25 mm oraz 205 x 50 mm (na planszy 285 x 385 mm), sygn. p.d.: Lucien Mianowski 63, l.d.: epreuve d’artiste. Wokół kompozycji życzenia świąteczne i noworoczne dla S. Wójtowicza, J. Panka i innych. 800 Misky Ludwik (884–938) 30. Akrobaci, l. 20. XX wieku akwaforta; wym.: 95 x 75 mm; sygn. oł. p.d. Misky. Stan zachowania bardzo dobry. 400 Meid Hans (883–957) 3. Malarz pejzażysta, 98 akwaforta na welinie; wym.: 70 x 0 mm; grafika z oryginalną koszulką z druk. Napisem: Han Meid, Der Maler in der Landschaft, orginelradierung. Lit.: Katalog dzieł graficznych Hansa Meida – Jentsch 298 b. 320 Mondral Karol (880–957) 32. Marseille, 92, na odwrocie portret mężczyzny, 94 akwaforta; wym.: I plansza: 30 x 200 mm; II pl.: 50 x 00 mm; komp. I sygn. pł. l.d.: K. Mondral 92/ Marseille, poniżej komp. sygn. oł. p.d.: K.Mondral. Komp. II: sygn. pł. l.d.: K.M.94. 600 Mrożewski Stefan (894–975) 33. Obrzęd Dziadów, 938 drzeworyt na bibule; wym.: 40 x 90 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Roma 38, płyta l.d.: MS. Grafika do książki Z. Kossak, „Gród nad jeziorem”, Warszawa 938. Stan bardzo dobry. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 83. 400 34. Obrona grodu, 938 drzeworyt na bibule; wym.: 40 x 90 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Roma 38, płyta 30 Aukcja 8 poz. 149 poz. 132 poz. 142 poz. 140 l.d.: MS. Grafika do książki Z. Kossak, „Gród nad jeziorem”, Warszawa 938. Stan bdb. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 83. 400 35. Ofiara, 938 drzeworyt na bibule; wym.: 40 x 90 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Roma 38, płyta p.g.: MS. Grafika do książki Z. Kossak, „Gród nad jeziorem”, Warszawa 938. Stan bardzo dobry. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 83. 400 36. Siejba, 938 drzeworyt na bibule; wym.: 40 x 90 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Roma 38, płyta l.d.: MS. Grafika do książki Z. Kossak, „Gród nad jeziorem”, Warszawa 938. Stan bardzo dobry. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 83. 400 37. Pogrzeb woja, 938 drzeworyt na bibule; wym.: 40 x 90 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Roma 38, płyta l.d.: MS. Grafika do książki Z. Kossak, „Gród nad jeziorem”, Warszawa 938. Stan bdb. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 83. 31 400 poz. 141 poz. 143 Mrożewski Stefan (894–975) c.d. 38. Kurhanek Maryli, 946 drzeworyt na bibule; wym.: 40 x 93 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Paris 46. Grafika do „Ballad i romansów” A. Mickiewicza. Stan bardzo dobry. 400 39. Świteź, 946 drzeworyt na bibule; wym.: 44 x 90 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Roma 38, Paris 46, płyta l.d.: MS. Grafika do „Ballad i romansów” A. Mickiewicza. Stan bardzo dobry. 400 40. Chałupa, 923 drzeworyt na bibule; wym.: 75 x 80 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski 923 Warszawa; pł. p.d.: MS. (il. s. 3) 600 4. Legenda walijska, 936 drzeworyt na bibule; wym.: 209 x 45 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski / Gregynog Hall / 36, na płycie p.d.: MS. 600 42. Św. Franciszek z Asyżu, 938 drzeworyt na bibule; wym.: 90 x 220 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski Asyż 938. 800 43. Madonna z Dzieciątkiem, 934 drzeworyt, bibuła; wym.: 298 x 249 mm; sygn. oł. p.d.: Stefan Mrożewski, Amsterdam 34; na płycie: MS. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 02. 800 44. Kiść bzu, 94 drzeworyt na bibule; wym.: 265 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski; Sudół, płyta p.d.: MS 94. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 242. 32 400 Aukcja 8 poz. 147 poz. 148 45. Piwonie, 94 drzeworyt na bibule; wym.: 270 x 20 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski; Sudół 94, płyta p.d.: MS. Stan bardzo dobry. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 243. 400 46. Lilie, 942 drzeworyt na bibule; wym.: 264 x 202 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski; Sudół 942, płyta p.d.: MS 942. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 250. 400 47. Róża, 942 drzeworyt na bibule; wym.: 265 x 205 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, płyta p.d.: MS. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 244. 400 48. Kwiaty jabłoni, 940 drzeworyt na bibule; wym.: 260 x 25 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski; Sudół 940, płyta p.d.: MS. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 245. 400 49. Stary most w Amsterdamie, 933 drzeworyt na bibule; wym.: 99 x 240 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski; Amsterdam 934, płyta l.d.: MS. (il. s. 3) Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 05. 50. Katedra w Akwilei, 939 drzeworyt na bibule; wym.: 90 x 29 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 25. 33 200 800 Picasso Pablo (88–973) 5. Femme une condee, 963 litografia; wym. pl.: 90 x 75 mm; sygn. pł.: le 4.3.63 Picasso. Litografia, odbita u F. Mourlota i F. Chenota, była elementem autorskiego albumu „Les dames de Mougins”, wydanego w Paryżu w 964, przez Editions Cercle d`art (ss. 99, nlb. 8). 3200 52. Jacqueline, 958 litografia; wym. pl.: 300 x 230 mm; sygn. pł. p.g.: 7.5.58 pour me Amore Jacqueline. Picasso. Litografia, odbita u F. Mourlota i F. Chenota, była autorskiego albumu artysty „Les dames de Mougins”, wydanego w Paryżu w 964, przez Editions Cercle d`art. 2400 Pieniążek Józef (888–953) 53. Krzemieniec. Widok na Liceum i Górę Bony, 927 akwaforta; wym.: 33 x 225 mm; sygn. oł. p.d. J. Pieniążek (podpis z dedykacją autorską) oraz na płycie J. Pieniążek. Krzemieniec 927, l.d. oł. Krzemieniec. Grafika z teki „Krzemieniec. Miasto rodzinne Juliusza Słowackiego”, Lwów 927. