Bohaterowie z Oneg Szabat - Żydowski Instytut Historyczny

Transkrypt

Bohaterowie z Oneg Szabat - Żydowski Instytut Historyczny
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
Bohaterowie z Oneg Szabat, czyli co wiemy o getcie
warszawskim z dokumentów Podziemnego Archiwum Getta?
projekt lekcji muzealnej w Żydowskim Instytucie Historycznym przeznaczonej
dla uczniów liceum
czas trwania 90 min.
Cele ogólne:
• uświadomić uczniom, że historie pojedynczych ludzi są fragmentem
historii ogółu; że drobne, codzienne działania mogą wpływać na los
całej społeczności; że każdy może robić coś pożytecznego, nawet w
sytuacji beznadziejnej;
Cele szczegółowe:
• Uczeń wie, czym zajmowała się grupa Oneg Szabat, umie wymienić 3
nazwiska osób związanych z nią (Ringelblum, Wasser, Gutkowski) i
scharakteryzować działalność jednej z niej;
• Uczeń wie, czym było Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, jak
przetrwało wojnę i gdzie jest obecnie przechowywane oraz jakie jest
jego znaczenie dla poznania losów ludności żydowskiej .
• Uczeń umie wyciągać informacje ze źródeł aktowych i analizować je.
• Uczeń wie, co to było getto warszawskie, zna podstawowe fakty z jego
historii, potrafi wymienić różne formy oporu podejmowanego w getcie
warszawskim.
• Uczeń ma podstawowe wyobrażenie o realiach życia codziennego getta
warszawskiego.
Metody:
• rozmowa nauczająca
• praca w grupach
• wybór i analiza dokumentów z ekspozycji
• oglądanie filmu
• prezentacja postaci
Materiały:
• karty pracy ucznia
• film
Przebieg lekcji:
1. Rozmowa nauczająca
Bohaterowie z Oneg Szabat
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
P: Co to jest getto?
U: Dzielnica zamknięta. W czasie II wojny światowej Niemcy tworzyli
zamknięte dzielnice dla Żydów.
P: Kogo tam zamykano? Kto to jest Żyd?
U: Wyznawca judaizmu; osoba narodowości żydowskiej;
P: Naziści stosowali kryterium rasy, według nich Żydem była osoba, której 4
lub 3 dziadkowie należeli do gminy żydowskiej; stworzyli też kategorie półŻydów i ćwierć-Żydów. W getcie warszawskim znalazły się poza Żydami
religijnymi i narodowymi Polacy, którzy nie czuli żadnego związku z religią,
kulturą, narodowością żydowską. Gdzie w Warszawie było getto?
[pokazujemy mapę i spis ulic przy wejściu na ekspozycję – prosimy ucznia o
opisanie granic getta]
P: Jak wielu ludzi było w getcie? (W Polsce mieszkało przed wojną 32 mln
ludzi, w tym 3,5 mln Żydów) uczniowie wymieniają różne liczby;
P: Przed wojną w Warszawie mieszkało ponad 300 tys. Żydów, ale
przesiedlono do niej Żydów z terenów wcielonych do Rzeszy – Śląska,
Poznańskiego, częściowo z Łodzi; z małych miasteczek blisko Warszawy; w
końcu z Niemiec i krajów zachodnich. Wiosną 1941 r. w getcie warszawskim
przebywało 460 tys. ludzi. Gęstość zaludnienia wynosiła 9 osób na izbę.
Getto w Warszawie zostało zamknięte 15 listopada 1940 r. Można wyróżnić 4
etapy jego istnienia. Do 22 lipca 1942 istniało wielkie getto gęsto zaludnione;
ludzie w nim głodowali, chorowali, umierali masowo; ci, którzy mogli,
próbowali żyć normalnie, pracować, uczyć się. Drugi etap to czas wielkiej
akcji od 22 lipca do 21 września 1943 r. W tym czasie ok. 280 tys.
mieszkańców getta Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince i tam
zamordowali w komorach gazowych. W getcie jest to czas blokad domów
przez policję i transportów na Umschlagplatz i do obozu zagłady w Treblince.
Następny okres to czas getta szczątkowego. Po wielkiej akcji Żydzi w getcie
pracowali w fabrykach niemieckich zamienionych w rodzaj obozów pracy.
Ostatni okres to powstanie w getcie 19 kwietnia – 16 maja 1943 r., kiedy
grupy uzbrojonej młodzieży podjęły walkę z Niemcami. Niemcy spalili wtedy
getto dom po domu. Ostatnim aktem pacyfikacji getta było wysadzenie w
powietrze wielkiej synagogi na Tłomackiem. Stała ona tam, gdzie Błękitny
Wieżowiec. Wybuch znacznie uszkodził budynek, w którym teraz jesteśmy,
ale nie zniszczył go.
