KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO Nauczyciel: mgr

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO Nauczyciel: mgr
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Nauczyciel: mgr Agnieszka Glińska
Termin przeprowadzenie lekcji: 14.03.2012
Czas trwania : 45 min
Klasa: I C
Temat lekcji: „Wie spat ist es?
Cele:
Cel ogólny : poznanie godzin zegarowych, pytanie o czas i podawanie aktualnego czasu.
Cele szczegółowe jednostki lekcyjnej:
1. Utrwalenie i automatyzacja użycia liczb w celu określania czasu.
2. Rozszerzenie i utrwalenie słownictwa związanego z określaniem czasu, podawaniem
godziny.
3. Aktywizacja uczniów do kreatywnej pracy ze słownictwem poprzez wprowadzenie
ćwiczeń z zegarem i ćwiczeń na rozumienie ze słuchu
PRZEBIEG LEKCJI
I. Faza wstępna
1. Po powitaniu uczniów i sprawdzeniu obecności nauczyciel nawiązuje do ostatniej lekcji„Im Internet”
2. W ramach rozgrzewki językowej nauczyciel prosi kilku uczniów o przypomnienie
słownictwa z ostatniej lekcji (nauczyciel tworzy zdania w języku polskim i prosi o
przetłumaczenie ich na język niemiecki)
II. Wprowadzenie
1. Nauczyciel prosi o zapisanie jednego z uczniów tematu na tablicy i objaśnia czym
będziemy zajmować się na lekcji, przypomina, że aby umieć podawać godzinę należy znać
liczby. Nauczyciel podaje przykładowe liczby i prosi o podanie ich w wersji niemieckiej
2. Nauczyciel przechodzi do wprowadzenia nowego materiału leksykalnego. Na tablicy
pojawiają się pytania „Wie spat ist es?”, Wie viel Uhr ist es”? oraz zegar na którym
oznaczone są godziny .Nauczyciel wyjaśnia znaczenie nowych pojęć. Na polecenie
nauczyciela uczniowie przepisują je z tablicy, jak i przykładowe zdania.
III. Faza ćwiczeń
1 Nauczyciel prosi o otwarcie podręczników, uczniowie słuchają ćwiczenia, w którym należy
powtórzyć godzinę zegarową zapisaną na kilka sposobów. ćw. 1/24
2. Nauczyciel porusza się po klasie i zadaje wybranym uczniom pytanie „Wie spat ist es?”
wskazując przy tym na zegar trzymany w dłoni. W razie trudności nauczyciel pomaga
uczniom odpowiedzieć na to pytanie i koryguje ewentualne błędy językowe.
3. Uczniowie słuchają z płyty cd godzin zegarowych, które mają zapisać w podręczniku.
ćw. 2a/25
4. Uczniowie czytają dialog z ćwiczenia 3a/26 z podziałem na role , w którym jest nowa
informacja jak powiedzieć, że zegar się spóźnia, spieszy, chodzi prawidłowo oraz jak
powiedzieć , że się nie ma zegarka .Nauczyciel zapisuje nowe wyrażenia na tablicy, które
uczniowie przepisują do zeszytów.
5. Następnie uczniowie wykonują samodzielnie ćwiczenie 3b, które polega na zakreśleniu czy
zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. Potem wspólnie sprawdzają z nauczycielem czy
poprawnie zakreślili zdania.
IV. Podsumowanie
1. Nauczyciel przechodzi do podsumowania lekcji. Pyta uczniów czym zajmowali się na
dzisiejszych zajęciach, określa również jakie umiejętności uczniowie powinni mieć już
opanowane. Sprawdza co zapamiętali uczniowie.
2. Ocenia pracę uczniów na lekcji, nagradzając ich plusami