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 436. 600 54. Krzemieniec. Stara uliczka, 927 akwaforta; wym.: 85 x 45 mm; sygn. oł. p.d. J. Pieniążek oraz na płycie J. Pieniążek. Krzemieniec 927, l.d. oł. Krzemieniec. Grafika z teki „Krzemieniec. Miasto rodzinne Juliusza Słowackiego”, Lwów 927. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 436. 600 55. Kapliczka przy kościele świętych Piotra i Pawła w Sandomierzu, 926 akwaforta, akwatinta; wym.: 25 x 98 mm; sygn. oł. p.d. J. Pieniążek oraz na płycie: J. Pieniążek, l.d. Sandomierz. Grafika z „Teka Sandomierska. Kwasoryty”, Lwów 926. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994 400 56. Ratusz w Sandomierzu, 926 akwaforta, akwatinta; wym.: 3 x 00 mm; sygn. p.d. J. Pieniążek, l.d. Sandomierz – Ratusz. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994 400 57. Orawka, ok. 927 akwaforta; wym.: 48 x 08 mm; sygn. oł. p.d.: Józef Pieniążek, l.d.: Orawka, na płycie l.d.: Pieniążek. Grafika do planowanej teki „Spisz i Orawa”. 400 58. Krzyż przydrożny w Lasku na Podhalu [koło Chabówki], ok. 927 akwaforta; wym.: 58 x 00 mm; sygn. oł. p.d.: Józef Pieniążek, l.d.: Krzyż w Lasku, na płycie l.d.: J. Pieniążek 927. Grafika do planowanej teki „Podhale”. 400 59. Prof. Leon Wyczółkowski w swej pracowni w Krakowie, 925 akwatinta, akwaforta; wym.: 275 x 225 mm; sygn. p.d.: Józef Pieniążek, l.d.: Prof. Leon Wyczółkowski w pracowni. Stan zachowania: grafika po konserwacji. 000 60. Ulica Skałeczna, lata 20. XX wieku akwaforta i akwatinta; wym.: 45 x 70 mm; sygn. (płyta) p.d.: J. PIENIĄŻEK, l.d.: KRAKÓW; poniżej sygn. oł. p.d.: J. Pieniążek. 400 34 Aukcja 8 poz. 154 poz. 155 poz. 160 poz. 158 poz. 153 Pochop Robert 6. Baszta w Bieczu, ok. 96 akwaforta; wym.: 205 x 260 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Rubczak, l.d.: Biecz. Stan zachowania: papier zakwaszony. Grafika z wtórnie naniesioną sygnaturą pochodzi z cyklu widoków Galicji. 400 Rapacki Józef (87–929) 62. Wieże kościoła Mariackiego w Krakowie, przed 94 litografia barwna; wym.: 500 x 350 mm (plansza: 560 x 450 mm); poniżej kompozycji, w dolnej części planszy, drukowany opis Marienturm in Krakau, Original-Litographie von Josef von Rapacki, Verlag der Gesellschaft für Vervielfältigende Kunst in Wien. 800 Ritter Maria (899–976) 63. Wenecja, lata 20. XX wieku drzeworyt na bibule; wym.: 60 x 5 mm; sygn. na odwrocie pieczątką autorska. 320 64. Głowa mężczyzny, lata 30. XX wieku (okres paryski) litografia; wym.: 300 x 220 mm; sygn. oł. p.d.: MR. Stan zachowania: naddarcie marginesu bez szkody dla kompozycji. 500 35 poz. 173 Rolicz Stanisław (93–977) 65. Wiejska dziewczynka, 955 akwaforta, akwatinta barwna, wym. 320 x 25 mm; sygn. oł. p.d.: St. Rolicz 955; l.d.: Wiejska dziewczynka; poniżej: kolorowa akwaforta z akwatintą. 200 Rzepiński Czesław (905–995) 66. Z Tatr, 964 drzeworyt; wym.: 340 x 550 mm; sygn. oł. p.d.: Rzepiński, l.d.: Z Tatr. 200 Saliger Ivo (894–987) 67. Walka ze śmiercią (Lekarz), ok. 925 akwaforta kolorowana, miękki werniks; wym.: 740 x 595 mm; sygn. l.d. Efektowna i dekoracyjna grafika o tematyce medycznej. 600 Sichulski Kazimierz (879–942) 68. Padół płaczu, 92 litografia; wym.: 635 x 450 mm; sygn. na płycie p.g.: Sichul. Grafika z teki „Lamus”, Lwów 92, nakład 50 egz. (nakład jednorazowy, płyty zniszczono). Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, s. 242-243; I. Kosowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il. 394. 600 69. Salome, 92 litografia; wym. planszy 585 x 450 mm; sygn. pł. p.g.: Sichul. Grafika z teki „Lamus”, Lwów 92, nakład 50 egz.; odbitka po konserwacji. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 290. Skoczylas Władysław (883–934) 800 70. Profil Janosika, 923 drzeworyt na tincie; wym.: 25 x 25 mm, nie sygn. Lit.: Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa, Kraków 935, poz. 49. 36 600 Aukcja 8 poz. 174 poz. 169 7. Kobieta z jednorożcem (Sztuka), 99 drzeworyt, wym. 270 x 80 mm; n/s. Lit.: Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa, Kraków 935, s.39. 000 72. Motyw ze Starej Warszawy, 930 drzeworyt, wym.: 30 x 95 mm; n/s. Grafika była dodatkiem do Sztuk Pięknych. Lit.: Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa, Kraków 935, s.45 (jako Plac Zamkowy). 320 Stanisławski Jan (860–907) 73. Zmrok, 900 litografia barwna; wym.: 0 x 2 mm, sygn. l.d.: JS. Lit.: Katalog wystawy, Koniec wieku. Sztuka polskiego modernizmu, Warszawa 996, s. 363/365; A. Giełdoń-Paszek, Jan Stanisławski, Bielsko-Biała 2004; I. Kosowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il. 76. 600 74. Sad ukraiński (Krajobraz o zmroku), 904 litografia barwna; wym.: 34 x 207 mm; sygn. p.d.: J.S. Grafika z: Chimera, t. VII, z. 20/2. Lit.: I. Kossowska, Narodziny polskiej grafiki..., s. 9, il. 57. 200 Stankiewicz Zofia (862–955) 75. Stare Miasto litografia barwna; wym.: 265 x 205 mm; sygn. pł. p.d.: ZS. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 525 400 Steller Paweł (895–974) 76. Chrystus, lata 30. XX wieku drzeworyt; wym.: 48 x 00 mm; poniżej odbicia płyty nadruk: p.d.: Paweł Steller, l.d.: Chrystus/drzeworyt; grafika była dodatkiem do Sztuk Pięknych. 320 37 poz. 177 poz. 180 poz. 186 poz. 184 38 Aukcja 8 Stern Jonasz (904–988) 77. Kompozycja na motywie obrazu „Czarny Ląd”, przełom lat 60. I 70. serigrafia na papierze żeberkowym; wym.: 70 x 480 mm; sygn. oł.p.d.: J. Stern. Praca ze zbioru F. i B. Kędziorków. 