2011-04-07_Zapowiedz I Aukcja Plakatu i 3 Aukcja
Informacja prasowa Warszawa, 7 kwietnia 2011 r. Polska Szkoła Plakatu i prace na papierze jednego wieczoru w DESIE Unicum Nagrodzony złotym medalem na I Biennale Plakatu i eksponowany w nowojorskim Museum of Modern Art „Wozzeck” Jana Lenicy, „Kabaret” Wiktora Górki, sprzedany w domu aukcyjnym Chistie’s za 2 500 dolarów, oryginalny szkic Rafała Olbińskiego do plakatu opery „La Donna Del Lago” z osobistą dedykacją autora – między innymi te afisze będą licytowane na I Aukcji Polskiego Plakatu. Chwilę po niej odbędzie się, organizowana przez dom aukcyjny DESA Unicum po raz trzeci, Aukcja Prac na Papierze. Podczas jednego wieczoru pod młotek pójdą w sumie aż 222 obiekty. Pierwsza część wieczoru poświęcona będzie afiszom wpisującym się w okres Polskiej Szkoły Plakatu. Pojęcie to przywodzi na myśl charakterystyczne, kolorowe i wyraziste obrazy z lat 60-tych i 70tych rozpoznawalne na całym świecie. Wybiegały one daleko poza swój informacyjny charakter i wkraczały na teren zarezerwowany dla sztuki. Takiej twórczości poświęciło się wielu wybitnych polskich artystów, takich jak: Jan Lenica, Jan Młodożeniec, Waldemar Świerzy, Roman Cieślewicz czy Henryk Tomaszewski. Wielu innych projektowało plakaty okazyjnie – tak jak Franciszek Starowieyski, Wojciech Fangor czy Andrzej Pągowski. Odmiennym przykładem jest Rafał Olbiński, który do dzisiaj projektuje plakaty dla światowej rangi wydarzeń artystycznych. Na I Aukcji Polskiego Plakatu wystawiony został jego projekt ilustrujący operę „La Donna Del Lago” (cena wywoławcza 1 800 zł). Oprócz oryginalnego szkicu, zwycięzca tej licytacji otrzyma w prezencie barwny plakat z imienną dedykacją autora. Duża część katalogu to propozycje plakatów dla fanów klasyki filmowej, m.in. takich produkcji jak: - „Rejs”, proj. Jakub Erol (cena wywoławcza 700 zł); - „Brunet wieczorową porą” proj. Andrzej Dudziński (250 zł); - „Jak rozpętałem II wojnę światową” proj. Jerzy Flisak (400 zł); - „Czterej pancerni i pies” proj. Marian Stachurski (200 zł); - „Niewinni Czarodzieje” proj. Wojciech Fangor (1 800 zł); - „Superman III” proj. Waldemar Świerzy (300 zł). Przedstawiciele Polskiej Szkoły Plakatu są doceniani na całym świecie, a ich kreacje są poszukiwane przez kolekcjonerów, miłośników sztuki i kina. Niektóre z nich, tak jak „Wozzeck” z 1964 r., osiągały międzynarodowe sukcesy - projekt Jana Lenicy otrzymał złoty medal na I Międzynarodowym Biennale Plakatu. Dziś można go podziwiać w zbiorach nowojorskiego Museum Of Modern Art. Na licytacji w DESIE Unicum wystawiony jest z ceną początkową 2 100 zł. Natomiast afisz Wiktora Kontakt dla mediów: FineArt Communications| tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk Maria Peliwo tel. 0608 36 29 96, tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] e-mail: [email protected] Informacja prasowa Górki do amerykańskiego musicalu „Kabaret” (2 900 zł) na aukcji w londyńskim Christie’s w 2006 r. osiągnął cenę 2 500 USD. DESA Unicum, organizując to wydarzenie, ma nadzieję przywołać atmosferę dawnych seansów, spektakli i wydarzeń, ponieważ dawne plakaty to także znakomity wehikuł czasu i wspomnień. Warto wspomnieć, że nie jest to debiut firmy w handlu plakatami jako dziełami sztuki. Na prezentowanym na aukcji afiszu „Cyrk. Klaun z gazetą” projektu Waldemara Świerzego z 1975 roku (500 zł) widnieje logo dawnej Desy z napisem „Foreign trade enterprises”. Potwierdza to fakt, że państwowa Desa, oprócz sztuki współczesnej z powodzeniem eksportowała najlepsze projekty polskich plakatów. Po aukcji plakatów rozpocznie się licytacja Prac na Papierze, która jest szansą na włącznie do swojej kolekcji dzieł stosunkowo niedrogich, a tworzonych przez wybitnych artystów. Tego wieczoru warto zwrócić szczególną uwagę na: - „Podwórko w słońcu” Rafała Malczewskiego (akwarela z początków XX wieku, cena wywoławcza 11 000 zł); - „Portret młodej kobiety” Rajmunda Kanelby (akwarela w pastelowej kolorystyce, 10 000 zł); - „Święty Kazimierz Królewicz” Józefa Mehhofera z 1915 r., który jest fragmentem projektu witrażu do Katedry na Wawelu (akwarela i kredka, 60 000 zł); - „Widok na Kościół Mariacki i Kościół Św. Barbary w Krakowie” Jana Rubczaka (akwaforta, 900 zł); - tekę 7 grafik „Kolej żelazna” z 1919 r. Georga Nerlicha, którego prace na rynku występują bardzo rzadko, gdyż duża część jego twórczości została zniszczona przez nazistów (6 000 zł). Obie aukcje odbędą się 14 kwietnia. Początek licytacji plakatów o godzinie 19, po jej zakończeniu – Aukcja Prac na Papierze. Obiekty można oglądać w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, od poniedziałku do piątku w godzinach 11 – 19, oraz w soboty 11 – 16. Aktualne informacje o licytacjach odbywających się w domu aukcyjnym DESA Unicum znajdują się na stronie internetowej www.desa.pl oraz www.facebook.com/DesaUnicumWarszawa. DESA Unicum jest największą firmą na rynku dzieł sztuki w Polsce. Należy do niej dom aukcyjny oraz 5 galerii w Warszawie, które zajmują się obrotem dziełami sztuki dawnej i współczesnej, antykami i rzemiosłem artystycznym. Firma świadczy również usługi w zakresie doradztwa przy inwestowaniu w sztukę, budowaniu kolekcji i katalogowaniu dzieł sztuki. Na bieżąco rozbudowuje swoją ofertę, dostosowując ją do aktualnych potrzeb rynku i oczekiwań kolekcjonerów, miłośników sztuki oraz osób zainteresowanych alternatywnymi inwestycjami w sztukę. Kontakt dla mediów: FineArt Communications| tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk Maria Peliwo tel. 0608 36 29 96, tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] e-mail: [email protected]