A teraz mam pytanie do was: jak myślicie, skąd ja to wszystko wiem?
U: Z książek, dokumentów, gazet, fotografii, relacji ludzi, filmów, z
pozostałości po budynkach, przedmiotów.
P: Historię piszą historycy w oparciu o różne źródła informacji. Dlatego w
sytuacji, gdy chcemy, żeby coś zostało zapamiętane, musimy przekazać
informację – w różny sposób. Chcę wam dzisiaj pokazać, jak ludzie, którzy
byli w getcie, starali się przekazać prawdę o potwornych rzeczach tam się
dziejących światu i potomnym.
Bohaterowie z Oneg Szabat
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
2. Poszukiwania na ekspozycji
Dzielimy klasę na 3 grupy. Każda grupa otrzymuje kartę pracy dotyczącą
jednej z następujących osób: 1) Emanuel Ringelblum, 2) Hersz Wasser oraz
3) Eliasz Gutkowski. W każdej jest 6 wersów na wymienienie 6 eksponatów.
Karta wygląda następująco:
HERSZ WASSER (lub RINGELBLUM lub GUTKOWSKI)
dokument/eksponat
czego dowiadujemy się o Jakie informacje o getcie
Herszu Wasserze?
przekazuje nam ten
dokument?
biogram
Prosimy uczniów, by bardzo uważnie obejrzeli ekspozycję i wynotowali w
pierwszej kolumnie wszystkie dokumenty, eksponaty, wzmianki, fotografie, w
których pojawia się nazwisko osoby przypisanej do ich grupy. Niech znajdą
też biogram. Wzmianek ma być minimum sześć. Najlepiej niech się podzielą,
aby nie musiał każdy oglądać całej ekspozycji, tylko fragmenty.
Są 4 dokumenty, biogram oraz liczne cytaty z kroniki dot. Emanuela
Rigelbluma;
Jest 14 wzmianek o Wasserze, 8 o Gutkowskim1.
3. Analiza dokumentów
Prosimy uczniów o wypełnienie drugiej kolumny. Pracują w tych samych
grupach.
4. Film
Po wypełnieniu drugiej kolumny zbieramy wszystkich w sali kinowej i
puszczamy film o getcie. Zapowiadamy przedtem, że obejrzenie filmu ma
ułatwić wypełnienie trzeciej kolumny. Prosimy, by byli uważni na to i
wypełniali nawet w czasie trwania filmu.
5. Prezentacja
Każda grupa wybiera przedstawiciela.
1
Dokładny opis dokumentów z ekspozycji w załączniku.
Bohaterowie z Oneg Szabat
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
Prosimy, żeby każda grupa zaprezentowała swojego bohatera: przedstawiciel
odpowiada na pytanie: kim był Ringelblum, Wasser, Gutkowski, czego
dowiedzieliśmy się o nich z dokumentów.
Jest to czas na wyjaśnienie pojęć pojawiających się w dokumentach: karta
żywnościowa, przepustka, kibuc, syjoniści, seder, komitet domowy; i żeby
komentować zjawiska.
Pytamy, co łączy te trzy postaci? – Praca w Oneg Szabat.
P: Skąd pochodzą dokumenty, które widzieliście na wystawie? Jak myślicie?
U: Z Archiwum Ringelbluma.
P: Jakie dokumenty są w Archiwum?
U: Karty żywnościowe, listy, zaproszenia, obwieszczenia, zaświadczenia,
legitymacje, relacje, wiersze, statystyki, fotografie, gazety.
P: Po co je zbierano i chowano?
U: Żeby przekazać informacje o getcie.
P: Czy to się udało?
U: Tak.
P: O większości gett w Polsce wiemy mało – wiemy, to co zachowało się w
dokumentach niemieckich lub we wspomnieniach ludzi, którzy przeżyli getto.
Dzięki pracy członków Oneg Szabat i dzięki temu, że Archiwum zakopali, a
po wojnie odnaleźli o getcie warszawskim wiemy bardzo dużo. Cel grupy –
przekazać informację, zachować pamięć – został osiągnięty. To było
kilkanaście osób, a dzięki nim informacje o getcie dotarły do wolnego świata
– w czasie wojny i po wojnie.
ZAŁĄCZNIK
Opis dokumentów z ekspozycji
EMANUEL RINGELBLUM
dokument/eksponat
jaką informację o E.R.
przekazuje?
