Warsztat dla rodzin cz. 2 - Edukacja kulturowa Opolszczyzny

Transkrypt

Warsztat dla rodzin cz. 2 - Edukacja kulturowa Opolszczyzny
Scenariusz warsztatów
TEATR – to działa!
prowadzonych w ramach projektu
pn. „Edukacja kulturowa Opolszczyzny – EDUKO 2016–2018”
Autorzy, prowadzący:
Alicja Morawska-Rubczak, Anna Jarota
Grupa wiekowa:
dzieci w wieku 5-8 wraz z rodzicami
Typ zajęć:
warsztaty rodzinne
Metody pracy:
działanie z książką, zadania ruchowe, dyskusja, burza mózgów
Cele:
- podnoszenie kompetencji kulturowych,
- budowanie i pogłębianie relacji w rodzinie
- doskonalenie umiejętności pracy w grupie
- doskonalenie umiejętności precyzowania myśli i przekazywania pomysłów
- doskonalenie umiejętności myślenia abstrakcyjnego
- kształtowanie zdolności interpretacyjnych
- rozwijanie umiejętności kreatywnej pracy z ciałem
- doskonalenie umiejętności wyrażania emocji i rozmowy na temat emocji
Czas trwania:
45 min.
Liczebność grupy:
maks. 10 rodzin
Materiały:
książka Lluisa Farre'a „Szary chłopiec”
Przebieg zajęć:
1) powitanie i przedstawienie się (wszyscy razem wykrzykujemy swoje imiona)
2) wprowadzenie w problematykę zajęć
3) wysłuchanie aktorskiego czytania książki „Szary chłopiec”
4) rozmowa na temat książki
5) Pytanie: Gdybyście mogli być w jakimś kolorze, jaki byłoby to kolor. Rozmowa na temat
tego w jaki sposób kolory wyrażają emocje.
6) Poszukiwanie szarości w świecie – rozmowa o tym jakie przedmioty i zwierzęta są szare
i jakie są ich cechy.
7) Przedstawianie emocji w grupie: jedna osoba mówi jaką emocję wybiera i pokazuje ją
(ciałem, gestem, mimiką, głosem) – cała grupa powtarza. Osoba, która pokazywała jako
pierwsza, przekazuje „prowadzenie” innej osobie i zabawa toczy się dalej w ten sam
sposób, aż do momentu aż wszyscy zgromadzeni (zarówno dzieci, jak i rodzice) pokażą
wybrane emocje.
8) Wspólne poszukiwanie rozwiązań – jak pokolorować szarość? W jaki sposób możemy
zadziałać, żeby Szary Chłopiec zyskał barwy. Burza mózgów.
9) W jaką zabawę moglibyśmy pobawić się z Szarym Chłopcem? Spośród zabaw
przedstawionych przez dzieci prowadzące wybierają jedną, w którą wszyscy się bawimy.
10) Podziękowanie i podsumowanie.
udostępniane na licencji:
Crative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska (BY-SA)
www.creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/legalcode