2000 Stryjeńska Zofia (89–976) 78. Stroje ludowe, l. 30. XX wieku druk barwny; wym. plansz ok. 535 x 745 mm, wym. kompozycji: ok. 425 x 670 mm; zespół pięciu plansz: stroje ludowe z pod Krakowa; stroje ludowe z lubelskiego; stroje ludowe z kaszubskiego; stroje ludowe na Kurpiach; stroje ludowe z okolic Sieradza. Stan zachowania: na czterech planszach marginesy zabrudzone bądź naddarte bez szkody dla kompozycji. 000 79. Krakowiak, 939 pochoir (forma druku) ręcznie kolorowana; wym.: 435 x 30 mm; sygn. p.d.: Zofia Stryjeńska. Tablica z dzieła „Polish peasant costumes. With introduction and notes by dr Thadee Seweryn”, Nicea 939; wydał C. Szwednicki w nakładzie 400 egz. 400 Styrylska Celina (ur. 923) 80. Mars, 2. połowa lat 60. XX w. drzeworyt barwny; wym.: 498 x 496 mm; sygn. oł. p.d.: Celina Styrylska Taranczewska, l.d.: Mars, 8/20. 600 Szwarc Stanisław (880–953) 8. Limba litografia; wym.: 400 x 270 mm; sygn. p.d.: Stan. Szwarc, l.d.: tytuł. 600 Taranczewski Wacław (903–987) 82. Święty Franciszek, koniec lat 20. XX wieku drzeworyt; wym.: 280 x 200 mm; nie sygn. Grafika ze zbiorów rodziny artysty. 800 Tyrowicz Ludwik (90–958) 83. Lwów. Widok z Podwala, lata 30. XX w. litografia, wym.: 225 x 375 mm (komp.); sygn. oł. p.d.: Ludwik Tyrowicz. Stan zachowania: grafika oprawiona w stare passe-partout. 000 Vasarelly Victor (906-997) 84. Tygrysy, litografia barwna; wym. kompozycji: 440 x 660 mm; sygn. oł. p.d.: Vasarelly, odbitka numerowana l.d.: 4/250. Stan bardzo dobry. 2700 85. Kompozycja, lata 70. XX wieku serigrafia; wym.: 405 x 405 mm (wym. planszy: 620 x 490 mm); sygn. oł. p.d.: Vasarelly, l.d. odb. nr 46/250. 2700 86. Kompozycja, lata 70. XX wieku serigrafia; wym.: 300 x 300 mm; sygn. oł. p.d.: Vasarelly, l.d. odb. nr 99/25. 2700 39 Weiss Wojciech (875–950) 87. Kwiaty, 925 drzeworyt; wym. 275 x 95 mm; sygn. oł. p.d.: WWeiss. Lit.: R. Weiss, Wojciech Weiss. Twórczość graficzna, Nautilus, Kraków 2006, poz. 66. 88. Z okna pracowni – widok na Bramę Floriańską, 94 drzeworyt; wym.: 277 x 23 mm; sygn. oł. p.d.: WWeiss. Lit.: R. Weiss, Wojciech Weiss. Twórczość graficzna, Nautilus, Kraków 2006, poz. 03. Wertenstein Maria (885–po 949) 89. Dziewczyna i ptak litografia barwna; wym.: 440 x 370 mm, n/s, odb. u Jana Cotty w Warszawie. Wojnarski Jan (879–937) 800 800 000 90. Idylla, 920 miedzioryt; wym.: 30 x 240 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Wojnarski, na płycie JW, l.d.: odb. własnoręczna (miedzioryt), ś.d.: Idylla. Lit.: B. Lewińska-Gwóźdź, Między niebem a kamieniem. Jan Wojnarski 879-937. Malarstwo, grafika i rysunek, Pelplin 2000, il. 40. 200 9. Słoneczniki, 909 litografia barwna; wym.: 365 x 495 mm; sygn. w obrębie komp. oł. pd.: Jan Wojnarski, ld.: Odb. własnoręcznie; grafika z teki „Autolitografie”; Kraków 909. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 594. 200 92. Słoneczniki, 909 litografia barwna (odmienny wariant kolorystyczny); wym.: 390 x 555 mm; nie sygn.; zachowane -centymetrowe białe marginesy; odbitka po konserwacji. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 594. 200 93. Ulica Floriańska, 936 akwaforta; wym. kompozycji: 298 x 26 mm (plansza: 450 x 285 mm); sygn. oł. l.d.: akwaforta, śr.d. ulica Floriańska, p.d.: J. Wojnarski 36; papier Arches (znak wodny); stan bdb. Lit.: B. Lewińska-Gwóżdż, Jan Wojnarski. Między niebem a kamieniem, Pelplin 2000 400 94. Portret ojca artysty, 909 litografia; wym.: 475 x 599 mm; sygn. p.d.: Jan Wojnarski, l.d.: Odb. własnoręczna. Grafika pochodzi z teki „Autolitografie”, 909. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 594. 200 95. Ornament z pawimi piórami, 909 litografia; wym.: 530 x 290 mm; n/s. Grafika jest okładką do teki „Autolitografie”, 909 Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 994, poz. 594, reprodukowana na s. 37. 500 96. Kościół Bożego Ciała w Krakowie akwaforta; wym.: 245 x 45 mm; sygn. p.d.: Jan Wojnarski, l.d.: dedykacja autorska. Lit.: B. Lewińska-Gwóźdź, Między niebem a kamieniem. Jan Wojnarski 879-937. Malarstwo, grafika i rysunek, il. 48. 400 40 Aukcja 8 poz. 190 poz. 205 poz. 191 41 poz. 204 Wojnarski Jan (879–937) c.d. 97. Port w Gdańsku akwaforta tonowana; wym. 30 x 265 mm; sygn. pł. d.: J. Wojnarski, poniżej komp. p.d.: 4/-6 odbitka z płyty Jana Wojnarskiego. Lit.: B. Lewińska-Gwóźdź, Między niebem a kamieniem. Jan Wojnarski 879-937. Malarstwo, grafika i rysunek, il. 4. 98. Krucyfiks królowej Jadwigi z katedry wawelskiej akwaforta; wym.: 430 x 305 mm; sygn. p.d.: Jan Wojnarski, l.d.: odb. własnoręczna. 000 Lit.: B. Lewińska-Gwóźdź, Między niebem a kamieniem. Jan Wojnarski 879-937. Malarstwo, grafika i rysunek, il.: 32. 99. Portret chłopca litografia; wym.: 465 x 250 mm; sygn.: p.d.: Jan Wojnarski, l.d.: odb. własnoręczna. 200. Apsyda kościoła Najświętszej Maryi Panny w Krakowie akwaforta; wym.: 240 x 80 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Wojnarski. 600 000 Lit.: B. Lewińska-Gwóźdź, Między niebem a kamieniem. Jan Wojnarski 879-937. Malarstwo, grafika i rysunek, il. 46. Wójtowicz Stanisław (920–99) 600 20. Akt, 939 drzeworyt; wym.: 30 x 50 mm; sygn. p.d. S. Wójtowicz, l.d.: 939. Wczesna praca artysty, bardzo rzadka. 300 202. Wiatrak, 947 akwaforta; wym.: 90 x 60 mm; sygn. p.d. S. Wójtowicz 47, l.d. : De „Adriaan” te Haarlem Holland. 