Jakie informacje o getcie
przekazuje nam ten
dokument?
liczne cytaty z „Kroniki
getta warszawskiego”
E.R. był kronikarzem
getta warszawskiego;
dokładnie zapisywał
wydarzenia w getcie;
wielu ludzi prowadziło
zapiski, kroniki,
pamiętniki; dzięki nim
wiemy, co się działo w
getcie;
zaproszenie do Teatru
Eldorado na „In rejdł”
10.12.1940
E.R. chodził do teatru
w getcie były teatry,
na bezpłatnych biletach; kawiarnie, lokale
teatry grały w jęz.
rozrywkowe; ludzie
zamożniejsi starali się
Bohaterowie z Oneg Szabat
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
żydowskim;
żyć „normalnie”
zaproszenie dla żony na
otwarcie sierocińca
„Dobra Wola”
E.R. był w getcie z żoną; w getcie były i
brała udział w otwarciu powstawały wciąż nowe
sierocińce; ludzie
sierocińca, co może
umierali osierocając
wskazywać, że ona i mąż
byli zaangażowani jakoś dzieci lub nie byli w
stanie utrzymać rodzin;
w sprawę powstawania
otwarcie nowego
sierocińców
sierocińca było
ogromnym wyzwaniem
finansowym; kto mógł to
robić? Rada Żydowska?
Organizacje społeczne?
zaproszenie dla obojga
na seder do Domu Sierot
Korczaka (adres zam.
Leszno 18)
E.R. mieszkał na Leszno Korczak to jedna z
18;
najsłynniejszych postaci
getta; pedagog, pisarz,
Ringelblumowie znali
wychowawca w domu
Korczaka i wizytowali
sierot; zginął razem z
jego dom sierot;
dziećmi w Treblince;
obchodzili żydowskie
co to jest seder? Czy
święta;
obchodzono święta w
getcie?
zaproszenie do kibucu
Haszomer Hacair
(Nalewki 23) na
zakończenie seminarium
E.R. utrzymywał
kontakty z Haszomer
Hacair, czyli był
syjonistą;
biogram
1900-1944, historyk,
członek Poalej Syjon
Lewicy, działacz ŻSS,
twórca podziemnego
archiwum
Haszomer urządzał
seminaria; miał kibuc w
getcie na Nalewkach; co
to jest kibuc? co to jest
syjonizm?
HERSZ WASSER
dokument/eksponat
zaświadczenie o
zatrudnieniu w ŻSS
czego dowiadujemy się o Jakie informacje o getcie
H.W.?
przekazuje nam ten
dokument?
pracował w Żydowskiej
istniała w getcie
Samopomocy Społecznej organizacja opieki
Bohaterowie z Oneg Szabat
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
karta żywnościowa dla
Blumy Wasser
miał żonę Blumę
korzystali z kart
żywnościowych
pismo Komitetu
Domowego
opodatkowujące na
biednych 20.03.1941
zapłacił podatek
Komitetu Domowego,
brał udział w pomocy
społecznej
legitymacja ŻSS
uprawniająca do
obiadów w kuchni
ludowej (adres; rok ur.)
mieszkał przy ulicy….
urodził się…
korzystał z kuchni
ludowej przy ulicy…,
ponieważ był
pracownikiem opieki
społecznej
był obecny na akademii
otwierającej akcję
pomocy zimowej; był
zapewne jakoś w nią
zaangażowany jako
pracownik ŻSS
zapłacił niewielką
składkę na rzecz akcji
zimowej
zaproszenie na
akademię otwierającą
akcję pomocy zimowej
01.1941
pokwitowanie wpłaty 5
zł na akcję pomocy
zimowej
zaproszenie do kibucu
Dror
społecznej; czy ta pomoc
była potrzebna? Kto jej
potrzebował? Jak wielu
ludzi musiało z niej
korzystać? Czy była
wystarczająca?
żywność w czasie
okupacji była
reglamentowana; były
specjalne kartki dla
Żydów; ile na te kartki
dostawano żywności?
Czy można było za to
przeżyć? Jak sobie
radzono?
istniały Komitety
Domowe – mieszkańcy
jednego budynku znali
się między sobą i
pomagali sobie
nawzajem, m.in.
nakładając podatki na
trochę zamożniejszych
mieszkańców;
w getcie istniały kuchnie
ludowe; tanie lub
darmowe jadłodajnie
sponsorowane przez
organizacje opieki
społecznej; korzystało z
nich wielu ludzi;
warunki życia w getcie
pogarszały się zimą; do
głodu dochodził mróz;
organizowano specjalne
akcje pomocowe
część funduszów akcji
opieki społecznej
pochodziło z datków
prywatnych, nawet
niewielkich
utrzymywał kontakty z
w getcie były kibuce,
ruchem syjonistycznym, czyli grupy młodzieży
był zapraszany na ich
mieszkały i pracowały
imprezy
razem i przygotowywały
się do życia w Izraelu;
istniała organizacja Dror
Bohaterowie z Oneg Szabat
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
zaproszenie do punktu
chalucowego na
Nowolipki 7 z okazji 40lecia Keren Kajemet
informacja przy
fotografii Szlamka,
uciekiniera z Chełmna,
że mieszkał w
mieszkaniu Wassera
utrzymywał kontakty z
ruchem syjonistycznym,
był zapraszany na ich
imprezy
Wasser udzielił gościny
uciekinierowi z obozu
zagłady w Chełmnie,
który złożył zeznania na
temat masowych
morderstw Żydów tamże
he-Chaluc; organizowali
oni imprezy
okolicznościowe
j.w.
