Ogólnopolska akcja „Ćwiczyć każdy może”

Transkrypt

Ogólnopolska akcja „Ćwiczyć każdy może”
Rok Szkoły w Ruchu
Ogólnopolska akcja „Ćwiczyć każdy może”
OBSZAR 1
Ciekawe i atrakcyjne lekcje wychowania fizycznego .
Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla uczniów klasy IV
Miejsce: salka gimnastyczna
Temat: Gry i zabawy skoczne.
Zadania:
1. Poznajemy zabawy ze skakankami.
2. Kształtujemy skoczność.
3. Współpracujemy w grupie, przestrzegamy zasady fair-play.
Cele:
1.Propagowanie gier i zabaw rekreacyjnych, propozycje spędzania czasu wolnego .
2.Rozwijanie i doskonalenie skoczności , szybkości , zwinności, koordynacji ruchowej.
Uczeń po zajęciach:
1.Umie płynnie przeskakiwać na skakance.
2.Poprawia technikę skoków na skakance .
Formy realizacji zadań:
naśladowcza
zadaniowa
Sposoby organizacji pracy:
indywidualna, zespołowa
Przybory: Skakanki
Tok lekcji:
Część wstępna
1. Zbiórka,
2. Sprawdzenie obecności,
Część przygotowująca
1. Berek ranny
2.




Trucht :
Krążenia RR w przód
Krążenia RR w tył
Krążenia RR naprzemianstronnie RP do przodu / RL do tyłu
Krążenia RR jw. RP do tyłu / RL do przodu
3. Postawa w szerokim rozkroku ręce wyprostowane w bok na wysokości ramion:
 skręty tułowia w płaszczyźnie czołowej połączone ze skrętoskłonami w płaszczyźnie strzałkowoczołowej
4. Postawa zasadnicza w szerokim rozkroku:
 Przenoszenie ciężaru ciała z NL na NP
5. Postawa zasadnicza – ręce na wysokości pasa:
 Skip A, ćw. w miejscu
 Skip C jw.
Część główna
1.Podział klasy na dwa zespoły.
Omówienie zasad zadania




przeskoki przez skakankę obunóż (po jednym zawodniku z każdego zespołu, punkt zdobywa
zespół którego zawodnik dłużej przeskakuje przez skakankę, po czym skacze następna para)
przeskoki przez skakankę naprzemianstronne NL , PN (zasady zdobywania punktu jw.)
przez skakankę naprzemienne N L , N P stosując technikę biegową / skip/(zasady zdobywania
punktu jw.)
zespoły po kolei ustawiają się w kole, jeden uczeń z własnego zespołu staje w środku i kręci
skakaną ,rozpoczynamy zabawę w „szczura”, punkt zdobywa zespół dłużej przeskakujący nad
skakanką ( czas przeskoków mierzy nauczyciel)
Część końcowa
1.Zabawa Minutka
2.Zbiórka
3.Podsumowanie lekcji;



przedstawienie punktacji,
ogłoszenie zwycięzców,
okrzyki w podziękowaniu za wspólną zabawę.
4.Zakończenie lekcji.
OBSZAR 1
Ciekawe i atrakcyjne lekcje wychowania fizycznego .
Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla uczniów klasy V
Miejsce: Park w sąsiedztwie szkoły
Temat: Gry i zabawy biegowe w terenie leśnym.
Zadania:
1. Kształtowanie cech motorycznych, podniesienie ogólnej sprawności i wydolności organizmu
dziecka.
2. Poznanie zabaw biegowych.
3.
Kształtowanie wytrzymałości.
4. Wdrażanie do współpracy w grupie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
Cele:
1.Propagowanie gier i zabaw rekreacyjnych w terenie leśnym,
2.Promowanie spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu .
3.Rozwijanie i doskonalenie wytrzymałości biegowej .