300 203. Ptak, 972 drzeworyt; wym.: 25 x 248 mm (plansza: 305 x 350 mm); sygn. p.d. S. Wójtowicz, l.d. odbitka numerowana 4/50- 72, Ptak. 600 Wyczółkowski Leon (852–936) 204. Świerk, ok. 922 litografia tuszem na błyszczącym papierze kredowym; wym.: 385 x 280 mm; sygn. p.d.: L. Wyczół. Próbna odbitka grafiki z cyklu „Gościeradz”, rzadki przykład eksperymentów warsztatowych artysty. (il. s. 4) 3000 Wyspiański Stanisław (869-907) 205. Błogosławiona Salomea, 9 światłodruk według pastelu Stanisława Wyspiańskiego, barwna litografia, na tincie; wym. kompozycji: 980 x 255 mm; poniżej kompozycji napisy tytułowe oraz nota Nakładem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie r. 9. Światłodruk kombinowany z barwną litografią. J. Löwyego we Wiedniu. Stan zachowania: niewielkie naddarcie marginesu ( cm) bez szkody dla kompozycji. (il. s. 4) 200 122 42 Rysunek Rysunek poz. 206 poz. 209 poz. 208 Blonder (Sasza) Aleksander (909–946) 206. Widok miejski [ul. Kurniki w Krakowie?], 932-933 tusz, papier; wym.: 7,3 x 2,2 cm. Rysunek ze zbioru F. i B. Kędziorków (dar K. Filipowicza). Praca była wystawiana na wystawie Grupy Krakowskiej (Pałac Sztuki, Kraków 979). Lit.: Katalog wystawy Grupy Krakowskiej 932-937, Kraków 979, poz. 6. Domaszewski J. 2400 207. Hucuł, 899 rysunek ołówkiem; wym.: 40,5 x 29 cm; sygn. p.d.: J. Domaszewski 2 I 899. Stan zachowania: uszkodzony lewy dolny róg bez szkody dla kompozycji. 800 Fabijański Stanisław (865–947) 208. Stara zagroda, ok. 900 rysunek ołówkiem; wym.: 20,5 x 3 cm; sygn. oł. p.d.: Stanisław Fabijański. Stan zachowania: papier naklejony na kartonik. 600 Leszczyńska-Kluza Danuta (ur. 926) 209. Przy lodach, lata 60. XX wieku tusz, papier; wym.: 39 x 27,5 cm; sygn. na odwrocie oł. Danuta Kluza, powyżej pieczątka Przyjęty oraz tytuł Przy lodach. Grafika w kartonowym passe-partout. 600 43 poz. 219 poz. 217 Lille Ludwik (897–957) 20. Martwa natura kuchenna ołówek, papier; wym.: 2 x 5 cm; na odwrocie podpis oł. Lille. Rysunek był wystawiany w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w Warszawie (986). 600 2. Głowy byków, przed 939 ołówek, papier; wym.: 20 x 27 cm; sygn. p.g.: Lille. 600 22. Trzewiki, buty i pantofle, ok. 935 ołówek, papier; wym.: 9,5 x 6,5 cm; nie sygn. 600 Mehoffer Józef (869–946) 23. Siedzące dziecko, 930 rysunek ołówkiem; wym.: 29,5 x 22,5 cm; sygn. p.d. J.M. 930. W prawym dolnym rogu pieczątka: Ze zbiorów F. Ścibałły. 600 Panek Jerzy (98–200) 24. Akt. Kobieta stojąca tyłem rysunek tuszem na papierze; wym.: 29,5 x 20 cm; sygn. l.g.: Panek. 200 25. Akt. Kobieta stojąca rysunek tuszem na papierze; wym.: 29,5 x 20 cm; sygn. prawa strona środek: Panek. 200 26. Akt. Kobieta stojąca rysunek tuszem na papierze; wym.: 29,5 x 20 cm; sygn. l.d.: Panek. 200 Waliszewski Zygmunt (897–936) 27. Portret Róży Cybulskiej, 93 rysunek ołówkiem na papierze; wym.: 34,5 x 24 cm; poniżej kompozycji dedykacja autorska: Kochanemu Tadeuszowi Kraków 93 Zyga W. Stan zachowania: rysunek w płóciennym passe-partout naklejony na tekturę. Na odwrocie zapiski proweniencyjne. 2000 44 Aukcja 8 poz. 220 poz. 218 Wroniecki Jan Jerzy (890–948) 28. Uliczka, lata 20. XX wieku tusz, papier; wym.: 28,5 x 22 cm; sygn. l.d.: J. Wroniecki. Artysta związany z Buntem. 200 Wróblewski Andrzej (927–957) 29. Portret młodego mężczyzny, ok. 948 kredka, papier; wym.: 29 x 35,5 cm; nie sygn. 2000 Żechowski Stefan (92–984) 220. Portret dziewczynki, 934 ołówek, papier; wym.: 56 x 44 cm; sygn. l.d.: Żechowski. 5500 Teka rysunków 22. Teka pamiątkowa, 2. połowa XIX wieku zbiór rysunków i akwarel zgromadzonych przez nieznanego polskiego kolekcjonera związanego towarzysko z Dreznem, Heidelbergiem i Karlsbadem; całość wtórnie umieszczona w ozdobnej tece z napisem „Tatry”. Zawartość: . Julian Schlegel, Rzym, 85; ołówek, akwarela, wym.: 5,5 x 2 cm; sygn. ołówek l.d.: Schlegel Roma 85. 2. Kaszowska, Książka, przed 88; akwarela, wym.: 8,5 x 7,5 cm; na odwrocie opis proweniencyjny. 3. Gałązka brzozy, przed 88; akwarela, wym.: 7 x 4 cm; na odwrocie opis proweniencyjny. 4. Głowa lwa, 844; ołówek, akwarela, wym.: 6 x 4 cm, sygn. nieczytelna l.d., data: 844. 5. Zabawa z latawcem, ok. 859; ołówek, akwarela; wym.: 9,5 x 4; na odwrocie opis proweniencyjny. 6. Ślepy kataryniarz; akwarela, papier; wym.: 3 x 9 cm; na odwrocie opis proweniencyjny. 7. Idalia Rakowska, NP. Maria; tusz, papier; wym.: 2 x 7,5 cm; na odwrocie opis proweniencyjny. 8. Portret dziewczyny; akwarela papier; wym.: 20,5 x 5 cm; sygn. p.d.: Goliey. 9. Scena mitologiczna; akwarela, papier; wym.: 6,5 x 3 cm. 0. E. Fischer, Portret męski, 848; ołówek, papier, wym.: 22 x 8 cm; sygn.: E. Fischer; 2 sept. 848; Antwerpen; na odwrocie zapis proweniencyjny. 0. 45 poz. 221 1 poz. 221 6 poz. 221 21 Krzyż przydrożny, 88; akwarela, wym.: ,5 x 7,5 cm; sygn. p.d.: Ks. Jeżewski 88. . Fragment kolumny. Widok Heidelbergu (dwie prace na planszy); I: wym. x 0 cm; II: wym. 0,5 x 7,3 cm; na odwrocie zapiski proweniencyjne (Vos Heidelberg). 2. Pastuszek, 882; ołówek, papier; wym.: 20,5 x 7 cm; sygn. p.d.: 882; EH. 3. Mostek, 875; ołówek, papier; wym.: 0 x 6,5 cm; n/s, data p.d. 4. Widok Heidelbergu, ok. 880; ołówek, papier; wym.: 2 x 9,8 cm; na odwrocie opis proweniencyjny (autor Vos). 5. Oficer, ok. 880; ołówek, papier; wym.: 3 x 9 cm; na odwrocie tektury z naklejonym rysunkiem opis proweniencyjny. 6. Postać kobiety; ołówek, papier; wym.: 3 x 7 cm; sygn. p.d.: Lilia Mich (brak dalszej części). 7. Studium postaci kobiet; ołówek, papier; wym.: 6,5 x 8,5 cm; n/s. 9. Młyn (na odwrocie Portret kobiety); akwarela; wym.: 7 x 5 cm. 8. Myśliwy – Kazimierz Jabłonowski; ołówek, papier; wym.: 9 x 22,5 cm. 2. Myśliwy i niańka; ołówek, papier; wym.: 25 x 38 cm; zgięcie planszy. 9. Jan Ryziewicz, Portret dziewczyny, 87; ołówek, papier; wym.: 28,5 x 24 cm; sygn. p.d.: Ryziewicz Jan; uczeń III kl. 87 7/6. 20. Liście, 878; akwarela, papier; wym.: 25 x 6,5 cm; poniżej komp. napis: Ischl r. 878. 2. Dom; piórko, papier; wym.: 3,5 x 9,5; n/s. 22. Świerk, 3.06.878; ołówek, papier; wym.: 27 x 9,5 cm; n/s. 23. Podwórko; ołówek, papier; wym.: 25 x 20 cm; n/s. 24. Sir John Falstaff; tusz, papier; wym.: 20,5 x 7 cm; n/s. 25. Kościółek, 2 VIII 893; tusz, papier; wym.: 25,5 x 2 cm; sygnatura nieczytelna. 