Scenariusz ćwiczeń gimnastycznych z chustą animacyjną

Transkrypt

Scenariusz ćwiczeń gimnastycznych z chustą animacyjną
Beata Deniziak
Zespół Szkół w Sterdyni Gminne Przedszkole
Scenariusz ćwiczeń gimnastycznych
z wykorzystaniem chusty animacyjnej
w grupie dzieci 5 letnich
Temat: Zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Cele
- poznanie zabaw z wykorzystaniem chusty animacyjnej
− rozwijanie ciała i umysłu,
− doskonalenie rozwoju ruchowego,
− ćwiczenie refleksu, zwinności i spostrzegawczości,
− pobudzanie wyobraźni,
− kształtowanie nawyków kulturalnej zabawy,
− pobudzanie dzieci nieśmiałych i mało aktywnych do wspólnej zabawy.
− czerpanie radości płynącej z ruchu i przebywania w grupie.
Metody:
− zabawowa,
− czynna.
Formy:
− zbiorowa.
Środki:
− chusta animacyjna,
− piłka
Przebieg zajęcia:
1. Rozpoczęcie zajęć.
Nauczyciel wita się z dziećmi, zapoznaje z zasadami zabaw i przypomina o
kulturalnym zachowywaniu się podczas zajęć. Zachęca wszystkie dzieci do
udziału w zabawach.
2. Zabawa „Kogo brakuje”
Dzieci stoją w kręgu z zamkniętymi oczami trzymają chustę na wysokości
pasa. Nauczyciel wybiera osobę, która wchodzi pod chustę. Następnie
wszyscy otwierają oczy i odgadują, kto jest pod chustą.
3. Zabawa „Karuzela”
Dzieci chwytają chustę za uchwyty, rozciągają ją i na prośbę nauczyciela
wykonują energicznie ruchy rękoma:
- w górę i w dół,
- w prawo i w lewo,
- trzymając się za ręce, podnosimy się i siadamy.
4. Zabawa „Bilard”
Dzieci wachlują chustą, na której znajduje się piłeczka. Ma ona wpaść do
otworu znajdującego się na środku chusty.
5. Zabawa „Zmiana miejsc”
Uczestnicy podnoszą i opuszczają chustę, trzymając ją za uchwyty.
Prowadzący mówi, kto ma zmienić miejsce, np. przebiegają ci, którzy
trzymają kolor niebieski chusty. Gdy chusta jest maksymalnie w górze, osoby
te przebiegają pod nią.
6. Zabawa „Szukaj koloru”
Dzieci chodzą wokół chusty. Reagując na polecenia prowadzącej, wchodzą
na odpowiedni kolor:
− stań na zielonej trawie,
− zrywamy czerwone porzeczki,
− kąpiemy się w wodzie,
− jesteśmy na łące pełnej maków,
− jemy czerwone jabłko,
− szukamy Ŝonkili,
− skaczemy po falach morskich.
7. Zabawa „Chodzenie po falach”
Jedna osoba wchodzi na chustę (bez butów), a pozostali, trzymając materiał
za uchwyty, „falują” nią tak, by przypominała morze. Osoba na chuście
próbuje chodzić.
8. Zakończenie zajęć.
Składanie chusty. Podziękowanie dzieciom za zabawę.