Scenariusz zajęć w ramach działań edukacyjnych

Transkrypt

Scenariusz zajęć w ramach działań edukacyjnych
Scenariusz zajęć w ramach działań edukacyjnych „Polskie Symbole Narodowe” grupa starsza (4 -­‐ 6 lat) Cele ogólne: kształtowanie umiejętności rozpoznawania polskich symboli narodowych, rozwijanie poczucia przynależności narodowej, poznanie melodii hymnu narodowego, kształtowanie postawy szacunku do symboli narodowych. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: rozpoznać melodię hymnu narodowego, rozpoznać polską flagę i godło, zachować właściwą postawę podczas śpiewanego hymnu, pokolorować flagę naszego kraju. Metody: słowna – pogadanka, rozmowa kierowana, oglądowa – pokaz, metoda aktywności twórczej. Formy pracy: zespołowa, grupowa, indywidualna. Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze: płyta cd „Polskie Symbole Narodowe”, tekst zagadek, puzzle „Solidarni”, mapa Polski, konturowa mapa Europy z wyraźnym zaznaczeniem państw, nagranie hymnu Polski, kolorowanka z symbolami narodowymi, pocięte paski kolorowego papieru z przewagą koloru białego i czerwonego, szablony flagi Polski, mała flaga Polski na patyku. 1 Przewidywany czas trwania zajęć: 45 minut Przebieg zajęć: 1. Powitanie dzieci (przewidywany czas: 2 minuty) Dzieci zostają przywitane przez nauczyciela i wprowadzone w tematykę spotkania. 2. Pokaz filmu: „Polskie Symbole Narodowe” (przewidywany czas: 7 minut) (http://www.pamiec.pl/historiawkolorach) 3. Rozmowa kierowana z dziećmi. (przewidywany czas: 4 minuty) Rozmowa na temat symboli narodowych inspirowana obejrzanym filmem połączona z krótkim quizem. Zadaniem dzieci jest zadecydować, czy dane zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe. Zdania do quizu: a) polska flaga jest niebiesko-­‐żółta. b) zwierzę, które występuje na godle Polski to biały orzeł. c) orła białego za znak swojego państwa wybrał Lech. d) polskim hymnem jest Mazurek Dąbrowskiego. e) polska flaga wisi na urzędach. f) wiersz „Polak Mały” zaczyna się od słów: Kto Ty jesteś. g) mieszkacie w niemieckiej ziemi. h) trzech braci Lech, Czech i Rus poszukiwało miejsca do zamieszkania. i) Lech odpoczywał pod parasolem. j) nazwą pierwszej stolicy Polski było Gniezno. k) biały symbolizuje czystość. l) czerwony symbolizuje krew przelaną przez Polaków w obronie Ojczyzny. m) teraz polski hymn, flaga i godło są pokazywane np. podczas zawodów sportowych. n) polskie godło można zobaczyć na mundurach policjantów. o) 2 maja świętujemy Święto Flagi. 4. Zabawa muzyczno-­‐ruchowa. (przewidywany czas: 5 minut) Utrwalenie melodii hymnu Polski podczas zabawy. Dzieci maszerują po dywanie w rytm melodii. Gdy zabrzmią dźwięki hymnu, przyjmują odpowiednią postawę: stają na baczność. 5. „Głuchy telefon”. (przewidywany czas: 4 minuty) 2 Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczyciel wręcza jednemu z dzieci biało-­‐czerwoną flagę i podaje hasło tak , by nie było słyszane przez inne dzieci. Hasło, wraz z flagą, musi być przekazane kolejnemu uczestnikowi, ostatni siedzący w kole wypowiada je głośno: • Jesteśmy Polakami • Polska to nasza Ojczyzna 6. „Flaga Polski” (przewidywany czas: 4 minuty) Na stolikach leżą pocięte paski kolorowego papieru. Zadaniem dzieci jest odnalezienie pasków w barwach odpowiadających barwom narodowym i umieszczenie ich we właściwy sposób na szablonie flagi Polski . ( dwa poziome pasy) 7. Rozwiązywanie zagadek (przewidywany czas: 3 minuty) W górach mieszka wielki ptak. To jest Polski naszej znak. Zobaczysz go kiedyś może. To jest przecież biały ..... (orzeł) Biel na niej jest i czerwień. Powiewa pięknie, gdy wiatr się zerwie. (flaga) Pytanie nietrudne – to każdy przyzna: jak się nazywa twoja Ojczyzna? (Polska) 8. „Poznaj swój kraj” – zabawa dydaktyczna. (przewidywany czas: 4 minuty) Na tablicy nauczyciel umieszcza konturową mapę Europy. Zadaniem dzieci jest odnaleźć wśród innych państw kontur swojej Ojczyzny– Polski. Aby utrwalić znajomość kształtu granic Polski dzieci wodzą palcem po konturze mapy. 9. Układanie puzzli. (przewidywany czas: 5 minut) Dzieci w grupach układają puzzle, tym samym utrwalają barwy flagi. 10. Praca stolikowa Kolorowanka. (przewidywany czas: 5 minut) Dzieci siadają do stolików i kolorują ilustracje nawiązującą do tematyki zajęć – flaga. (do pobrania http://pamiec.pl/historiawkolorach/ ). Dzieci otrzymują kolorowanki do domu, gdzie będą mogły je skończyć. Mogą to również zrobić następnego dnia na zajęciach w celu powtórzenia zdobytych dzień wcześniej wiadomości. 3 11. Pożegnanie. (przewidywany czas: 2 minuty) Każde z dzieci uczestniczących w zajęciach otrzymuje książeczkę edukacyjną „Polskie Symbole Narodowe”, będącą odzwierciedleniem filmowej książeczki towarzyszącej bohaterowi filmu animowanego wyświetlanego w trakcie zajęć. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla najmłodszych powstał przy współpracy nauczycieli i pedagogów z Przedszkola „Kącik Świata” w Krakowie. 4