26. Uliczka arabska; akwarela; wym.: 35,8 x 24,4 cm; n/s. 27. Archibald Gerard, Pejzaż górski, przed 88; akwarela, papier; wym.: 2 x 8,5 cm; na odwrocie opis proweniencyjny. 7000 122 46 Wydawnictwa Wydawnictwa poz. 224 poz. 225 Brandel Konstanty (880–970) 222. Pierre Lievre „Supplement an paradoxe sur le comedien de Diderot. Cuirre et bois orginaux de C. Brandel”, 929 książka wydana przez Editions du Trianon, Paris 929; 8o (2,5 x 5,5 cm), s. 22; 4 oryginalne akwaforty i 0 winiet w drzeworycie wykonanych przez K. Brandla; egz. nr 92 ze 00, opr. broszurowa. Egz. nieprzycięty, stan bardzo dobry. Lit.: Katalog grafiki Konstantego Brandla, Toruń 2005, poz. 292-300. 2000 Brandel Konstanty (880–970) 223. Andre Maurois „Ariel ou la vie de Shelly. Roman. Bois originaux en couleurs do Constantin Brandel”, 929 książka wydana przez Le Livre Moderne Illustre, Paris 929; 8o (20,5 x 4,5 cm), s. 208. Zawiera 2 oryginalne, całostronicowe drzeworyty K. Brandla, 0 drzeworytów półstronicowych i liczne winiety. Oryginalna oprawa broszurowa. Lit.: Katalog grafiki Konstantego Brandla, Toruń 2005, poz. 30-322. Cybulska-Piskorek Jadwiga 700 224. Stara Warszawa, 960. teka 6 akwafort: Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, wym.: 20 x 80 mm; sygn. pd.: Jadwiga Cybulska, ld.: Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, śr.: 48/00.; Ulica Wąski Dunaj, wym.: 80 x 25 mcm; sygn. pd.: Jadwiga Cybulska, ld.: Ulica Wąski Dunaj, śr.:48/00; Widok na Stare Miasto, wym.: 25 x 80 mm; sygn. pd.: Jadwiga Cybulska, ld.: Widok na Stare Miasto, śr.: 48/00; Zaułek z widokiem na Kościół św. Marcina, wym. 80 x 00 cm; sygn. pd.: J. Cybulska, ld.: Zaułek z widokiem na kościół św. Marcina, śr. 48/00; Ulica Fret, wym.: 45 x 80 mm; sygn. pd.: Jadwiga Cybulska, ld.: Ulica Freta, śr.: 48/00; Widok na Nowe Miasto, wym. 25 x 75 mm; sygn. pd.: Jadwiga Cybulska, ld.: Widok na Nowe Miasto, śr. 48/00. Wyd. Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Egzemplarz numer.: 48. 400 47 Dretler-Flin Stefania (909–994) 225. Najpiękniejszy jest Kraków, 947. teka 0 drzeworytów; wym. plansz 50 x 00 mm; nie sygn. Wizja; Rynek Krakowski, Kaplica Przemienienia Pańskiego w kościele NMP; Plac Mariacki; Biblioteka Jagiellońska; Lajkonik; Wieża ratuszowa; Ulica Kanonicza; Wawel; Dziedziniec arkadowy na Wawelu; Wyd. Przełom, Kraków. 320 Gierlowski Stefan 226. Dostojewski F. Une Femme Douce, 927 wydawnictwo artystyczne; (4°), 90 stron, wyd. Marcel Scheur, Paris 927, wyd. I z 0 kubizującymi akwafortami Stefana Gierlowskiego. Oprawa kartonowa oryginalna. egz. 266 z 300 (na papierze welinowym) 2800 poz. 224 poz. 226 Hajdukiewicz Ludwik (ur. 886) 227. Stary Kraków. Album Pamiątkowy z 6 rycinami, 922 teka 6 litografii barwnych; wym. plansz: ok. 75 x 30 mm; Ogólny widok Krakow, sygn. p.d.: Hajdukiewicz; Rondel i Brama Floriańska, niesygn.; Część dawnego muru miejskiego przy Bramie Floriańskiej, niesygn.; Ulica Floriańska widziana z Bramy św. Florjana, niesygn.; Podcienia Sukiennic, sygn. ld.: Hajdukiewicz; Kościół św. Wojciecha, sygn. pd.: Hajdukiewicz; Ratusz i Sukiennice na Rynku Krakowskim, sygn. ld.: Hajdukiewicz; Kościół N. Panny Marii (strona prawa), sygn. pd.: Hajdukiewicz; Tyły Kościoła św. Barbary i N.P. Marii (Mały Rynek), niesygn.; Ulica Kanonicza, ld.: Hajdukiewicz; Klasztor P.P. Norbertanek na Zwierzyńcu, niesygn.; Wawel: tyły budynku poseminaryjnego na wałach Zamku Królewskiego, sygn. pd. nieczytelna; Katedra Zamku Królewskiego na Wawelu, sygn. ld. nieczytelna; Wawel: Dzwon króla Zygmunta, niesygn.; Wawel: Krużganki pierwszego piętra w dziedzińcu rycerskim, sygn. ld. nieczytelna; Wawel: Groby Królewskie, sygn. ld.: Hajdukiewicz; wyd. S.A. Ryngraf, Kraków; okładkę projektował A. Gołębiowski. 640 228. Katalog IV Wystawa Malarstwa i Grafiki Grupy Krąg. Kraków Pałac Sztuki. Sierpień 963 48 Aukcja 8 katalog; wym. 8 x 9,5 cm, 25 stron, 2 ilustracji; w wystawie wzięli udział: Stanisław Wójtowicz (odręcznie wpisana do katalogu dedykacja dla Stanisława Wałacha), Klem Felchnerowski (odręczna dedykacja), Janina Baranowska; Adam Falkiewicz; Cecylia Wodnicka – Ząbkowska; Marian Szpakowski (odręczna dedykacja), Kazimierz Rojowski; Janina Żemojtel (odręczna dedykacja); Stanisław Frenkiel; Włodzimierz Kunz; Marek Łączyński; Józef Ząbkowski; wyd. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Kultury PMRN w Zielonej Górze; projekt katalogu M. Szpakowski. Do katalogu dołączono 4 grafiki: Cecylia Wodnicka-Ząbkowska, Kompozycja, linoryt, wym. 30 x 35 mm; sygn. p.d.: C. Wodnicka; Marian Szpakowski, Kompozycja, litografia, wym. 35 x 55 mm, sygn. l.d.: M. Szpakowski, śr.: 65/00, p.d: „963”; Włodzimierz Kunz, Kompozycja, akwaforta, wym.: 30 x 75 mm; sygn. p.d.: Wł. Kunz, l.d.: miedzioryt, śr.: 5/00; Józef Ząbkowski, Kompozycja, linoryt, wym.: 50 x 55 mm; sygn. pd.: J. Ząbkowski, l.d.: 963. 200 Kimbel Wilhelm (868–965) 229. Rathaus zu Breslau (936-37) teka 5 litografii przedstawiających detale gotyckiej kamieniarki (Auschnitte aus den figuren und Tierfreisen der Sudseite; dargestellt und litographiert von Wilhelm Kimbel in Auftrage der Stadt Breslau; Handgerduckt In der Offizin Hermann Birkholz): karta tytułowa, wym.: 325 x 47 mm, pozostałe kompozycje wym.: ok. 305 x 580 mm: Herb Miejski; Robotnicy; Polowanie; Jelenie; Lew zagryzający krowę; Człowiek pierwotny i smok; Pies i kogut; Pojedynek na miecze; Niedźwiedź i dzik; Polowanie; Rycerze; Kobieta w koszu; Dwie postaci i pies; Lew walczący ze smokiem; Jeleń; na dodatkowej karcie dedykacja z 937 dla B. Zdravkova, burmistrza Płowdiw, z odręcznym podpisem nadburmistrza Wrocławia H. Friedreicha. Całość w oryginalnej tece. Prace sygn. na płytach. Stan bdb. 8000 Kisling Mojżesz (89–953) 230. Maurice Goddet “Chacun treize a la douzaine”, 933 książka wydana przez Editions „Le Document”, Paris 933; 8° (20,5 x 5,7 cm), s. 82; frontyspis: oryginalna akwaforta z portretem autora wykonana przez Kislinga, sygn. i ded. na płycie p.d.; egz. nr 20 ze 44, opr. broszurowa. 