Witamy wiosnę

Transkrypt

Witamy wiosnę
Wstęp
Zajęcia „wolnego wyboru” w naszym przedszkolu, Miejskim
Przedszkolu nr 57 im. Krasnala Hałabały w Katowicach, goszczą
już od kilku lat. Mamy w przedszkolu dwie grupy dzieci
6-letnich (jedna grupa to grupa całodzienna, natomiast druga
grupa to tzw. „zerówka”, gdzie dzieci przebywają 5 godzin
dziennie od 8.00 do 13.00). W związku z tym zajęcia te są
właśnie przeprowadzane wśród tych dwóch grup i polegają na
tym, że dzieci same dokonują wyboru, w którym zajęciu chcą
uczestniczyć.
Nauczycielki wcześniej opracowują dwa scenariusze zajęć
(zupełnie innych zajęć, np. jedna pani przygotowuje zajęcie
plastyczne, a druga pani – zajęcie muzyczne). Dzieci przed
zajęciem są zapraszane na dużą salę (w naszym przedszkolu
jest to sala rytmiczna), gdzie panie prezentują swoje zajęcie
poprzez zachęcanie jak największej ilości dzieci. Potem
następuje chwila zastanowienia się przez dzieci i po namyśle
dzieci ustawiają się przed nauczycielką, u której chcą być na
zajęciu w tym dniu. Następnie panie wraz z dziećmi wracają do
sal, gdzie rozpoczynają się właściwe, zaplanowane zajęcia.
Zajęcia takie przeprowadzamy w naszym przedszkolu dwa razy
w roku (po jednym zajęciu w semestrze). Służą one integracji
dzieci, decydowaniu przez dzieci o tym, co chcą dziś robić w
przedszkolu, czują się docenione i ważne.
Zajęcia tego typu cieszą się dużym zainteresowaniem u dzieci.
Scenariusz zajęć „wolnego wyboru” dla dzieci
sześcioletnich
Temat: Witamy wiosnę
Cel główny: rozbudzanie gotowości do samodzielnej
obserwacji przyrody, rozpoznawanie cech charakterystycznych
wiosny.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozwiązuje zagadki słowne i muzyczne,
- zapamiętuje nazwy zwiastunów wiosny,
- rozpoznaje pierwsze wiosenne kwiaty,
- wie, na jakie miesiące przypada wiosna,
- wie, jakie ptaki przylatują z ciepłych krajów,
- wykonuje ruchy naprzemienne,
- umie ułożyć wyraz z rozsypanki literowej,
- umie liczyć w zakresie 7 i zapisywać poznane cyfry,
- rozpoznaje kolory,
- umie rozróżnić zdanie prawdziwe od fałszywego,
- potrafi dmuchać na listki i kwiatki,
- potrafi wykonywać polecenia stawiane przez nauczycielkę,
- umie współpracować w zespole,
- potrafi właściwie zachować się podczas całego zajęcia.
Metody:
- słowne (rozmowa, zagadki, list, objaśnienia),
- oglądowe (pokazu ilustracji),
- czynne (zadań stawianych do wykonania),
- elementy pedagogiki zabawy,
- elementy metody Dennisona,
- elementy ruchu rozwijającego.
Formy:
- praca z całą grupą,
- zespołowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- list od pani wiosny,
- zagadki na temat wiosny,
- kaseta magnetofonowa z nagraniem odgłosów wiosny,
- kaseta magnetofonowa z nagraniem La Bastringolo (franc.
taniec ludowy) oraz „Deszczyk” Klanza,
- magnetofon,
- kwiaty wiosenne z bibuły, wiosenne liście z bibuły,
- obrazki do podziału na drużyny: słoneczka, kwiatki,
ptaszki,
- stopy pani wiosny,
- portret pani wiosny,
- karty pracy indywidualnej,
- litery potrzebne do ułożenia wyrazów.
Przebieg zajęć
1. Powitanie dzieci z grup: Jarzębinki i Jaskółki.
2. Przypomnienie zasad zajęć „wolnego wyboru”.
3. Przedstawienie tematów zajęć przez nauczycielki.
4. Podział dzieci na dwie grupy, poprzez ich indywidualny
wybór.
5. Rozejście się do sal.
Przebieg zajęć właściwych
1. Przywitajmy się
Zabawa integracyjna.
2. Wybór przez dzieci znaczka.
3. List
Odszukanie i odczytanie listu od Pani Wiosny.
4. Zgaduj-zgadula
Rozwiązywanie zagadek słownych i odpowiadanie na nie
poprzez odszukiwanie odpowiedzi wśród ilustracji leżących
na dywanie.
5. Ułóż wyraz
Podział dzieci na zespoły według znaczków i układanie
wyrazu (w grupach) z rozsypanki literowej.
6. Odczytanie wyrazów.
7. Deszczyk
Zabawa ruchowa według pedagogiki zabawy.
8. Opowiadanie o zwiastunach wiosny
W tym samym czasie słuchanie z kasety magnetofonowej
odgłosów wiosny.
9. Tak-Nie
Zabawa dydaktyczna według metody Kielar-Turskiej
10.
Ćwiczenia oddechowe
Połowa grupy otrzymuje patyczki z przyklejonymi listkami
zrobionymi z bibuły zielonej, a druga połowa grupy staje
przed wiszącymi (przymocowanymi do żyrandoli)
kwiatuszkami – wprawianie w ruch przedmiotów poprzez
dmuchanie. Po chwili zmiana.
11.
Wiosna się budzi
Dzieci tańczą w kółeczkach przy akompaniamencie melodii
(La Bastringolo – pedagogika zabawy). Na przerwę w muzyce
nauczycielka wypowiada głośno sylabami nazwę grupy, a jej
zadaniem jest pokazanie np. jak ptaki wracają z ciepłych
krajów, jak budzą się kwiaty, jak mocno świeci wiosenne
słońce.
12.
Przebiśnieg
Rozwiązywanie zadania – kolorowanki (kolorowanie pól
z numerami odpowiednim kolorem kredki).
13.
Ewaluacja zajęć
Lubię wiosnę za ........................................................
(wypowiedzi dzieci)
Opracowała mgr Agnieszka Ciołek
Załączniki:
Zagadki:
Myszek nie łowią, ptaszków nie jedzą,
Te kotki szare, co na drzewach siedzą.
Spada z chmury w dzień ponury,
Gdy w ogrodzie spadnie, wszystko rośnie ładnie.
Choć kuleczka jest brązowa,
liść zielony w sobie chowa.
Liście są takie i trawa też.
Jaki to kolor? Czy już wiesz?
Jeszcze prawie nic nie kwitnie;
ani w polu, ani w ogrodzie.
A on już przebił śnieg
i zakwitł białym dzwoneczkiem.
Powraca do nas z dalekiej strony,
ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go widziały,
a żabki płakały przez dzionek cały.
Kiedy ciepła wiosna stopi śnieg i lód,
on budzi się ze snu i prosi o miód.
Gniazdko z błota lepi, pod dachu okapem
przylatuje wiosną, aby uciec latem.
Nie chodzą, lecz skaczą, nad stawem mieszkają.
Gdy wieczór zapadnie, na głosy kumkają.
Tak-Nie – wskazywanie przez dzieci prawdziwych zdań.
1. Już niedługo zima.
2. Topnieją śniegi.
3. Słońce mocniej grzeje.
4. Dzień jest krótszy.
5. Rozkwitają bazie.
6. Niedźwiedzie zasypiają.
7. Trawa zaczyna się zielenić.
8. Przylatują ptaki z ciepłych krajów.
9. Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty.
10.
Coraz cieplej się ubieramy.