SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE 5 ,6

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE 5 ,6
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH
W GRUPIE 5 ,6 LATKÓW
TEMAT ZAJĘĆ: „ W zieleni łąka majowa – zabawy dydaktyczne
rozwijające umiejętność myślenia matematycznego
CELE :
INTEGRACJA RÓŻNYCH FORM AKTYWNOŚCI DZIECKA:
- kształcenie aspektu głównego i porządkowego liczby w zakresie 6,
- utrwalanie symboli graficznych liczb od 1-6,
- przekładanie sytuacji zadaniowej na działanie,
- określanie , porównywanie liczebności,
- tworzenie zbiorów wg określonej cechy
- ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej,
- ćwiczenie koordynacji słuchowo – wzrokowo- ruchowej,
- określanie kierunku w przestrzeni ,
- określanie położenia przedmiotów
Przebieg zajęcia:
1. „ Łąka”- zagadka słowna wprowadzająca do tematu.
2. Zabawa w skojarzenia:
- rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych w trzech kolorach
( czarny, czerwony, biały),
- podanie przez dzieci „ z jakim ptakiem kojarzą się te trzy barwy?”
( bocian).
3. „ Bocian”- praca indywidualna
- odwzorowywanie przez dzieci sylwety bociana narysowanego przez
nauczyciela za pomocą patyczków i papierowych figur geometrycznych.
4. „ Żabki w stawie” – praca w grupach
- „ wrzucanie” do wiaderka – stawu, skaczących żabek w różnych kolorach,
- dobór cyfr odpowiadających liczbie żabek w danym kolorze
5. Zabawa ilustracyjna do piosenki „ Poszła żabka po wodę...”
6. Rysowany wierszyk „ Kwiatek”
Najpierw koło, potem płatek,
Drugi płatek, trzeci płatek,
Czwarty płatek, piąty płatek,
Jeszcze ogonek i jest kwiatek
7.
8.
-
„ W oknach Eli”
przeliczanie ile i jakich kwiatów jest w każdym oknie,
porównywanie liczebności,
odczytanie imienia dziewczynki – Ela,
Logico- praca indywidualna
tworzenie zbiorów określonym kolorem kredki ( żaby, motyle, bociany)
dopasowywanie koloru oczka, odpowiadającego kolorowi zbioru,
do odpowiedniej liczby elementów w danym zbiorze
9. „ Na majowej łące” - tworzenie makiety łąki
- umieszczanie sylwet mieszkańców łąki zamieszczonych na kostce
dydaktycznej i losowo wyrzuconych ( posługiwanie określeniami : na,
pod, obok, między, do góry, na dole, w .
10. „ Taniec na łace” – taniec w parach w rytmie walca
„ I w prawo krok i w lewo krok”
11. „ Droga bociana do żaby”
- układanie najkrótszej drogi bociana do żaby za pomocą strzałek
kierunkowych ( kierowanie strzałki w prawo, w lewo, w górę , w dół)