450 Mrożewski Stefan (894–975) 23. Henryk Sienkiewicz, Une Aventure a Sidon […], 93 książka (8°) wydana przez paryskie wydawnictwo Editions du Trianon w 345 egz. (egz. Nr 267); zawiera 6 miedziorytów S. Mrożewskiego sygnowanych na pł. SM: Żołnierz przed panem, Para siedząca pod murem, Żołnierz pilnujący więźniów, Pochód, Pan Zagłoba wśród kompanów, Pan Lubomirski i wiedźma, Pan Lubomirski na koniu. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz. 53. 000 232. Elckerlijc, 95 druk artystyczny (8°), 63 strony; wyd. De Ross, Utrecht; wewnątrz 8 grafik autorstwa S. Mrożewskiego; egzemplarz numerowany: 06. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004. 122 49 000 Malarstwo, Malarstwo,rzeźba rzeźba 233. Tobis Andrzej (ur. 970) Zupa na stole, 2003 olej na płótnie; wym.: 40 x 00 cm; na odwrocie autorski opis pracy. 000 234. Kozera Aleksander (ur. 976) Bielany I, 2008 akryl; wym.: 00 x 30 cm; na odwrocie autorski opis pracy. 2900 50 Aukcja 8 235. Kowynia Dominika (ur. 978) Ogląda, 2007 olej na płótnie; wym.: 70 x 70 cm; na odwrocie autorski opis pracy. 2200 236. Wnęk Grzegorz (ur. 974) Modelka (Samotna), 2008 olej na płótnie; wym.: 00 x 00 cm; na odwrocie autorski opis pracy. Lit.: Katalog, Grzegorz Wnęk. Malarstwo, Kraków 2008, repr. s. 62. 6500 51 237. Kozera Elżbieta (ur. 976) Niedziela – Wybory II, 2007 tempera na płótnie; wym. 70 x 00 cm; na odwrocie autorski opis pracy. 2700 238. Dariusz Mlącki (ur. 963) Kopertowiec, 2007 olej, płótno; wym.: 58 x 72 cm; opis autorski na odwrocie; praca wystawiana. 4000 52 Aukcja 8 239. Kolnik Artur (890-97) Martwa natura z ananasem i cytryną, lata 30. XX w. olej na płótnie; wym.: 35 x 27 cm; sygn. p.d. Kolnik. 4000 240. Wójtowicz Stanisław (920–99) Autoportret z motylkiem, 979 olej, sklejka; wym.: 27 x 22 cm; sygn. p.d.: S. Wójtowicz, l.d.: 979; na odwrocie autorski opis obrazu. 800 24. Orbitowski Janusz (ur. 940) Kompozycja abstrakcyjna, lata 60. XX wieku olej na płótnie; wym.: 58 x 72 cm; sygn. l.d.: J. Orbitowski. 5000 53 242. Żebrowski Adam (897-993) Jarmark – Krościenko, lata 30. XX wieku olej, sklejka; wym.: 58 x 58 cm; sygn. l.g.: A. Żebrowski, na odwrocie: sygn. Adam Żebrowski 5000 poz. 243 54 Aukcja 8 243. Wójtowicz Stanisław (920–99)) Pejzaż z Osterbeek, 947 olej, płyta pilśniowa; wym.: 22 x 28 cm; sygn. p.d.: St. Wójtowicz 947, l.d.: St. Wójtowicz. Na odwrocie autorski opis obrazu. 2200 244. Lewicki Leopold (930–999) Kąpielisko, 937 olej, tektura; sygn.: 36,5 x 36,5 cm; sygn. p.d.: L. Lewicki. Na odwrocie sygnowany atramentem: Leopold Lewicki 935 oraz dwa szkice atramentem; zapiski proweniencyjne. Praca była pokazywana na wystawie Grupy Krakowskiej (Pałac Sztuki, Kraków 979). Lit.: Katalog wystawy Grupy Krakowskiej 932-937, Kraków 979; Leopold Lewicki. Wystawa malarstwa i grafiki ze zbiorów Felicji i Bogdana Kędziorków, Kraków 200. 32000 55 245. Tarnawska-Wójtowicz Maria (92–2004) Portret konia, 969 olej, płyta pilśniowa; wym.: 32 x 39 cm; sygn. l.d.: M. T. Wójtowicz 69; na odwrocie autorski opis obrazu. 500 246. Mikulski Kazimierz (98–998) Portret wielokrotny, 994 tusz, ksero, farba; wym.: 30 x 24,8 mm; sygn. p.d.: K Mikulski 94, l.d.: Ksero + kolor ecoline; proweniencja: kolekcja Felicji i Bogdana Kędziorków. 3000 247. Dwa akty, dwa Słońca, 989 tusz, farba; wym.: 30,2 x 24, cm; sygn. p.d.: K Mikulski 89; proweniencja: kolekcja Felicji i Bogdana Kędziorków. 4000 56 Aukcja 8 248. Szpunar Tadeusz (ur. 92) Kompozycja I z cyklu Rozważania nad kołem i kwadratem, 979 drewno, blacha miedziana; wym.: 79 x 80 cm. Lit.: Tadeusz Szpunar. Prace z lat 60. i 70., Kraków 2006, il. 6800 249. Stern Jonasz (904–988) Kompozycja, 953 dekalkomania; wym.: 370 x 290 mm; sygn. p.d.: Stern 953. Lit.: praca reprodukowana w książce pod red. L. Pasternaka Bereziacy, Warszawa 965. 4000 250. Malina Jerzy (903–989) Abstrakcja kwadratowa, 968 technika mieszana, tempera, dekalkomania; wym.: 9,5 x 9,5 cm; sygn. p.d.: J. Malina. 57 2000 25. Podsadecki Kazimierz (904–970) Akt, 966 olej na płótnie; wym. 48,2 x 32,5 cm; sygn. l.d.: Podsadecki – 966. 5000 252. Radnicki Zygmunt (894–969) Na Kaszubach, 959 olej na płótnie; wym.: 58 x 74 cm; sygn. p.d.: Z. Radnicki. 9200 58 Aukcja 8 253. Wałach Stanisław (99–983) Pejzaż z Psiego Pola, 947 olej na tekturze; wym.: 29 x 46 cm; na odwrocie nalepka ZZPAP w Krakowie i sygnatura artysty. 600 254. Podsadecki Kazimierz (904–970) Ryby w koszyku, 958 tempera na desce; wym.: 3 x 4 cm; sygn. l.d.: Podsadecki, p.d.: VI.958. 59 6000 255. Potworowski Tadeusz (898–962) - Pejzaż nadmorski, lata 30. XX wieku, sygn. oł. p.d.: Potworowski - Na scenie, lata 30. XX wieku, oł. p.d.: T.P. akwarele na szarym papierze; wym.: 35 x 50 cm; prace na dwóch stronach jednej karty. 800 256. Czyżewski Tytus (880–945) W polu, 938 akwarela; wym.: 29 x 39,5 cm; sygn. l.d.: Tytus Czyżewski, Limanowa (?) 938. 60 3000 Aukcja 8 257. Jarema Maria (908–958) W kawiarni „U Plastyków”, lata 40. XX w. akwarela, papier; wym.: 9,5 x 5,5 cm (w świetle p.p.), n/s. Poniżej, na p.p., w l.d. napis: Od męża Marysi Kornela Filipowicza, dn. 2. IV. 74 r. 4000 258. Brzozowski Tadeusz (98–987) Hippokrates, 973 technika mieszana na płótnie (naklejonym na desce); wym.: 70 x 45 cm; sygn. p.d.: T.B. 73, na odwrocie datowanie i autorski opis obrazu; oryginalna, autorska rama. Obraz był darem artysty dla zakopiańskiego plastyka i animatora ruchu kolekcjonerskiego S. Murzyna. 