konspekt zajęć na godzinę wychowawczą z elementami gender

Transkrypt

konspekt zajęć na godzinę wychowawczą z elementami gender
KONSPEKT ZAJĘĆ NA GODZINĘ WYCHOWAWCZĄ
Z ELEMENTAMI GENDER
TEMAT: KOBIECOŚĆ I MĘSKOŚĆ.
Joanna Borowiec-Szklarz
Doradztwo zawodowe ze specjalności nauczyciel
przedmiotów zawodowych ww zakresie.
Temat: Kobiecość i męskość.
Cele: wskazanie różnic i podobieństw kobiet i mężczyzn oraz ich ról.
Formy pracy: zespołowa i w małych grupach.
Metody pracy: zabawa integracyjna, wykonanie plakatu, oglądanie filmu, dyskusja.
Środki dydaktyczne: kilkadziesiąt zdjęć o różnorodnej tematyce, szary papier, klej, taśma,
komputer i rzutnik multimedialny, płyta DVD z filmem „Małżeństwo…Rodzina”
Grupa docelowa: klasa I Gimnazjum
Efekty: po skończonej lekcji uczniowie powinni:
- umieć wymienić podobieństwa między kobietą i mężczyzną i różnice wynikające z
uwarunkowań płciowych;
- zauważyć potrzebę wyrażania szacunku dla odrębności płciowej drugiej osoby;
- określić cechy, które chcemy i których nie chcemy widzieć w naszym ideale kobiety lub
mężczyzn;
- dokonać hierarchizacji pozytywnych cech u kobiet i mężczyzn;
Przebieg lekcji:




Wprowadzenie (ok. 2 min.)
Utworzenie kręgu
Przedstawienie tematu lekcji
Ćwiczenie 1 – nasze preferencje (ok. 15 min.)
Każdy uczeń spośród kilkudziesięciu zdjęć o różnorodnej tematyce wybiera jedno,
które wywołuje w nim największe emocjonalne poruszenie.
Podział na 6 grup jednorodnych pod względem płci.
W grupach dziewczęta i chłopcy wykonują plakat z wybranych zdjęć. Na zakończenie
odbywa się prezentacja i omówienie plakatów. Zwracamy uwagę na podobieństwa i
różnice w dokonywanym wyborze. Nie ma wyborów dobrych i złych. Wszystkie są
dobre, jeśli są prawdziwe i układają się w bogatą mozaikę informującą nas o nas
samych.
Oglądanie fragmentu filmu pt. „Małżeństwo…Rodzina” (ok. 10 min.)
Zwrócenie uwagi na różnice płci.
Ćwiczenie 2 – Opis ideału kobiety i mężczyzny (ok. 15 min.)
Grupy dziewcząt dyskutują nad ideałem mężczyzny i spisują jego cechy w sposób
zhierarchizowany na szarym papierze.
Grupy chłopców podobnie opracowują ideał kobiety.

Zwrócenie uwagi na cechy mile widziane i cechy odrzucane, czyli te, których
dziewczęta nie chcą u mężczyzn, a chłopcy nie tolerują u kobiet.
Prezentacja wyników pracy w grupach motywująca do rozwoju zalet i eliminacji wad.
Podsumowanie prowadzącego.
Podsumowanie (ok. 3 min.)