Chełmno to pierwszy
obóz zagłady na
ziemiach polskich, od
grudnia 1941 r. Niemcy
mordowali tam Żydów z
ziem wcielonych do
Rzeszy m.in. z Łodzi
zdjęcie, gdy wydobywa
Wasser przeżył wojnę;
Archiwum Ringelbluma
Archiwum spod ziemi
jako jeden z
to ogromny zbiór
najważniejszych
dokumentów zbieranych
współpracowników Oneg przez grupę Oneg Szabat
Szabat znał miejsce
w getcie warszawskim
zakopania Archiwum –
posesję na Nowolipki 68;
w 1946 r. odnalazł
pierwszą część
Archiwum
list z Umschlagplatzu od matka Wassera była na Żydzi warszawscy zostali
matki
Umschlagplatzu i
wysłani do obozu
wysłała stamtąd list,
zagłady w Treblince i
prosząc o pomoc; zginęła tam zamordowani;
Żydów gromadzono na
Umschlagplatzu na
Stawkach. Czekali tam
godzinami na wagony –
była to ostatnia
możliwość uratowania
się; wysyłano listy z
prośbą o pomoc
pismo OBW do
Wasser z żoną pracowali szopy – warsztaty pracy
Hallmana z prośbą o
w szopach
fundowane przez
przyjęcie do szopu m.in.
niemieckich
Hersza i Blimy
przedsiębiorców na
terenie getta
legitymacja na przydział
reglamentacja żywności
żywności
przepustka na wyjście
miał przepustkę na
getto było podzielone na
do szopu szczotkarzy i
poruszanie się miedzy
poszczególne szopy
Toebbensa 11.1942
różnymi częściami getta
po akcji
biogram
1912-1981 – prawnik,
Bohaterowie z Oneg Szabat
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
ekonomista, członek
Poalej Syjon Leicy,
sekretarz Oneg Szabat i
Centralnej Komisji
Uchodźców ŻSS
ELIASZ GUTKOWSKI
dokument/eksponat
czego dowiadujemy się o Jakie informacje o getcie
E.G.?
przekazuje nam ten
dokument?
karta żywnościowa 1940 miał kartę żywnościową,
żywność była
reglamentowana
karta żywnościowa dla
E.G. miał syna;
dziecka – Gabriel (adres) mieszkali przy ul...., były
oddzielne kartki dla
dzieci
karta żywnościowa dla
E.G. miał żonę Lubę
Luby Gutkowskiej
nakaz płatniczy na rzecz E.G. został
przesiedleńcy napływali
przesiedleńców
opodatkowany na rzecz do W-wy z ziem
przesiedleńców
wcielonych do Rzeszy, z
małych miasteczek;
większość nie mogła
liczyć na nikogo –
pomagały im organizacje
żydowskie, które
opodatkowały
zmożniejszych
legitymacja ŻSS
E.G. był pracownikiem
ŻSS to organizacja
uprawniająca do
ŻSS i miał prawo do
opieki społecznej; wiele
obiadów
obiadów
organizacji miało swoje
stołówki, gdzie tanio lub
darmo można było
dostać obiad; dla wielu
był to jedyny posiłek
pokwitowanie dla Luby
Luba wpłaciła dotację na kuchnie ludowe –
wpłaty na kuchnię
kuchnię ludową;
miejsca tanich posiłków
ludową
opieki społecznej; zupa z
kuchni ludowej była
jedynym stałym
posiłkiem głodujących
legitymacja członkowska E.G. był pracownikiem
Bohaterowie z Oneg Szabat
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
ŻSS
upoważnienie Rady
Żydowskiej do odbioru
płatności z tytułu
świadczeń na rzecz
szpitalnictwa
biogram
ŻSS
E.G. był pracownikiem
Rady Żydowskiej
Rada Żydowska – organ
administracji getta
1900-1943, pedagog,
działacz Poalej Syjon,
uchodźca z Łodzi,
pracownik Rady
Żydowskiej i ŻSS, drugi
sekretarz Oneg Szabat,
członek Żydowskiej
Organizacji Bojowej
Bohaterowie z Oneg Szabat