Uczeń po zajęciach:
1. Wie dlaczego trzeba długo wdychać powietrze nosem i wydychać ustami.
2. Dostrzega piękno najbliższej okolicy.
3. Potrafi pokonywać przeszkody naturalne.
4. Atrakcyjnie spędza wolny czas.
Formy realizacji zadań:
naśladowcza
zadaniowa
Sposoby organizacji pracy:
zespołowa
Tok lekcji:
Część wstępna
1. Zbiórka,
2. Sprawdzenie obecności,
3. Wyjście do parku
Część przygotowująca
1. Spokojny bieg do polany w parku.
2. Trucht na odcinku 20m:
 Krążenia RR w przód (w jedną stronę, powrót zawsze w spokojnym truchcie)
 Krążenia RR w tył
 Bieg odstawno- dostawny PR
 Bieg odstawno –dostawny LR
 Półskip A
 Półskip C
3. Ćwiczenia rozciągające w lekkim rozkroku :
 Krążenia tułowia w prawą i lewą stronę
 Krążenia bioder
 Krążenia kolan i stawów skokowych
Część główna
Omówienie zabawy
1. Bieg za liderem. Cała klasa w ustawieniu jeden za drugim spokojnie truchta, na sygnał
nauczyciela ostatni uczeń przyspiesza i biegnie na początek grupy. Zabawa trwa do chwili ,aż
każdy uczeń będzie chociaż przez chwilę LIDEREM .
2. Zabawa w „Pobite gary” odmiana zabawy w chowanego. Jedna osoba zostaje wyznaczona na
SZUKAJĄCEGO a pozostali w wyznaczonym terenie chowają się , dla utrudnienia mogą
wymieniać się między sobą bluzami, kurtkami. Gdy SZUKAJĄCY zobaczy kogoś z ukrytych
i zaklepie omyłkowo inna osobę niż w rzeczywistości jest ( bo pomylił ubrania) ta osoba
krzyczy „ POBITE GARY „ i wszyscy wcześniej zaklepani na nowo chowają się . Zmiana
SZUKAJĄCEGO następuje gdy ten wszystkich poprawnie zaklepie. Wówczas nowym
SZUKAJĄCYM jest pierwsza osoba zaklepana w poprzedniej turze.
Część końcowa
1. Zbiórka
2. Powrót do szkoły w spokojnym truchciku
3. Zakończenie lekcji
OBSZAR 2
Alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego.
Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla uczniów klasy V
Miejsce: Park w sąsiedztwie szkoły
Temat: Gry i zabawy w terenie leśnym – „Podchody”.
Zadania:
1. Kształtowanie cech motorycznych, podniesienie ogólnej sprawności i wydolności organizmu
dziecka.
2. Poznawanie zasad zabaw biegowych.
3.
Kształtowanie koordynacji wzrokowo-słuchowej i wytrzymałości.
4. Wdrażanie do współpracy w grupie i przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
Cele:
1. Propagowanie gier i zabaw rekreacyjnych w terenie leśnym, propozycje spędzania czasu wolnego
na świeżym powietrzu .
2. Integracja zespołu klasowego poprzez wspólne zadania.
3. Rozwijanie i doskonalenie wytrzymałości biegowej .
Uczeń po zajęciach:
1. Dostrzega potrzebę przebywania na świeżym powietrzu.
2. Potrafi wspólnie z innymi realizować powierzone zadania.
3. Potrafi pokonywać przeszkody naturalne.
Formy realizacji zadań:
zadaniowa
Sposoby organizacji pracy:
zespołowa
Tok lekcji:
Część wstępna
1. Zbiórka,
2. Sprawdzenie obecności,
3. Wyjście do parku
Część przygotowująca
1. Spokojny bieg do polany w parku.
Wyznaczenie terenu, po którym grupa uciekająca będzie się poruszać i zostawiać kartki z wcześniej
przygotowanymi przez nauczyciela zadaniami dla uczniów z grupy drugiej idącej jej śladami.
Część główna
Podział klasy na dwie grupy.
Przypomnienie zasad zabaw w terenie leśnym ( ciche rozmowy, nie łamanie gałęzi).
Po wystartowaniu pierwszej grupy nauczyciel włącza stoper i po upływie 2 min. razem z grupą
pościgową rusza za pierwszą grupą. Po upływie 25 min. w przypadku nie złapania, dogonienia grupy
uciekającej udają się na polanę ( przed rozpoczęciem zabawy grupa uciekająca dostaje takie
polecenie)z której zabawa się rozpoczęła.
Grupa druga po przybyciu na polanę przedstawia kartki z zadaniami odszukane w czasie pościgu i
dowody ich realizacji tj. 8 szyszek, 5 liści, hasło ułożone z rozsypaniu wyrazowej: las. piątka , biegać,
zdrowie.
Część końcowa
1. Zbiórka
2. Powrót do szkoły w spokojnym truchciku
3. Zakończenie lekcji
OBSZAR 2
Alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego.
Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla uczniów klasy IV-VI
Miejsce: Salka gimnastyczna
Temat: Nauka tańca belgijskiego.
Zadania:
1. Opanowanie kroków tańca belgijskiego.
Cele:
2. Wzmacnianie więzi w grupie uczniowskiej.
3. Rozwijanie i kształtowanie koordynacji ruchowej.
Uczeń po zajęciach:
1. Potrafi zastosować poznane kroki w układzie choreograficznym.
2. Dostrzega wpływ ćwiczeń grupowych na koncentrację uwagi.
Formy realizacji zadań:
zadaniowa
Sposoby organizacji pracy:
w parach
Tok lekcji:
Część wstępna
1.
2.
3.
4.
Zbiórka
Sprawdzenie obecności
Podanie tematu lekcji
Rozgrzewka przy muzyce
Część główna
Ustawienie: parami na obwodzie koła w pierwszym kierunku tańca
Trzymanie : chwyt za rękę
CZĘŚĆ I
1-4 - 4 kroki od NZ w pierwszym kierunku tańca, zwrot w tył
- zmiana trzymania RR w parze
5-8
- 4 kroki tyłem w pierwszym kierunku tańca
9-12 - jak 1-4 w drugim kierunku tańca
13-16 -jak 5-8 w drugim kierunku tańca, zatrzymanie przodem do siebie
- zwolnić chwyt
LUB:
1-4 - 4 kroki od NZ i w pierwszym kierunku tańca, zwrot w tył ze zmianą partnerów
5-16 - jw.
CZĘŚĆ II
1-8 - partner stoi , partnerka 8 krokami od PR obchodzi partnera i tyłem wraca na swoje miejsce
9-16 - partnerka stoi, partner jw.
LUB:
1-8 – oboje mijają się od PR i tyłem wracają na swoje miejsce
9-16 - jw od LR
LUB:
W chwycie za rękę
1- NZ krok odstawny do środka pary
2 – NZ dostawić
3- NZ odstawić
4- NW dostawić
5 -8 – w czterech krokach zmiana miejsc do zwrotu w drugim kierunku ( partnerka przechodzi pod R
partnera)
9-12 jak 1-4
13-16 – jak 5-8 do zwrotu w pierwszym kierunku .
Część końcowa
1.Zbiórka
2.Podsumowaniezajęć
3.Zakończenie lekcji
OBSZAR 4
Kwalifikacje i doskonalenie nauczycieli.
Od 1 września 2013r. pełnię funkcję doradcy metodycznego w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia
Nauczycieli w Kluczborku. Przeprowadziłam szereg szkoleń dla nauczycieli wychowania fizycznego z
powiatów: namysłowskiego, kluczborskiego i oleskiego. Szkolenia dotyczyły między innymi
wprowadzania atrakcyjnych form nauczania wychowania fizycznego (elementy tańca, pływanie,
aqua- aerobik; bezpieczeństwa na w-fie i przeprowadzania różnorodnych testów sprawności
fizycznej). Systematycznie (raz w miesiącu) uczestniczę w szkoleniach dla doradców metodycznych
organizowanych przez PODN w Kluczborku.