0000 259. Waliszewski Zygmunt (897–936) Pejzaż leśny, lata 20. XX wiek akwarela na papierze; wym.: 26 x 22 cm; sygn. oł. p.d.: Z.W. Stan zachowania: praca w kartonowym passe-partout. Praca ze zbiorów po Tadeuszu Cybulskim. 3000 61 260. Dunikowski Xawery (875–964) Plakieta z popiersiem Ignacego Daszyńskiego, ok. 92 brąz, wym.: 30 x 24,5 cm; sygn. l.d.: Ks. Dunikowski; stan bardzo dobry. Lit.: A. Kodurowa, Xawery Dunikowski, Warszawa 974. 0000 26. Laszczka Konstanty (865–956) Popiersie Juliusza Słowackiego, ok. 900 rzeźba, drewno; wym.: 46 x 26 x 27 cm; sygn. z tyłu: K. Laszczka. 6000 62 Aukcja 8 262. Żurawski Stanisław (889–976) Akt, 932 olej, płótno; wym.: 74 x 60 cm; sygn. l.d.: St. Żurawski; na odwrocie naklejka z wystawy TPSP we Lwowie. 8000 263. Sidorowicz Zygmunt (846–88) Portret kobiety, 87 olej, płótno; wym.: 37 x 26 cm; sygn l.d.: Sidorowicz / 87. Obraz po konserwacji. 400 264. Radzikowski Walery Eliasz (84–905) Ruiny kapliczki, 860 tusz lawowany; wym. 2 x 4,5 cm; sygn. p.d. oł.: WE; poniżej komp.: Szymon Czarny, dobry przewodnik, na Babią Górę, w 860. Lit.: A. Szpakowski, Walery Eliasz Radzikowski, Kraków 960, s. 4-5. 2000 265. Ruiny kapliczki, 860 tusz lawowany, wym. 2 x 5 cm; sygn. oł. p.d.: WE oraz napis tytułowy. Lit. A. Szpakowski, Walery Eliasz Radzikowski, Kraków 960, s. 4-5. 63 2000 266. Wyczółkowski Leon (852–936) Sosna, 97 technika mieszana (kredka, tusz); wym.: 35 x 25 cm; sygn. oł. l.d.: L. Wyczól oraz data. Praca oprawiona. Na odwrocie naklejka wystawiennicza TPSP w Poznaniu. 6000 64 Aukcja 8 267. Wyspiański Stanisław (869–907) Św. Dorota, 895-897 akwarela, tusz, kredka na kalce i papierze; wym. kalki: 69 x 35 cm, wym. podobrazia: 73 x 3 cm; nie sygn., ale z notatkami artysty na kalce. Projekt realizacyjny jednej z średniowiecznych kwater witrażowych pochodzących z klasztoru OO. Dominikanów w Krakowie. 26000 122 65 SKOROWIDZ NAZWISK A Aa van der Pierre 5 Affaita Isidoro 5 Anderle Jiri 18 autor nieznany 17 B Balestrieri Lionello 18 Bandura Jerzy 19 Béjot Eugene 19 Bella Stefano della 5 Benedyktowicz Janusz 19 Benner Henri 5 Blonder (Sasza) Aleksander 43 Bosio G[iovanni] B [attista] 5 Brandel Konstanty 47 Brzozowski Tadeusz 61 Bukowski Jan 20 C Casberg Paul 20 Cellarius Andreas 5 Châtelain Henri Abraham 5 Chereau François 6 Cherubini Alberti zw. Borgheggiano Cieślewski Tadeusz 20 Cochin Charles-Nicolas st. 6 Codonie J. 6 Cybulska-Piskorek Jadwiga 47 Czajkowski Stanisław 20 Czyżewski Tytus 20 D Dariusz Mlącki 52 Domaszewski J. 43 Dretler-Flin Stefania 48 Dunikowski Xawery 62 Dürer Albrecht 17 F Fabijański Stanisław 43 Fałat Julian 8 Farrell Frederick Arthur 21 Fijałkowska Zofia 21 Filipkiewicz Stefan 21 Fischer E. 45 François Charles Jean 7 G Gaj Jacek 21 Gedliczka Zdzisław 22 Gerard Archibald 46 Gierlowski Stefan 48 Glasner Jakub 22 Goltzius Hendrick 7 Grass Günter 22 Grasset de Saint-Sauveur Jacques Grott Teodor 22 Gumowski Jan Kanty 23 8 H Hajdukiewicz Ludwik 48 Herisset Antoine 8 J Jabłonowski Kazimierz 46 Jahl Władysław 23 Jarema Maria 61 Jaźwiecki Franciszek 24 Jode Gerard de 8 Jurkiewicz Andrzej 24 6 K Kalnins Reinhold 24 Kaufmann Angelika 8 Kimbel Wilhelm 49 Kisling Mojżesz 49 Kollwitz Käthe 24 Kolnik Artur 53 Konieczny Włodzimierz 24 Korzeniowska Wanda 25 Kossak Juliusz 25 Kowynia Dominika 51 Kozera Aleksander 50 Kozera Elżbieta 52 Krasnodębska-Gardowska Bogna Król Zygmunt 25 LŁ Laszczka Konstanty 62 Laszenko Aleksander 26 Lebenstein Jan 26, 28 Lenica Jan 28 Leszczyńska-Kluza Danuta 43 Lewicki Leopold 28, 55 Lille Ludwik 44 Lauveragne Barthélemy 8 Łopieński Ignacy 8, 28 66 25 M Malina Jerzy 57 Mallet Alain Manesson 9 Mann C.A 9, 10 Marek Józef 29 Martin Johan Frederik 10 Mehoffer Józef 29, 44 Meid Hans 30 Meissner Daniel 11 Mianowski Lucjan 30 Mikulski Kazimierz 56 Mondral Karol 30 Mrożewski Stefan 30, 32, 49 N Norblin Jan Piotr Sichulski Kazimierz 36 Sidorowicz Zygmunt 63 Skoczylas Władysław 36 Stanisław Leszczyński 5 Stanisławski Jan 37 Stankiewicz Zofia 37 Steller Paweł 37 Stern Jonasz 39, 57 Stryjeńska Zofia 39 Styrylska Celina 39 Szpunar Tadeusz 57 Szwarc Stanisław 39 T Taranczewski Wacław 39 Tarnawska-Wójtowicz Maria Teniers David II 16 Tobis Andrzej 50 Tyrowicz Ludwik 39 11, 12, 14 O Orbitowski Janusz 53 Orłowski Aleksander 14 V Vasarelly Victor P Panek Jerzy 44 Picart Bernard 14 Picasso Pablo 34 Pieniążek Józef 34 Piranesi Giovanni Battista 14 Płoński Michał 14 Pochop Robert 35 Podsadecki Kazimierz 58, 59 Poniatowski Józef 5 Potworowski Tadeusz 60 R Radnicki Zygmunt 58 Radzikowski Walery Eliasz Rakowska Idalia 45 Rapacki Józef 35 Redlich Henryk 15 Reni Guido 15 Ritter Maria 35 Rolicz Stanisław 36 Ryziewicz Jan 46 Rzepiński Czesław 36 S Saliger Ivo 36 Schenk Peter 15 Schlegel Julian 45 Schmidt Georg Friedrich 56 39 W Wałach Stanisław 59 Waliszewski Zygmunt 44, 61 Weiss Wojciech 40 Wertenstein Maria 40 Wierix Hieronymus 16 Wierusz-Kowalski Alfred 9 Wnęk Grzegorz 51 Wojnarski Jan 40, 42 Wójtowicz Stanisław 42, 53 Wróblewski Andrzej 45 Wroniecki Jan Jerzy 45 Wyczółkowski Leon 34, 42, 64 Wyspiański Stanisław 42, 65 63 Z Zumpe Johannes 17 Ż Żebrowski Adam 54 Żechowski Stefan 45 Żurawski Stanisław 63 16 67 BIBLIOGRAFIA Czerner O., Wrocław na dawnej rycinie, Wrocław 1989 Ficacci L., Piranesi. The complete Etchings, Tachen 2000 Giełdoń-Paszek A., Jan Stanisławski, Bielsko-Biała 2004 Grońska M., Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994 Grońska M., Tadeusz Cieślewski syn, Warszawa 1962 Hillemacher H., Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 1899 Hogarth i jego