3-latek 4-latek 5-latek 3-latek 4-latek 5-latek

Transkrypt

3-latek 4-latek 5-latek 3-latek 4-latek 5-latek
Obszar wsparcia:
Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania
problemów.
Scenariusz zajęć
Autor: Karina Jedynak
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)
Temat: Cienie. Teatr cieni.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek
4-latek
5-latek
Rozpoznaje różne rodzaje teatrów: teatr cieni.
Ćwiczy wyobraźnię.
Układa treść przedstawienia w teatrze cieni.
Projektuje pacynki w teatrze cieni.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia
dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek
4-latek
5-latek
Odgrywa role w zabawach parateatralnych.
Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji.
Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych.
Treści kształcenia:
 nazywanie różnych rodzajów teatrów: teatr cieni;
 posługiwanie się w zabawie ruchem oraz gestem;
 rozwijanie wyobraźni;
 wzmacnianie motywacji do poznawania i rozwiązywania problemów.
Opis sposobu realizacji:
Lp.
1.
Rodzaj
ćwiczenia
Nawiązanie
do tematu.
2 min.
Przebieg
3-latki/uwagi
4-latki/uwagi
5-latki/uwagi
o realizacji
o realizacji
o realizacji
1. Co to jest teatr?:
skojarzenia do słowa teatr – zaciekawienie tematem zajęć. Dzieci siedzą
w kręgu, nauczyciel (N) mówi słowo: teatr, do którego każde dziecko
przedstawia swoje własne skojarzenie. Można również pokazać dzieciom
film Teatrzyk (załącznik nr 5).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Ćwiczenia
pamięci.
2 min.
Ćwiczenia
dramowe.
2 min.
2.
Ćwiczenia
właściwe.
10 min.
2. Gesty:
zachęcenie dzieci do oglądania filmu (załącznik nr 6). Po każdym geście
dzieci próbują naśladować go samodzielnie.
3. Kim jestem?:
dzieci losują po kolei od N hasła z nazwami zwierząt (załącznik nr 1).
Zadaniem każdego dziecka jest pokazanie ruchem zwierzęcia. Pozostałe
dzieci odgadują, które zwierzę jest prezentowane, a następnie wspólnie
wymyślają, w jaki pokazać to zwierzę jedynie za pomocą dłoni.
4. Teatrzyk cieni:
N dzieli dzieci na czteroosobowe zespoły. Każdy z nich otrzymuje szablony
pacynek oraz patyczki do szaszłyków i taśmę klejącą (szablony - załączniki
nr 2 i 3). Dzieci w zespołach dzielą obowiązki tak, aby wymyślić treść
przedstawienia oraz wykonać marionetki. N w tym czasie przygotowuje
scenę z materiału oraz lampę potrzebną do stworzenia cieni. Prezentacja
przedstawień
5. Zaprojektuj swoje marionetki:
chętne dzieci mogą uzupełnić ilustrację (załącznik nr 4).
3.
Ćwiczenia
kończące.
6. Echo:
N tłumaczy dzieciom, że cieniem głosu jest echo. Zachęcenie dzieci do
powtarzania odgłosów słyszanych na nagraniu (załącznik nr 7).
2 min.
7. Teatr:
chętne dzieci mogą zagrać w grę multimedialną (załącznik nr 8).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel
mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem
tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków
i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci
pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać
tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do
realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np.
zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita, grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
lampa, materiał, nożyczki, taśma klejąca, patyczki do szaszłyków, kredki, komputer
z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne
zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Kim jestem? - nazwy zwierząt;
Teatrzyk cieni – szablony marionetek;
Teatrzyk cieni – szablony marionetek;
Ilustracja do uzupełnienia - Zaprojektuj swoje pacynki;
Film - Zapamiętywanie gestów;
Film - Teatrzyk;
Plik dźwiękowy - Echo;
Puzzle multimedialne - Teatr.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego