Scenariusz - Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi

Transkrypt

Scenariusz - Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
•KLASA: 3c
•SZKOŁA: Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka
•OSOBA PROWADZĄCA: Małgorzata Szyrle
•TERMIN REALIZACJI: 3.11.2016r.
•TEMAT ZAJĘĆ: Wyprawa do krainy rytmów
•TEMATYKA ZAJĘĆ: Rozgrzewka górnych i dolnych partii mięśni poprzez zabawy
muzyczno- ruchowe: „Tajemnicza wyspa”, „Taniec rybek”. Układ ruchowy do piosenki” Jesienna
muzyka”. Samodzielne improwizacje ruchowe do muzyki. „Rytmowe ludki”- ćwiczenie rozwijające
zdolności rytmiczne. Nauka choreografii z wykorzystaniem piłki.
•RODZAJE AKTYWNOŚCI: muzyczna, ruchowa, społeczna
CELE OPERACYJNE ZAJĘĆ:
- wzmacnianie układu mięśniowego dziecka
- kształtowanie zdolności rytmicznych wyrażanych za pomocą ruchu
- rozwijanie zdolności improwizacji ruchowych
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
Uczeń:
-aktywnie uczestniczy w zabawie
-sprawnie i dokładnie wykonuje polecenia nauczyciela
-wykazuje inwencję twórczą
-twórczo współpracuje w grupie
ŚRODKI DYDAKTYCZNE W INICJOWANIU UCZENIA SIĘ DZIECI:
płyta Cd z nagranymi utworami, wstążki lub szarfy, koła hula-hop, piłki do siatkówki
Przebieg zajęć:
1. Dzieci zostają wprowadzone na sale. Powitanie dzieci.
2. Zabawa wstępna (rozgrzewka) „Wyruszamy do krainy rytmów” dzieci wykonują następujące
ćwiczenia:
„Tajemnicza wyspa”- na sali leżą obręcze (hula-hop), dzieci dobierają się w pary i siadają w ich
środku.
Płyniemy na wyspę: dzieci siedzą w obręczy, która jest ich żaglowcem, trzymają wiosła i rytmicznie
wyginając ciało do przodu i do tyłu, płyną na wyspę. Następnie wstają starając się nie podpierać
rękami podłogi i przepływają na drugą stronę sali w rytmie wyklaskiwanym przez nauczyciela.
Tajemnicza wyspa: Dzieci dopływają na wyspę. Teraz muszą sprawdzić, jak duża ona jest, więc idą
po linii boiska do koszykówki, jakby zwiedzały plażę ( w rytmie wyklaskiwanym przez
nauczyciela).
Niebezpieczna dżungla- chłopcy lekko podnoszą albo stawiają na podłodze swoje obręcze, tworząc
przejścia, tunele przez które przedostają się dziewczynki. Potem następuje zmiana.
„Taniec rybek”- dzieci przechodząc przez tunele dostają się na piękną rafę koralową gdzie
zamieniają się w rybki. Dzieci ryby dostają szarfy w 4 kolorach, tańczą w morzu do dynamicznej
muzyki, w momencie gdy muzyka staje się spokojna, rybki muszą zgromadzić się w swoich
ławicach (jeden kolor szarfy). Gdy wszyscy się odnajdą, zaczynają razem przemieszczać się po sali.
Gdy zabrzmi dynamiczna melodia, rybki znów tańczą pojedynczo.
3. Piosenka „Jesienna muzyka”- układ ruchowy do piosenki:
1 zwrotka: dzieci klaszczą rytmicznie, naśladując odgłos spadających kasztanów.
2 zwrotka: dzieci wymachują uniesionymi rękami w prawo i w lewo, naśladując gałęzie poruszane
przez wiatr.
3 zwrotka: dzieci poruszają rękoma z góry na dół, wykonując koliste ruchy dłońmi, naśladują
spadające liście.
Refren: dzieci szurają nogami, udając spacer między liśćmi
4. Rytmowe ludki- dzieci ustawiają się w rozsypce na całej sali, ich zadaniem jest poruszanie się po
sali w różnych kierunkach w rytmie usłyszanych melodii. Stwarzamy dzieciom okazje do
samodzielnego wykonania tego zadania jeśli jednak widzimy, że większość ma problem z
odwzorowaniem za pomocą ruchu rytmu melodii, możemy zacząć liczyć, klaskać lub poprosić o to
dziecko, które najlepiej sobie radzi.
5. „W krainie rytmu”- krótka choreografia z piłką.
Długość oraz trudność schematów dostosowujemy do możliwości grupy. Uczymy dzieci
poszczególnych kroków, powtarzając je a następnie dokładając kolejne, które również utrwalamy.
Jeśli krok, który chcemy wykorzystać okazuje się za trudny nie musimy z niego rezygnować,
możemy go ułatwić, albo podzielić dzieci na dwie lub więcej grup, z których jedna wykona
trudniejszy element, a reszta adeptów tańca wokół wykona w tym samym czasie łatwiejszy krok.
Podstawą układu/schematu są wcześniej wykonane ćwiczenia z piłką.
6. Zabawa muzyczno- ruchowa uspokajająca „Liście”.
Przy akompaniamencie w niskim rejestrze uczniowie leżą. Kiedy melodia się wznosi, liście wolno
podnoszą się, stają, wspinają się na palce i szykują do lotu. Przy akompaniamencie w wysokim
rejestrze „liście” biegają na palcach w różnych kierunkach. Kiedy melodia opada, liście zwalniają
lot, by przy muzyce w niskim rejestrze miękko opaść na ziemię i wrócić do pozycji wyjściowej.
7. Zbiórka w dwuszeregu, zakończenie zajęć.

Podobne dokumenty