wiek. Arcydzieła grafiki XVII w., Kraków 2001 Hollstein F.W.H., Dutch and Flemish etchings, egravings and woodcuts, Amsterdam 1995, vol. IX. Hrabal B., Jiri Anderle, Koln 1983 Hutten-Czapski E., Spis rycin przedstawiających portrety przeważnie osobistości polskich […], Warszawa 2001 Jakimowicz I., Pięć wieków grafiki polskiej, Warszawa 1997 Katalog grafiki Konstantego Brandla, Toruń 2005 Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających, Warszawa 1994 Katalog Widoków Krakowa, t. IV, Kraków 2007. Katalog wystawy Grupy Krakowskiej 1932-1937, Kraków 1979 Katalog wystawy Józefa Mehoffera, Kraków 1964 Katalog wystawy: Aleksander Orłowski, Warszawa 1958 Klipstein A., The Graphic Work of Käthe Kollwitz: Complete Illustrated Catalogue, Nowy Jork 1955 Kodurowa A., Xawery Dunikowski, Warszawa 1974 Koniec wieku. Sztuka polskiego modernizmu, Warszawa 1996 Kosowska I., Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000 Kotula K., Aleksander Laszenko. Katalog wystawy, Włocławek 1992 Leopold Lewicki. Wystawa malarstwa i grafiki ze zbiorów Felicji i Bogdana Kędziorków, Kraków 2001 Lewińska-Gwóźdź B., Między niebem a kamieniem. Jan Wojnarski 1879-1937. Malarstwo, grafika i rysunek, Pelplin 2000 Łomnicka-Żakowska E., Graficzne portrety Augusta II i Augusta II Wettynów w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa 1997 Pietrzak A., Czarodziej rylca, Warszawa 2004 Pohorska-Primus M., Katalog gabinetu rycin PAU, cz. VI, Hendrick Goltzius i jego pracownia, Kraków 2004 Rastawiecki S., Słownik rytowników polskich, Poznań 1886 Servolini L., Cherubino Alberti, Italian Engraver of the Sixteenth Century, Kansas City, 1940 Smolik P., Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 1934 Sroczyńska K., Matejko. Obrazy olejne, Warszawa 1993 Szpakowski A., Walery Eliasz Radzikowski, Kraków 1960 Tadeusz Szpunar. Prace z lat 60. i 70., Kraków 2006 Tessaro-Kosimowa I., Warszawa w starych albumach, Warszawa 1978 Thesaurus Philopoliticus oder Politisches Schatzkästlein. Faksimile-Neudruck der Ausgaben Frankfurt A.M. 1625-1626 und 16271631, Hagen-Berchum 2003 Weiss R., Wojciech Weiss. Twórczość graficzna, Nautilus, Kraków 2006 Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa, Kraków 1935 68 REGULAMIN 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki, przedmioty o wartości artystycznej i historycznej, oddane w komis lub będące własnością Salonu Antykwarycznego NAUTILUS. Ceny podane w katalogu są cenami wywołania. Prowadzący aukcję ustala tzw. postąpienie w licytacji i ma prawo do dowolnego rozdzielania lub łączenia obiektów wystawionych do sprzedaży, zmiany kolejności licytowanych przedmiotów oraz do ich wycofania z aukcji bez podania przyczyny. Aukcjoner w imieniu firmy NAUTILUS ma prawo zaproponować do sprzedaży przedmioty, których nie ma w katalogu. W przypadku uzasadnionego sprzeciwu, co do oferty kończącej licytację wyrażonego przez uczestnika licytacji bezpośrednio po jej zakończeniu, prowadzący aukcję ma prawo do ponownego przeprowadzenia licytacji lub do jej kontynuowania. Do udziału w licytacji upoważnione są również osoby, które złożyły pisemne polecenie kupna najpóźniej na 24 godz. przed rozpoczęciem licytacji. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za właściwą realizację zleceń pisemnych, które napłynęły po tym terminie. W zamówieniach pisemnych prosimy podać: nr pozycji w katalogu, nazwisko autora, pierwsze słowo tytułu oraz najwyższą oferowaną cenę (limit). Wysokość limitów oraz nazwiska osób lub nazwy instytucji biorących udział w licytacji drogą korespondencyjną są informacjami poufnymi. W imieniu tych osób i instytucji w licytacji będzie uczestniczył upoważniony przedstawiciel firmy NAUTILUS. W przypadku takich samych ofert pisemnych, decyduje kolejność ich doręczenia. Gdy w trakcie licytacji najwyższą zgłoszoną ofertą jest oferta pocztowa, zakup przedmiotu następuje za wylicytowaną cenę, która może być niższa od kwoty pocztowej. Jeżeli są conajmniej dwie oferty pocztowe na ten sam obiekt, aukcjoner może rozpocząć licytację od maksymalnego limitu przedostatniej oferty pocztowej powiększonego o jedno postąpienie (licytacja dla zwycięskiej oferty pocztowej). Nabywcą przedmiotu staje się osoba oferująca najwyższą cenę. Biblioteka Jagiellońska i Biblioteka Narodowa mają prawo pierwokupu po cenach wylicytowanych. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wykluczenia z aukcji osób, które nie wywiązały się z przyjętych zobowiązań. Do wylicytowanej kwoty Salon Antykwaryczny „NAUTILUS” dolicza 6 %. Zakupione pozycje mogą zostać wysłane pocztą: * dla instytucji – kredytowo * dla osób prywatnych – za pobraniem bankowym (doliczając opłaty za wartość przesyłki wg taryfy pocztowej). Osoby odbierające pozycje osobiście zobowiązane są wykupić je w ciągu 7 dni od daty aukcji. Po tym terminie naliczane będą ustawowe odsetki. Płatników podatku VAT prosimy o wcześniejsze podanie numeru NIP. Nabywca może w terminie 14 dni od dnia aukcji odstąpić od umowy kupna w przypadku, gdy opis katalogowy pozycji w sposób ewidentny odbiega od stanu faktycznego. W sprawach spornych roszczenia nabywcy zostaną uwzględnione po dostarczeniu przez niego wiarygodnej ekspertyzy w tym terminie. Organizator, z zastrzeżeniem punktu 17, nie ponosi odpowiedzialności za kryte wady fizyczne wady prawne licytowanych pozycji, co nie wyłącza roszczeń wobec sprzedającego. 69 . 1 2. 1 3. 1 4. 1 5. 1 6. 1 7. 1 8. 1 9. 1 0. 1 . 1 2. 1 3. 1 4. 1 5. 1 6. 1 7. 1 8. 1 9. 1 20. 1 2. 1 22. 1 Reprodukcje wszystkich prac można zobaczyć na stronie internetowej www.artlist.pl MALARSTWO • GRAFIKA • KSIĄŻKA • KARTOGRAFIA • PLAKAT • AUKCJE • WYSTAWY