Opis trasy EDK Trasa Czerwona Zawoja – Zawoja. Trasa EDK
Transkrypt
Opis trasy EDK Trasa Czerwona Zawoja – Zawoja. Trasa EDK
Opis trasy EDK Trasa Czerwona Zawoja – Zawoja. Trasa EDK przebiega szlakami górskimi. Oznaczenia szlaków są podstawą orientacji w terenie podczas pokonywania trasy EDK. Kolory szlaków, wzdłuż których należy się poruszać, są umieszczone na początku każdego opisanego odcinka wyraźną czcionką np. ZIELONY SZLAK W miejscach, gdzie oznaczenie szlaków jest słabe lub trasa EDK zmienia szlak umieszczono dodatkowy opis trasy. ZIELONY SZLAK Zawoja Centrum – Hujdowa – Hala Śmietanowa 1. Poczatek trasy przy kościele św. Klemensa w Zawoi Centrum. Z kościoła wychodzimy przez bramę naprzeciwko budynku Gminnego Centrum Promocji i Turystyki i kierujemy się w prawo. Drogą asfaltową w górę, po ok 300 m po prawej mijamy cmentarz. 2. Zaczyna sie polna droga, którą idziemy w górę, początkowo łąką, a potem lasem. Powyżej łąk wyraźną grzbietowa droga przez las. Po ok. 1,5 km wychodzimy z lasu i dochodzimy do niewielkich zabudowań – osiedle Hujdowa. Stacja I 3. Rozwidlenie dróg. Skręcamy w prawo i dochodzimy do lasu. Lasem wciąż pod górę, mijamy szlaban. Dalej w górę. Dochodzimy do rozwidlenia szlaków, skręcamy w prawo za niebieskimi znakami w stronę Cylu Policy !!!Przy rozwidleniu szlaków Stacja II NIEBIESKI SZLAK 1. Poruszamy się stromo w górę, przez las. Po ok. 600 m z prawej strony dolącza zółty szlak. ŻÓŁTY SZLAK 1. Za znakami żółtymi, przez gęsty las stromo w górę. Po 300 m dochodzimy na Cyl Hali Śmietanowej. Niewielka polana, z drogowskazem. Stacja III CZERWONY SZLAK. Cyl Hali Śmietanowej – Krowiarki – Diablak – Przełecz Brona. 1. Kierujemy sie według drogowskazu w stronę przełęczy Krowiarki. Poczatkowy odcinek stromo w dół. Przez pierwsze 2,5 km trasa wiedzie lekko w dół, potem wspina się na zbocza Syhlca, by znów opaść. Uważać na czerwone znaki, miejscami słabo widoczne. Po ok 45 minut po wyruszeniu z Cyla Hali Śmietanowej, Stacja IV (nie ma specjalnego miejsca). 2. Zejście po drewnianych stopniach na asfaltową drogę. Przekraczamy drogę i wchodzimy na teren Babiogórskiego Parku Narodowego. Jesteśmy na Przełęczy Krowiarki. Po lewej stronie pomnik poświęcony Janowi Pawłowi II Stacja V 3. Rozpoczynamy etap wiodący szlakiem graniowym Babiej Góry. Jest to najtrudniejszy odcinek i jego pokonywanie zaleca się tylko osobą odpowiednio przygotowanym, oraz w dobrych warunkach atmosferycznych. 4. Czerwony szlak bardzo dobrze oznaczony, po 1,5 km wyprowadza nas z lasu na niewielkie wypłaszczenie. Jesteśmy na Sokolicy. 5. Drzewa zastępują krzewy i kosodrzewina. Oznaczenia czerwonego szlaku na drewnianych tyczkach. Ok 200 m za Sokolicą z prawej mijamy odbicie na zielony szlak. My idziemy prosto zgodnie z czerwonymi znakami. 6. Mijamy kolejny punkt widokowy, ogrodzony drewnianymi barierkami - Kępę. Stacja VI 7. Za Kępą kosorzewina powoli przestaje tworzyć zwarta pokrywę. Szlak biegnie graną Babiej Góry, znaczony drewnianymi tyczkami. Idąc szlakiem po około 1,5 h po opuszczeniu Sokolicy osiagamy szczyt Babiej Góry. Stacja VII 8. Ze szczytu schodzimy czerwonym szlakiem, kierując się w stronę Przełęczy Brona. Najpierw bardzo stromo w dół. Po około 1 h osiagamy Przełęcz Brona !!!!! Trasa Niebieska EDK Zawoja 1 ZIELONY SZLAK. Brona – Mała Babia (Cyl) – Przełęcz Jałowiecka Pd/Płn – Klekociny – Czerniawa Sucha. 1. !!!!! Szlak czerwony skręca w prawo, my idziemy szlakiem zielonym. Do szczytu Małej Babiej (Cyl) szlak zielony oznaczony jest tyczkami. Cyl. Stacja VIII 2. Od szczytu Cylu szlak wiedzie wyraźną ścieżką biegnącą przez las. Po około 2 km z prawej strony dochodzi szlak czerwony.Przez następne 2,5 km szlak oznaczony jest znakami zielonymi i czerwonymi. Po ok. 1,5 km od dojścia szlaku czerwonego z prawej strony rozpoczyna sie szlak czarny. !!!! Stacja IX 3. Po 1,2 km szlak zielony odbija w prawo !!!!! przy betonowym słupie, oznaczonym wykrzyknikiem. Skręcamy za zielonymi znakami. (Szlak czerwony wyprowadza nas na szczyt Mędralowej – tablica informacyjna). 4. Przez ok. 1 km szlak zielony prowadzi lasem, polem wychodzi na polanę – Hala Kamińskiego. Z prawej strony mijamy najpierw szlak czarny prowadzący w las, a nastepnie żółty – nie zaznaczony na mapach. Stacja X 5. !!!!!Szlak zielony prowadzi bardziej z lewej strony. Najpierw łaką, a potem lasem ok. 1,5 km. Schodzimy szlakiem zielonym na polanę – przełęcz Klekociny. Z prawej strony gruntowa droga prowadząca w stronę Wełczy. Z lewej strony ok. 200 m od szlaku dom. My idziemy szlakiem zielony w górę. 6. Szlak przez ok 800 m prowadzi przez las, wyraźną ścieżką. Następnie wychodzi na niewielką polanę. Idziemy nią ok. 200 m mając las po prawej stronie. Po czym znów wchodzimy do lasu. Po ok 300 m, na wysokości Beskidka Stacja XI 7. Zielony szlak prowadzi lasem przez ok. 1 km, omijąjąc z prawej strony Beskidek i Czerniawę Suchą. !!! Po 1 km następuje zmiana szlaku na żółty. ŻÓŁTY SZLAK. Czerniawa Sucha – Jałowiec - Klekociny 1. Dochodzimy do skrzyżowania szlaków. Znaki żółte skręcają w prawo my za nimi. Najpierw przez ok 0,5 km w dół, a następnie 0,5 km szlak prowadzi w miarę połogim terenem. Cały czas przez las. 2. Po minięciu przełeczy idziemy za szlakiem w górę, najpier ok. 200 m lasem, a potem przez ok 800 m przez polanę - Hala Trzebuńska. Dochodzimy na szczyt Jałowca. Na szczycie drewniany krzyż. Stacja XII 3. Szlak zółty ze szczytu Jałowca wchodzi w las w pobliżu krzyża. Poruszamy się nim przez ok 3 km. Dochodzimy do wyraźnej drogi gruntowej. Z prawej strony drewniane ogrodzenie i dom. Przełęcz Kolędówka. Przy skręcie na szlak zielony znajduje się murowana kapliczka Stacja XIII. Tutaj skręcamy w lewo na szlak zielony. ZIELONY SZLAK. Klekociny – Figury – Żywczaki – Zawoja Centrum. 1. Przez 600 m ścieżką w lesie. Następnie przez polanę ok. 100 m. Wchodzimy do niewielkiego lasku, po wyjściu z którego wychodzimy na łakę, szlak zielony prowadzi z lewej strony. Dochodzimy do zabudowań – osiedle Dolina (zaznaczone na mapach jako Figury). Na ich końcu murowana kapliczka ogrodzona niewielkim płotkiem. Tutaj skręcamy w prawo i idziemy ostro w dół. 2. Na końcu zejścia przekraczamy potok. Po 50 m wchodzimy w las. Idziemy lasem ok 600 m, a następnie szlak prowadzi łąką 200m. Po skręcie szlaku w prawo po 30 m skrzyżowanie z gruntową drogą, z lewej strony drewniany krzyż pod drzewem. Idziemy prosto przez łakę, wspinając sie lekko pod górę. Po 150 m wchodzimy do lasu. Lasem ok. 2 km zgodnie ze znakami zielonymi, a potem łakami przez 500m. Dochodzimy do przysiółka Źywczaki. 3. Wychodzimy na utwardzona drogę, zmieniającą się w asfalt. Po wyjsciu z niewielkiego lasku skrzyżowanie z asfaltową drogą. Skręcamy w lewo i po 150 m dochodzimy do mostu Trasa Niebieska EDK Zawoja 2 na rzece Skawica.Skręcamy w prawo, przechodzimy przez most i po 100 m po minięciu restauracji Zawojanka skręcamy w lewo. Poruszamy sie wzdłuż głownej drogi biegnącej przez Zawoję. Po ok 250 m po prawej stronie kosciół św. Klemensa. Stacja XIV Trasa Niebieska EDK Zawoja 3