Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe
Temat: Formaty plików dźwiękowych
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń:
4) opisuje cechy różnych postaci informacji: tekstowej, graficznej, dźwiękowej, audiowizualnej,
multimedialnej.
Język polski:
I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.
3. Świadomość językowa. Uczeń:
7) operuje słownictwem z określonych kręgów tematycznych (na tym etapie skoncentrowanym
przede wszystkim wokół tematów: dom, rodzina, szkoła i nauka, środowisko przyrodnicze
i społeczne).
Plastyka:
2. Tworzenie wypowiedzi – ekspresja przez sztukę. Uczeń:
1) podejmuje działalność twórczą, posługując się podstawowymi środkami wyrazu
plastycznego i innych dziedzin sztuki (fotografika, film) w kompozycji na płaszczyźnie
i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki właściwe dla tych dziedzin
sztuki).
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Zna pojęcie dźwięku i wie, jak on powstaje
● Zna sposoby zapisu dźwięku
● Zna formaty plików dźwiękowych i ich zastosowanie
● Rozumie pojęcie kompresji
● Rozumie pojęcie konwersji
● Analizuje i łączy informacje z różnych przedmiotów
● Ze zrozumieniem korzysta z informacji przekazanych na zajęć
● Właściwie wnioskuje
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi opisać rzeczywistość za pomocą dźwięków
● Rozumie pojęcia kompresji i konwersji plików dźwiękowych
● Zna zastosowanie formatów plików dźwiękowych
● Korzysta z różnych źródeł informacji – samokształcenie
1
●
●
Wykorzystuje wiedzę w praktyce
Sprawnie posługuje się komputerem i oprogramowaniem
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
●
●
Kompetencje informatyczne
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Umiejętność uczenia się
Świadomość i ekspresja kulturalna
Inicjatywność i przedsiębiorczość
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
●
Komputery z dostępem do Internetu i zainstalowanym programem Format Factory,
wyposażone w głośniki
Zainstalowany na komputerach program PowerPoint
Rzutnik
Prezentacja multimedialna: „Formaty plików dźwiękowych” (załącznik do scenariusza)
Pliki dźwiękowe w formatach WMA, MP3, OGG
Metody nauczania:
●
●
●
●
Podające: pogadanka, rozmowa kierowana
Eksponujące: prezentacja, program do konwersji plików
Programowane: z pomocą komputera
Praktyczne: pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie
Formy pracy:
●
●
Zespołowa jednolita
Indywidualna jednolita
Przebieg zajęć:
Założenie: na komputerach w pracowni jest zainstalowany program Format Factory (można
go pobrać ze strony: http://www.pcfreetime.com/PO/index.html).
Pliki dźwiękowe do ćwiczeń można pobrać np. ze stron:
http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Audio_files, http://www.jamendo.com/pl.
Etap wstępny
Nauczyciel przywołuje wiedzę uczniów z fizyki, dotyczącą dźwięku jako drgań cząsteczek
powietrza, które to drgania można zamienić na impulsy elektryczne, by ostatecznie utrwalić je
na płycie, np. winylowej. Również za pomocą komputera i odpowiedniego oprogramowania
można nagrywać, zapisywać i przekształcać dźwięki, otrzymując wyniki doskonalej jakości.
Dodatkowo zapis cyfrowy daje gwarancję, że kopia będzie równie doskonała. Świat muzyki
dzięki takiemu zapisowi dźwięków przeszedł prawdziwą rewolucję.
2
Etap realizacji
Nauczyciel za pomocą komputera odtwarza jeden plik muzyczny zapisany w dwóch różnych
formatach (wma i mp3), prosi uczniów o wsłuchanie się w dźwięk odtworzony z obu plików
i opisanie swoich doznań słuchowych. Uczniowie powinni zauważyć, że był to ten sam utwór
muzyczny, jednak jakość dźwięku odtwarzanego z tych obu plików znacznie się różniła, gdyż
w dużym stopniu zależy ona od sposobu zapisu dźwięku.
Nauczyciel wyjaśnia, że specjaliści poszukują sposobów, aby w jak najmniejszym pliku
zapisać dźwięk jak najlepszej jakości.
Następnie pyta uczniów, jakie jeszcze znają formaty plików dźwiękowych i do czego mogą być
one stosowane?
Za pomocą rzutnika wyświetla prezentację (załącznik do scenariusza) dotyczącą formatów
plików dźwiękowych.
Po obejrzeniu slajdów i wyjaśnieniu pojęć przez nauczyciela uczniowie uczestniczą
w rozmowie kierowanej na temat formatów plików dźwiękowych znanych i nieznanych sobie.
Zastanawiają się wspólnie, dlaczego istnieje tak wiele różnych formatów plików (możliwe
odpowiedzi to wielość producentów urządzeń do odtwarzania dźwięku, różnorodność
zastosowań plików dźwiękowych itp.).
Etap końcowy
Nauczyciel proponuje uczniom ćwiczenie, prosi ich o odnalezienie na Pulpicie ikony programu
Format Factory i plików dźwiękowych zapisanych w różnych formatach. Uczniowie odtwarzają
te pliki, przysłuchują się im, a następnie przekształcają do formatu MP3. Odsłuchują ponownie
po konwersji i próbują określić, czy zmiana formatu pliku wpłynęła na jakość odtwarzanego
dźwięku.
Dodatkowo:
Uczeń zdolny może wyszukać i zaprezentować na forum klasy inne darmowe programy do
konwersji plików dźwiękowych.
Słowa kluczowe:
plik dźwiękowy, formaty plików dźwiękowych, kompresja, konwersja, prawo autorskie
3