Otwórz PDF

Transkrypt

Otwórz PDF
KONSPEKT LEKCJI Z FIZYKI
TEMAT: WYSTĘPOWANIE ENERGII
Cel ogólny:
- zapoznanie z wiadomościami o występowaniu energii.
Cele poznawcze i kształcące:
Uczeń wie:
- jakie rodzaje energii są dostępne na Ziemi (A)
- w jaki sposób można wykorzystać dostępne energie (B)
- jak zilustrować zdobywanie ciepła z wnętrza Ziemi (B)
Uczeń umie:
- scharakteryzować energie występujące w przyrodzie (C)
- przeanalizować sposób wykorzystania energii z wnętrza Ziemi (D)
Materiały, środki dydaktyczne:
- tablica, kreda,
- podręcznik
Metody dydaktyczne:
- pogadanka
Literatura:
- „Fizyka i astronomia” Sławomir Brzezowski
Plan lekcji:
- czynności wstępne
- zapoznanie uczniów z tematem lekcji i etapami jego realizacji
- uświadomienie uczniom celu lekcji
- realizacja poszczególnych etapów lekcji
- czynności końcowe – powtórzenie wiadomości zdobytych na lekcji
Opracowała: mgr M. Koralewska
Strona 1
Przebieg lekcji:
1. Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji.
2. Przypomnienie wiadomości dotyczących pracy, mocy i rodzajów energii.
3. Omówienie zagadnień związanych z tematem lekcji.
Dyskusja nad tematem: Gdzie na Ziemi znajduje się energia. Uczniowie
wymieniają różne źródła energii – np. Słońce, wnętrze Ziemi. Podają rodzaje energii:
energia jądrowa, energia słoneczna, energia wiatru, energia cieplna, energia chemiczna
itd.
Nauczyciel przedstawia historii powstania Układu Słonecznego oraz
powstawania i formowania się Ziemi. Zwraca uwagę, że jądro Ziemi jest płynne i
bardzo gorące, co może stanowić ogromne źródło energii.
Uczniowie analizują rysunek z podręcznika przedstawiający sposób
wykorzystania energii z wnętrza Ziemi. Zapisują w zeszytach informacji, że energia
pochodząca z wnętrza Ziemi nazywa się energią geotermiczną. Uczniowie podają
przykłady ujawniania się tej energii, na przykład w postaci gejzerów.
Nauczyciel omawia energię pochodzącą ze Słońca. Wyjaśnia w jaki sposób
rośliny przechwytują i magazynują tę energię ( zjawisko fotosyntezy). Omawia
działania elektrowni słonecznych. Następnie uczniowie podają nazwy surowców
naturalnych, które są źródłem energii.
Nauczyciel podaje prawdopodobne przyczyny występowania surowców
naturalnych na Ziemi. Uczniowie podają, w jaki sposób można wykorzystać energię
wiatru i wody. Nauczyciel kieruje tokiem myślenia uczniów.
Uczniowie omawiają budowę i działanie elektrowni wiatrowych i wodnych.
Podają przykłady występowania tych elektrowni w swojej okolicy i w Polsce.
Nauczyciel zwraca uwagę, że duża energia ukryta jest wewnątrz jądra atomowego.
Energię tę uwalnia się w reaktorach jądrowych. Uczniowie analizują rysunek z
podręcznika. Podają jakie są skutki działania elektrowni konwencjonalnej i jądrowej.
4. Podsumowanie lekcji w formie pytań do uczniów.
5. Zadanie pracy domowej.
Wyjaśnij, czym są tak zwane odnawialne źródła energii ( wykorzystaj wiedze zdobytą
na innych lekcjach).
Opracowała: mgr M. Koralewska
Strona 2