1 Scenariusz zajęć dla grupy 5-6 latków z obszarów: Wychowanie

Transkrypt

1 Scenariusz zajęć dla grupy 5-6 latków z obszarów: Wychowanie
Scenariusz zajęć dla grupy 5-6 latków z obszarów:
Wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne.
Prowadząca : Aldona Mgłowska
Temat tygodnia : „Co nam niesie Pani Jesień ?”
Temat zajęć: „ Jesienne pejzaże” – ekspresje plastyczne
Cel ogólny: kształtowanie sprawności manualnych
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wykonuje prace plastyczną różnymi technikami (farba zmieszana z proszkiem, malowanie
gąbkami, wyklejanie plasteliną)
- potrafi zaplanować pracę na całej kartce
- wie jakie barwy charakteryzują jesienny pejzaż
- wypowiada się na dany temat
- uczestniczy w zabawach
- poszerza słownik czynny oraz bierny ( utrwala lub nabywa wiadomości o jesieni)
Metoda: słowna ( instrukcje), czynna (zadania do wykonania), metody oparte na aktywności
dziecka (stwarzanie zadań do rozwiązania, działania dzieci, zabawy)
Formy: indywidualna, zbiorowa,
Pomoce dydaktyczne: zdjęcia jesiennych pejzaży, kolorowe kartki, szklanki, ciepła, zimna
woda, pędzle, wycięte listki, korona, tamburyno, farby, proszek do prania, słoiczki, plastelina,
gąbki, woreczki gimnastyczne, krążki gimnastyczne.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie oraz przypomnienie zasad panujących na zajęciach
2. Na tablicy przywieszone zostają zdjęcia krajobrazów jesiennych bądź obrazów z
jesiennymi pejzażami. N- lka pyta dzieci :
- jaka pora roku przedstawiona jest na zdjęciach?
- po czym rozpoznaliście, że to jesień?
- jakie barwy charakteryzują jesienny krajobraz?
1
3. „ Jesienne kolory” – Na podłoże rozłożone zostają kartki w różnych kolorach.
Wskazane dzieci wybierają te kartki, które maja jesienne barwy ( przyczepiają na
tablicy).
4. Zabawa ruchowa „ Grzybki” – dzieci chodzą po sali w rytm wybijany na tamburynie,
gdy zaś nie słyszą jego dźwięku zaczynają zbierać rozsypane na dywanie „ grzybki”
( woreczki gimnastyczne). Przynoszą n-lce. Zabawa się powtarza.
5. Eksperyment – rozpuszczanie farb w zimnej oraz ciepłej wodzie.
6. Zabawa „Jesienny konkurs” – n- lka czyta pytania zaś dzieci odgadują o co chodziło.
Za poprawną odpowiedz dziecko otrzymuje listka. To, które zdobyło najwięcej
listków zostaje „ Królem/ królową jesieni” i otrzymuje koronę.
7. Zabawa zręcznościowa „ Wrzuć ziemniaka do worka”- dzieci dobierają się parami.
N-lka wyznacza odległość ok. 2 m, dzieci stają twarzami do siebie. Jedno otrzymuje
krążek, drugie woreczek- próbuję trafić „ziemniakiem do worka”. Na dany sygnał role
się zmieniają.
8. Praca plastyczna „ Jesienne drzewko”. Dzieci mieszają farbę z proszkiem do praniamalują tło pracy, następnie gąbeczkami malują pejzaż ( sad, park, drzewo), na końcu
wyklejają plasteliną dodatkowe elementy- owoce, kasztany itp. Prace wykonują
uwzględniając nabyte na zajęciach wiadomości.
9. Prezentacja prac.
10. Wywieszenie prac na tablicy.
Opracowała: Aldona Mgłowska.
2