Zakochaj się w Wiśle

Transkrypt

Zakochaj się w Wiśle
Zapoznajmy sie˛ z królowa¸ naszych rzek
Temat lekcji: ˙
– dlaczego Wisła czasem zachwyca a czasem przeraza?
GIMNAZJUM
KLASy 1-3
1
2
SCENARIUSZE LEKCJI
POZIOM
´
Zakochaj sie˛ w Wisle
Temat lekcji: – co łaczy
rzeke˛ z rowerem i piłka?
¸
¸
Przedmiot: godzina wychowawcza, koło ekologiczne
własne przykłady turystyki nad rzeką, segregować zasoby Internetu oraz wykorzystywać oprogramowanie do robienia prezentacji multimedialnych (prezi lub Power Point)
l kształtuje postawy: umiejętność współpracy w grupie, świadomość piękna przyrody ojczystej
Cele główne:
l uświadomienie uczniom walorów kulturowych i turystycznych Wisły
Przewidywane osiągnięcia ucznia.
Uczeń:
l zna: pojęcia formy turystyki, wypoczynku nad rzeką (kajakiem, statkiem, rowerem, pieszo, sportowo przez Wisłę)
l potrafi: argumentować, formułować wypowiedź na temat: jak spędzić miło czas nad Wisłą w Warszawie?, podawać Czas trwania lekcji: 1 godzina lekcyjna
Metody pracy: praca z komputerem i Internetem
Formy pracy: grupowa
Materiały dydaktyczne: komputery, oprogramowanie do tworzenia prezentacji, Internet 21
GIMNAZJUM
KLASy 1-3
S ZC Z E G ó ŁO W y P R Z E b I E G L E KC J I
POZIOM
Faza główna: (czas trwania – 36 min)
Prezentacja przewodników multimedialnych przygotowanych przez uczniowskie zespoły.
Faza podsumowująca: (czas trwania – 5min)
Omówienie i ocena prac uczniowskich.
Proponowane tematy:
1. Kajakiem przez Wisłę.
2. Rowerem wzdłuż Wisły.
3. Wędrówki nadwiślańskie.
4. Rekreacyjnie nad Wisłą
5. Statkiem, a może tramwajem wodnym przez Wisłę.
6. Kultura nad brzegiem Wisły.
LEKCJI
SZKOŁA
ŚREDNIA
SCENARIUSZE
POZIOM
Faza wstępna: (czas trwania – 4min)
Przypomnienie uczniom zasad oceny prezentacji multimedialnych (załącznik nr 2).
Instrukcja dla uczniów:
Uczniowie 2 tygodnie wcześniej dobierają się w grupy 3-4 osobowe. Otrzymują od nauczyciela tematy do opracowania przewodników multimedialnych wraz z propozycją stron WWW do wykorzystania (załącznik nr 1). W domu lub na zajęciach informatyki wykonują prezentacje w programach Prezi lub PowerPoint: Przyjeżdża Twój kolega/koleżanka z innego miasta, zaproponuj mu/jej: Jak miło można spędzić czas nad Wisłą?
Wytyczne do prezentacji przedstawiono w załączniku nr 2.
1
Załączniki do scenariusza można pobrać na www.wislanaszkola.pl
autorka: Renata Sidoruk-Sołoducha
Oblicza Wisły
Temat lekcji: Cel lekcji: zapoznanie ze środowiskiem geograficznym Wisły na wysokości Warszawy
PRZEbIEG ZAJęć
Przewidywane osiągnięcia ucznia.
Uczeń:
l analizuje zdjęcia satelitarne i mapy
l potrafi opisać warszawski odcinek Wisły
l zna nazwy wiślanych obszarów chronionych l wie, czym charakteryzuje się roślinność łęgowa
l zna co najmniej 3 gatunki ptaków chronionych w rejonie Warszawy
l określa zależności między poziomem wód, a zjawiskami meteorologicznymi
l umie odczytać informacje zawarte w serwisach informacyjnych, np. IMGW
Część wstępna:
Zebranie od uczniów podstawowych informacji o Wiśle. Skąd wypływa, jak jest długa, ile ma dopływów, etc. Od tych informacji dochodzimy do tego, że odcinek od 498 do 526 km leży w granicach Warszawy, należy do Doliny Środkowej Wisły i jest nam najbliższy.
Część główna:
1) Wisła niejedno ma imię (10 min)
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie satelitarne lub mapę Warszawy (rzutnik lub wydrukowane kopie, załącznik 1). Prośba o wskazanie rzeki i wyznaczenie trzech jej odcinków o różnym charakterze. Uczniowie próbują opisać je wyłącznie na podstawie obrazu. Dwa z nich będą podobne – rzeka szerzej rozlana, meandrująca, widoczne łachy, nierówny brzeg – w północnym i południowym fragmencie. Trzeci – centralny odcinek – będzie inny. Rzeka jest tu węższa, bez widocznych wysp, jest to prosty odcinek. Pytanie: czemu charakter koryta rzeki jest zmienny? Dyskusja.
Czas trwania lekcji: 60 lub 90 min.
Metody pracy: praca indywidualna, praca zespołowa
Formy pracy: praca z tekstem, analiza mapy oraz zdjęć satelitarnych, (opcjonalnie: analiza danych hydrologicznych), rysunki przekrojów, quiz, dyskusja
2) Starorzecza (15min)
Materiały dydaktyczne: mapa topograficzna Warszawy w skali 1:25000 oraz 1:100000, zdjęcia satelitarne Warszawy, dane IMGW dotyczące przepływów Wisły, zdjęcia ptaków występujących w dolinie Wisły warszawskiej, karta pracy – mapa z zaznaczoną linią przekroju, kalki
Każdy z uczniów dostaje arkusz mapy oraz kalkę tej samej wielkości. Zadaniem jest przerysowanie na kalkę koryta Wisły oraz wszystkich występujących w obrębie doliny zbiorników wodnych. Przerywana linią każdy z uczniów wrysowuje potencjalną dawniejszą linię brzegową.
22