Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, informatyka
Temat: Łączenie elementów graficznych z tekstem
Treści kształcenia:
Informatyka
4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, tekstów, danych liczbowych, motywów,
animacji, prezentacji multimedialnych, w szczególności:
2) przy użyciu edytora tekstu tworzy kilkunastostronicowe publikacje, z nagłówkiem i stopką,
przypisami, grafiką, tabelami itp., formatuje tekst w kolumnach, opracowuje dokumenty
tekstowe o różnym przeznaczeniu.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Potrafi opracować dokument zawierający obiekty różnego typu
● Potrafi stosować atrakcyjne formy przekazu wizualnego
● Potrafi wyszukiwać, gromadzić i przetwarzać informacje z różnych źródeł
● Potrafi gromadzić, selekcjonować i przetwarzać obrazy cyfrowe oraz przygotować
prezentację wybranych zasobów
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi tworzyć dokumenty programu Microsoft Word o zaawansowanej konstrukcji
i grafice
● Potrafi korzystać z możliwości programu w zakresie dodawania elementów
graficznych do tekstu
● Potrafi wstawiać zdjęcia do dokumentów tekstowych, tworzy podpisy pod zdjęciami
● Potrafi korzystać z biblioteki clipartów, diagramów, dekoracji
● Potrafi przeprowadzić proste formatowanie dodawanych do dokumentu obrazków
● Umie
zaplanować
pracę
zespołową,
współpracować
w grupie,
jest
współodpowiedzialny za powierzone zadanie
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
Kompetencje informatyczne
Kompetencje społeczne i obywatelskie
Inicjatywność i przedsiębiorczość
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
Komputer
Rzutnik multimedialny
Film (samouczek): „Dodajemy grafikę do dokumentu MS Word”
Ćwiczenie: „Czy wiesz jak wstawić grafikę do dokumentu Word?”
1
●
Albumy z fotografiami tradycyjnymi oraz cyfrowymi, np. kronika szkoły ze szkolnej
biblioteki, zdjęcia klasowe w wersji analogowej i cyfrowej
Metody nauczania:
●
●
●
●
●
Pogadanka z elementami pokazu
Problemowe: dyskusja, burza mózgów
Eksponujące: film samouczek
Programowane: z użyciem komputera
Praktyczne: pokaz, ćwiczenie, metoda projektów
Forma pracy:
●
Grupowa zróżnicowana
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel inicjuje rozmowę z uczniami na temat postępu technologicznego
w dokumentowaniu wszelkich wydarzeń, np. rodzinnych, szkolnych, państwowych itd.,
w formie zdjęć wykonywanych aparatami cyfrowymi. Pokazuje im tradycyjne albumy
fotograficzne z wydrukowanymi odbitkami, zwraca uwagę na ich objętość i rozmiar oraz
związany z tym problemem ich archiwizowania, przechowywania, przeglądania i prezentacji,
a także wyszukiwania konkretnych fotografii. Następnie prezentuje uczniom te same (lub
inne) zdjęcia w wersji cyfrowej. Pyta, którą formę dokumentacji fotograficznej preferują
i dlaczego. Dzieci dyskutują nad możliwościami technicznymi prezentowania i udostępniania
zdjęć oraz ich wykorzystywania np. w celu promocji szkoły. Dochodzą do wniosku, że
dysponując fotografiami cyfrowymi, mogą szybciej i łatwiej dokonywać ich selekcji,
katalogować je, przeglądać i wyszukiwać.
Etap realizacji
Nauczyciel proponuje dzieciom stworzenie minikroniki z życia szkoły lub klasy (np. „Moja
klasa w obiektywie”) z przeglądem zdjęć klasowych, fotografii z wycieczek itp. i ich krótkimi
opisami. Kronika ma zawierać nie tylko deskrypcje wydarzeń, ale i ich dokumentację
fotograficzną. Do tego celu należy użyć programu Microsoft Word, zapoznawszy się
wcześniej z jego funkcjami w zakresie łączenia tekstu i grafiki w wielostronicowym
dokumencie.
By ułatwić uczniom zadanie, nauczyciel wykorzystuje zasób multimedialny w postaci filmu
samouczka pt. „Dodajemy grafikę do dokumentu MS Word”, który porusza kwestie
wstawiania i podstawowej edycji ilustracji, zdjęć i rysunków, a także dekoracji dokumentu za
pomocą clipartów, figur geometrycznych, diagramów SmartArt czy graficznych przedstawień
tekstu WordArt.
Po emisji filmu uczniowie zostają podzieleni na grupy w celu przygotowania krótkich
prezentacji z życia klasy w MS Word. Wybierają cyfrowe zdjęcia do minikroniki oraz tworzą
teksty i podpisy do wyselekcjonowanych fotografii. Postępują zgodnie z instruktażem
zawartym w samouczku i przystępują do ćwiczeń związanych ze wstawianiem i obróbką
włączonych do dokumentu zdjęć.
2
Nauczyciel nadzoruje realizację zadania, udziela wsparcia uczniom, koryguje ich
poczynania, czuwa nad tempem realizacji projektu.
Etap końcowy
Uczniowie prezentują na forum klasy swoje prace. Omawiają problemy związane np.
z edycją fotografii i zastosowane rozwiązania (np. przyciemnienie/rozjaśnienie zdjęcia,
dodawanie efektów). Następnie wybierają najciekawszą pod względem tekstowym
i wizualnym kronikę. Zwycięzcy otrzymują nagrodę (np. wysoką ocenę). Na koniec zajęć
nauczyciel proponuje krótki test – ćwiczenie pt. „Czy wiesz jak wstawić grafikę do dokumentu
Word?”, podsumowujący zdobyte przez uczniów na zajęciach umiejętności. Uczniowie
przystępują do rozwiązania zadania.
Dodatkowo:
Uczniowie zdolni/chętni mogą, wykorzystując poznane narzędzia MS Word, przygotować
fotoreportaż z mającej się wkrótce odbyć imprezy szkolnej i opublikować go na szkolnej
stronie internetowej.
Słowa kluczowe:
Microsoft Word, MS Word, zdjęcia, fotografia, ilustracja, obrazy, diagramy, wstawianie grafiki,
edycja zdjęć, kształty, SmartArt, WordArt, dokument wielostronicowy
3