OBSZAR 5
Pozalekcyjne zajęcia sportowe.
Akcje związane z aktywnością ruchową poza szkołą
1. Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego
W załączeniu:
a) regulamin turnieju
b) tabela rozgrywek
c) przykładowe zdjęcia
2. Klasowy turniej – „Gramy w ringo!”
W załączeniu:
a) regulamin turnieju
b) tabela rozgrywek
c) przykładowe zdjęcia
3. Zabawy w wodzie –aktywnie spędzamy czas wolny
W załączeniu:
a) konspekt zajęć rekreacyjno –ruchowych na basenie
b) dokumentacja fotograficzna
Konspekt zajęć rekreacyjno –ruchowych na basenie
Zabawy w wodzie –aktywnie spędzamy czas wolny.
Zadania szczegółowe:
- umiejętności: - uczymy się aktywnie spędzać czas wolny;
- doskonalenie podstawowych czynności ruchowych w środowisku wodnym ;
- psychomotoryka: - wzmacnianie gorsetu mięśniowego;
- kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowej;
- wiadomości: stosowanie zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku w wodzie i nad wodą;
- działania wychowawcze: umiejętność współpracy w grupie;
- ścieżki edukacyjne: edukacja prozdrowotna – higiena osobista.
Miejsce: Kryta Pływalnia „Delfin” w Namysłowie
Klasa: IV
Ilość osób: 9
Pomoce: deski pływackie, ringo, piłka.
Metody: zabawa klasyczna, bezpośredniej celowości ruchu.
Formy pracy: rozgrzewka na brzegu, gry i zabawy wodzie.
Opracowała: mgr Dorota Dymek
Czas: 60 minut
Tok zajęć
Zadania
Część 1
Organizacja
grupy.
Rozgrzewka
na lądzie.
Dozowanie
Uwagi organizacyjno - metodyczne
10 minut
Zbiórka grupy, sprawdzenie gotowości do zajęć, umotywowanie.
P.w. – stojąc w rozkroku:
- skręty głową w prawo i w lewo;
- skłony głowy w przód i w tył;
- krążenia ramion w przód;
- krążenia ramion w tył;
- opad tułowia w przód i skrętoskłony;
- krążenia bioder w prawo i w lewo;
- krążenia kolan w prawo i w lewo;
- skręty tułowia w prawo i w lewo.
Dwuszereg
W luźnej gromadce, twarzą do
nauczyciela.
P.w. – stojąc w rozkroku, ramiona wyprostowane przed sobą:
- przysiady.
P.w. – stojąc w dużym rozkroku:
- przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę.
Uczniowie idą pod prysznice.
Uczniowie wchodzą do basenu.
Część 2
25 minut
Pływanie samymi nogami z deską na piersiach 2x 25 m
Ćwiczenia
techniczne
Pływanie samymi nogami z deską, z głową zanurzoną w wodzie i z głową nad
wodą 2x25m
Poślizg na piersiach – 2x10m bez deski
Metoda zadaniowa ścisła.
Strzałka na piersiach – 2x15m
Strzałka na grzbiecie –2x15m
Przepłynięcie krótkich odcinków kraulem bez oddechu.
Przepłynięcie 25m odcinków kraulem na piersiach.
Przejście do basenu rekreacyjnego, gra w ringo i piłkę siatkową.
Odpoczynek i masaż w wannach rekreacyjnych.
Zbiórka w dwuszeregu na brzegu basenu.
Sprawdzenie stanu liczebności grupy, krótkie podsumowanie zajęć,
wyprowadzenie uczniów pod prysznice i do szatni.
Podział grupy na 2 zespoły
22 minut
Metoda bezpośredniej celowości
ruchu.
Część 3
3 minuty
Zbiórka w dwuszeregu na brzegu

Podobne dokumenty