Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej w grupie 6 latków

Transkrypt

Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej w grupie 6 latków
Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej w grupie 6 latków.
Temat: „W krainie figur geometrycznych.”- posługiwanie się nazwami figur geometrycznych.
Cel ogólny:
Rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych. Zapoznanie dzieci ze sposobami definiowania, czyli słownego
określania przedmiotu przez wymienienie jego ważnych cech.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi rozpoznać kształty figur geometrycznych: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt,
- posługuje się nazwami figur geometrycznych,
- potrafi rozpoznać i nazwać kolor,
- potrafi przeliczać elementy zbioru i porównywać ich liczebność
- rozumie i zapamiętuje polecenia nauczyciela,
- używa słów: mały, większy, największy,
- czyta globalnie nazwy figur
- potrafi słuchać wypowiedzi kolegów i cierpliwie czekać na swoją kolej
-wykorzystuje swoją wiedzę w praktyce,
Metody pracy:
Słowna: instrukcje
Czynna: zadań do wykonania
Metody oparte na aktywności dziecka: met. E.Gruszczyk-Kolczyńskiej, doświadczanie, stwarzanie zadań do
rozwiązania, działanie, wypowiedzi dzieci, pedagogika zabawy,
Formy pracy:
Zajęcie z całą grupą ; praca indywidualna
Środki dydaktyczne: figury geometryczne wycięte z kolorowego papieru, koperty, kartki, kredki, kart pracy,
mozaika geometryczna, woreczek, magnetofon, płyta CD, obręcze, figury na tasiemkach,
Przebieg zajęcia.
1. Zabawa przy obręczach — segregowanie figur geometrycznych wg kształtu, wg koloru , wg wielkości.
Przeliczanie porównywanie liczebności.
Nazywanie figur. Czytanie globalne.
2. Zabawa ruchowa pt. „Taniec figur geometrycznych.”
Dzieci otrzymują sylwety figur geometrycznych o różnym kolorze i różnej
wielkości. W czasie muzyki dzieci tańczą, a na przerwę w muzyce dzieci odszukują figurę w sali.
3. . Zabawa „Czarodziejski woreczek.”
Dzieci rozpoznają wielkość i kształt figury poprzez dotyk, określając po czym poznało figurę, wymieniają cechy
figur.
4.Układanie figur geometrycznych w/g wielkości (rosnąco i malejąco).
Dzieci otrzymują koperty, w których są figury geometryczne.
- proszę ułożyć figury od najmniejszego do największego,
- po której stronie jest np. koło najmniejsze,
- po której stronie jest np. koło największe,
5. Praca indywidualna: kolorowanie Pajaca z figur wg kodu.
6.Ocena wykonanych prac, podsumowanie zajęć, porządkowanie miejsca pracy.
Opracowała : Renata Lindhorst